Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Бєжанова Наталія Леонідівна. Розвиток готовності вчителів у післядипломній педагогічній освіті до формування оцінювальних умінь молодших школярів : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Бєжанова Н.Л. Розвиток готовності вчителів у післядипломній педагогічній освіті до формування оцінювальних умінь молодших школярів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Центральний інститут післядипломної педагогічної освіти АПН України, Київ, 2007.

У роботі досліджено педагогічні умови розвитку в післядипломній освіті готовності педагогів до формування оцінювальних умінь у молодших школярів.

Визначено сутність категорії “оцінювальні уміння у молодших школярів” та обгрунтовано необхідність спеціальної підготовки педагогів до роботи з формування зазначених якостей в учнів. Визначено сутність та описано зміст основних компонентів готовності вчителя до формування оцінювальних умінь у молодших школярів. Розроблено та експериментально апробовано систему критеріїв та показників оцінки рівнів розвитку даної професійно-особистісної якості. Запропоновано ефективні методи розвитку готовності до формування оцінювальних умінь у молодших школярів у системі післядипломної педагогічної освіти.

1. Готовність вчителів до формування оцінювальних умінь у молодших школярів – це інтегративне професійно значуще новоутворення особистості, структуру якого складають три взаємодіючих компоненти: мотиваційно-орієнтувальний (система особистісно значущих мотивів педагогічної діяльності і пов'язаних з ними ціннісних ставлень, орієнтацій, інтересів, настанов), змістово-операціональний (системні знання у психолого-педагогічній та соціально-предметній сферах і уміння оперувати ними в умовах професійної діяльності) та оцінно-рефлексійний (самоаналіз, самокорекція, здатність до саморегуляції, самодобудовування, оцінка рівнів готовності в собі і в інших).

2. Аналіз існуючої освітньої практики виявив, що більшість учителів початкових класів недостатньо готові до формування оцінювальних умінь у молодших школярів, не усвідомлюють значущості відповідної педагогічної діяльності, не в змозі визначити її завдання, мету, недостатньо обізнані щодо теоретичних основ і методики формування оцінювальних умінь, мають фрагментарні уявлення про етапи і специфіку їх становлення в навчальному процесі, епізодично застосовують інноваційні технології та завдання, що сприяють формуванню оцінювальних умінь, недостатньо рефлексують власний досвід, не відчувають потреби в самоосвіті за даним напрямом.

3. Оцінювальні уміння молодших школярів – це один із проявів суб`єктної активності дитини в навчально-пізнавальній діяльності, психічна властивість особистості, що є внутрішньою можливістю найбільш успішного виконання навчальної діяльності. Дана можливість формується на основі суб'єктних дій учня, спрямованих на встановлення відповідності результату навчально-пізнавальної діяльності її цілям, визначення й аналіз навчальної ситуації (завдання), розробку й реалізацію системи дій з вирішення (корекції) ситуації. Вирішальною умовою становлення оцінювальних умінь у молодших школярів є цілеспрямована діяльність учителя з їх формування в навчальному процесі.

Важливим напрямом підготовки педагогів до реалізації особистісно орієнтованої освіти є спеціальна підготовка вчителів початкової школи до формування оцінювальних умінь у молодших школярів.

4. Основними критеріями готовності вчителя до формування оцінювальних умінь у молодших школярів є такі: цільова особистісна спрямованість на гуманізацію освітньої діяльності; позитивна активність особистості; методологічна культура; технологічна грамотність; орієнтація на взаємодію в соціально-освітньому середовищі учнів; усвідомлення значущості педагогічної діяльності, спрямованої на формування оцінювальних умінь у молодших школярів; адекватність і обґрунтованість уявлень щодо власної педагогічної діяльності. На основі теоретичного узагальнення та порівняльного аналізу результатів діагностики виділено показники, що визначають за виокремленими критеріями успішність педагогічної діяльності з формування оцінювальних умінь у молодших школярів.

5. Обґрунтовано, що необхідними педагогічними умовами, що визначають ефективний розвиток у післядипломній освіті готовності вчителів початкової школи до формування оцінювальних умінь у молодших школярів, є такі:

- забезпечення програмно-цільової спрямованості курсової, науково-методичної підготовки й самоосвіти вчителів початкових класів на розвиток професійно-особистісних якостей, що входять у структуру готовності до формування оцінювальних умінь у молодших школярів;

- здійснення курсової підготовки на засадах особистісно-діяльнісного підходу;

- проведення колективної професійної рефлексії індивідуального досвіду практичної педагогічної діяльності;

- здійснення поетапної оперативної діагностики і корекції рівня готовності вчителів до формування оцінювальних умінь у молодших школярів.

6. Організаційно-методичне забезпечення в навчальному процесі інституту післядипломної освіти виокремлених педагогічних умов дозволило вірогідно підвищити рівень розвитку готовності слухачів до формування оцінювальних умінь у молодших школярів.

Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів означеної проблеми. У подальшому доцільно звернутися до глибшого теоретичного аналізу професійної готовності учителя до забезпечення становлення суб`єктної активності школярів через розвиток рефлексійної пізнавальної діяльності, використання інтерактивних діалогово-стимулюючих технологій у навчальному процесі.

Публікації автора:

        1. Бєжанова Н.Л. Підготовка вчителя до формування загальнонавчальних умінь молодших школярів // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. – К., 2003. - №10. – С.123-131.

        2. Бєжанова Н.Л. Виявлення контрольно-оцінних умінь як загальнонавчальних у молодших школярів // Актуальні проблеми дошкільної та початкової освіти в сучасних умовах: Збірник наукових праць. – Херсон, 2004. – С.179-181.

        3. Бєжанова Н.Л. До питання про формування оцінних умінь молодших школярів у процесі навчання в початковій школі // Формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Збірник наукових праць. – Запоріжжя, 2004. – С.364-369.

        4. Бежанова Н.Л. Некоторые вопросы методики формирования контрольно-оценочных умений младших школьников // Горизонты образования. – Севастополь, 2005. - №1. – С.99-103.

        5. Бєжанова Н.Л. Розвиток готовності вчителів до формування загальнонавчальних умінь у процесі підвищення кваліфікації // Післядипломна освіта в умовах глобалізації. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Київ – Біла Церква, 2005. – С.17-22.

        6. Бежанова Н.Л. Развитие готовности учителей начальных классов к формированию общеучебных умений у младших школьников в последипломном образовании: Методические рекомендации. – Севастополь, 2005. – 22с.

              1. Бєжанова Н.Л. Розвиток готовності вчителів до формування загальнонавчальних умінь молодших школярів у післядипломній освіті // Формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Збірник наукових праць. – Київ-Запоріжжя, 2005. – С.179-188.

              2. Авдєєва І.М., Бєжанова Н.Л. Організація підготовки педагогів до фасилітаційної взаємодії з учнями // Педагогіка вищої та середньої школи: Збірник наукових праць / Гол. редактор – докт. пед. наук, професор Буряк В.К. – Кривий Ріг: КДПУ, 2006. – Вип. 15. – С.362-367.

              3. Бежанова Н.Л. К вопросу о проблеме формирования оценочных умений у младших школьников на современном этапе развития школы // Горизонты образования. – Севастополь, 2006. - №1. – С.113-117.

              4. Бєжанова Н.Л. Теоретичні основи формування оцінних умінь у молодших школярів //Освіта на Луганщині. - №2 (25). – Луганськ, 2006. – С.138-142.

              5. Бежанова Н.Л. Формирование оценочных умений у младших школьников. Программа спецкурса с методическими указаниями. – Севастополь: Рибест, 2006. – 48с.

              6. Бежанова Н.Л. Формирование оценочных умений у младших школьников. Тетрадь для самостоятельных работ слушателей курсов ПК учителей начальных классов. - Севастополь: Рибест, 2006. – 40с.

              7. Снисаренко О.С., Бежанова Н.Л. Развитие готовности учителей к формированию оценочных умений у младших школьников в последипломном образовании: Методические рекомендации. – Севастополь, 2006. – 58с.