Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Суздальцев Олег Миколайович. Розробка та впровадження модульної системи управління підприємствами телекомунікаційної галузі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Суздальцев О.М. Розробка та впровадження модульної системи управління підприємствами телекомунікаційної галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних та методичних засад щодо розробки і впровадженню модульної системи управління підприємствами телекомунікаційної галузі.

На підставі проведеного аналізу функціонування телекомунікаційних підприємств запропоновано використання модульного принципу побудови систем управління, що забезпечує ефективну стратегію розвитку галузі на основі удосконалення інтеграційних зв’язків з умовами ринкового середовища і реструктуризації функціонально-ієрархічної структури управління до її модульної форми, що підвищує рівень відповідності потребам споживачів і техніко-технологічному прогресу надання послуг зв’язку. Це дало можливість розробити методичні засади впровадження модульної системи управління і комплексно оцінити її ефективність з використанням запропонованої системи показників і відповідних методів розрахунку.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове методичне розв’язання актуального наукового та практичного завдання розробки та впровадження модульної системи управління підприємствами телекомунікаційної галузі. Результати проведеного дослідження покладено в основу наступних висновків:

1. Узагальнення теоретичних і методичних засади формування системи управління підприємствами, обумовили специфічні особливості телекомунікаційних підприємств, що відбиті в основних управлінських процесах, таких, як розвиток, реалізація й експлуатація, та функціях – керування бізнесом, послугами, мережею і мережними компонентами. Уточнено склад критеріїв оптимальності, зокрема, у якості основного виділено мінімізацію кількості зв’язків між її елементами, тобто необхідність уніфікації самої системи управління. Вдосконалення зв’язків призводить до зниження трудомісткості робіт управлінського персоналу і до зниження матеріальних, трудових і фінансових витрат і забезпечує швидкість й адекватність реагування на непрогнозовані зміни зовнішнього середовища

2. Визначено умови та особливості діяльності підприємств телекомунікаційної галузі, що впливають на ефективність їх розвитку. Дослідження розвитку ринку телекомунікаційних послуг в Україні і практики структурних перетворень показав, що позитивна динаміка визначається здебільшого розширенням використання телекомунікаційних технологій, а діяльність сучасних українських операторів досить складно формалізується і оптимізується без кардинальних змін. Удосконалення механізму функціонування системи управління підприємством повинно відповідати структурно-функціональному призначенню і стану життєвого циклу телекомунікаційної галузі. Так, обґрунтовано необхідність та можливість застосування модульного принципу до побудови системи управління, яка дозволяє ефективно розподілити навантаження між елементами системи і надає можливість співпраці з незалежними об’єктами. З цих позицій модульну систему управління пропонується визначити як оптимальну інтеграцію незалежних блоків управління в повне, відкрите й уніфіковане рішення.

3. Проведена оцінка процесу реструктуризації систем управління телекомунікаційними підприємствами з урахуванням динаміки змін внутрішнього та зовнішнього середовища відповідно переходу від функціональної ієрархічної структури управління до її модульної форми, а також критичний аналіз практики та підходів до проведення реструктуризації дозволив уточнити зміст категорії "реструктуризація" в умовах переходу до модульного принципу побудови систем управління підприємствами телекомунікаційної галузі як моделі перетворення внутрішнього та зовнішнього середовища та відповідних змін фінансових і інформаційних потоків, що забезпечить перехід від функціональної ієрархічної організації управління до модульної інформаційно-технологічної структури.

4. Обґрунтовано методичний підхід дослідження інтеграційних зв’язків як економіко-організаційної основи побудови модульної системи управління підприємствами телекомунікаційної галузі. Дослідження розвитку ринку телекомунікаційних послуг в Україні і практики структурних перетворень показали, що позитивна динаміка визначається здебільшого розширенням використання телекомунікаційних технологій, насамперед, мобільного зв’язку, а діяльність сучасних українських операторів без кардинальних змін не підлягає оптимізації, а тому удосконалення механізму функціонування системи управління повинно відповідати вимогам перетворення моделі управління з залежними змінами фінансових і інформаційних потоків, що забезпечить перехід від функціональної ієрархічної організації до більш ефективної модульної інформаційно-технологічної структури на основі реструктуризації та інтеграції економіко-організаційних зв’язків підприємств із ринковим середовищем.

5. Запропоновані методичні засади адаптації модульних мереж до впровадження в системи управління телекомунікаційними підприємствами, що дозволило розробити для ТОВ „ТК „Велтон. Телеком” схему модульної системи управління (організаційно-структурний аспект) і основних процесів (функціонально-процесний аспект). Систематизовано переваги і фактори підвищення ефективності впровадження модульної системи управління, які визначають додаткові конкурентні переваги для підприємств телекомунікаційної галузі – унікальну гнучкість, можливість постійного розвитку, поліпшення якості обслуговування клієнтів, динамічність і «прозорість» бізнесу, що максимально відповідає вимогам ринку телекомунікаційних послуг.

6. Визначено основні принципи впровадження модульної системи управління підприємства телекомунікаційної галузі. Так, відмінність модульної системи управління від традиційної складається в оптимальному поєднанні можливостей синергітичного ефекту, що виникає в результаті сумісного і ефективного використання усіх видів ресурсів, реструктуризації управління, можливості взаємозамінності та заміщення видів робіт і послуг, пов’язаних із розвитком підприємства на основі впровадження нових технологій, видів техніки тощо. Перевага саме модульної системи управління полягає в тому, що її цілісність не порушується при зміні її елементів, функцій, задач. Це єдина комплексна система, що поєднує управління фінансами, персоналом, постачанням, збутом і процесом надання телекомунікаційних послуг, який включає весь цикл функцій з поточного обслуговуванням клієнтів, постійним підвищенням їх якості та розширенням асортименту.

7. Обґрунтовано доцільність застосування методів оцінки ефективності впровадження модульної системи управління телекомунікаційними підприємствами з їх практичною апробацією в сучасних умовах господарської діяльності на прикладі ТОВ „ТК „Велтон. Телеком”. Результати розрахунку економічної ефективності впровадження модульної системи управління підтвердили економічну доцільність використання модульного підходу, яка знайшла своє відображення в отриманому економічному ефекті від скорочення умовно-постійних витрат, покращення фінансового стану підприємства, збільшення прибутків і покращення позиції на ринку за рахунок зменшення витрат часу на виконання основних управлінських функцій і забезпечення підприємства механізмом впливу на підвищення рівня стійкості системи управління до непередбаченого впливу ринкового середовища.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Суздальцев О.М. Проблеми удосконалення інформаційного забезпечення зовнішньоекономічної діяльності підприємств зв’язку / Б.Г. Шелегеда, О.М. Суздальцев // Сучасні механізми управління ЗЕД підприємств: зб. наук. праць / ДонДУУ. – Серія «Економіка». – Т. VІ. – Вип. 43. – Донецьк, 2005. – С. 206 – 216. (0,5 д.а., особисто здобувачу належить – 0,25 д.а.).

  2. Суздальцев О.М. Особливості побудови і напрями розвитку систем управління підприємствами зв’язку в сучасних умовах / О.М. Суздальцев // Економіка промисловості: зб. наук. праць / НАН України, Ін-т економіки промисловості; ред.-кол. В.П. Вишневський (відп. ред.) та ін. – Донецьк, 2005. – С. 422-432 (0,5 д.а.).

  3. Суздальцев О.М. Теоретичні аспекти дослідження систем управління підприємствами зв’язку і визначення їх ефективності / О.М. Суздальцев // Економіка і регіон; науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка; гол. ред. В.О. Онищенко. – 2005. – № 3 (6). – С. 91-95 (0,3 д.а.).

  4. Суздальцев О.М. Напрямки реструктуризації управління підприємствами зв’язку / Б.Г. Шелегеда, О.М. Суздальцев // Економіка: проблеми теорії і практики: зб. наук. праць; гол. ред. А.А. Покотілов. – Вип. 223. В 3 т. – Том ІІ. – Дніпропетровськ: ТНУ, 2007. – С. 479-488. (0,46 д.а., особисто здобувачу належить – 0,23 д.а.).

  5. Суздальцев О.М. Умови та ефективність реструктуризації управління підприємствами зв’язку / О.М. Суздальцев // Прометей: регіональний зб. наук. праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України; гол. ред. С.В. Богачов. – Вип. 1 (22). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 235-239 (0,4 д.а.).

  6. Суздальцев О.М. Переваги і фактори ефективності модульних систем управління підприємствами зв’язку / О.М. Суздальцев // Економіка розвитку / ХНЕУ. – № 3 (43), гол. ред. В.С. Пономаренко. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2007. – С. 68-71 (0,42 д.а.).

  1. Суздальцев О.М. Реструктуризація як форма розвитку системи управління підприємством зв’язку на основі модульного принципу / О.М. Суздальцев // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць; гол. ред. А.А. Покотілов. – Вип. 240. В 5 т. – Том ІІІ. – Т.П. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 650-658 (0,56 д.а.).

Матеріали конференцій і тези доповідей

  1. Шелегеда Б.Г., Суздальцев О.М. Фактори сталого розвитку підприємств зв’язку в сучасних умовах / Б.Г. Шелегеда, О.М. Суздальцев // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: праці VI міжнар. наук. конф. студ. і молодих вчених. – Ч. 2. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С.272-274 (0,08 д.а., особисто здобувачу належить – 0,04 д.а.).

  2. Рибалко Н.В., Суздальцев О.М. Економічна сутність та зміст послуг у виробничій інфраструктурі регіону / Н.В. Рибалко, О.М. Суздальцев // Wykszta cinie i nayka bez granic – 2005: ІІ міжнар. наук.-практ. конф. Рrzemysl, 19-27 груд. 2005 р. – Рrzemysl, 2005. – Т. 11. – С. 102-106 (0,13 д.а., особисто здобувачу належить – 0,1 д.а.).

  3. Суздальцев О.М. Проблеми побудови ефективних систем менеджменту підприємств зв’язку в сучасних умовах / О.М. Суздальцев // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: зб. тез доп. III міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених, 23-24 лютого, 2006. – Ч. 1. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С. 392-394 (0,1 д.а.).

  4. Суздальцев О.М. Проблеми підвищення ефективності управління підприємствами зв’язку / О.М. Суздальцев // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 10-12 травня, 2006. – Полтава: ПУСК, 2006. – С.171-172 (0,09 д.а.).

  5. Суздальцев О.М. Інноваційні технології розвитку і їх вплив на конкурентоспроможність підприємств зв’язку / О.М. Суздальцев // Роль інноваційних моделей розвитку регіонів у підвищенні конкурентноздатності товарів і послуг: тези доп. і виступів VІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студ. і молодих вчених, 5 квітня, 2006. – Донецьк: ДЕГІ, 2006. – С. 231-233 (0,13 д.а.).

  6. Суздальцев О.М. Значення та динаміка розвитку послуг зв’язку / О.М. Суздальцев // Простір і час сучасної науки: матеріали всеукр. наук.-практ. Інтернет – конф., 24-26 квітня, 2006. – Ч. 1. – Київ: ТОВ «ТК МЕГАНОМ», 2006. – С. 43-44 (0.1 д.а.).

  7. Суздальцев О.М. Роль та місце телекомунікаційних послуг в сучасній економіці / О.М. Суздальцев // Матер. ІV всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених, 19-20 квітня 2006 р. – С. 84-86 (0,1 д.а.).

  8. Суздальцев О.М. Аналіз реструктуризації управління підприємствами зв’язку / О.М. Суздальцев // Статистична оцінка соціально-економічного розвитку: зб. наук. праць / Хмельницький університет управління. – Хмельницький, 2007. – С. 233-235 (0,08 д.а.).

  9. Суздальцев О.М. Щодо реструктуризації підприємств зв’язку / О.М. Суздальцев // Наукове обґрунтування процесів реформування економічних відносин в умовах глобалізації: матер. Міжнар. наук.-практ. конф., 20-22 апреля, 2007. – Т. 2, Кримський інститут бізнесу. – Сімферополь, 2007. – С. 30-32 (0,12 д.а.).

  10. Суздальцев О.М. Переваги модульних систем управління підприємствами зв’язку / О.М. Суздальцев // Формування механізму інноваційного розвитку соціально-економічних систем: теорія, методи, практика: всеукр. наук.-практ. конф., 16-17 травня, 2007. – Донецьк: ДонУЕП, 2007. – С. 24-26 (0,11 д.а.).

  11. Рибалко Н.В., Суздальцев О.М. Використання методів оцінки якості послуг при економічному управлінні сервісними підприємствами / Н.В. Рибалко, О.М. Суздальцев // Формування механізму інноваційного розвитку соціально-економічних систем: теорія, методи, практика: Всеукр. наук.-практ. конф., 16-17 травня, 2007. – Донецьк: ДонУЕП, 2007. – С. 82-84 (0,13 д.а., особисто здобувачу належить – 0,03 д.а.).

  12. Суздальцев О.М. Доцільність впровадження модульного підходу до управління підприємствами зв’язку / О.М. Суздальцев // Розвиток інноваційної культури: проблеми та перспективи: ІІ наук.-прак. конф. / Кримський інститут бізнесу. – Сімферополь: «АЗГОЛ-ПРЕС», 2007. – С. 40-43 (0,12 д.а.).