Вернигора Людмила Володимирівна. Розвиток економічної науки в Київському університеті (ХІХ - початок ХХ ст.): Дис... канд. екон. наук: 08.01.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 225арк. - Бібліогр.: арк. 182-195.
Анотація до роботи:
Вернигора Л.В. Розвиток економічної науки в Київському університеті (ХІХ - початок ХХст.). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.04 – економічна історія та історія економічної думки. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню розвитку економічної науки в Київському університеті ХІХ - початку ХХ ст. Значна увага приділена вивченню соціально- економічних передумов виникнення кафедри політичної економії та статистики Київського університету, її становленню та розвитку. В 1909 р. утворена окрема університетська кафедра статистики.
Проаналізовано наукову спадщину провідних економістів Київського університету. Досліджено та обгрунтовано їх значний внесок у розвиток світової та вітчизняної економічної теорії, історії економічної думки, економічної історії як окремих галузей наукових знань і навчальних дисциплін.
Висвітлено найзначніше досягнення київської університетської науки в останній третині ХІХ ст. – створення української економічної школи маржиналізму, започаткованої М.Х.Бунге, Д.І.Піхно та ін.
Розкрито роль вчених економістів університету у формуванні та вихованні багатьох поколінь української економічної наукової еліти, створенні багатого наукового грунту, на якому українські економісти у перші два десятиріччя ХХ ст. досягли вершин світової слави (М.І.Туган-Барановський, О.Д.Білімович, Є.Є.Слуцький, Р.М.Орженцький та ін.)
У дисертаційній роботі проаналізовано доробок учених-економістів Київського університету ХІХ - початку ХХ століття з нових теоретико-методологічних позицій, сформованих у період радикальних перетворень постсоціалістичної економіки, та з”ясовано значення наукової спадщини університетських вчених для сучасної економічної науки і практики господарювання. Проведене дисертаційне дослідження дозволило обґрунтувати наступні висновки:
Складні соціально-економічні та політичні умови розвитку України, зміни умов економічного життя протягом ХІХ – початку ХХ ст. значною мірою впливали на формування і розвиток основних напрямів тогочасної економічної думки, характер її еволюції, дослідження і викладання цих проблем вченими Київського університету. Підготовка та здійснення великих економічних реформ сприяли пожвавленню наукових досліджень та викладанню в університеті.
Такі тенденції в розвитку економічної науки констатувались і віддзеркалювались у роботах університетських вчених. Після реформ 1861 року різко зросла кількість оригінальних економічних досліджень, змінилась їх тематика, характер наукових дискусій.
Дослідження та викладання економічних наук, насамперед, політичної економії у Київському університеті велись з урахуванням нерозривного зв’язку позитивної і нормативної економічної теорії, її макро- і мікрорівнів.
У Київському університеті політична економія була представлена різними її напрямами – в основному, класичним, меншою мірою – історичним, неокласичним. Університетським вченим, за винятком М.І.Зібера, були притаманні відверте неприйняття економічної теорії марксизму й соціалізму, антиобщинна позиція, захист вільного розвитку капіталізму в сільському господарстві.
Університетські вчені зробили значний внесок у формування та розвиток нових для ХІХ ст. історико-економічних наук – історії економічних учень, економічної історії, історії фінансів тощо. У цьому контексті виділяються, насамперед, роботи І.В.Вернадського, М.Х.Бунге, Г.М.Цехановецького, І.В.Лучицького, М.Ф.Довнар-Запольського та ін.
Учені Київського університету розглядали історико-економічні науки як органічну складову частину економічної науки загалом у нерозривному зв’язку з політичною економією, статистикою та іншими конкретними економічними дисциплінами, досліджували їх взаємозв”язок та взаємовплив.
Однією із значних заслуг вчених Київського університету другої половини ХІХ – початку ХХ ст. - є започаткування зусиллями М.Х.Бунге та Д.І.Піхна української школи маржиналізму та подальший її розвиток О.Д.Білімовичем, Є.Є.Слуцьким та ін.
Визначну роль в організації, становленні та розвитку економічної теорії в Київському університеті відіграв його випускник, професор М.Х.Бунге (1823-1895), який у свої працях досліджував важливі проблеми політичної економії, історії економічної думки, а у практичної діяльності як високий державний службовець проводив економічну політику. Він підготував плеяду відомих учених-економістів і фінансистів, які згодом працювали в Київському та інших університетах України, серед вихованців та послідовників М.Х.Бунге – професори Г.Д.Сидоренко, Д.І.Піхно, І.І.Патлаєвський, А.Я.Антонович, І.Д.Тарасов, Г.М.Цехановецький та ін.
Публікації автора:
1. Вернигора Л.В. М.М.Цитович – вчений-економіст і громадський діяч // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.: Серія Економіка. Вип. 44-2000. -С.74-79. - 1,1 д.а.
2. Вернигора Л.В. Передумови становлення і перший етап розвитку економічної науки в Київському університеті (до 160-річчя заснування кафедри політичної економії та статистики) // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.: Серія Економіка. Вип. 55-57. - 2002. - С.7-12. - 1,0 д.а.
3. Вернигора Л.В. Економічна роль держави у висвітленні вчених Київського університету (остання третина ХІХ-поч.ХХст.) // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.: Серія Економіка. Вип. 58-59 - 2002. -С.46-51. – 0,85 д.а.
4. Вернигора Л.В. О.Ф.Гейсман про суть основного фізіократичного вчення і його значення в історії політичної економії // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. Вип. 1.- 2002.- С.389-393.- 0,35 д.а.