Голуб Андрій Григорович. Розробка науково обґрунтованої технології очних крапель з вітамінами для потреб військової медицини : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2002.
Анотація до роботи:
Голуб А.Г. Розробка науково обґрунтованої технології очних крапель з вітамінами для потреб військової медицини. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2002.
Дисертацію присвячено розробці технології очних крапель з вітамінами у скляній і полімерній тарах та їх нормуванню для потреб офтальмологічних клінік і відділень військових госпіталів. Проведено маркетингове дослідження вітчизняного ринку офтальмологічних препаратів, вивчено та уніфіковано рецептуру очних засобів в аптеках військових лікувальних установ. Розроблено склад і технологію виготовлення, методи стабілізації та контролю якості вітамінних очних крапель в скляній та поліетиленовій тарах. Вивчено вплив технологічних чинників на якість вітамінних очних крапель, досліджено кінетику розкладу кислоти аскорбінової в процесі зберігання. Обґрунтовано номенклатуру і норми вітамінних лікарських засобів для військових госпіталів медичної служби Збройних Сил України.
У дисертації наведено наукове вирішення проблеми розробки складу, технології та методів стабілізації очних крапель з вітамінами у скляній і полімерній тарах, а також нормування вітамінних лікарських засобів для офтальмологічних підрозділів військових госпіталів медичної служби Збройних Сил України.
В результаті маркетингового дослідження вітчизняного ринку офтальмологічних препаратів встановлено, що їх номенклатура на 19,5% представлена вітчизняними препаратами. Наявний асортимент очних засобів характеризується відсутністю вітамінних препаратів вітчизняного виробництва.
Вивчено та уніфіковано екстемпоральну рецептуру очних лікарських засобів у військових лікувальних закладах. Показано, що очні краплі з вітамінами посідають 2 – 3 місце за обсягом виготовлення серед очних лікарських форм у військових аптеках, що становить від 12,9 до 16,8% для аптек військових госпіталів різного рівня надання медичної допомоги. Відпрацьований перелік уніфікованих приписів налічує 14 очних лікарських засобів.
На підставі результатів аналізу даних щодо якісного та кількісного складу сучасних вітамінних очних лікарських форм встановлено доцільність введення до складу очних крапель рибофлавіну і кислоти аскорбінової, використання яких передбачено у 85,3% приписів, а також глюкози та тіаміну хлориду (відповідно у 55,9% та 17,6% приписів).
Встановлено, що вплив підвищеної температури на вітамінні очні краплі супроводжується змінами електронного спектру поглинання на ділянці 224 – 338 нм: спостерігається гіпохромний ефект у максимумі поглинання при довжині хвилі 258 нм. Порівняння режимів стерилізації при температурі 120 0С протягом 8 хвилин та при 100 0С 30 хвилин показало доцільність застосування останнього. За наявності натрію хлориду у вітамінних очних краплях посилюється гіпохромний ефект при довжині хвилі 258 нм і зростає інтенсивність змін концентрації кислоти аскорбінової.
Виявлено, що комплексна стабілізація натрію метабісульфітом, трилоном Б та вуглекислим газом забезпечує стійкість кислоти аскорбінової в очних краплях протягом терміну дослідного зберігання, еквівалентного 1 – 1,5 місяця зберігання при температурі 20 0С, а стабілізація додатковою кількістю кислоти аскорбінової та вуглекислим газом – протягом 12 місяців.
В результаті вивчення застосування вуглекислого газу та азоту для стабілізації вітамінних очних крапель доведено високу ефективність обох газів. Встановлено відмінність динаміки змін показників якості очних крапель при застосуванні вуглекислого газу та азоту.
Виявлено, що флакони поліетиленові (ТУУ 64-00481198.005-95) придатні для упакування вітамінних очних крапель без вмісту кислоти аскорбінової. Кислота аскорбінова у складі очних крапель при упакуванні їх в дані флакони піддається швидким деструктивним процесам навіть за умови комплексної стабілізації.
Експериментально обґрунтовано оптимальний склад активних компонентів, допоміжних речовин, умови газового захисту вітамінних очних крапель у скляній і полімерній тарах. Встановлено, що деструкція кислоти аскорбінової відповідає закономірностям реакції першого порядку. В ході проведених експериментальних досліджень розроблено стабільні лікарські форми у скляній і полімерній тарах.
На основі отриманих експериментальних даних обґрунтовано технологію вітамінних очних крапель у скляній та полімерній тарах, розроблено технологічні схеми їх виробництва.
З використанням нормативно-експертного методу прогнозування потреби військових госпіталів у вітамінних засобах розроблено науково обґрунтовані номенклатуру і норми вітамінних препаратів для потреб офтальмологічних підрозділів військових госпіталів.