Ільїнська Ніна Іллівна. Російська поезія рубежів ХІХ-ХХ, ХХ-ХХІ століть: концептосфера та типологія релігійно-поетичної свідомості в аспекті культурної спадкоємності : Дис... д-ра наук: 10.01.02 - 2006.
Анотація до роботи:
Ільїнська Н.І.“Російська поезія рубежів ХІХ-ХХ, ХХ-ХХІ століть: концептосфера та типологія релігійно-поетичної свідомості в аспекті культурної спадкоємності”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук зі спеціальності 10.01.02 – російська література.
У дисертації вперше системно висвітлено особливості поетичного процесу кінця ХХ століття як нової цілісності в культурній спадкоємності й типологічній співвіднесеності моделей релігійно-поетичної свідомості з добою Срібного віку. Доведено, що взаємини з традицією формуються в ракурсі таких механізмів спадкоємності, як рецепція релігійно-філософських концептів та їх модифікація на рівні типологічної схожості параметрів релігійно-поетичної свідомості, мотивно-образних, стилістичних та жанрових домінант; звернення до традиції для самоідентифікації та легітимності творчості; внутрішня полеміка, пародіювання, травестування, деструктивно зорієнтоване відображення у гротескно-карнавальних формах, перекодування та інверсія; модифікація образних мов, кодів модернізму й віддалених культур, сприйнятих крізь призму досвіду модернізму (стилізаторство, апокрифізація, інтертекстуальність).
Культурна спадкоємність здійснюється в типологічно схожих моделях релігійно-поетичної свідомості. Йдеться, по-перше, про традиційно-догматичний вектор; по-друге, парахристиянський; по-третє, про позаконфесійно-релігійний вектор із певною поправкою на конвенційність будь-яких типологій. Концептосферу релігійно-філософської поезії у російській традиції рубежів ХХ століття утворюють: концепт Віри, Російський Христос, концепти духовного прочанства, Раю / Пекла, юродства / святості в їхньому художньому втіленні у структурно-семантичній та жанровій специфіці текстів.
Стрижневою тенденцією динаміки поетичних процесів рубежів ХХ століття як перехідних культурних епох є пошуки “ціннісного центру” (М. Бахтін), відродження духовної вертикалі в різних формах культурної спадкоємності. У постмодерністській ситуації, що апелює до досвіду “високого” модернізму, концептосфера й типи релігійно-поетичної свідомості виступають тим ракурсом, котрий демонструє наслідування традиції як у безпосередній рецепції, так і на рівні типологічних сходжень, спричинених особливостями художнього і соціокультурного розвитку в ситуації канунів та рубежів.
На тлі “квітучої складності” (К. Леонтьєв) поетичного простору 1980 – 2000-х років духовно-культурна традиція дозволяє розрізняти в хаосмосі порядок завдяки збереженню в культурній пам’яті позитивної аксіології в естетичних формах. Сакральні цінності, які наділені власними культурними засобами та знаковими системами, втілюються в поетичних творах в структурах релігійно-поетичної свідомості, зазнаючи символізації, міфологізації, парадигматизації в культурно-релігійних концептах, комплексі мотивів та жанрово-стильових домінантах; репродукуються у традиційних (в ортодоксально-релігійній поезії) або модифікованих моделях залежно від творчих стратегій авторів. У результаті наукового пошуку зафіксовано, що в сучасному поетичному процесі традиція має системотворчий характер, продукуючи структурність, ієрархічність зв’язного ряду культурно-духовних констант, котрі надають йому цілісності та завершеності – рис, характерних для “відкритої”, нестабільної системи у процесі її становлення.
Типологічна співвіднесеність поезії рубежів ХХ століття представлена її концептосферою: концептами Віри, Російського Христа, духовного прочанства, Раю / Пекла, юродства / святості в їх художньому втіленні у структурно-семантичній та жанровій специфіці текстів. Аналіз поетичних текстів свідчить: наріжними тенденціями, що об’єднують типи релігійно-поетичної свідомості як модернізму, так і новітньої російської поезії, виступають христоцентризм та есхатологічність. Христоцентризм виявляється, всупереч епістемологічній непевності, у стійкій орієнтації на абсолютну шкалу цінностей у новозавітній парадигмі; в невичерпному інтересі до Особистості Ісуса Христа та Його художнього втілення.
У новітній поезії представлені різні варіанти культурної спадкоємності: рецепція релігійно-філософських концептів, їх модифікація на рівні типологічних сходжень параметрів релігійно-поетичної свідомості, мотивно-образних, стилістичних та жанрових домінант; звернення до традиції для самоідентифікації та легітимності творчості; внутрішня полеміка, пародіювання, травестування, деструктивно орієнтоване віддзеркалення в гротескно-карнавальних формах, перекодування та інверсія; модифікація образних мов, кодів модернізму та віддалених культур, сприйнятих через культурний досвід модернізму (стилізаторство, апокрифізація, інтертекстуальність), тобто “переадресація відтворюваної традиції» (А.Ранчин), але в будь-якому випадку – це продуктивний діалог.
Показовим є ще один варіант культурної спадкоємності – в аспекті завершення традиції, оскільки вперше в поетичній христології ХХ століття “літературні пошуки Російського Христа” (К.Ісупов), розпочаті Срібним віком, есхатологічні пророцтва та очікування як домінантний міф російської літератури, виливаються в масштабні твори, що наслідують духовно-практичний досвід російської культури (поеми Ю.Кузнєцова «Золотое и синее» і «Сошествие в ад»).
Сучасна поезія демонструє культурну спадкоємність з духовно-поетичним досвідом Срібного віку, його пошуками синтезу культур та віри: ідеї всеєдності розвиваються в екуменічно орієнтованій поезії С.Кєкової, О.Сєдакової; “російська ідея”, месіанство, грунтівництво зазнають художнього осмислення в національно-релігійній свідомості Ю.Кузнєцова. Діалог з культурою Срібного віку здійснюється і в інверсійних формах, що виявляється в іронічному ставленні до “російського міфу”, його деконструкції (С.Стратановський, Т.Кібіров, І.Тюрін).
Актуалізація культурної пам’яті, метафоричність, принципова багатозначність текстів, поетика “пропущених ланок” дають змогу констатувати звернення новітньої поезії до досвіду модерністської поетики М.Кузміна, до “пізнього” Мандельштама. Аксіологія трьох центрів ахматівської поезії – Час, Бог і Покаяння – зближує лірику А.Ахматової з релігійно-філософською поезією С.Кєкової. Постійно присутній образ раю на землі, прихований від погляду сучасної людини, яка втратила необхідну для такого споглядання чистоту зору, – лейтмотив поезії Вяч.Іванова, актуалізований у поезії З.Міркіної, В.Блаженного, В.Афанасьєва. Зближення національного топосу з біблійним (характерна риса літератури російського середньовіччя, відроджена на рубежах ХХ століття), синкретизм словесного та іконописного образів у поетичних системах цього періоду (Н.Гумільов, С.Єсенін, М.Волошин, Н.Клюєв, Ю.Кузнєцов) підтверджують духовно-культурну спадкоємність модернізму та новітньої поезії.
У поезії кінця ХХ століття актуалізований концепт юродства – константа національно-релігійної самосвідомості, котра зближує перехідні епохи рубежів ХХ століття. Культурна спадкоємність концепту юродства з автентичною моделлю, з російською духовно-поетичною традицією, її релігійним досвідом утілюється в стратегіях опрацювання культурних знаків та інтертексту, у мовленнєвих та поведінкових формах ліричного суб‘єкта (А.Бєлий, А.Вознесенський, В.Блаженний).
Культурна спадкоємність у формі інтертекстуальної переклички в новітній поезії сполучена зі зміною модальності, наприклад, у рецепції езотеричного коду. Найбільш показовими є іронічний модус, десакралізація езотеричних святинь та аксіології, травестування, деміфологізація; використання езотеричного коду для втілення відокремлених від таємного знання естетичних завдань, приміром, артикуляції поетичного credo; мовленнєва гра на кордонах зближення сакрального і профанного смислів (О.Шварц, С.Стратановський, О.Єременко, О.Міронов, П.Барскова). Остання характеристика найяскравіше виявляється у взаєминах з традицією покоління 90-х (Шиш Брянський (К.Решетніков), К.Боярських, Псой Короленко (П.Ліон), В.Нугатов, А.Поляков), представники якого розширюють ракурс взаємодії, вибудовуючи власну езотерику, занурюючись у маловідомі глибини кабалістичної містики, патристики, езотеричної традиції російської поезії ХVIII – ХХ століть.
Культурна пам’ять на тлі спільних для некласичних систем тенденцій жанрового синтезу і дифузій, як показує дослідження, зберігає традиційні жанри релігійної поезії: псалми, віршовані молитви, вірші-агіографії. Жанрові модифікації духовних поезій (відродження автентичної матриці, імітації, парафрастика), реконструкції структур, генетично базованих на релігійно-візіонерських жанрах, наприклад, видіння в поемі Ю.Кузнєцова «Сошествие в ад», доводять валентність “жанрової інерції” (С.Аверинцев) в поезії рубежів ХХ століття. Духовна тема втілена і в експериментаторських жанрах, характерних для модерністських та неоавангардистських практик: одновіршах (В.Брюсов, О.Деркач, О.Коротеєв, О.Очеретянський); дистихах (Вяч.Іванов); мінімалістській поезії (В.Строчков), паліндромах (Г.Лукомніков, Д.Аваліані).
Таким чином, доходимо висновку, що типологічні сходження, механізми і форми культурної спадкоємності, які простежуються в поетичному просторі перехідних епох, свідчать про неперервність функціонування духовно-поетичної традиції як магістральної для російської літератури.
Публікації автора:
Ильинская Н.И. Религиозно-философские искания в русской поэтической традиции рубежей ХХ века: специфика сознания, концептосфера, типология: Монография. – Херсон: Айлант, 2005. – 468с. (29 др.арк.).
Рецензії: Заярная И.С. Духовная вертикаль поэтического пространства на гранях ХХ века (рецензия на монографию Н.И.Ильинской «Религиозно-философские искания в русской поэтической традиции рубежей ХХ века: специфика сознания, концептосфера, типология». – Херсон: Айлант, 2005. – 468с.) // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. / Киев. нац. ун-т им. Тараса Шевченко; Редкол.: А.Ю. Мережинская (гл. ред.) и др. – К.: Логос, 2006. – Вып.9. – С.252-255; Бондарева О.Є. Від «альфи» до «омеги»: порубіжна релігійно-поетична самосвідомість ХХ століття як літературознавча проблема // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХХІІІ – Херсон: Вид–во ХДУ, 2006. – С.238-241; Кочетова С.А. Рецензия на книгу Н.Ильинской «Религиозно-философские искания в русской поэтической традиции рубежей ХХ века: специфика сознания, концептосфера, типология» // Восточно-славянския филология. – Вып. 10. Литературоведение. – Горловка: Изд-во ГГПИИЯ, 2006. – С.196-198.
Ильинская Н.И. Религиозно-философские искания в русской поэзии 80-90-х годов ХХ века: Учебно-методическое пособие к спецкурсу «Русская поэзия 80-90-х годов ХХ века: тенденции развития, поэтика». – Херсон: Изд–во ХДУ, 2004. – 36с. (2др.арк.).
Ильинская Н.И. Облик эпохи в сознании и текстах Т.Кибирова // Вопросы русской литературы. Межвузовский научный сборник.– Вып. 9 (66). – Симферополь: Крымский архив, 2003. – С.80-89 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Дискурс сознания в русской концептуальной поэзии 80-90-х годов ХХ века // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХІ. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2003. – С.138-144 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Поэма Т.Кибирова «Сквозь прощальные слезы» как зеркало советской эпохи // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. – К.: ИПЦ “Київський університет”, 2003. – С.55-67 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Юрий Кузнецов: структура религиозного сознания поэта на пороге ХХІ века // Вісник Харківського Національного університету ім. В.Н.Каразіна. – № 607. Серія Філологія. – Вип. 39. “Харківська філологічна школа і сучасність”. – Харків, 2004. – С.53-57(0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Духовной жаждою томим…»: русская поэзия и православие в культурном контексте современности // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХІV. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2004. – С.63-68 (0,7 др.арк.).
Ильинская Н.И. Литературный феномен «Русского Христа» в современном творческом сознании // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. – К.: ИПЦ “Київський університет”, 2004. – С.157-168 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Кощунство или свобода творчества? Образ Христа в современной русской поэзии // Вісник Харківського Національного університету ім. В.Н.Каразіна. – №632. Серія Філологія. – Вип. 42. – Харків, 2004. – С.263-268 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Религиозно-философский концепт Веры в поэтической христологии Ю.Кузнецова // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХVІ. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2004. – С.26-34 – (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Евангельский образ Иисуса и духовный контекст русской поэтической традиции двух последних рубежей веков // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХІ. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2004. – С.63-68 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Селенья Рая и пропасть Ада» в поэзии С.Кековой // Літературознавчі студії.– Вип. 11: Зб. наук. праць. – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2004. – С.180-189 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Полифоническое единство» Серебряного века в рецепции современников и интерпретации русских поэтов 80 – 90-х годов ХХ века // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. – Вып. VI. – К.: Логос, 2004. – С.150-161 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Ирония в поэме А.Блока «Двенадцать» // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. Вип. І – II. – Херсон: ОЛДІ, 1999. – С.89-100 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. «В каждом из нас Бог…» (религиозно-философские мотивы лирики Иосифа Бродского) // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. Вип. ХV. – Херсон: Вид–во ХДПУ, 2002. – С.218-222 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Образ Русского Христа в поэме Ю.Кузнецова «Золотое и синее» // Проблеми славістики. – Луцьк, 2004. – Число 1-2. – С.141-149 (0,5 др. арк.).
Ильинская Н.И. Поэтическое пространство новейшей русской поэзии: к вопросу о целостности процесса // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. / Киев. нац. ун-т им. Тараса Шевченко; Редкол.: А.Ю.Мережинская (гл. ред.) и др. – К.: Логос, 2005. – С.56-66 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Духовная вертикаль» в поэзии переходных эпох (рубеж ХIХ-ХХ и ХХ-ХХI столетий): проблемы исследования. Статья первая // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. Вип. ХХVІII. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2005. – С.42-47 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Духовная вертикаль» в поэзии переходных эпох (рубеж ХIХ-ХХ и ХХ-ХХI столетий): проблемы исследования. Статья вторая // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. Вип. ХХIХ. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2005. – С.27-33 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Память жанра» видения в поэме Ю.Кузнецова «Сошествие в Ад» // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: Філологічні науки. – Вип. 10. Том 1. – Камянець-Подільський: Абетка Нова, 2005. – С.102-110 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Масонский код в русской поэтической традиции кризисных рубежей ХХ века // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць.– Вип. ХХIХ. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2005. – С.58-64 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Фольклорно-мифологический текст Русского Христа в поэзии Ю.Кузнецова // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХVІI. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2005. – С.58-63 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Чужое как свое: о некоторых реминисценциях в лирике И.Бродского // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХIІ. – Херсон: Айлант, 2001. – С.61-65 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. «Поэта далеко заводит речь»: лингвистический аспект лирики И.Бродского // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХV – Херсон: Вид–во ХДПУ, 2001. – С.179-183 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Рецепция посвятительного мифа в поэтическом цикле М.Волошина «Руанский собор». Статья первая // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. / Киев. нац. ун-т им. Тараса Шевченко; Редкол.: А.Ю. Мережинская (гл. ред.) и др. – К.: Логос, 2006. – Вып. 8. – С.198-206 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Рецепция образов Христа и Богородицы в поэме Ю.Кузнецова «Золотое и синее» (аспект русской ментальности) // Література в контексті культури: Зб. наук. праць / Ред. кол.: В.А.Гусєв (відп. редактор) та ін. – Вип. 14. – Дніпропетровськ: Вид–во ДНУ, 2004. – С.250-258 (0,5. др. арк.).
Ильинская Н.И. Орнитологическая символика в русской духовности (на материале поэзии рубежей ХХ века) // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. Вип. ХХХІI. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2006. – С.27-32 (0,4 др.арк.).
Ильинская Н.И. Рецепция посвятительного мифа в поэтическом цикле М.Волошина «Руанский собор». Статья вторая // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. / Киев. нац. ун-т им. Тараса Шевченко; Редкол.: А.Ю. Мережинская (гл. ред.) и др. – К.: Логос, 2006. – Вып. 9. – С.14-22 (0,4 др.арк.).
Додаткові публікації:
Світова література і культура: Навчальний посібник для абітурієнтів / За ред. проф. О.В.Мішукова. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2004. – 252с. (здобувачеві належать розділи “Іван Олексіойвич Бунін”, “Олександр Олександрович Блок”, “Олександр Іванович Купрін”, “Генрік Ібсен”, “Гі де Мопассан”, “Джордж Бернард Шоу”, “О.Генрі”, “Моріс Метерлинк”, “Джек Лондон” – С.138-172 (1,5 др.арк).
Ильинская Н.И. Духовные искания в русской поэзии 80-90-х годов ХХ столетия // Мова і культура (Науковій щорічний журнал). – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2003. – Вип. VІ. – С.210-219 (0,5 др.арк.).
Ильинская Н.И. Русский Христос Ф.Достоевского и национальная специфика образа свободы // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. праць. – Вип. ХХVІI. – Херсон: Вид–во ХДУ, 2005. – С.29-33 (0,4 др.арк.).