Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Буйницька Оксана Петрівна. Розвиток інтересу до навчання фізики в учнів основної школи у позакласній роботі. : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Буйницька О. П. Розвиток інтересу до навчання фізики в учнів основної школи у позакласній роботі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2008.

Наукове дослідження присвячено проблемі підвищення розвитку інтересу учнів основної школи до вивчення фізики шляхом використання інноваційних педагогічних технологій, а саме комплектів інформаційних, дидактичних та методичних матеріалів (портфоліо навчальних проектів) з інформаційно-комунікаційних засобів навчання у позакласній роботі.

У дисертації обґрунтовано науково-методичні засади використання розроблених матеріалів, визначено їх місце в курсі фізики, представлено науково обґрунтовану методику розвитку інтересу до навчання фізики методами нових технологій з використанням засобів цікавої фізики.

Розроблено інноваційні технології використання дидактичних матеріалів у поєднанні з інформаційно-комунікаційними засобами у позакласній роботі з фізики.

Визначено методичні принципи, якими належить керуватися при використанні інноваційних дидактичних засобів у навчальному процесі, методику їх використання в залежності від дидактичної доцільності.

Результати експерименту дозволили стверджувати, що систематичне використання сучасних дидактичних засобів у поєднанні з комп’ютерними технологіями сприяє підвищенню рівня розвитку інтересу учнів до навчання фізики.

Проведене нами дослідження дозволяє сформулювати такі висновки:

1. Пізнавальний інтерес до навчального предмету дає можливість посилити мотивацію учнів до його вивчення, сприяє розвитку у них дослідницьких умінь, формуванню творчої особистості. Це можливо за рахунок впровадження у навчальний процес інноваційних технологій позакласної роботи з учнями.

Використання у позакласній роботі дидактичних засобів з використанням комп’ютерних технологій, які сприяють розвитку інтересу учнів до навчання фізики на сучасному етапі, є малопоширеним.

2. Результатами дослідження підтверджено, що для розвитку інтересу до навчання фізики у позакласній роботі доцільно використовувати дидактичні засоби на основі інноваційних педагогічних технологій. Вони сприяють підвищенню інтересу учнів до знань, стимулюють та мотивують застосування проблемної, дослідницької діяльності школярів, а їх використання формує стійкий інтерес до предмету, описових елементів цікавої фізики, самостійної дослідницької роботи під час позаурочної та науково-пошукової роботи, сприяє розвитку творчої особистості, розвиває практичні життєві навички учнів.

3. Результативними інноваційними дидактичними засобами розвитку пізнавального інтересу учнів до вивчення фізики в позаурочний час є портфоліо навчальних тематичних проектів з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, структурними складовими якого є: план проекту, приклади учнівських робіт, мультимедійна презентація, публікація та веб-сайт, форми й критерії оцінювання діяльності учнів, дидактичні матеріали для учнів (роздавальні матеріали, тести та шаблони документів), методичні матеріали для вчителя (учительська мультимедійна презентація, публікація або веб-сайт; інструкції щодо організації роботи в проекті; правила роботи з різним обладнанням тощо), план реалізації проекту, список інформаційних джерел.

4. Визначено методичні принципи, якими належить керуватися при використанні інноваційних дидактичних засобів у навчальному процесі: підпорядкування використання дидактичних засобів педагогічній задачі; оптимальне дозування використання дидактичних засобів на основі мультимедійних технологій у поєднанні з традиційними методами навчання; врахування можливостей традиційних і нових видів технічних засобів (інтерактивних мультимедійних технологій); вибір такого варіанту застосування дидактичних засобів, завдяки якому підвищується роль вчителя. Методика використання таких засобів залежить від дидактичної доцільності, де слід враховувати численні фактори: педагогічну і наукову якість інтерактивних навчальних елементів, інтереси й вік учнів, зміст матеріалу, що подається, методичну зрілість самого педагога.

5. Впровадження експериментальної методики підтвердило її ефективність у розвитку інтересу до вивчення фізики не лише тих учнів, що цікавляться предметом, а й у тих, які були залучені до позакласної роботи з фізики. Достовірність результатів проведеного експерименту була доведена різними методами математичної статистики (метод однофакторного дисперсійного аналізу, критерій Пірсона (метод 2), критерій Фішера (F - метод) та критерій Тьюки (Т-метод) множинних порівнянь. Результати експерименту дозволяють стверджувати, що більш високий рівень розвитку інтересу учнів в експериментальних групах у порівняні з контрольними пояснюється результатом упровадження запропонованої методики, а саме використанням у позакласній роботі різних дидактичних засобів ( навчальні проекти, цікаві досліди, цікаві задачі, ігри тощо) у поєднанні з комп’ютерними технологіями.

Дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів означеної проблеми, пов’язаної із розвитком інтересу учнів до навчання фізики. Подальше її дослідження доцільно проводити у напрямі розробки змісту та методики використання дидактичного комп'ютерного забезпечення для розвитку інтересу до вивчення фізики під час уроків з учнями загальноосвітніх навчальних закладів.

Публікації автора:

  1. Буйницька О. Навчальні проекти в позакласній роботі з фізики (з використанням сучасних інформаційних технологій): посібник для вчителів / Оксана Петрівна Буйницька. – К.: КМПУ імені Б. Д. Грінченка, 2007. – 60 с.

  2. Буйницька О. Елементи цікавої фізики та експерименту під час вивчення фізики / О. П. Буйницька // Фізика та астрономія в школі. –2005. – № 2. – С. 41–44.

  3. Буйницька О. Урок-дослідження «Світ електрики» (8 клас) / О. П. Буйницька // Фізика та астрономія в школі. – 2004. – № 6. – С. 2–4.

  4. Буйницька О. Використання інформаційно-комунікаційних технологій в шкільному курсі фізики / О. П. Буйницька // Фізика та астрономія в школі. – 2005. – № 4. – С. 6–12.

  5. Буйницька О. Ігри на уроках фізики / О. П. Буйницька // Фізика та астрономія в школі. – 2006. – № 6. – С. 24–31.

  6. Буйницька О. Використання нових інформаційних технологій у позакласній роботі з фізики / О. П. Буйницька / Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми : Збірник наукових праць Камянець-Подільського державного університету [“Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми”], (Кам’янець-Подільський, 9–11 лист. 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Камянець-Подільський державний університет. – Камянець-Подільський : КПДУ, редакційно-видавничий відділ, 2006. – С. 182–184. – (Вип. 12).

  7. Буйницька О. Цікавість як засіб підвищення ефективності навчання фізики / О. П. Буйницька // Фізика та астрономія в школі. –2007. – № 2. – С. 24–35.

  8. Буйницька О. Навчально-методичне використання дидактичних засобів на основі мультимедійних технологій у позакласній роботі з фізики / О. П. Буйницька // Фізика та астрономія в школі. – 2008. – № 3. –С. 17–20.