46. Бардась Артем Володимирович. Розробка оцінки інвестиційної привабливості вугільної шахти із врахуванням внутрішньої економічної ентропії: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. - Д., 2004.
Анотація до роботи:
Бардась А.В. Розробка оцінки інвестиційної привабливості вугільної шахти із врахуванням внутрішньої економічної ентропії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами, - Дніпропетровськ: Національний гірничий університет, 2004.
Дисертація присвячена вивченню, узагальненню та рішенню проблеми оцінки інвестиційної привабливості вугільних шахт в умовах трансформації національної економіки України. Встановлено, що існуючі практичні підходи до визначення інвестиційної привабливості на основі економічних показників роботи вуглевидобувних шахт не дозволяють отримати об’єктивного уявлення про стан підприємства та його перспективи розвитку. Сучасні методи пошуку та мобілізації внутрішніх резервів синтезовані у показник економічної ентропії. У зв’язку з цим особливу увагу у даній роботі приділено внутрішній природі економічної мінісистеми шахти, для чого пропонується використовувати показник економічної ентропії та “тіньові ціни” виробничих ресурсів. У роботі теоретично обґрунтовано та запропоновано визначення економічної ентропії підприємства. Проаналізована діяльність ряду шахт галузі за показником економічної ентропії. Розглянуті питання розкриття внутрішніх резервів підприємств, у першу чергу – за основними технологічними процесами та виробничими ресурсами. Матеріальні та фінансові ресурси розглянуті як джерела негентропії. Використання розробленої оцінки інвестиційної привабливості дозволяє визначити перспективні шахти та ті, що підлягають закриттю у найближчій перспективі, а також проводити постійний моніторинг діяльності шахт України та приймати корегуючі управлінські рішення для усунення недоліків у їхній роботі.
У дисертації, яка є завершеною науково-дослідницькою роботою, поставлена та вирішена актуальна наукова задача, яка полягає у теоретичному узагальненні та врахуванні взаємовпливу чинників, що формують комплексну оцінку рівня ентропії вугільної шахти. Використання вищезгаданого критерію дозволить забезпечити більш раціональне використання наявних у державі інвестиційних ресурсів з метою підвищення ефективності роботи підприємств вугільної галузі, розкрити внутрішні резерви підприємств та забезпечити ефективне управління суб’єктами господарювання галузі.
Узагальнення отриманих результатів дослідження дозволило зробити такі висновки:
Вугілля є для України стратегічним енергоресурсом, що зумовлює принципову значимість вуглевидобувних підприємств для національної економіки. У період економічної кризи до числа збиткових потрапили підприємства, де видобувається вугілля цінних марок, та шахти, які добре забезпечені запасами. Закриття подібних шахт призведе до серйозних негативних соціальних та економічних наслідків, а також до безповоротної втрати запасів вугілля цих шахт.
Традиційні підходи до визначення інвестиційної привабливості підприємств, засновані на показниках рентабельності, прибутковості та собівартості не надають об’єктивного уявлення про реальний стан шахт, оскільки переважна більшість з них сьогодні є збитковими та нерентабельними. У той же час через нерозвиненість фондового ринку на сучасному етапі неможливе визначення інвестиційної привабливості вуглевидобувних підприємств на основі фондових індексів та рейтингів цінних паперів.
Шахта, як складна система, формується під впливом внутрішніх та зовнішніх факторів. До перших можна віднести забезпеченість шахти запасами вугілля, пропускну здатність технологічних ланок, економічний стан підприємства, організацію виробництва.Для визначеності міри сприйняття шахтою інвестиційних ресурсів необхідно враховувати вищезгадані внутрішні фактори, які були синтезовані у показник економічної ентропії. Хоча ентропія і є запорукою розвитку системи, проте максимальний її рівень вказує на перехід системи до хаотичного стану та свідчить про втрату можливості управління нею.
Встановлено, що час, на протязі якого інформація про стан системи шахти лишається незмінною, безпосередньо впливає на ефективність заходів з поточного, перспективного планування розвитку гірничих робіт та управління топологією мереж виробок. Процеси просторового розвитку шахти об’єктивно призводять до перевитрат виробничих ресурсів та до ускладнення процесів управління, результатом чого є зростання невизначеності та зниження ефективності роботи підприємства.
Доведено, що високий рівень економічної ентропії шахти характеризується менш ефективним використанням її виробничих ресурсів, меншим періодом часу, на протязі якого прийняті управлінські рішення зберігають свою дієвість, а також неритмічністю роботи. Все це призводить до зниження інвестиційної привабливості підприємства. Задача менеджменту полягає у регулюванні внутрішньої економічної ентропії шахти та підтриманні її значення у межах 0,1 – 0,3. Подібний рівень ентропії вуглевидобувного підприємства свідчить про можливість підтримання потужності шахти за рахунок інвестування у просте та розширене відтворення основних засобів.
Встановлено, що шахти ДП „Торезантрацит” та ДП „Шахтарськантрацит” мають значні резерви пропускних потужностей основних технологічних ланок, що призводить до перевитрат матеріальних та фінансових ресурсів, та до зростання собівартості вугільної продукції. У той же час „вузьким місцем” даних груп шахт є фронт гірничих робіт, що пояснюється відпрацюванням балансових запасів на більшості з них. Для збереження шахт, які входять до ДП „Торезантрацит” та „Шахтарськантрацит” необхідно зменшити витрати ресурсів та провести їх перерозподіл на користь перспективних підприємств, до яких, зокрема, належать шахти ДХК „Павлоградвугілля” та ДП „Добропіллявугілля”.
Для виходу підприємств ДХК „Павлоградвугілля” та ДП „Добропіллявугілля” на режим беззбиткової роботи необхідно максимальне використання виробничих потужностей та приведення витрат матеріальних ресурсів у відповідність з обсягами видобутку вугільної продукції. Шахти Західного Донбасу належать до групи перспективних підприємств, що потребують інвестування у розширене відтворення основних засобів, яке може бути здійснене за рахунок реконструкції та заміни виробничого обладнання.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Салли В.И., Бардась В.А.Особенности сохранения производственного потенциала шахт Западного региона Донбасса// Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Донецк: ДонНУ, 2001. – С.81-83.
Павленко И.И., Бойченко Н.В., Бардась А.В. Создание ТПР в угледобывающих регионах - один из выходов в сложившейся кризисной ситуации// Проблемы внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ, 2002.-С.526-528.
Салли В.И.,Бардась А.В., Чмыхун В.А. Внутренняя природа сложной адаптации угольных шахт к рыночным условиям// Економіка: проблеми теорії і практики. Випуск 131- Дніпропетровськ: ДНУ,2002.-С.198-203.
Бардась А.В. Природа внутренних экономических связей шахты как стохастической системы// Економіка: проблеми теорії і практики. Випуск 163 – Дніпропетровськ: ДНУ,2002.-С.197-201.
В інших виданнях:
Бардась А.В. Увеличение энтропии систем на примере оценки работы угледобывающих шахт // Старопромислові райони Західної та Східної Європи в умовах інтеграції. Збірник наукових праць. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 463-466.
Бардась А.В. Оцінка стану шахтного фонду України на основі показника економічної надійності// Вісник УДУВГПК. Економіка. – Рівне: УДУВГПК, 2003.- №1.- С.152-155.
Бардась А.В. Особенности инвестирования угольной шахты как производственной системы//. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова”, т.19 Економіка. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С.8-9
Бардась А.В., Салли В.И., Швец В.Я., Райхель Б.Л. Раздел 6. Управление инвестициями в условиях ограниченности природных ресурсов. // Салли В.И., Швец В.Я., Райхель Б.Л. Экономические проблемы поддержания мощности малоэффективных угольных шахт Украины. – Днепропетровск: ЧП Скляр, 2002. – С. 186-206.
Особистий внесок автора: в роботі [1] досліджено стан шахтного фонду підприємств, що входять до складу ДХК “Павлоградвугілля” та ДП “Добропіллявугілля”; в роботі [2] виконано аналіз економічного стану підприємств, що працюють на територіях пріоритетного розвитку; [3] – запропонований аналіз стану підприємств з врахуванням економічної ентропії; [8] – розглянуті важливі аспекти управління розвитком виробничих систем вугільних шахт в умовах обмеженості запасів корисної копалини, проаналізована робота шахт антрацитового регіону Донецької та Луганської областей.