Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Шевчук Олена Юріївна. Розвиток і регулювання виробництва та реалізації зерна в регіоні : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Таврійська держ. агротехнічна академія. — Мелітополь, 2006. — 188арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 155-168.



Анотація до роботи:

Шевчук О.Ю. Розвиток і регулювання виробництва та реалізації зерна в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню сутності та особливостям функціонування зернового підкомплексу в структурі агропромислового комплексу, формуванню економічних взаємовідносин з виробництва та реалізації зерна.

Запропоновано методику оцінки ефективності виробництва та реалізації зерна. Визначені регіональні особливості виробництва зерна. Проведена оцінка ефективності виробництва та реалізації зерна на регіональному рівні.

Обґрунтовані та визначені кількісні параметри перспективного виробництва зерна в Запорізькій області. Удосконалено оптимізацію розмірів і структури посівів зернових культур для модельного господарства.

Визначені напрями розвитку виробництва та реалізації зерна на регіональному рівні через розвиток кооперації та міжгалузевих відносин з виробництва та реалізації зерна. Запропоновано створення Регіональної асоціації зерновиробників. Запропоновано формування системи державного регулювання ринку зерна. Вдосконалено економічні взаємовідносини з виробництва та реалізації зерна.

1. На сучасному етапі розвитку суспільного виробництва в АПК функціонально виділено три основні сфери: виробництво матеріально-технічних ресурсів для забезпечення сільського господарства; сільськогосподарське виробництво; галузі, які забезпечують заготівлю, транспортування, зберігання і переробку сировини. Агропромисловий комплекс як організаційна система виступає структурним оформленням зв’язків, які створюються за рахунок кооперації і інтеграції. Ці процеси здійснюються як на мікро-, так і на макроекономічному рівні. На мікрорівні інтегруються сільськогосподарські і промислові підприємства по виробництву і переробці сільськогосподарської сировини. Інтеграція на макрорівні заснована на територіальному розподілі праці і виражається в розвитку виробничих зв’язків в регіонах. На рівні регіонального АПК формуються його сфери: сільське господарство, промисловість, а також галузі обслуговування.

2. Відповідно до спеціалізації у складі АПК виробничі сфери розглядаються по двох напрямах: функціонально-галузевому та її похідної – продуктово-технологічному. Функціонально-галузева структура АПК обумовлена технологічними процесами, в яких кінцевий продукт однієї галузі є проміжним для інших і комплексу в цілому. Відповідно до функціонально-галузевої структури АПК можна розглядати як сукупність продуктово-технологічних процесів по виробництву товарів народного споживання з сільськогосподарської сировини.

3. Господарський механізм з виробництва та реалізації зерна уявляє із себе систему дій, яка включає організаційний, економічний, соціальний механізми, а також форми і стимули. Організаційний механізм: організаційні форми виробництва, праці і управління - організаційні структури і функції управління, норми і нормативи, правові акти, які регламентують організаційні відносини; порядок складання планів; співвідношення самостійності і централізованого управління; техніко-економічні норми і нормативи; порядок укладення договорів по постачанню і збуту продукції. Економічний механізм: використання прибутку, доходу, умови оплати праці, умови формування і використання фондів, в першу чергу економічного стимулювання, господарський розрахунок, умови фінансування і кредитування, умови оподаткування тощо. Соціальний механізм: розвиток самоврядування трудових колективів, рівень доходів різних категорій працівників і пенсійного забезпечення, умови життя різних верств населення тощо. Розвиток всіх організаційних форм господарювання вимагає створення адекватного економічного середовища і відповідної системи управління, зокрема структури управління.

4. На регіональному рівні характеристика зернового виробництва виражається системою показників, що свідчать про різні сторони його ефективності. З метою аналізу ефективності виробництва зерна і пошуку резервів росту методику оцінки ефективності виробництва зерна поділено на виробничо-технологічну, виробничо-економічну і соціально-економічну. Виробничо-технологічна характеризує рівень використання ресурсів виробництва, для її оцінки використовуються показники врожайності зернових культур, трудомісткості, матеріаломісткості, обсяги виробництва зерна в розрахунку на 100 га ріллі й інші натуральні показники. Виробничо-економічна ефективність виробництва зерна обумовлена фактором виробничо-технологічної ефективності і діючим економічним механізмом господарювання і характеризується вартісними показниками - валовою і чистою продукцією, прибутком на 1 гектар посіву зернових, а також ефективністю використаних фондів і інвестицій (рівень рентабельності, норми прибутку тощо). Соціально-економічна відбиває реалізацію економічних інтересів суспільства, підприємств і трудових колективів, характеризується умовами праці у виробництві зернових і рівнем його оплати, тобто показниками економічних інтересів безпосередніх товаровиробників. Економічну оцінку ефективності функціонування підприємств по заготівлі і зберіганню зерна, його переробки пропонується проводити шляхом зіставлення результатів виробництва (обсягів продукції, виконаних робіт, послуг) з обсягом витрачених ресурсів. Для сільськогосподарських товариств ефективність виражається прибутком, а для фермерських господарств – валовим доходом.

5. Важливим принципом комплексного розвитку регіонів країни і раціонального використання їхніх природноекономічних ресурсів є ефективне самозабезпечення продовольством, зокрема, зерном. Відповідно до даного принципу важливе значення в задоволенні власних потреб у зерні має Запорізька область, у якій показники виробництва зерна в розрахунку на душу населення знаходяться на рівні чи навіть перевищують середні по країні. Цей регіон при підвищенні рівня інтенсивності і результативності зернового виробництва може збільшити обсяги і повніше задовольнити внутрішні потреби в зерні. Зернове виробництво є рентабельною галуззю землеробства і маються реальні резерви росту економічної ефективності його виробництва.

6 Перспективні обсяги виробництва зерна в Запорізькій області визначаються виробничими можливостями області. Це досягається при дотриманні двох основних положень: повна зайнятість та повний обсяг виробництва. Здійснено прогноз розвитку зернового виробництва через визначення часової точки перспективного розвитку на короткостроковий, середньостроковий і довгостроковий періоди. Кількісні параметри розвитку зернового виробництва базуються на факторі росту його матеріально-технічної бази. До 2010 року корінних змін по її зміцненню не відбудеться, оскільки невелике збільшення щорічних надходжень техніки буде тільки заповнювати її вибуття через знос. Наступний етап розвитку матері-альної бази до 2015 року характеризується щорічним приростом надходження техніки та інших матеріальних ресурсів у межах 6-8 % до існуючого рівню 2005 року. За період 2010-2015 рр. повинно бути надано сільському господарству області 7-8 тис. тракторів, 3-4 тис. комбайнів та пропорційне збільшення обробних, посівних та інших машин. Відновлений у такий спосіб виробничий потенціал, кількісно і якісно поліпшений, дозволить забезпечити стабільне виробництво до 2,4 млн. т зерна, краще задовольнити потреби області в зерновій продукції та вивозу її за межі області. Розвиток зернового виробництва за період 2015-2020 рр. буде характеризуватися прискореною інтенсифікацією зернового виробництва на базі науково-технічного прогресу на всіх його напрямках.

7. Запропоновано комплекс заходів щодо забезпечення збільшення обсягів виробництва зерна на основі інтенсивної технології: впровадження передпосівної обробки насіння пшениці; впровадження нових районованих сортів зернових культур; проведення комплексу агротехнічних заходів з використанням нової техніки тощо. Кількісні параметри перспективного розвитку зернового виробництва регіону на основі функціональної залежності результатів виробництва і його матеріально-технічної бази на передових підприємствах дозволили сформулювати положення Регіональної Програми розвитку зернового підкомплексу. Головною галуззю сільського господарства Запорізької області залишається зернове виробництво, а тому цільовим завданням області стає збільшення його обсягів. Саме в цю галузь варто направляти максимальну кількість виробничих ресурсів: землі, техніки, інвестицій тощо. Вивчення можливостей максимального насичення різних типів сівозмін зерновими культурами показало, що при відсутності посівів соняшника, картоплі й овочів частку зернових в загальної посівної площі можна збільшити до 75%, а при виділенні близько 8% ріллі під чисті пари зернові культури будуть займати близько 70% ріллі.

8. Визначення раціональної видової структури виробництва зерна в короткостроковому періоді здійснено методом лінійного програмування. Здійснено оптимізацію розмірів і структури посівів зернових культур для модельного господарства по розмірах земельної площі і структурі виробництва типового для Запорізької області. Загальна площа ріллі в господарстві складає 3200 га, під зернові культури відведено 1760 га або 53% загальної площі ріллі, а інша рілля зайнята технічними і кормовими культурами, а також близько 8% знаходиться під чистими парами. У середньому ж на одне господарство області в 2002 році приходилося 3020 га ріллі, зернові займали 1520 га або 50,4%, технічні культури – 126 га або 4,2%; кормові – 712 га або 23,6%; під чистими парами знаходилося 569 га, або 21,8%. Різниця в посівах зернових культур модельного і середнього по області господарств в основному визначається часткою чистого пару у ріллі. Очікуваний ефект від оптимізації полягає у одержанні максимального прибутку від реалізації товарної частини зерна, максимальної кількості фуражного зерна і зерна на насіннєві цілі. Приведені розрахунки свідчать про те, що модельне господарство по площі ріллі на невелику частку перевершує середнє для області господарство, а по площі зернових культур, а саме: озимої пшениці, гороху, проса - розходження в посівах дуже істотні, відповідно у 1,6; 2,4; 1,7 разів.

9. Стабільність і ефективність функціонування регіональної асоціації зерновиробників визначається погодженою дією всіх членів-засновників по виконанню прийнятих рішень. Крім функцій по захисту економічних інтересів зерновиробників і формуванню регіональної науково-технічної політики, а також заходів по її впровадженню в зерновому виробництві, регіональна асоціація зерновиробників представляє інтереси своїх засновників у державних органах управління АПК, фінансово-кредитних установах, в судах, у постачальницьких і збутових організаціях, а також надає у державні і регіональні органи пропозиції щодо розвитку зернового господарства.

10. Асоціації зерновиробників покликані вирішувати дуже важливі питання функціонування зернового підкомплексу тільки на стадії виробництва, зберігання і реалізації зерна. А ефективність усього підкомплексу визначається умовами збалансованого, взаємовигідного розвитку всіх його технологічних стадій, тобто виробництва, заготівлі і переробки зерна, реалізації кінцевої продукції. Проблема підвищення ефективності виробництва і реалізації кінцевої продукції, у чому зацікавлене насамперед населення, вирішується на основі удосконалення агропромислової інтеграції. Її соціально-економічна сутність полягає в тому, що усі ланки загального технологічного ланцюжка функціонують у єдиному кількісному, якісному і часовому режимі у відповідності з попитом на вироблену продукцію і зиском, який одержує кожний учасник сукупного виробництва.

11. Розвиток вітчизняного зернового ринку можливий за умови наявності правових, економічних і матеріально-технічних заходів на державному і регіональному рівнях по формуванню і регулюванню ринку зерна. Визначено заходи удосконалення ринку зерна: зміна порядку формування державних і регіональних зернових фондів на основі взаємної відповідальності сторін за матеріально-технічне і фінансове забезпечення виробництва зерна з боку замовників, а також за дотримання кількісних та якісних параметрів постачання зерна в ці фонди з боку сільськогосподарських підприємств, причому ціновий механізм повинен забезпечувати для всіх сторін вигідність збільшення його обсягів і якості; дотримання органами влади принципу повної економічної самостійності для всіх суб'єктів зернового ринку при виробництві і збуті зерна; розвиток кооперації та інтеграції в зерновому підкомплексі з метою зміцнення прямих зв'язків між виробниками і споживачами зерна, ліквідації посередницьких структур, здешевлення виробництва кінцевої продукції з зерна; політика держави з розвитку зернового підкомплексу повинна виходити з пріоритетної його ролі у вирішенні проблеми продовольчої безпеки і надійного забезпечення країни зерном для продовольчих і кормових цілей. Причому державне регулювання зернового ринку повинне передбачати задоволення однаковою мірою інтересів суспільства в цілому, окремих регіонів, підприємств усіх галузей АПК і кожного трудового колективу.

12. Визначено, що ефективне регулювання виробництва та реалізації зерна можливо саме через державне регулювання виробництва, переробки і реалізації зерна. Під державним регулюванням виробництва та реалізації зерна розуміється безпосередній вплив державних і регіональних владних структур через матеріально-технічні, кредитно-фінансові, податкові та інші фактори на відтворювальний процес у даної галузі продовольчого комплексу. Виділено типи участі держави в такому регулюванні. Перший тип – негативний вплив, коли держава не стимулює законотворчу діяльність, направлену на захист і підтримку зернового виробництва, а дії виконавчих органів не сприяють ефективній роботі підкомплексу, не перешкоджає діяльності багатьох підприємницьких структур, яка негативно впливає на відтворювальний процес. Другий тип – слабка участь держави в забезпеченні функціонування продовольчого комплексу і його складових. Розрізнені, малопомітні і неефективні заходи впливу у вигляді окремих дотацій на придбання деяких виробничих ресурсів практично не вирішують ні одну з ключових проблем розвитку продовольчого комплексу, але все-таки припиняють розвиток кризових явищ в АПК. Третій тип – яскраво виражений державний протекціонізм АПК, коли функціонує система матеріально-технічної, кредитно-фінансової й інших видів підтримки сільськогосподарських товаровиробників, що забезпечує сприятливі умови для розширеного відтворення в заданих темпах. Причому держава створює необхідні економічні й організаційно-правові умови для збалансованого розвитку всіх галузей продовольчого комплексу. Поки що такої аграрної політики не вироблено, але її розробка і реалізація на сучасному етапі розвитку АПК виступає як об'єктивна необхідність.

13. В реалізацію Регіональної Програми розвитку зернового підкомплексу пропонується включити близько 15% зерновиробничих сільськогосподарських організацій. Фінансування АЗВ здійснюється за рахунок як власних коштів підприємств – членів асоціації, так і регіональних коштів. Решта виробників зерна розвиватиметься за рахунок власних і приватних коштів. Для реалізації Програми асоціації надаються функції: взаємодія із законодавчими і виконавчими органами державної влади; міжгалузева координація виконання програмних заходів регіонального рівня; нормативно-правовий і методичний супровід Програми; інформаційне забезпечення учасників; організація підвищення кваліфікації кадрів; створення Союзу товаровиробників зерна і Асоціації учасників зернового ринку на регіональному рівні; представлення інтересів держави.

14. Подальший розвиток і регулювання виробництва і реалізації зерна здійснювати за рахунок удосконалення господарського механізму через впровадження проекту організаційно-технологічних зв’язків з виробництва та реалізації зерна в рамках Регіональної Програми розвитку зернового підкомплексу, який передбачає проведення маркетингових досліджень потреби зерна; попереднє виявлення обсягів зерна необхідного виду; укладання контрактів з продавцями зерна; розробку технологічних, фінансово-економічних, соціальних, санітарних, екологічних заходів, які можуть забезпечити своєчасний прийом зерна; прийом зерна в державний, регіональний фонд, на власні потреби; взаємоузгодженість етапів ланцюга обробки, зберігання та продажу зерна споживачам; формування однорідних партій зерна.

Публікації автора:

  1. Шевчук О.Ю. Ефективність функціонування зернопродуктового підкомплексу в Запорізькій області // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №5. – С.270 – 274.

  2. Шевчук О.Ю. Розвиток інноваційних процесів і формування інтеграційних відносин у зернопродуктовому виробництві // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – №6. – С. 342 – 345.

  3. Шевчук О.Ю. Ринки сільськогосподарської продукції як складова зерно продуктового комплексу АПК // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – №4. – С. 291 – 296.

  4. Бережецький О.В., Воронянська О.В., Шевчук О.Ю. Сучасні підходи до формування управлінської діяльності // Ринкова трансформація економіки АПК. За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Ямбросова, Г.Є. Мазнєва Ч.2. «Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва». К.: 2002. – С. 630 – 633.

  5. Шевчук О.Ю. Сутність і структура зв’язків в зернопродуктовому підкомплексі АПК // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – № 6. – С. 104 – 108.

  6. Шевчук О.Ю. Теоретичні аспекти економічної ефективності виробництва зерна // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – №5. – С. 266 – 269.

  7. Шевчук О.Ю. Формування системи відносин у зернопродуктовому підкомплексі АПК // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №4. – С.259 – 263.

  8. Шевчук О.Ю. Підвищення ефективності об’єднання підприємств зернового підкомплексу // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні” – Том 6. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 25 – 26.

  9. Шевчук О.Ю. Розвиток підприємств зернопродуктового підкомплексу Запорізької області // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та інновації – 2005”. – Том 12. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 51 – 52.

  10. Шевчук О.Ю. Розвиток інтеграційних процесів в агропромисловому виробництві // Дні науки: Зб. тез доповідей: В 3-х т. // Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 27-28 жовтня 2005 р. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – Т. 1. – С. 178 – 179.