Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Ушаков Владислав Валерійович. Розвиток інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Ушаков В.В. Розвиток інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми розвитку інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства України в сучасних умовах.

Уточнено економічну сутність поняття “інвестиції” в трансформаційному періоді; визначено особливості інвестування в океанічному рибальстві. Досліджено особливості амортизації океанічних суден. Доведено необхідність удосконалення законодавчої бази регулювання інвестиційної діяльності в цій сфері.

Виявлено фактори, які обумовлюють відтворювальні процеси, та основні джерела формування інвестиційних ресурсів підприємств флоту, розроблено критерії оцінки їх інвестиційного потенціалу, виявлено та проаналізовано основні тенденції в інвестиційній сфері.

Уточнено стратегію розвитку інвестиційної діяльності в океанічному рибальстві України. Розроблено методики вдосконалення інвестиційних розрахунків з урахуванням галузевої специфіки, механізм накопичення грошових коштів та його методичне забезпечення. Досліджено можливості інтегрування підприємств рибної галузі з кредитно-фінансовими структурами та особливості застосування лізингу в океанічному рибальстві.

У дисертаційній роботі представлені теоретичне узагальнення та вирішення наукової проблеми розвитку інвестиційної діяльності, що полягає в розробці науково-методологічних основ і методичного забезпечення системи регулювання інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства України в сучасних умовах. Результати проведеного дослідження дають можливість зробити такі висновки:

  1. Встановлено, що в сучасній економічній літературі існують різні підходи до визначення поняття “інвестиції”. З погляду всебічного відображення сутності цієї категорії “фінансове” визначення інвестицій, на нашу думку, має бути таким: інвестиції – це одноразові витрати економічних ресурсів з метою одержання ефекту. “Економічному” визначенню інвестицій можна надати “ринковий” (“цільовий”) характер: інвестиції – це витрати одноразового характеру на створення нового виробництва (продукту), на підтримку й удосконалення діючого виробництва (випуску базового продукту), його соціальної сфери та на забезпечення вимог держави.

  2. Специфіка океанічного рибальства, зокрема функціонування його основного капіталу, визначає необхідність створення відповідної системи економічного сприяння. Вплив умов трансформаційного періоду на інвестиційну діяльність в океанічному рибальстві України виявився в децентралізації інвестування при нестачі внутрішніх інвестиційних ресурсів. Тому одним з пріоритетних завдань розвитку галузі виступає відновлення основного капіталу (його частка в структурі активів підприємств океанічного рибальства понад 70 %), що обумовлює доцільність удосконалення фінансово-економічних, законодавчо-нормативних, організаційно-правових основ забезпечення інвестиційної активності.

  3. Особливості інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства (залежність відтворення основного капіталу від імпорту, значна капіталомісткість) повинні знайти відповідне відображення у вітчизняному законодавстві. На основі дослідження існуючих законодавчих аспектів регулювання господарської, у тому числі інвестиційної, діяльності підприємств океанічного флоту з погляду урахування галузевої специфіки пропонується ряд змін і доповнень в чинне законодавство, спрямованих на послаблення податкового тиску при відтворенні основного капіталу підприємств океанічного рибальства.

  4. Брак власного оборотного капіталу підприємств океанічного рибальства обумовлює залежність їх відтворювальних процесів від вимог іноземних фірм-посередників, які фінансують експлуатаційні витрати суден. Це не забезпечує достатній рівень конкурентноздатності підприємств та є однією з причин неефективності їх роботи. Однак при максимальному використанні продуктивності технологічного обладнання та зміні комерційної практики реалізації рибної продукції в існуючих умовах підприємства океанічного рибальства потенційно мають можливості самофінансування, або достатній рівень інвестиційної привабливості (строк окупності судна може бути 5-8 років, а при існуючій комерційній практиці – 16 років).

  5. Досліджено особливості різних методів амортизації основного капіталу підприємства океанічного рибальства стосовно відтворення активної частини основного капіталу – суден промислового флоту. Для визначення доцільної для підприємства системи амортизації з метою подолання відтворювальних диспропорцій необхідно порівнювати величину її нарахування з відповідною сумою коштів, які потенційно можуть спрямовуватися на інвестування.

  6. Враховуючи специфіку відтворювальних процесів підприємств океанічного рибальства, яка досліджена на прикладі ВО “Керчрибпром” і ВПП “Південрибпошук” за період 1995-2000 рр., для оцінки можливостей відтворення основного капіталу пропонується показник, який характеризує потенційні можливості підприємства в утворенні внутрішніх інвестиційних ресурсів – інвестиційний грошовий потік. Його відношення до суми нарахованої амортизації утворює показник “коефіцієнт відтворювальної здатності” (або “коефіцієнт акумулювання внутрішніх інвестиційних ресурсів”), що як індикатор інвестиційного потенціалу підприємств флоту характеризує можливості фінансування розширеного відтворення основного капіталу. За результатами розрахунку коефіцієнтів відтворювальної здатності (у 1997-1999 рр. – у середньому близько 30 %) на підприємствах флоту виявлено брак внутрішніх джерел фінансування відтворення основного капіталу.

  7. Виявлено ряд диспропорцій у відтворенні основного капіталу досліджуваних підприємств: вибуття основного капіталу не компенсується інвестиціями на їх відновлення; коефіцієнті вибуття та оновлення дуже низькі (у цілому менше 0,05); близько 90 % інвестицій спрямовуються в невиробничу сферу. Інерційне (трендове) прогнозування вартості та рівня зношеності основного капіталу підприємств вказує на посилення тенденції погіршення його стану: так, прогнозований рівень зношеності основного капіталу на 01.01.2004 р. складе 84,6 % у ВО “Керчрибпром” і 95,2 % у ВПП “Південрибпошук”, що буде означати практично повне зруйнування їх матеріально-технічної бази.

  8. Обґрунтовано складові елементи стратегії розвитку інвестиційної діяльності в океанічному рибальстві, яка має два етапи, що відрізняються джерелами, умовами, обсягами, об’єктами інвестування. На першому етапі потрібні лише незначні обсяги інвестицій для подолання відтворювальних деформацій і забезпечення переходу до другого етапу, який буде пов’язаний зі значною активізацією інвестиційної діяльності. Усі наступні висновки та пропозиції конкретизують елементи цієї стратегії.

  9. Запропоновано методику оцінки бюджетної ефективності державної інвестиційної підтримки підприємств океанічного рибальства, яка враховує технологічну взаємодію підприємств рибної галузі. Розроблені нами економіко-математичні моделі дозволяють здійснити прогнозування величини грошових податкових надходжень від підприємств галузі в залежності від обсягу реалізації продукції на внутрішньому ринку, а також обґрунтувати ціну кредитних ресурсів.

  10. Удосконалено методичне забезпечення оцінки ефективності інвестиційних проектів підприємств океанічного рибальства з погляду галузевої специфіки виробничо-фінансової діяльності підприємств і умов трансформаційного періоду в Україні. При визначенні грошового потоку в показнику NPV пропонується використовувати балансовий метод, який враховує динаміку заборгованостей, особливості руху коштів від реалізації рибної продукції. Об’єктивне визначення ставки дисконту для підприємств океанічного рибальства також дозволяє підвищити обґрунтованість інвестиційних розрахунків.

  11. Для підвищення інвестиційної привабливості підприємств океанічного рибальства та залучення інвестицій необхідні організаційно-структурні перетворення. Вони пов’язані зі зміною економічного механізму взаємодії підприємств галузі шляхом їх інтегрування з фінансовими структурами в рамках єдиного відтворювального циклу на регіональному рівні. Водночас необхідно законодавчо врегулювати цей процесу, оскільки існуючі норми не повною мірою відбивають специфіку даної інтеграції.

  12. Виявлено можливості застосування фінансового лізингу для оновлення суден підприємств океанічного рибальства України (його вартість, оподаткування і схеми зовнішнього та внутрішнього фінансування), на основі чого обґрунтовано доцільність зміни порядку його обкладання ПДВ, що дозволяє знизити вартість лізингу (віднесення витрат на придбання об’єкта лізингу до складу основного капіталу лізингодавця).

  13. Поповнення обігових коштів підприємств океанічного рибальства України на основі короткострокового кредитування дозволить збільшити обсяги реалізації рибної продукції на внутрішньому ринку та створити необхідні грошові накопичення для фінансування інвестицій, а також поліпшити забезпеченість берегових переробних підприємств галузі сировиною, підвищити наповнюваність бюджету. З урахуванням специфіки виробничої діяльності підприємств флоту розроблено методичне забезпечення механізму такого кредитування, що дозволяє оцінити його ефективність, визначити величину приросту обігових коштів, граничні термін кредиту та процентну ставку.

  14. Запропоновані напрямки розвитку інвестиційної діяльності у вигляді системи взаємозалежних фінансово-економічних, законодавчо-нормативних та організаційно-правових заходів є складовими елементами ефективного механізму, який забезпечує стимулювання розвитку інвестиційної діяльності і ефективність інвестицій підприємств океанічного рибальства України в умовах трансформаційного періоду.

Публікації автора:

  1. Новик Л.И., Ушаков В.В. Экономическая сущность инвестиций как объекта вложений капитала //Аграрная экономика в период модернизации российского общества: Сб. науч. тр. – Саратов: Изд-во Саратовского ун-та, 2001. – С.131-135.

  2. Ушаков В.В. Деякі аспекти застосування фінансового лізингу в розвитку підприємств океанічного промислового флоту України //Фінанси України. – 2000. – №11. – С.59-63.

  3. Ушаков В.В. Амортизационный фонд в инвестиционном процессе предприятий океанического промыслового флота //Экономика и управление. – 1999. – №4. – С.6-7.

  4. Ушаков В.В. Необходима поддержка государственных предприятий океанического промыслового флота //Экономика и управление. – 1999. – №5. – С.18-20.

  5. Ушаков В.В. Особенности оценки эффективности инвестиций в предприятия океанического промыслового флота //Экономика и управление. – 2000. – №1. –С.8-9.

  6. Ушаков В.В. Законодательно-нормативное регулирование инвестиционной деятельности предприятий океанического промыслового флота Украины //Экономика и управление. – 2000. – №4. – С.8-10.

  7. Ушаков В.В. Способ расчета эффективности кредитования оборотных средств предприятий океанического промыслового флота //Экономические науки: Сб. науч. тр. – Симферополь: Изд-во Крым. гос. аграр. ун-та, 1999. – Вып. 59. Ч. III. – С. 117-125.

  1. Ушаков В.В. Инвестиционная деятельность предприятий океанического промыслового флота Украины: закономерности и пути развития //Экономические науки: Сб. науч. тр. – Симферополь: Изд-во Крым. гос. аграр. университета, 2000. – Вып. 63. – С.173-179.

  2. Ушаков В.В. Структурная реорганизация предприятий океанического промыслового флота Крыма как фактор развития инвестиционной деятельности в рыбной области //Культура народов Причерноморья. – 2000. – №12. – С.75-76.

  3. Ушаков В.В. К вопросу об инвестиционной деятельности океанического промыслового флота в развития Черноморского региона //Экономические инновации. Международное и межрегиональное экономическое сотрудничество в Черноморском бассейне: Сб. науч. тр. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 1999. – Вып.4. – С.113-115.

  4. Ушаков В.В. Особенности формирования внутренних инвестиционных ресурсов предприятий океанического промыслового флота Украины //Проблеми теорії і практики становлення соціально орієнтованої ринкової економіки. Мат.-ли конференції. – Харків: ХДАДТУ, 1999. – С.146-147.