Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Шигун Марія Михайлівна. Розвиток адаптивної системи аудиту і ревізії в умовах ринку: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Шигун М.М. Розвиток адаптивної системи аудиту і ревізії в умовах ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2003.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням розвитку адаптивної системи аудиту та ревізії із застосуванням вибіркового способу вивчення документів і операцій з використанням комп’ютерних технологій. Об’єктом дослідження виступає методика застосування способів вивчення документів і фактів господарського життя, предметом – комплекс теоретичних, методичних і практичних аспектів застосування способів вивчення документів і фактів господарського життя в аудиті та ревізії.

Досліджено складові системи методів здійснення господарського контролю, показано їх взаємозв’язки, виявлено місце вибіркового способу дослідження в системі методів здійснення господарського контролю, уточнено категорійно-понятійний апарат науки про господарський контроль, удосконалено методику застосування вибіркового способу вивчення документів і операцій шляхом розробки алгоритмів процесу прийняття рішення щодо вибору способу перевірки, визначення обсягу вибіркової сукупності, узагальнення результатів вибіркової перевірки; запропоновано підхід щодо застосування вибіркового способу для вивчення операцій з об’єктами контролю за різних форм ведення обліку; розроблено пакет робочих документів контролера для оформлення робіт, пов’язаних з вибірковим дослідженням і вивченням організації обліку в комп’ютерному середовищі, запропоновано принципи побудови системи комплексної автоматизації аудиторської діяльності, розроблено методику проведення аудиту та ревізії в умовах їх комп’ютеризації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукової проблеми, що виявляється у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо розвитку адаптивної системи аудиту та ревізії шляхом застосування вибіркового способу вивчення документів і операцій з використанням комп’ютерних технологій. Проведене дисертаційне дослідження дозволило з’ясувати наступне:

1. Підвищені вимоги до процесу і результатів контролю зумовлюють нагальну потребу у перегляді співвідношення між витратами на перевірку і якістю отриманих результатів. Найоптимальнішим це співвідношення є за умови застосування вибіркового способу дослідження, який дозволяє зменшити витрати часу, праці і коштів й, одночасно, отримати результати вивчення документів і операцій з достатньою для цілей контролю точністю.

2. Уточнення суті таких понять як “метод”, “спосіб”, “прийом” контролю дозволило визначити, що вибіркова перевірка – це один із способів здійснення контролю, який є системою прийомів вивчення документів та операцій, що складають частину їх сукупності та відібрані з використанням спеціальних методів відбору, застосування яких дозволяє отримати достатньо інформації для формування думки контролера і поширення її на всю сукупність елементів, що підлягала вивченню або за конкретними вивченими операціями. Сукупність методів господарського контролю включає аудит, ревізію, перевірку, аналіз, інвентаризацію, обстеження та економічну експертизу.

3. Застосування вибіркових перевірок в цілях господарського контролю вимагає уточнення складових теорії вибіркового способу дослідження, що спрямоване на розширення можливостей контролера у користуванні існуючими видами вибіркових перевірок, підходів до побудови вибірки, методів її формування. Для цілей контролю ефективним є застосування статистичного і нестатистичного вибіркового способу перевірки, відповідно до яких використовуються імовірнісний і детермінований підходи до побудови вибірки, яку в першому випадку слід називати статистичною, а в другому – нестатистичною. Кожен з підходів передбачає застосування відповідно імовірнісних і детермінованих методів отримання вибірки, яким властиві переваги і недоліки, відповідні сфери та умови їх використання.

4. Для прийняття обґрунтованого рішення щодо вибору способу здійснення контролю на конкретному підприємстві розроблено алгоритм процесу прийняття рішення щодо вибору способу проведення перевірки, який забезпечує врахування усіх визначальних факторів впливу на можливість і доцільність застосування вибіркового способу дослідження.

5. У розвиток положень теорії вибіркових перевірок з урахуванням напрацювань вчених у галузі статистики і господарського контролю запропоновано методику застосування вибіркового способу дослідження у сфері контролю, зокрема виділено основні види робіт контролера на організаційній, підготовчій, технологічній і результативній стадіях вибіркової перевірки. Використання наведеної методики дозволяє покращити якість аудиту та ревізії, забезпечити відповідність інформації, що отримується в процесі перевірок, сучасним вимогам її оперативності і достовірності.

6. Визначення обсягу вибірки повинно відбуватись з урахуванням кількісних та якісних факторів впливу. Взаємозв’язок таких факторів і підходи, що можуть застосовуватись для визначення обсягу вибіркової сукупності, використані для розробки алгоритмів визначення обсягу статистичної вибірки, що складається з двох етапів: 1. Розрахунок попереднього обсягу вибірки на базі кількісних показників. 2. Коригування попереднього обсягу вибірки з урахуванням впливу якісних факторів. Застосування алгоритмів забезпечує обґрунтований порядок визначення обсягу вибіркової сукупності.

7. Значні витрати часу в діяльності контролера пов’язані з узагальненням результатів проведених робіт. З метою скорочення часу, а також підвищення якості отриманих контролером даних розроблено алгоритм узагальнення результатів вибіркової перевірки, що включає аналіз виявлених помилок, врахування їх впливу на подальші дії контролера, дозволяє прийняти обґрунтоване рішення щодо вибору виду аудиторського висновку тощо.

8. На практиці кожен контролер має власний підхід до процесу організації і проведення вибіркової перевірки різних об’єктів контролю, але частіше він не є науковим, внаслідок чого результати, отримані за таких умов, не можуть бути достовірними. Враховуючи виявлені проблеми в організації вибіркової перевірки за різних способів обробки даних і доцільності його застосування для дослідження об’єктів контролю, рекомендовано способи контролю, види вибіркового дослідження і методи відбору документів чи операцій, використання яких обґрунтовано для кожної з основних груп об’єктів з урахуванням наявності умов застосування вибіркового способу контролю.

9. Для забезпечення достовірності отриманих контролером даних, а також правового захисту суб’єкта контролю особливе значення має належне документування робіт в процесі організації і підготовки до здійснення перевірки, її безпосереднього проведення, а також узагальнення отриманих результатів. З огляду на це, розроблено пакет робочих документів контролера, які забезпечують належне документальне оформлення всього комплексу робіт, що виконуються при застосуванні вибіркового способу дослідження, а також вивчення організації обліку в комп’ютерному середовищі.

10. Підвищення ефективності контрольної діяльності залежить від застосування новітніх засобів контролю, одним з яких є комп’ютерні технології. На підставі виявлених напрямів та умов практичного використання комп’ютерних технологій запропоновано принципи побудови системи комплексної автоматизації аудиторської діяльності, показано її функціональний склад. Розроблена методика здійснення контролю в умовах його комп’ютеризації передбачає автоматизацію прийомів перевірки первинних документів, облікових регістрів та звітності, здійснення економічного аналізу звітних показників.

Публікації автора:

Підручники та навчальні посібники

1. Аудит і ревізія підприємницької діяльності. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / Ф.Ф. Бутинець, та ін.; За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця – Житомир: ПП “Рута”, 2001. – 416 с. (особисто автора – 5,02 друк.арк.).

2. Бутинець Ф.Ф., Виговська Н.Г., Малюга Н.М., Петренко Н.І. Контроль і ревізія: Підручник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-тє вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 544 с. (особисто автора – 1,4 друк.арк.).

3. Організація бухгалтерського обліку. Підручник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-тє вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 592 с. (особисто автора – 2,1 друк.арк.).

4. Бутинець Ф.Ф. та ін. Бухгалтерський облік і контроль: тести. В 2-х частинах. Ч. ІІ: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / Ф.Ф. Бутинець, І.І. Пилипенко, Л.В. Чижевська; 2-ге вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, ПП “Бутинець”, 2002. – 384 с. (особисто автора – 2,7 друк.арк.).

5. Бутинець Ф.Ф. Аудит: Підручник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. 2-ге вид., перероб. та доп. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 672 с. (особисто автора – 2,6 друк.арк.).


Статті в наукових фахових виданнях

1. Шигун М.М. Вибіркова перевірка господарських фактів: сутність, необхідність // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 38. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – 106 с. – С. 39-48 (0,6 друк.арк.).

2. Шигун М.М. Вибірковий спосіб дослідження об’єктів в аудиті // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2001. – № 14. – С. 183-189 (0,7 друк.арк.).

3. Шигун М.М. Методи, способи і прийоми аудиту та ревізії в економічній літературі // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2001. – № 16. – С. 152-163 (1,3 друк.арк.).

4. Шигун М.М. Вибіркова перевірка: термінологічний аспект // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2001. – № 17. – С. 161-169 (0,9 друк.арк.).

5. Шигун М.М. Методика проведення вибіркової перевірки документів та операцій // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 126. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – 208 с. – С. 178-187 (0,5 друк.арк.).

6. Шигун М.М. Відбір документів і операцій для дослідження // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 20. – С. 249-254 (0,7 друк.арк.).

7. Шигун М.М. Microsoft Excel: застосування в цілях господарського контролю // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 22. – С. 177-181 (0,5 друк.арк.).

Тези доповідей

1. Шигун М.М. Необхідність та можливість застосування національного нормативу аудиту № 17 в аудиторській практиці // Збірник тез та текстів виступів на республіканській науково-практичній конференції з аудиту. Удосконалення національних нормативів аудиту. Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 191-196 (0,3 друк.арк.).

2. Шигун М.М. Вибіркова перевірка: процедури проведення // Збірник тез та текстів виступів на науково-практичній конференції з аудиту. Аудит як важливий інструмент ринкової економіки. Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 123-126 (0,2 друк.арк.).

3. Шигун М.М. Статистичні методи відбору: необхідність застосування в аудиті // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції. Шляхи активізації вітчизняного виробництва: теорія та практика, проблеми підготовки фахівців. Хмельницький: ХІЕП, 2001. – С. 334-337 (0,2 друк.арк.).

4. Шигун М.М. Методи господарського контролю // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта-2002”. Том 17. Економіка – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – 64 с. – С. 42-43 (0,1 друк.арк.).

5. Шигун М.М. Ризики в аудиторській діяльності // Збірник тез і текстів виступів на міжрегіональній науково-практичній конференції. Аудиторські ризики і суттєвість в аудиті. Полтава: ВАТ «Вид-во «Полтава», 2002. – 40 с. – С. 9-14 (0,4 друк.арк.).