Кісєль Олена Олександрівна. Розробка методичних основ оцінки та обліку втрат декоративного каменю при його видобуванні : дис... канд. техн. наук: 05.15.01 / Житомирський держ. технологічний ун-т. — Житомир, 2007. — 194арк. — Бібліогр.: арк. 168-179.
Анотація до роботи:
Кісєль О.О.Розробка методичних основ оцінки та обліку втрат декоративного каменю при його видобуванні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.01 – “Маркшейдерія”. – Державний вищий навчальний заклад “Донецький національний технічний університет”, Донецьк, 2007 р.
Дисертаційна робота присвячена питаннямрозробки методичних основ оцінки, обліку та зменшення кількісних і якісних втрат високоміцного декоративного каменю при його видобуванні з застосуванням механічних, фізико-технічних і вибухових способів підготовки каменю до виймання. В роботі проаналізовано стан та виконана оцінка мінеральної сировинної бази декоративного каменю України, його обсяги видобування та експорту. Виконана оцінка повноти вилучення каменю з надр, кількісних і якісних втрат сировини, їх підрахунку та факторів блочності. Розроблена класифікація втрат і розубожіння для кар’єрів з видобування блоків декоративного каменю, в основу якої покладено формування кількісних і якісних втрат каменю на кожному процесі його видобування.
В роботі досліджені закономірності утворення і формування кількісних втрат і розубожіння декоративного каменю при його видобуванні з застосуванням існуючих способів підготовки блоків до виймання, розроблені наукові основи їх зменшення, дано аналітичний опис закономірностей формування кількісно-якісних втрат каменю. Розроблена методика дефектоскопії мікротріщинуватості каменю від вибухових навантажень, як головного фактору розубожіння каменю тріщіноутворенням з застосуванням інформаційно-комп’ютерних технологій.
Дисертація є завершеною науково-дослідною роботою, в якій на підставі вперше встановлених закономірностей формування і розвитку якісних і кількісних втрат каменю при його видобуванні розроблені методичні основи оцінки і обліку втрат декоративної сировини.
Родовищам блочного каменю характерна наявність закономірного розподілу просторової орієнтації елементів залягання тріщин і анізотропних властивостей каменю, без врахування яких при веденні гірничих робіт не може бути забезпечений високий вихід кондиційних блоків з видобутої корисної копалини, їх якість і зниження якісних і кількісних втрат каменю при видобуванні;
Ефективному керуванню втратами блочного каменю при видобуванні і переробці на продукцію, плануванню і контролю показників використання надр при розробці родовищ природного декоративного каменю сприяє раціональне їх нормування, підрахунок і облік на основі класифікації за технологічними процесами і операціями;
Збільшення виходу блоків з видобутої корисної копалини, підвищення їх якості і зниження втрат блочного каменю при видобуванні реалізується впровадженням в практику розроблених в дисертації на основі результатів досліджень геометричних та структурних параметрів покладів, науково-обґрунтованих рекомендацій формування ефективних видобувних комплексів, першочергово:
розробкою технологічних схем і оптимальних параметрів проходження розрізних і врубових траншей термогазоструминними машинами і терморізаками;
вивченням структурно-текстурних характеристик і анізотропних властивостей каменю і вибором на його основі раціональних напрямків розколювання та оптимальних схем буріння шпурів при поділі монолітів на блоки гідроклинами і буроклиновим способом;
встановленням за запропонованими аналітичними залежностями оптимальної площі відколу на один закладений клин при розколюванні монолітів на блоки гідроклиновими установками;
встановленням і обґрунтуванням, на основі мінімізації кількісних і якісних втрат каменю, оптимального діаметру свердловин (шпурів) при відокремленні монолітів від масиву суцільним бурінням;
дослідженням характеру виникнення якісних і кількісних втрат каменю при алмазно-канатному різанні і встановленням оптимального діаметру свердловини для заведення канату в масив;
розробкою раціональних технологічних способів відбивання скельного розкриву і проходження гірничопідготовчих виробок з врахуванням закономірностей розподілу параметрів тріщинуватості;
впровадженням раціональних способів і параметрів вибухового відокремлення блочного каменю від масиву з врахуванням тріщинуватості і геолого-структурних характеристик покладів;
розрахунком геометричних схем і визначенням раціональних параметрів завалювання та переміщення блоків в кар’єрах лебідками.
Публікації автора:
Бакка М.Т., Кісєль О.О. Класифікація втрат і збіднення облицювальних гранітів // Вісник ЖДТУ. / Технічні науки. – № 33 (II). – Житомир. – 2005. – С. 133–135.
Бакка М.Т., Кісєль О.О. Можливості зменшення втрат граніту при видобуванні блоків термічним способом // Вісник Криворізького технічного університету. / Зб. наук. праць. – Вип. 9. – 2005. – С. 14–16.
Бакка М.Т., Кісєль О.О. Основні напрямки зменшення втрат сировини при обробці природного каменю // Вісник ЖДТУ / Технічні науки. – № 34 (III). –Житомир. – 2005 – С. 110–114.
Кісєль О.О., Соболевський Р. В. Вивчення закономірностей утворення і формування втрат при видобуванні декоративного облицювального каменю методом суцільного буріння // Вісник ЖДТУ / Технічні науки. – № 38 (III). – Житомир. – 2006. – С. 183–188.
Кісєль О.О., Соболевський Р.В., Коробійчук В.В., Зубченко О.А. Дослідження шляхів мінімізації втрат при буровибуховому способі видобування блоків декоративного каменя // Вісник ЖДТУ / Технічні науки. – № 39 (IV). –Житомир. – 2006. – С. 301–307.
Кисель Е. А. Некоторые терминологические аспекты классификации потерь декоративных гранитов при их добыче. Добыча, обработка и применение природного камня: Сб. науч. тр.- Магнитогорск: МагГТУ, 2005. – С. 106–111.
Кісєль О.О. Проблеми раціонального використання мінерально-сировинних ресурсів України. / Збірка тез доповідей VIII Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Екологія. Людина. Суспільство”. – К. – 2005. – С. 86.
Кисель Е.А. Разработка классификации потерь облицовочного гранита при его переработке на продукцию. Добыча, обработка и применение природного камня: Сб. науч. тр. – Магнитогорск: ГОУ ВПО “МГТУ им. Г.И. Носова”, 2006. – С. 170–173.
Кісєль О.О. Дослідження закономірностей утворення і формування втрат природного каменю при його видобуванні. // Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів. / Матеріали третьої міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ. – 2005. – С 123–124.
Кісєль О.О., Коробійчук В.В. Аналіз зменшення втрат облицювальної сировини при операції шліфування-полірування / Збірка тез доповідей III міжвузівської конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Сучасні проблеми екології”. – Житомир. – 2006. – С. 105–107.
Особистий внесок здобувача в роботах написаних у співавторстві: [1] – розглянуті та проаналізовані основні фактори, що впливають на вихід блочної продукції з видобутої гірничої маси в кар’єрах декоративного каменю; [2] – проаналізовано можливість зменшення технологічних втрат каменю шляхом впровадження технології термічного різання з урахуванням розподілу природної тріщинуватості масиву; [3] – запропонована класифікація втрат природного каменю під час його обробки; [4] – визначені і обґрунтовані оптимальні діаметри свердловин при проходженні щілин на основі мінімізації кількісних і якісних втрат каменю; [5] – проаналізовані основні фактори, що впливають на утворення кількісних та якісних втрат декоративного каменю при відділенні його від масиву буровибуховим способом; [10] – проаналізовані і визначені основні фактори, що впливають на виникнення втрат і відходів при фактурній обробці, а також запропоновані основні шляхи їх зменшення;