Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Ткаченко Ольга Віталіївна. Роль оксидативного стресу і ендотеліальної дисфункції в ремоделюванні лівого шлуночка серця та їх корекція карведілолом у хворих на гіпертонічну хворобу : дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2005.



Анотація до роботи:

Ткаченко О.В. Роль оксидативного стресу і ендотеліальної дисфункції в ремоделюванні лівого шлуночка серця та їх корекція карведілолом у хворих на гіпертонічну хворобу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2005 р.

Дисертацію присвячено вивченню ролі оксидативного стресу у структурно-функціональній перебудові серця та ендотеліальної дисфункції судин у хворих на гіпертонічну хворобу та їх корекції карведілолом. Зі зростанням ступеня артеріальної гіпертензії та ремоделювання серця й судин встановлено прогресуюче збільшення рівня оксидативного стресу та зниження вмісту кінцевих метаболітів оксиду азоту в сироватці крові, які досягають максимуму при концентричній гіпертрофії лівого шлуночка та 3 ступені артеріальної гіпертензії. Аналіз кореляційної залежності між рівнем вільнорадикальних процесів у сироватці крові, з одного боку, та структурно-функціональним станом міокарда лівого шлуночка і резистивних судин, з іншого, свідчить про значення оксидативного стресу в ремоделюванні серця та судин уже на ранніх етапах розвитку гіпертонічної хвороби. Монотерапія карведілолом хворих на гіпертонічну хворобу приводить до достовірного зниження рівня оксидативного стресу, підвищення вмісту кінцевих метаболітів оксиду азоту в сироватці крові. Поряд зі зниженням артеріального тиску, карведілол має позитивний вплив на структурно-функціональний стан міокарда й судин у хворих на гіпертонічну хворобу.

У дисертаційній роботі вирішене актуальне наукове завдання кардіології – визначено роль оксидативного стресу у прогресуванні дисфункції ендотелія судин та ремоделюванні лівого шлуночка серця в процесі розвитку і становлення гіпертонічної хвороби, а також корекцію цих порушень.

1. У хворих на гіпертонічну хворобу виявлено порушення вільнорадикальних процесів, яке характеризується підвищенням рівня спонтанної хемілюмінесцентної активності сироватки крові в 2,4 рази та зниженням загальної антиокислювальної активності в 2,1 рази. Виявлено зниження вмісту кінцевих метаболітів оксиду азоту в сироватці крові в 1,7 рази. Ці зміни посилюються в міру прогресування артеріальної гіпертензії та ремоделювання міокарда й досягають максимуму при артеріальній гіпертензії 3 ступеня та концентричному варіанті гіпертрофії лівого шлуночка.

2. Розвиток і прогресування гіпертонічної хвороби супроводжується зниженням швидкості кровотоку по артеріям передпліччя та підвищенням регіонарного судинного опору як у спокої, так і після проби з реактивною гіперемією. Паралельно зі зростанням артеріального тиску зниження механочутливості ендотелія вказаних артерій свідчить про прогресування ендотеліальної дисфункції судин у цієї категорії хворих. Ступінь ендотеліальної дисфункції залежить від типу ремоделювання лівого шлуночка. Найбільш виразні зміни реєструються при концентричній та ексцентричній гіпертрофіях лівого шлуночка.

3. Установлені тісні кореляційні взаємозв’язки показників рівня вільнорадикальних процесів з даними структурно-функціональних змін серця та функціонального стану судин (рівень артеріального тиску, маса міокарда лівого шлуночка, фракція викиду, рівень кінцевих метаболітів оксиду азоту, регіонарний судинний опір у спокої та після проби з реактивною гіперемією) у групах з ексцентричною та концентричною гіпертрофіями лівого шлуночка. Рівень спонтанної хемілюмінесцентної активності та загальної антиокислювальної активності сироватки крові має тісний кореляційний зв’язок з показниками середнього гемодинамічного артеріального тиску (r=0,77; r=-0,75), масою міокарда (r=0,53; r=-0,54), що свідчить про участь оксидативного стресу в механізмах формування гіпертрофії лівого шлуночка.

4. Встановлена кореляційна залежність між рівнем вільнорадикальних процесів, з одного боку, та структурно-функціональним станом міокарда лівого шлуночка й резистивних судин, з іншого, яка проявляється вже при 1 ступені артеріальної гіпертензії, свідчить про значення оксидативного стресу в ремоделюванні серцево-судинної системи в розвитку гіпертонічної хвороби. Тісні взаємозв’язки між показниками рівня оксидативного стресу та індексом маси міокарда лівого шлуночка, регіонарним опором судин, коефіцієнтом механочутливості артерій м’язового типу можуть служити маркерами ступеня ремоделювання серця та судин у цієї категорії хворих.

5. Монотерапія карведілолом у хворих на гіпертонічну хворобу разом з достовірним зниженням артеріального тиску позитивно впливає на структурно-функціональний стан міокарда, викликаючи зниження маси міокарда лівого шлуночка, збільшуючи скорочувальну функцію міокарда, знижуючи загальний периферичний опір судин, потенціює ендотелійзалежну вазодилятацію резистивних судин.

6. Монотерапія карведілолом у хворих на гіпертонічну хворобу приводить до достовірного зниження рівня оксидативного стресу, яке проявляється в зниженні спонтанної хемілюмінесцентної активності в 2,0 рази, підвищенні загальної антиокислювальної активності сироватки крові (в 1,5 рази при 2 ступені АГ та в 2,1 - при 3-му), а також до збільшення вмісту кінцевих метаболітів оксиду азоту (відповідно, в 1,6 та в 2,0 рази).

Публікації автора:

1. Ткаченко О.В. Состояние свободнорадикальных процессов у больных гипертонической болезнью в зависимости от степени артериального давления и состояния кардиогемодинамики // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. пр. ЗМАПО – Запоріжжя: Дике Поле, 2004. – С. 349-354.

2. Ткаченко О.В. Динамика изменений оксидативного стресса, содержания конечных метаболитов оксида азота, центральной и периферической гемодинамики под влиянием монотерапии карведилолом у больных гипертонической болезнью // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. статей. – Запоріжжя: Видавництво ЗДМУ, 2004. – С. 108-116.

3. Ткаченко О.В. Влияние кориола на параметры артериального кровотока в артериях мышечного типа у больных гипертонической болезнью // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. праць ЗМАПО. – Запоріжжя: Дике поле, 2004. – С. 334-338.

4. Ткаченко О.В. Оксидативный стресс и ремоделирование левого желудочка у больных гипертонической болезнью // Вісник Сумського державного університету. Серія медицина. – 2004. - №11 (70). – С. 119-126.

5. Фуштей И.М., Ткаченко О.В. Изменение свободнорадикальных процессов при гипертонической болезни. Обзор // Запорожский медицинский журнал. – 2003. - № 4. – С. 73-77. (Особистий внесок здобувача полягає в проведенні пошуку літератури та написанні огляду літератури).

6. Курило О.В. Свободнорадикальное окисление липидов у больных гипертонической болезнью I стадии при монотерапии кориолом // Збірник наукових праць Запорізького державного інституту удосконалення лікарів (За матеріалами 63-ої науково-практичної конференції). – Запоріжжя: Дике Поле, 2002. – С. 117-120.

7. Курило О.В. Патофизиологическое и диагностическое значение оксидативного стресса при гипертонической болезни // Тезисы докладов научно-практической конференции врачей-интернов Запорожского государственного института усовершенствования врачей. – Запорожье, 2001. – С. 25.

8. Курило О.В., Доценко Н.Я. Особенности свободнорадикальных процессов у пациентов с гипертонической болезнью // Матеріали Української науково-практичної конференції „Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації національної програми” / За ред. В.М. Коваленка, Г.В. Дзяка, Л.Т. Малої, М.І. Лутая, Г.С. Воронкова та ін. – К.: Моріон, 2002. – С.68. (Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні хемілюмінесцентного дослідження, статистичної обробки отриманого матеріалу, його аналізу та підготовки до друку).

9. Курило О.В. Влияние кориола на состояние свободнорадикальных процессов у больных гипертонической болезнью // Галицький лікарський вісник: Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції „Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”, Івано-Франківськ, 6 лютого 2003 року. – Івано-Франківськ, 2003. - Т. 10. - № 1. – С. 56.

10. Ткаченко О.В. Состояние периферической гемодинамики в зависимости от уровня свободнорадикальных процессов у больных ГБ I-II стадии // Тезисы докладов 1 Межвузовской конференции молодых ученых «Актуальные вопросы медицины и фармации». – Запорожье, 2003. – С. 5-6.

11. Ткаченко О.В. Свободнорадикальные процессы и оксид азота у больных с гипертонической болезнью // Матеріали регіональної науково-практичної конференції „Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”, Івано-Франківськ, 5 лютого 2004 року. - Івано-Франківськ, 2004. – С.104-105.

12. Ткаченко О.В. Роль свободнорадикальных процессов в развитии ремоделирования левого желудочка при гипертонической болезни // Матеріали VII Національного конгресу кардіологів України: Тези наукових доповідей / За ред. В.М. Коваленка, Г.В. Дзяка, М.І. Лутая, Г.С. Воронкова та ін. – К.: СПД Коляда О.П., 2004. – С. 135.

13. Ткаченко О.В. Влияние кориола на свободнорадикальные процессы, состояние центральной и периферической гемодинамики у больных гипертонической болезнью // Матеріали XV з’їзду терапевтів України. 21-23 квітня 2004 року. – К.: СПД Коляда О.П., 2004. – С.96.

14. Ткаченко О.В. Кориол в монотерапии умеренной формы эссенциальной гипертензии // Матеріали VIII Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. 10-12 травня 2004 року. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 37.