Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Механіка деформівного твердого тіла


Шишканова Ганна Анатоліївна. Розв'язання просторових контактних задач для невідомих двозв'язних областей контакту : дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Шишканова Г.А. Розв’язання просторових контактних задач для невідомих двозв’язних областей контакту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.02.04 – механіка деформівного твердого тіла. – Донецький національний університет, Донецьк, 2006.

Дисертаційна робота присвячена розв’язанню просторових задач механіки контактних взаємодій, які можуть бути описаними двомірними інтегральними рівняннями, що містять інтеграли типу потенціалів простого шару. Запропоновано аналітичний та чисельно-аналітичний методи розв’язання задач з невідомою областю контакту, основані на розвиненні за малим параметром потенціалу простого шару, розподіленого по двозв’язній області, відмінної від кругового кільця. Одержано представлення потенціалу простого шару, коли густина не має кругової симетрії.

Урахування шорсткості поверхні призводить до інтегральних рівнянь Фредгольма другого роду. Коефіцієнт, який характеризує деформаційні властивості шорсткості, може бути використаний як параметр регуляризації.

Розв’язано задачі про неплоский штамп в формі еліптичного кільця, контакт двох тіл, з первісним дотиком в точці, штамп в формі тіла обертання з урахуванням двочленного закону тертя, плоскі штампи з довільною формою основи з урахуванням різних законів шорсткості, тертя. Досліджено вплив конфігурації штампа, величини навантаження та коефіцієнтів шорсткості, тертя на одержані контактні характеристики.

В даній роботі розвинуто загальний підхід до розв’язання задач при різних умовах контакту: плоскі та неплоскі, двозв’язні та однозв’язні основи штампа різної форми, без урахування та з урахуванням різних законів шорсткості, тертя.

Основні результати дисертаційної роботи наступні.

1. Вперше одержано аналітичний вираз обчислення потенціалу простого шару з неосесиметричним розподілом густини, використовуючи розвинення за поліномами Лежандра, для розв’язання інтегральних рівнянь у випадку близьких до кільця областей контакту та при врахуванні тертя.

2. Побудовано аналітичний розв’язок задачі про вдавлення жорсткого неплоского двозв’язного штампа в гладкий пружний півпростір з невідомою на початку областю контакту. Застосовано метод розвинення потенціалу простого шару за малим параметром. Розвинуто метод зведення задачі з невідомою двозв’язною площадкою контакту, яка обмежена неподібними лініями, до послідовності задач з контактною областю в формі кругового кільця, для якої є відомий розв’язок. Завдяки такому підходу в кожному наближенні можна одержати прості формули в замкненому вигляді, зручні для аналізу та інженерної практики.

3. З використанням запропонованого підходу вперше одержано аналітичні розв’язки наступних просторових контактних задач про вдавлення неплоского штампа в формі еліптичного кільця, про контакт двох гладких тіл без кругової симетрії, з первісним дотиком в точці, про рух штампа, обмеженого поверхнею обертання, з урахуванням двочленного закону тертя (квазістатична задача).

4. Розв’язано задачу про вдавлення кільцевого штампа в шорсткий пружний півпростір, основним інтегральним рівнянням якої є рівняння Фредгольма другого роду. Доказано існування та єдиність розв’язку задачі. Знайдено межі використання методу послідовних наближень. Дана оцінка похибки розв’язку. Наведено методи згладжування особливостей ядра інтегрального рівняння.

5. Запропоновано чисельно-аналітичний метод розв’язку інтегральних рівнянь вдавлення двозв’язних (зокрема, однозв’язних) штампів у пружний шорсткий півпростір з урахуванням та без урахування тертя на основі методу розвинення потенціалу простого шару і зведення інтегральних рівнянь до системи алгебраїчних з використанням квадратурних формул, та чисельний метод розв’язку з кубатурними формулами. Наведені методи можна розглядати як регуляризацію, параметр якої характеризує шорсткість, для наближеного розв’язку задачі про гладкий контакт.

6. Отримано добре узгодження результатів, одержаних автором різними наведеними методами, а також окремих відомих випадків, досліджених іншими авторами, що показує достовірність запропонованих методів.

7. Простоту та ефективність розвинутого підходу підтверджує значна кількість виконаних числових розрахунків для двозв’язних та однозв’язних штампів, обмежених в плані колами, еліпсами, лемніскатами Бута і багатокутниками, з урахуванням різних законів зміни шорсткості, тертя. Досліджено також стиснення шорстких тіл – еліптичного конуса і параболоїда.

Знайдено форму і розмір області контакту, розподіл нормального тиску, заглиблення, кути повороту штампа, зони найбільшого і найменшого тиску. Досліджено вплив форми основи штампа, навантаження, висоти прикладення горизонтальної сили, а також коефіцієнтів шорсткості та тертя.

На основі результатів чисельних досліджень установлено, що

– зі збільшенням коефіцієнта шорсткості розподіл тиску стає більш рівномірним по площадці контакту, для неплоских штампів розміри області контакту збільшуються;

– урахування шорсткості в контактних задачах призводить до того, що нормальний тиск в межах області контакту залишається скінченим навіть на самій межі плоских штампів та в нерегулярній точці первісного контакту;

– для довільній шорсткості виявлено зони з наближено одним значенням тиску;

– присутність тертя веде до несиметричності розподілу тиску, збільшення висоти прикладення горизонтальної сили призводить до більшого повороту штампа, що може призвести до відриву штампа від поверхні півпростору.

Результати дисертації можуть бути застосовані при розрахунках на міцність деталей машин, основ і фундаментів різних споруд, а також для розв’язку інших задач математичної фізики, зокрема дослідження дефектів типу тріщин.

Публікації автора:

  1. Шишканова Г.А. До розв'язання інтегрального рівняння проблеми переміщення штампа у формі еліптичного параболоїда з врахуванням тертя // Вiсн. Запорiз. ун-ту. Фіз.-мат. науки. Біолог. науки.– 1998.– № 2.– С. 144-148.

    Шишканова А.А. О решении контактной задачи с учетом трения и шероховатости для штампа в форме двусвязного квадрата в плане // Вісн. Донец. ун-ту. Серія А. Природн. науки.– 2004.– Вип. 1.– С. 95-102.

    Шишканова А.А. К решению интегральных уравнений контактного взаимодействия для неизвестной области контакта // Теор. и прикладная механика.– 2004.– Вып. 39.– С. 26-35.

    Воронова О.С, Шишканова Г.А. Обчислення деяких потенціалів Рiса для елiпсоїдних областей // Вiсн. Запорiз. ун-ту. Фіз.-мат. науки. Біолог. науки.– 1998.– № 2.– С.13-17.

    Шишканова Г.А. До контактної взаємодії елементів, що первісно торкаються у точці // Вiсн. Запорiз. ун-ту. Фіз.-мат. науки. Біолог. науки. – 1999. – № 1.– С. 118-121.

    Шишканова Г.А. Розв’язання рекурентної системи інтегральних рівнянь для неплоского штампу з двозв’язною областю контакту // Вісн. Запорiз. ун-ту. Фіз.-мат. науки. Біолог. науки.– 1999.– №2.– С. 158-162.

    Шишканова А.А. Приближенное решение задачи о контакте кольцевого штампа с шероховатым полупространством с использованием разложения потенциала простого слоя // Проблеми обчислювальної механіки і міцності конструцій.– 2003.– Т.7.– С. 123-133.

    Шишканова Г.А. Використання розвинення потенціалу простого шару при математичному моделюванні контактної взаємодії. // Вiсн. Запорiз. ун-ту. Фіз.-мат. науки. Біолог. науки.– 2003.– №1.– С. 94-99.

    Дырда В.И., Шишканова А.А. Математическое моделирование подвижного эластостатического контакта при двучленном законе трения // Вестн. Севастоп. технич. ун-та. Механика, энергетика, экология.– 1997.– Вып.8. – C. 32-37.

    Шишканова А.А. К использованию потенциалов простого слоя при математическом моделировании в технических системах // Прогрес. технологии и системы машиностроения.– 2002.– Вып. 22.– С. 189-194.

    Шишканова А.А. О методе вычисления интегралов со слабой особенностью для пространственных контактных задач // Методи розв’язання прикладних задач механіки деформівного твердого тіла.– 2003.– Т.5.– С. 27-36.

    Шишканова Г.А., Зайцева Т.А. Про розвинення потенціалу простого шару для некругового кільця та його використання // Вісн. Херсон. техн. ун-ту.– 2003.– №3 (19).– C. 462-466.

    Зайцева Т.А., Шишканова А.А. Решение операторных уравнений первого рода с использованием методов теории потенциала // Питання прикладної математики та мат. моделювання.– Дніпропетровськ, 2004.– C. 72-88.

    Шишканова А.А. Контактное взаимодействие с учетом трения и шероховатости // Прогрес. технологии и системы машиностроения.– 2004.– Вып. 27.– С. 300-310.

    Шишканова А.А. Контактное взаимодействие штампов в форме многоугольников с учетом шероховатости, трения // Прогрес. технологии и системы машиностроения.– 2005.– Вып. 30.– С.255-262.

    Shyshkanova G. Contact Problems with Influence of Friction and Roughness // Mechanika.– 2004.– №3(47).– P. 5-12.

    Shyshkanova G. Solution for three-dimensional problem of punch motion taking into account forces of friction, adhesion // “Mechanika – 2003”: Proc. of Int. Conf., Kaunas, April 3-4, 2003. – Kaunas (Lithuania), 2003.– P. 311-316.

    Shyshkanova G. Three-dimensional problem of the contact by doubly connected domain taking into account roughness and friction // 21 Int. Congress of Theoretical and Applied Mechanics: Proc., Warsaw, August 15-21, 2004.– Warsaw (Poland): IUTAM, IPPT PAN, 2004.– P. 222.