Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


Кравчук Володимир Миколайович. Роль суду і прокуратури у забезпеченні законності актів органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. : Дис... канд. наук: 12.00.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Кравчук В.М. Роль суду і прокуратури у забезпеченні законності актів органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.10 – судоустрій; прокуратура та адвокатура. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Робота є комплексним науковим дослідженням проблем судоустрою, судочинства і діяльності прокуратури із забезпечення законності актів місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

У роботі розглянуто питання правової природи цих актів, особливостей актів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, забезпечення їх законності; наведено міркування щодо шляхів розвитку адміністративної юстиції в Україні і підвищення її ролі у здійсненні контролю за нормотворчою і правозастосувальною діяльністю владних структур; роль прокуратури у захисті прав і свобод шляхом здійснення нагляду за законністю актів органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, представництва в суді інтересів громадян та юридичних осіб.

Внесено пропозиції про зміни та доповнення до законів України «Про прокуратуру», «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про судоустрій України», КАС України, інших нормативних актів, а також щодо поліпшення організації діяльності суду і прокуратури у цій сфері.

В результаті проведеного дослідження автор дійшов таких висновків.

1. Акти органів виконавчої влади і місцевого самоврядування видаються для реалізації їх завдань і повноважень. Вони мають відповідати Конституції і законам України, а також підзаконним актам, виданим у межах компетенції відповідних органів.

2. Акти МДА і місцевого самоврядування мають спільні риси і відмінності, обумовлені специфікою зазначених гілок публічної влади. Ці специфічні риси виділено в роботі і запропоновано авторські визначення зазначених актів, а також визначення поняття місцевого самоврядування.

3. Висунуто пропозиції щодо змісту, форми, порядку видання актів і забезпечення їх законності: поділити акти МДА на розпорядження (індивідуальні) та постанови (нормативні), визначити вимоги до актів-вказівок контрольного характеру; запровадити реєстрацію нормативних актів обласних, районних, міських рад (у містах загальнодержавного і обласного значення) та виконкомів цих рад; визнати верховенство актів, прийнятих на місцевих референдумах, стосовно інших самоврядних актів, відмовитися від потреби у кваліфікованій більшості депутатів ради для подолання «вета» сільського, селищного чи міського голови;.

4. В Україні сформувалося два основних способи розв'язання спорів з приводу законності актів: адміністративний і судовий. Розвитку останнього сприяла універсалізація судового оскарження. В роботі уточнені поняття «адміністративна юстиція», «адміністративне судочинство», «адміністративна юрисдикція», «адміністративний процес».

5. Поділ компетенції з розгляду справ між окружними адміністративними і місцевими загальними судами носить тимчасовий характер. Важливим завданням судової реформи є забезпечення


безперешкодного доступу до адміністративного суду. При розгляді адміністративним судом спорів щодо законності актів у відповідних правовідносинах поєднуються елементи публічно-правового і приватно-правового характеру.

6. Запропоновано встановити можливість подання позову на нормативний акт суб'єкта владних повноважень впродовж усього строку дії цього акту; обґрунтовано поділ вимог позивача на первинні і вторинні; також пропозицію виключити з КАС України можливість заявлення вимоги про встановлення наявності чи відсутності компетенції.

7. Здійснено тлумачення критеріїв, якими керується суд при оцінці актів, запропоновано зблизити ці критерії з принципами судочинства і засадами діяльності МДА та органів місцевого самоврядування.

8. Внесено пропозицію усунути можливість звільнення юридичних осіб – позивачів від доведення неправомірності актів; надати суду право витребувати з наукових та навчальних закладів висновки з приводу застосування законодавства.

9. Додатково аргументовано, що в умовах перехідного періоду прокурорський нагляд за додержанням і застосуванням законів є важливою гарантією правозахисту, і обмежувати його не слід.

10. Додатково обґрунтовано потребу у перевірках прокурорами законності актів місцевих владних структур незалежно від сигналів про порушення; визначено основні способи організації і методики перевірок.

11. Участь прокурора у засіданнях колегіальних органів має на меті запобігти виданню незаконних актів, для чого прокурор подає висновки з приводу їх проектів. До Закону про місцеве самоврядування слід включити спеціальну статтю, присвячену участі прокурора у цих засіданнях.

12. Проаналізовано практику використання прокурором повноважень з реагування на порушення законів державними і самоврядними органами, висловлено відповідні зауваження і методичні рекомендації.

13. Запропоновано передбачити у Законі про місцеве самоврядування обов'язковість проведення позачергового засідання ради або її виконкому для розгляду протесту прокурора.

14. Генеральному прокурору України слід надати право звертатися до парламенту з поданням про призначення дострокових виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних і міських голів у зв'язку з порушеннями ними закону.

15. Наведено аргументи на користь того, що в адміністративно-судовому процесі прокурор відіграє особливу роль як охоронець законності. Відтак є неприпустимим обмеження його права вимагати через суд перегляду актів саме органів влади з огляду на підвищений рівень їх шкідливості для суспільства і громадян. Можливість залучення прокурора судом до участі в розгляді адміністративної справи має бути прямо передбачена у ч. 3 ст. 60 КАС України. На основі узагальнення матеріалів прокурорської і судової практики доцільно видати наказ Генерального прокурора України «Про організацію участі прокурорів у розгляді судами адміністративних справ».

Публікації автора:

1. Кравчук В.М. Забезпечення законності правових актів органів місцевого самоврядування засобами суду і прокуратури /В.М. Кравчук //Вісн. Львів. ін-ту внутр. справ . – 2002 . – № 1. – С. 123-129.

2. Долежан В.В., Кравчук В.М. Проблеми діяльності адміністративних судів по забезпеченню законності правових актів органів публічної влади /В.В. Долежан, В.М. Кравчук //Актуальні проблеми держави і права. Зб. наук. праць. Вип. 21. – Одеса: Юрид. літ., 2003. – С. 149-154.

3. Кравчук В. Органи прокуратури Волині: деякі аспекти діяльності у воєнні і перші повоєнні роки ХХ століття /В. Кравчук //Право України. – 2003. – № 6. – С. 122-124.

4. Кравчук В.М. Завдання та організація нагляду за законністю правових актів органів виконавчої влади і місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Актуальні проблеми держави і права. Зб. наук. праць. Вип. 39. – Одеса: Юрид. літ., 2008. – С. 64-69.

5. Кравчук В.М. Правовий характер спорів, що розглядається адміністративною юстицією /В.М. Кравчук //Вісник Вищого адміністративного суду України. – 2008. – № 2. – С. 65-69.

6. Кравчук В.М. Конституційно-правова характеристика актів місцевих органів виконавчої влади /В.М. Кравчук //Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. Матеріали VII регіон. наук.-практ. конф. 13-14 лютого 2001 р. м. Львів. – Львів : Юрид. ф-тет Львів. нац. ун-ту ім. І. Франка , 2001 . – С. 108-110.

7. Кравчук В.М. Роль і значення актів місцевого самоврядування в системі правових актів України /В.М. Кравчук //Актуальні проблеми правознавства. Наук. збір. – Тернопіль : ЮІ ТАНГ , 2001 . – С. 141-145.

8. Кравчук В.М. Діяльність суду і прокуратури України по забезпеченню законності правових актів місцевих органів влади в період з 1945 по 1991 рр. (історико-правові аспекти) /В.М. Кравчук //Наук. вісн. Волинського держ. ун-ту ім. Л. Українки. Історичні науки . – 2001 . – № 10. – С. 84-87.

9. Кравчук В.Н. Деятельность прокуратуры по обеспечению законности правовых актов органов местного самоуправления /В.Н. Кравчук //Сборник материалов междунар. науч.-практ. конф «Актуальные проблемы реформирования правовой системы Российской Федерации» – Ч. І. – Белгород : Изд-во БелГУ , 2002 . – С. 317-323.

10. Кравчук В.М. Розгляд судами справ за заявами про незаконність актів місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали VIII регіон. наук.-практ. конф. 13-14 лютого 2002 р. – Львів: Юрид. ф-тет Львів. нац. ун-ту ім. І. Франка, 2002. – С. 117-118.


11. Кравчук В.М. Судовий контроль за законністю актів органів виконавчої влади і місцевого самоврядування як засіб забезпечення прав і свобод людини і громадянина /В.М. Кравчук //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. Зб. наук. статей. – 2002. – Вип. VIII. – Івано-Франківськ : Вид-во Плай . – С. 89-92.

12. Кравчук В.М. Судовий контроль за законністю правових актів органів виконавчої влади і місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Вісник Хмельницького ін-ту регіон. упр-ня та права: Зб. наук. праць за мат-ми. Міжнар. наук. конф. студентів та аспірантів «Актуальні проблеми правознавства очима молодих вчених» – Хмельницький, 2002. – Спецвипуск 1. – С. 50-51.

13. Кравчук В.М. Забезпечення законності правових актів місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування в практиці господарських судів України /В.М. Кравчук //Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали IХ регіон. наук.-практ. конф. 13-14 лютого 2003 р. – Львів: Юрид. ф-тет Львів. нац. ун-ту ім. І. Франка, 2003. – С. 145-148.

14. Кравчук В.М., Кравчук М.А. Забезпечення законності правових актів органів місцевого самоврядування в контексті державотворення в Україні /В.М. Кравчук, М.А. Кравчук //Актуальні проблеми розвитку суспільства: історична спадщина, реалії та виклики ХХІ століття: Мат-ли доповідей учасників І Міжнар. наук.-практ. конф. 17 квітня 2003 року. – Луцьк: Волинський інститут ім. В. Липинського МАУП, 2003. – С. 91-94.

15. Кравчук В.М. Роль адміністративних судів у забезпеченні законності правових актів місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування. /В.М. Кравчук //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. Збірник наукових статей. – випуск ХI. – Івано-Франківськ: Вид-во Плай, 2003. – С. 65-69.

16. Кравчук В.М. Адміністративна юстиція та права людини /В.М. Кравчук //Актуальні проблеми розвитку суспільства: історична спадщина, реалії та виклики ХХІ століття: Мат-ли доповідей учасників ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. 15 квітня 2004 року. – Луцьк: Волинський інститут ім. В. Липинського МАУП, 2004. – С. 110-114.

17. Кравчук В.М. Діяльність адміністративних судів по забезпеченню законності правових актів органів місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Актуальні питання реформування правової системи України. Зб. наук. статей за мат-ми І Міжвуз. наук.-практ. конф. 21-22 травня 2004 року. – Луцьк: Волинський держ. ун-т. ім. Л. Українки, 2004. – С. 66-70.

18. Кравчук В.М. Розвиток прокурорського нагляду за законністю правових актів місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Мат-ли ХІ регіон. наук.-практ. конф. 3-4 лютого 2005 р. – Львів: Юрид. ф-тет Львів. нац. ун-ту ім. І. Франка, 2005. – С. 119-121.

19. Кравчук В.М. Прокурорський нагляд за законністю правових актів місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування /В.М. Кравчук


//Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні: Мат-ли VI Регіон. міжвуз. наук. конф. молодих вчених та аспірантів. – Івано-Франківськ: Юрид. ф-тет Прикарп. нац. ун-ту ім. В. Стефаника, 2005. – С. 225-229.

20. Кравчук В.М. Підстави звернення до суду для перегляду незаконних актів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Актуальні питання реформування правової системи України. Зб. наук. статей за мат-ми ІІ Міжвуз. наук.-практ. конф. 27-28 травня 2005 року. – Луцьк: Волинський держ. ун-т. ім. Л. Українки, 2005. – С. 123-128.

21. Кравчук В.М. Участь прокурора у розгляді судами справ за заявами про незаконність актів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Проблеми вдосконалення практики застосування кримінально-правових засобів протидії злочинності органами внутрішніх справ. Мат-ли між нар. наук.-практ. конф. 30 вересня 2004 року /Гол. ред. В. Ортинський. – Львів: Львівський юрид. ін-тут МВС України, 2005. – С. 38-44.

22. Кравчук В.М. Розвиток адміністративно-правового регулювання оскарження громадянами незаконних актів місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Актуальні питання реформування правової системи України. Зб. наук. статей за мат-ми ІІІ Міжнар. наук.-практ конф. 1-2 червня 2006 року. – Луцьк: Волинський держ. ун-т. ім. Л. Українки, 2006. – С. 142-146.

23. Кравчук В.М. Правове регулювання нормотворчої діяльності представницьких органів місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Актуальні питання реформування правової системи України. Зб. наук. статей за мат-ми ІV Міжнар. наук.-практ. конф. 1-2 червня 2007 року. – Луцьк: Волинський держ. ун-т. ім. Л. Українки, 2007. – С. 207-210.

24. Кравчук В.М. До питання про публічно-правовий та приватноправовий характер спору, що розглядається адміністративною юстицією /В.М. Кравчук //Формування правової держави в Україні. Зб. тез доповідей на наук.-практ. конф. 11 квітня 2008 року. – Тернопіль: Нац. екон. ун-т., 2008. – С. 190-196.

25. Кравчук В.М. Правовий характер спору, що розглядається адміністративною юстицією /В.М. Кравчук //Актуальні питання реформування правової системи України. Зб. наук. статей за мат-ми ІV Міжнар. наук.-практ. конф. 30-31 травня 2008 року. – Луцьк: Волинська обл. друкарня, 2008. – С. 132-136.

26. Кравчук В.М. Роль адміністративних судів у забезпеченні законності владно-розпорядчої діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування. /В.М. Кравчук //Вісник Вищого адміністративного суду України. – 2008. – № 1. – С. 95-101.

27. Кравчук В.М. Критерії оцінки адміністративним судом актів місцевих органів виконавчої влади і місцевого самоврядування /В.М. Кравчук //Сучасний правопорядок: національний, інтегративний та міжнародний виміри. Тези доп-й міжнар. наук.-практ. конф. – Одеса: Національна юридична академія, 2008. – С. 132-133.