Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Олійник Оксана Вікторівна. "Розвиток економічного аналізу в умовах інституційних змін: теорія, методологія, організація" : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Олійник О.В. Розвиток економічного аналізу в умовах інституційних змін: теорія, методологія, організація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. Київ, 2009 р.

Дисертаційна робота спрямована на комплексне вирішення проблеми розвитку економічного аналізу під впливом інституційних змін шляхом розробки концептуальних напрямів удосконалення методології, теорії та організації економічного аналізу як прикладної функціональної науки, професійної діяльності, навчального предмета. Досліджено становлення та тенденції розвитку економічного аналізу з урахуванням національних, ментальних і культурних особливостей, виявлено чинники, що спричиняють трансформаційні перетворення в економічному аналізі. Розкрито системний підхід до розвитку фундаментальної бази економічного аналізу, уточнено його предмет і метод; виявлено проблеми та перспективні напрями розвитку методології економічного аналізу; обґрунтовано авторський підхід до класифікації видів і напрямів економічного аналізу.

Проведено моніторинг стану економічного аналізу на суб’єктах господарювання України з урахуванням можливостей задоволення інституційних запитів; обґрунтовано доцільність формування системи регулювання економічного аналізу як професійної діяльності; здійснено типологію суб’єктів і розроблено підходи до організації системи економічного аналізу підприємства. Обґрунтовано систему компетенцій фахівців-аналітиків, удосконалено підходи до організації викладання аналітичних предметів у системі вищої економічної освіти; виявлено результати взаємопроникнення економічного аналізу й контролю. Досліджено еволюцію організації та технології економічного аналізу в комп’ютерному середовищі; обґрунтовано порядок комп’ютеризації економічного аналізу як окремого виду діяльності та в системі управління суб’єкта господарювання.

У дисертації комплексно вирішено проблему розвитку економічного аналізу в умовах інституційних змін шляхом розробки концептуальних напрямів удосконалення теорії, методології та організації економічного аналізу як прикладної функціональної науки, професійної діяльності, навчального предмета. Це дозволило сформулювати висновки теоретичного, методологічного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертації роботи відповідно до поставленої мети.

  1. Початок ХХI ст. характеризується подіями та процесами, пов’язаними зі змінами в суспільно-економічних відносинах, значення яких переважає важливість умов поточної рівноваги. Це зумовлює трансформаційні процеси в економічному аналізі, від яких залежать його роль як науки та практики в суспільстві; необхідність їх дослідження виходячи із засад інституційної економічної теорії. Інституційний підхід дозволив оцінити розвиток економічного аналізу та сформувати пропозиції щодо його удосконалення в контексті інституційних змін як сутнісних і кількісно-якісних перетворень соціально-економічних інститутів, в рамках міждисциплінарних досліджень, з урахуванням історичних, ментальних і культурних особливостей.

  2. Багатоаспектний зміст економічного аналізу розглянуто в онтологічному та гносеологічному аспектах за площинами абстракції: аналіз як загальнонауковий метод пізнання дійсності, прикладна функціональна наука, практична діяльність, навчальний предмет. Визначеність у змістовному наповненні, функціональній спрямованості форм прояву сприяє подальшому розвитку економічного аналізу в цілому та розумінню його природи.

  3. Становлення та розвиток економічного аналізу досліджено з урахуванням трансформацій суспільно-економічних відносин через призму наукових традицій та з використанням бібліометричного та бібліографічного способів обробки наукової інформації. Встановлено, що еволюція української аналітичної школи відбувається у напрямі розширення тематики та ускладнення об’єктів дослідження, удосконалення інструментарію вивчення економічних явищ і процесів, розробки концепцій та методик економічного аналізу нових видів діяльності для забезпечення інституційних запитів, що узгоджується зі світовими тенденціями.

  4. Процеси глобалізації, формування постіндустріальної формації, особливості суспільно-економічного розвитку України характеризуються зміною потреб економіки та окремих індивідів, виникненням нових економічних явищ і процесів, що викликають суттєві перетворення в економічному аналізі. Інституційні зміни спричинять системну трансформацію економічного аналізу в розрізі: цільової спрямованості та практичної корисності, функціонального призначення, об’єктів, суб’єктів, технології та організації; методик економічного аналізу; формування циклу аналітичних навчальних предметів.

  5. Застосування системного підходу до економічного аналізу дозволило ідентифікувати економічний аналіз як систему, що відображає процес пізнання дійсності – функціональна наука, яка розвиває методологію пізнання дійсності в межах предмета дослідження, і систему, що відображає процес впливу на дійсність – вид діяльності. У рамках цього підходу: 1) доведено доцільність диференційованого формування предмету економічного аналізу як науки та як практичної діяльності; 2) досліджено економічний аналіз як навчальний предмет, що за своїм змістовним наповненням є процесом впливу на дійсність (зокрема, через формування відповідних суб’єктів). Це дозволяє усунути теоретико-методологічні перешкоди для подальшого розвитку економічного аналізу.

  6. Розвиток економічного аналізу як прикладної функціональної науки пов'язаний з удосконаленням його методології, розробкою спеціальних методів дослідження. Методологія економічного аналізу передбачає знання про сукупність прийомів і способів пізнання економічних явищ і процесів щодо виявлення і визначення взаємозв’язку та їх зміни, кількісного та якісного вимірювання впливу окремих факторів та їх сукупності на цю зміну. З метою усунення виявлених методологічних неузгодженостей доведено, що методологія економічного аналізу включає трансцендентний рівень; іманентний рівень та їх взаємодію в процесі використання. Надані пропозиції дозволяють надати системності методичному інструментарію економічного аналізу, забезпечити формування науково-обґрунтованих аналітичних методик і технологій їх реалізації.

  7. Базуючись на застосуванні системного підходу як методологічної бази дослідження, згруповано основні види економічного аналізу за суб’єктом, об’єктом і мовою, що забезпечує взаємодію суб’єкта й об’єкта, використовуючи фасетну або змішану системи. Доведено, що за умов комп’ютеризації економічного аналізу більшість видових ознак втрачає свої принципові відмінності.

  8. Для забезпечення якісних характеристик аналітичної інформації і довіри користувачів до її змістовного наповнення необхідне формування системи регулювання економічного аналізу як професійної діяльності з урахуванням особливостей національного розвитку економіки, історичних традицій, особливостей менталітету нації. За результатами систематизації законодавчо закріплених розробок обґрунтовано доцільність багаторівневої системи регулювання економічного аналізу з урахуванням ієрархії нормативних документів згідно з їх правовою силою та функціональним розмежуванням органів управління, рекомендацій професійних організацій. За такого підходу система регулювання є придатною до удосконалення в умовах інституційних змін.

  9. Функціонування системи економічного аналізу є можливим за наявності відповідного суб’єкта, який і встановлює завдання перед системою, що зумовлюють реалізацію її функціонально-цільового призначення. Класифікація суб’єктів економічного аналізу здійснена за фасетним підходом з виділенням базових ознак (зокрема, функціональна спрямованість дій, змістовне наповнення діяльності). На підставі виявлених вимог роботодавців до особистих і професійних якостей фахівця-аналітика, сукупності знань, вмінь і навиків сформовано систему компетенцій, що представлена двома групами: загальні (інструментальні, в т.ч. когнітивні здібності, технологічні та лінгвістичні уміння; системні; соціально-особистісні та міжособистісні) й спеціальні, диференційовані за освітньо-кваліфікаційними рівнями. Це забезпечує реалізацію наукових розробок у практичну діяльність, підвищення її ефективності та корисності для суспільства.

  10. Традиційно економічний аналіз розглядається як функція управління, підсистема, що забезпечує прийняття управлінських рішень. Функціонування економіки в умовах нового інформаційного середовища викликає потребу в становленні інформаційно-аналітичної діяльності як основного виду діяльності. У зв’язку з цим обґрунтовано, що економічний аналіз як професійна діяльність реалізується в межах окремого суб’єкта господарювання (сервісна, допоміжна) та як окремий вид економічної діяльності, що належить до сфери послуг.

  11. Внаслідок ускладнення бізнес-процесів, реорганізації управлінських структур підприємств актуалізуються завдання з розробки типових програм організації, розвитку й удосконалення системи економічного аналізу для різних суб’єктів господарювання. Обґрунтовано підхід до організації системи економічного аналізу підприємства як складного багатокрокового процесу в частині моделювання ефективних організаційних структур системи економічного аналізу, що дозволяють адекватно реагувати на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, враховувати особливості організаційної структури суб’єкта господарювання, отримувати синергетичний ефект від взаємодії планової, облікової, аналітичної і контрольної підсистем.

  12. За результатами виявлених наслідків взаємопроникнення економічного аналізу й контролю встановлено, що використання економічного аналізу властиве всім видам контрольної діяльності, і характер його реалізації не залежить від виду чи форми прояву такої діяльності. Цільовим спрямуванням використання методичного інструментарію економічного аналізу в контролі є формування єдиних теоретичних положень і розробка уніфікованих методичних рекомендацій щодо використання аналітичних методик без диференціації за видами та формами здійснення контролю. Стандартизація та регламентація методик економічного аналізу у ході здійснення зовнішнього контролю дозволять підвищити якість останнього та є визначальним чинником забезпечення суспільної довіри до результатів контролю.

  13. Враховуючи, що інтелектуально-освітній потенціал стає основою порівняльних переваг країни в системі світових зв’язків, першочергового значення набуває ефективність системи вищої освіти при формуванні фахівців-аналітиків. З метою забезпечення системності та комплексності набутих знань, умінь і навиків необхідним є викладання у вищих навчальних закладах відповідного аналітичного предмета, а не об’єднання з іншими. Обґрунтовано підхід до формування блоку навчальних предметів з економічного аналізу із диференціацією за рівнями і типами. За такого підходу відбувається формування фахівців, які відповідатимуть вимогам постіндустріальної економіки, здатні до управлінської діяльності, діагностики ділових відносин, генерують неординарні ідеї, вміють виявляти сутність проблемних ситуацій та продукувати оптимальні рішення, володіють комп’ютерними та телекомунікаційними технологіями, в цілому спроможні проводити системні аналітичні дослідження як в мікро-, так і макроекономічному середовищі.

  14. Виявлено перспективні напрями розвитку комп’ютеризації економічного аналізу: застосування нових програмних засобів та аналітичних інструментів (зокрема, Data Warehouse, OLAP, Data Mining) для комп’ютеризації економічного аналізу; інтеграція інтелектуальних систем для бізнесу з системами підтримки прийняття рішень; зближення систем прогнозування, пошуку прихованих залежностей (Data Mining) та систем управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM).

  15. Відмінності у підходах при виборі систем комп’ютеризації економічного аналізу в системі управління суб’єкта господарювання та окремого виду діяльності пов’язані з періодичністю здійснення економічного аналізу, його різновекторністю, та багатоформатністю даних, які необхідно обробляти. На підставі проведеної систематизації програмних продуктів у розрізі потреб малих, середніх і великих підприємств запропоновано диференційовані підходи до комп’ютеризації економічного аналізу із застосуванням методів і моделей аналізу даних (OLAP, Data Mining), що дозволяє оптимізувати бізнес-процеси суб’єктів господарювання, їх інформаційно-методичне забезпечення та підвищити ефективність системи управління в цілому.

Публікації автора:

Монографії

  1. Олійник О.В. Розвиток економічного аналізу в умовах інституційних змін: монографія / О.В. Олійник – Житомир: ЖДТУ, 2008. – ISBN978-966-983-184-5 –653, [7] с.– Додатки: Розвиток економічного аналізу в умовах інституційних змін [Електронний ресурс]: додатки до монографії. – Електрон. текстові, граф., зв. дан. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – 46,24 друк. арк.

  2. Олійник О.В. Концептуальні засади сучасного економічного аналізу // Розвиток теорії та методології обліку і аналізу в умовах трансформації суспільної свідомості: монографія / І.В. Жиглей, І.В. Замула, О.В. Олійник, М.М. Шигун; під заг. ред.. [і з передм.] Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – 319 c. – ISBN 978-966-683-170-8 (загальний обсяг 22,5 друк. арк., особисто автору належить 4,87 друк. арк.: розкрито зміст економічного аналізу, його предмет).

  3. Олейник О.В., Райковская И.Т. Формирование модели экономиста-аналитика предприятия // Бухгалтерский учет, анализ и контроль: теория, методология, организация: монография / Ф.Ф. Бутынец, Н.М. Малюга, В.В. Евдокимов. – Житомир: ЖГТУ, 2007. – 448 c. – ISBN 978-966-683-137-1 (загальний обсяг 29,32 друк арк., особисто автору належить 0,75 друк. арк.: обґрунтовано необхідність виокремлення спеціалізації – аналітик, сформовано вимоги до його системи знань, вмінь та навиків).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Добія М. Функція виробництва в аспекті розрахунку витрат: теоретико-методичні засади / О.В. Олійник, М. Добія // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 4 (34). – С. 83-90 (загальний обсяг 0,56 друк. арк., особисто автору належить 0,28 друк. арк.: запропоновано авторський підхід до визначення рентабельності, продуктивності діяльності).

  2. Олійник О.В. Забезпечення надійності та конфіденційності інформації при комп’ютеризації обліку / О.В. Олійник // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – № 20. – С. 182-186 (0,31 друк. арк.).

  3. Олійник О.В. Проблеми співвідношення і класифікації “методів обліку витрат” і “методів калькулювання” / О.В. Олійник, С.В. Бойко // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2003. – № 3(25). – С. 158-168 (загальний обсяг 0,88 друк. арк., особисто автору належить 0,44 друк. арк.: визначено порядок вибору методів обліку витрат, механізм формування аналітичної інформації).

  4. Олійник О.В. Аналіз структури та динаміки активів і пасивів як складова методики оцінки фінансового стану господарюючого суб’єкта / О.В. Олійник // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Економічні науки. Випуск 10. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 110-115 (0,63 друк. арк.).

  5. Олійник О.В. Балансознавство: місце в системі наук / О.В. Олійник, І.Т. Райковська // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – № 3(29) – С. 101-107 (загальний обсяг 0,62 друк. арк., особисто автору належить 0,31 друк. арк.: досліджено еволюцію балансознавства, взаємозв’язки з рахунковим аналізом, рахунковеденням та рахункознавством).

  6. Олійник О.В. Місце економічного аналізу в системі економічних наук / О.В. Олійник, І.Т. Райковська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – № 4 (30). – С. 172-181 (загальний обсяг 0,70 друк. арк., особисто автору належить 0,35 друк. арк.: уточнено зміст та завдання економічного аналізу в умовах різних соціально-економічних формацій).

  7. Олійник О.В. Трансформація структури курсу “Економічний аналіз” в контексті інтеграції вищої освіти у європейський освітній простір / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 268-277 (0,48 друк. арк.).

  8. Олійник О.В. Розвиток економічного аналізу в умовах трансформаційної економіки / О.В. Олійник, І.Т. Райковська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – № 1 (35). – С. 85-96 (загальний обсяг 0,96 друк. арк., особисто автору належить 0,48 друк. арк.: ідентифіковано об’єкти і предмет економічного аналізу, визначено групи суб’єктів).

  9. Олійник О.В. Управлінський аналіз: виділення надуманого напряму чи необхідність? / О.В. Олійник, І.Т. Райковська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – № 3 (37). – С. 137-144 (загальний обсяг 0,82 друк. арк., особисто автору належить 0,41 друк. арк.: проведено систематизацію підходів щодо доцільності поділу економічного аналізу на фінансовий та управлінський, їх змістовного наповнення).

  10. Олійник О.В. Становлення економічного аналізу: публікації на сторінках журналу “Финансы” (1952-2003 рр.) / О.В. Олійник // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – № 4 (38). – С. 153-163 (0,90 друк. арк.).

  11. Олійник О.В. Облік витрат в умовах застосування різних комп’ютерних програм: проблеми, вимоги, розширення аналітичних можливостей / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (4) / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 189-198 (0,63 друк. арк.).

  12. Олійник О.В. Генезис економічного аналізу: ретроспектива колективної аналітичної думки (1960-1980 рр.) / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 2 (5) / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир ЖДТУ, 2006. – С. 40-56 (1,05 друк. арк.).

  13. Олійник О.В. Формування та розвиток національної школи економічного аналізу / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 3 (6). / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир ЖДТУ, 2006. – С. 136- 157 (1,01 друк. арк.).

  14. Олійник О.В. Регулювання економічного аналізу: історичний вимір / О.В. Олійник // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць Випуск 223: В 3.т. – Т ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 968-977 (0,62 друк. арк.).

  15. Олійник О.В. Система бюджетування як інтеграція планування, обліку та контролю: порівняльний аналіз / О.В. Олійник // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” / Збірник наукових праць. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2007. – № 577 – С. 290-295 (0,67 друк. арк.).

  16. Олійник О.В. Організація та програмне забезпечення аналітичної роботи при застосуванні інформаційно-комп’ютерних технологій / О.В. Олійник // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 1 (39). – С. 143-154 (0,93 друк. арк.).

  17. Олійник О.В. Становлення економічного аналізу: публікації на сторінках журналу “Бухгалтерский учет” протягом 1937-2004 рр. / О.В. Олійник // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 2 (40). – С. 127-152 (1,04 друк. арк.).

  18. Олійник О.В. Оцінка структури наукових публікацій з обліку та аналізу на підставі міжнародних баз даних / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (7) / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир ЖДТУ, 2007. – С. 12-22 (0,62 друк. арк.).

  19. Олійник О.В. Ефективність функціонування системи бюджетування: теоретичні засади та методика оцінки / О.В. Олійник, Ю.В. Чибісов // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 3 (41). – С. 81-87 (загальний обсяг 0,62 друк. арк., особисто автору належить 0,31 друк. арк.: запропоновано методику оцінки ефективності впровадження та функціонування системи бюджетування).

  20. Олійник О.В. Визначальні фактори системної трансформації економічного аналізу: постіндустріальна економіка / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 2 (8) / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 139-152 (0,76 друк. арк.).

  21. Олійник О.В. Визначальні чинники системної трансформації економічного аналізу: глобалізація економіки / О.В. Олійник // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 4 (42). – С. 135-141 (0,64 друк. арк.).

  22. Олійник О.В. Економічний аналіз на сучасному етапі: публікації на сторінках журналу “Фінанси України” протягом 1997-2007 рр. / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 3 (9) / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 146-156 (0,67 друк. арк.).

  23. Олійник О.В. Роль і значення контролю в здійсненні аналітичної діяльності / О.В. Олійник, Т.В. Барановська // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – № 1 (43) – С. 94-103 (загальний обсяг – 0,88 друк. арк., особисто автору належить – 0,44 друк. арк.: виявлено міждисциплінарні зв’язки економічного аналізу і контролю, встановлено ступень їх взаємоінтеграції).

  24. Олійник О.В. Філософські засади економічного аналізу / О.В. Олійник // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (10) / Відп. ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – С. 216-226 (0,61 друк. арк.).

  1. Олійник О.В. Системний підхід до розвитку економічного аналізу / О.В. Олійник // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – № 2 (44). – С. 116-128 (0,98 друк. арк.).

  2. Олійник О.В. Метод та методологія економічного аналізу / О.В. Олійник // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – № 3 (45). – С. 146-160 (0,97 друк. арк.).

  3. Олійник О.В. Економічний аналіз в системі контролю: взаємопроникнення науково-методичного інструментарію / О.В. Олійник, Т.В. Барановська // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. –Суми: Інститут НАН України, Академія економічних наук, Українська академія банківської справи, 2009. – Випуск 24. – С. 142-150 (загальний обсяг 0,66 друк. арк., особисто автору належить 0,33 друк. арк.: визначено роль і місце аналітичних процедур у процесі контролю).

Статті в іноземних виданнях

  1. Olijnuk O. Analiza finansowa w systemie nauk ekonomicznych / O.Olijnuk // Stosunki gospodarcze Unii Europejskej: Handel, Finanse i Procesy integracyjne (Wybrane zagadnienia) / Praca zbiorowa pod redakcj naukow M. Dudka. – Zielona Gra: Uniwersytet Zielonogrski, 2004. – S. 281-291 (0,61 друк. арк.).

  2. Олійник О.В. Аналітичні дисципліни в контексті гармонізації Європейської вищої освіти / О.В. Олейник // Problemy zarzdyania i marketingu / Redakcja naukowa S. Pajczkowski, H. Wgrzyn. – Legnica: Wysza Szkoa Menederska, 2005. – 434 s. – S. 389-396 (0,46 друк. арк.).

  3. Олейник О.В. Экономическая безопасность предприятия: необходимость учетно-аналитического обеспечения / О.В. Олейник // Unia Europejska z zagadnienie integracji finansowej / Redakcja naukowa M. Dudek. – Legnica, Zielona Gra: Wydawnictwo UZ Zielona Gra, WSM Legnica, 2006. – S. 177-183 (0,35 друк. арк.).

  4. Олейник О.В. Построение системы экономической безопасности хозяйствующего субъекта: место и роль экономического анализа / О.В. Олейник // Вестник Брестского государственного технического университета. Экономика, 2006. – № 3 (39). – С. 50-52 (0,38 друк. арк.).

Тези доповідей на конференціях

  1. Олійник О.В. Критична оцінка існуючої практики викладання аналітичних дисциплін: матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції. Т.17 [“Науковий потенціал світу, 2004”] / О.В. Олійник / – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 72 c. – С. 3-5 (0,22 друк. арк.).

  2. Олійник О.В. Застережні аспекти інтерпретації показників ліквідності підприємства: матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Т. 82 [“Наука і освіта, 2005”] / О.В. Олійник / – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – 83 c. – С. 41-42 (0,12 друк. арк.).

  3. Олійник О.В. Місце аналітичних дисциплін у навчальних планах підготовки фахівців економічного спрямування: формування нової парадигми освіти: зб. тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову [Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева] / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 120 c. – С. 79-82. (0,18 друк. арк.).

  4. Олійник О.В. Прикладний аспект методики фінансового аналізу: передумови проведення та обліково-аналітичні обмеження : матеріали Всеукр. наук.-метод. конф [“Проблеми теорії і практики обліку, аналізу, аудиту та шляхи їх вирішення”] / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Севастопольський національний технологічний університет. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2006. – 256 c. – С. 170-172 (0,13 друк. арк.).

  5. Олейник О.В. Информационно-аналитическая среда и место в ней калькулирования: материалы международной науч.-практ. конф. [“Проблемы бухгалтерського учета, анализа, контроля и статистики в инновационной экономике”] / О.В. Олейник, С.В. Бойко / М-во образования республики Беларусь, Белорусский государственный экономический университет. – Мн.: БГЭУ, 2006. – 290 c. – С. 175-177 (загальний обсяг 0,1 друк. арк., особисто автору належить 0,05 друк. арк.: визначено складові інформаційно-аналітичного середовища в системі управління підприємством).

  6. Олійник О.В. Соціальне значення економічного аналізу як науки та практичної діяльності: збірник тез та текстів виступів на п’ятій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову, ч. 2 [Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева] / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – 80 c. – С. 52-56 (0,21 друк. арк.).

  7. Олійник О.В.Актуальні проблеми розвитку економічного аналізу: зб. тез ХХХІІ науково-практичної міжвузівської конференції, присвяченої Дню університету / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – 242 c. – С. 177-179 (0,23 друк. арк.).

  8. Олійник О.В. Економічний аналіз як багатоаспектне поняття: рівні дослідження: зб. тез та текстів виступів 6-ої Міжнародної наукової конференції [“Наукові дослідження в сфері бухгалтерського обліку, контролю та аналізу: теоретико-практичне значення та напрями подальшого розвитку”] / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – 336 c. – С. 187-193 (0,51 друк. арк.).

  9. Олейник О.В. Докторские диссертации украинских ученых по проблемам экономического анализа: матеріали та тексти виступів 6-ої Міжнародної наукової конференції [“Наукові дослідження в сфері бухгалтерського обліку, контролю та аналізу: теоретико-практичне значення та напрями подальшого розвитку”] / О.В. Олейник / М-во освіти і науки України, Житомир. государ. технол. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – 544 c. – С. 350-363 (1,01 друк. арк.).

  10. Олійник О.В. Напрями прояву економічного аналізу: матеріали міжнародної науково-практичної конференції [“Створення інтелектуальної системи обліку для економіки України”] / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Тернопільський націонал. економ. ун-т. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – 526 c. – С. 295-298 (0,25 друк. арк.).

  11. Олійник О.В. Суб’єкти економічного аналізу: необхідність дослідження в умовах постіндустріальної економіки: материалы междунар. науч.-практ. конференция [“Культура и экономика”] /О.В. Олійник / М-во образов и науки Украины, Донецкий национальный университет экономики и торговли им. М. Туган-Барановського. – Донецк: ДонНУЕТ, 2008. – 401 c. – С. 241- 243 (0,16 друк. арк.).

  12. Олійник О.В. Економічний аналіз та контроль: міжпредметні зв’язки: зб. тез та текстів виступів на 6-ій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову [Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева] / О.В. Олійник, Т.В. Барановська / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т. – Житомир: ЖДТУ, 2008. – 148 c. – С. 108-109 (загальний обсяг 0,18 друк. арк., особисто автору належить 0,09 друк. арк.: виявлено ступень взаємоінтеграції економічного аналізу і контролю).

  13. Олійник О.В. Розробка методики експрес-аналізу фінансово-майнового стану суб’єкта господарювання: зб. тез ХХХІІІ науково-практичної міжвузівської конференції, присвяченої Дню університету / О.В. Олійник/ М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т – Житомир: ЖДТУ, 2008. – 242 c. – С. 144-145 (0,21 друк. арк.).

  14. Олійник О.В. Економічний аналіз в системі економічних наук: міжпредметні зв’язки: зб. текстів матеріалів V Міжнародної науково-практичної конференції [Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю] / О.В. Олійник, Т.В. Барановська / М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технолог. ун-т – Черкаси: ЧДТУ, 2008. – 291 c. – С. 89-90 (загальний обсяг 0,16 друк. арк., особисто автору належить 0,08 друк. арк.: досліджено міжпредметні зв’язки економічного аналізу і контролю задля упорядкування методик їх здійснення).

  15. Олійник О.В. Етапи розвитку комп’ютеризації економічного аналізу: зб. тез та текстів виступів VІІІ-ої Міжнародної наукової конференції [“Наукові бухгалтерські школи світу: еволюція, сучасний стан, перспективи розвитку”] / О.В. Олійник / М-во освіти і науки України, Житомир. держ. технолог. ун-т – Житомир: ЖДТУ, 2008. – 208 c. – С. 194 - 199 (0,34 друк. арк.).

Інші публікації

  1. Бойко С.В., Олейник О.В. Аналитико-контрольное значение калькулирования в системе управления хозяйственного субъекта // Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции: монография / Ф.Ф. Бутынец, И.И. Белоусова, С.В. Бойко. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – 588 c. – ISBN 966-8059-36-0 (загальний обсяг 37,04 друк. арк., особисто автору належить 1,01 друк. арк.: визначено аналітичне забезпечення калькулювання і його значення для потреб менеджменту).

  2. Олейник О.В. Формирование цикла аналитических дисциплин: структура, логика, критерии // Современный учет и контроль: подготовка кадров, проблемы теории и методики: монография / Ф.Ф. Бутынец, С.Л. Береза, Н.Г. Выговская – Житомир: ЖГТУ, 2006. – 396 c. – ISBN 966-683-106-6 (загальний обсяг – 26,37 друк. арк., особисто автору належить –0,42 друк. арк.).

  3. Олійник О.В., Чибісов Ю.В. Місце бухгалтерського обліку в системі бюджетного управління: історичний вимір // Бухгалтерський облік: історичний аспект: монографія / Ф.Ф. Бутинець, Н.М. Малюга, С.Л. Береза та ін. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 620 с. – ISBN 966-683-080-9. (загальний обсяг 40,2 друк. арк., особисто автору належить 0,77 друк. арк.: досліджено тенденції розвитку бюджетного управління, його обліково-аналітичного забезпечення).

  4. Олійник О.В. Підходи до оцінки фінансової стійкості господарюючого суб’єкта / О.В. Олійник // Вісник Хмельницького національного університету (Вісник технологічного університету Поділля). – Хмельницький: Економічні науки, 2005. – Ч.2, Т.2. (70), №4. – С. 111-113 (0,33 друк. арк.).

  5. Олійник О.В. Побудова методики аналізу фінансових результатів діяльності господарюючого суб’єкта / О.В. Олійник // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основа інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Харків НТУ “ХПІ”, 2005. –Т.1, № 58. – С. 125-127 (0,29 друк. арк.).

  1. Олійник О.В. Нові чинники розвитку економічного аналізу в Україні / О.В. Олійник // Бухгалтерський облік, аналіз та аудит: проблеми теорії, методології, організації: зб. наукових праць. Випуск 1 / Держ. ком. статистики України. Держ. акад. статистики, обліку та аудиту. Ред. кол.: І.І. Пилипенко (голов. ред.) та ін. – К.: ДП “Інформаційно-аналітичне агентство”, 2008. – С. 61-64 (0,28 друк. арк.).

Підручники та навчальні посібники

  1. Олійник О.В. Економічний аналіз. Практикум / Олійник О.В. – Навчальний посібник для студентів вузів. – Житомир: ЖІТІ, 2003 – ISBN 966-7570-37-1 – 496 с (32,5 друк. арк.).

  2. Бухгалтерський фінансовий облік: підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / Ф.Ф. Бутинець, А.М. Герасимович, Н.М. Малюга та ін.; під ред. проф. Ф.Ф. Бутинця – [7-ме вид.]. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – ISBN 966-8059-78-6. – 832 c.(загальний обсяг – 64,8 друк. арк., особисто автору належить – 1,01 друк. арк.: розкрито порядок бухгалтерського обліку витрат діяльності).

  3. Мошенський С.З., Олійник О.В. Економічний аналіз: підруч. [для студ. економічних спеціальностей вищ. навч. закл.] / С.З. Мошенський, О.В. Олійник. – [2-ге вид.] – Житомир: ПП “Рута”, 2007. – ISBN 966-8059-94-8. – 704 c. (загальний обсяг 62,82 друк. арк., особисто автору належить 28,9 друк арк.: розкрито теоретичні засади економічного аналізу, організацію і методику внутрішньогосподарського аналізу, особливості проведення фінансового та стратегічного аналізу).