Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


358. Укіс Юлія Олександрівна. Роль неформальних інститутів у перехідній економічній системі: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Укіс Ю.О. Роль неформальних інститутів у перехідній економічній системі. – рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2005.

У даній роботі систематизовано підходи до вивчення трансформації інститутів в перехідній економічній системі, проаналізований взаємний вплив формальних і неформальних інститутів в процесі інституційної трансформації, виділені способи їх взаємодії. Розкрита сутність поняття «економічний менталітет» і чинники, під впливом яких він формується в процесі еволюції суспільства.

Обґрунтовується факт необхідності і можливості цілеспрямованої зміни неформальних інститутів, пропонується модель адаптації неформальних інститутів до формальних, що впроваджуються.

Розроблено методику оцінки ефективності імпортування інститутів, яка полягає у визначенні вигод і витрат імпортування та їх подальшому зіставленні.

Категорія «інститут», увійшовши в економічний обіг відносно недавно (кінець XIX – початок ХХ ст.), зайняла у економічній теорії міцні позиції. Найбільшу увагу аналізу інститутів приділяє школа інституційної економіки. Вивчення різноманітних наукових трактовок категорії інститутів і їхніх властивостей дозволяє зробити висновок про те, що однією з головних функцій інститутів є вплив на трансакційні витрати. В роботі показано, що цей вплив не завжди є позитивним, в деяких випадках наявні інститути збільшують кількість необхідних трансакцій, і таким чином сприяють зростанню трансакційних витрат. Інститути, поряд з багатьма іншими класифікаціями, підрозділяють на формальні і неформальні. До формальних інститутів належать механізми, що закріплені нормативно, тобто нормативні і інші законодавчі акти, договори, контракти, а також організації і установи. До неформальних інститутів належать механізми, що регулюють поведінку людей за допомогою певних стереотипів, стандартів і соціальних умовностей, не визначених законодавчими і нормативними актами. Формальні і неформальні інститути знаходяться в постійній взаємодії, яка особливо сильно виявляється в процесі інституційної трансформації. В результаті дослідження виділені три способи взаємодії формальних і неформальних інститутів:

модифікація - зміна неформальних інститутів під впливом формальних, і навпаки;

формалізація - легітимізація неформальних інститутів у формальні, при якій інститути, закріплюючись нормативно, з неформальних трансформуються в формальні;

деформалізація – перетворення формальних інститутів в неформальні при втраті значущості в якості формальних інститутів і виключенні з правової системи.

Дослідження неформальних інститутів: процесу їх становлення, впливу на економічну систему, можливостей їх цілеспрямованої трансформації, сконцентровано, перш за все, на ролі національно-релігійних традицій у формуванні і розвитку господарських систем. Розкрито сутність неформального інституту «економічний менталітет» як сукупності неформальних норм, що історично склалися, і правил, що визначають характер економічної поведінки членів певної суспільної групи. Доведено, що внаслідок негативного впливу радянської системи у населення сформувався антиринковий менталітет, який не достатньо відповідає формальним інститутам, притаманним ринковому типу господарювання.

Трансформація неформальних інститутів можлива і необхідна для досягнення наступних цілей:

- відродження підприємницької ініціативи і формування етики підприємництва;

- підвищення рівня довіри в суспільстві (до нових формальних інститутів, держави, правоохоронних органів, закону і один до одного);

- підвищення трудової мотивації;

- усвідомлення всіма верствами населення необхідності ринкових перетворень.

Засобами досягнення цих цілей є:

1. Економічна і правова освіта.

2. Створення зовнішнього середовища, що сприяє високоморальному бізнесу.

3. Етичне виховання.

4. Стабільність законодавства.

5. Ухвалення справедливого трудового і податкового законодавства.

6. Суворий контроль за його дотриманням керівниками підприємств всіх форм власності.

7. Формулювання мети реформ, зрозумілої всім.

8. Систематична робота по роз'ясненню стратегії і поточних задач економічних перетворень.

9. Інформатизація.

Третій розділ дисертації є спробою системного аналізу категорії імпорту інститутів на основі використання інструментарію і методології неоінстітуційної економічної теорії.

Запропонована методика оцінки ефективності імпортування інститутів, яка (при всіх її можливих недоліках) достатньо повно висвітлює проблему, дає практичні методи, за допомогою яких на практиці можна (хоча б в першому наближенні) оцінити апріорну ефективність імпортування інститутів.

Виділена низка чинників, які в даний час впливають на швидкість і радикальність інституційних революцій (чинників, дія яких на момент написання більшості фундаментальних досліджень неоінституційної школи в кінці 80-х - початку 90-х років ще не була такою явною).

Обґрунтована відмова від постулату про неможливість імпортування неформальних інститутів, що робить можливим радикальні і цілеспрямовані зміни в економічних системах сучасних держав.

До двох загальновизнаних причин інституційних змін, що визнаються практично всіма дослідниками, - зрушення в структурі відносних цін і ідеології, додано третю, дуже значущу для України, - боротьбу груп впливу.

Проаналізовано традиційні класифікації імпорту інститутів і доповнено їх рідкісним, але, тим не менш, існуючим типом імпортування з історії інших країн.

В роботі стверджується, що для того, щоб вдало обрати інститути для імпортування слід здійснити апріорну оцінку їх ефективності і аналіз можливих наслідків, спрогнозувати передбачуваний ефект від запровадження нового інституту і витрати імпортування. Зіставивши витрати і ефект, маємо змогу зробити висновок щодо доцільності імпортування.

На основі сконструйованої методики можна виробляти (використовуючи намічені напрями і способи реалізації окремих задач) конкретні програми комплексного апріороного аналізу прогнозованого ефекту і витрат революційних інституційних перетворень.

Досліджена в роботі тема, поза сумнівом, перспективна, і набуває все більшу значущість саме на сучасному етапі розвитку України через різке прискорення процесів глобалізації, світової економічної інтеграції, зближення траєкторій розвитку абсолютно різних за всіма параметрами країн.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Укис Ю. Национальный менталитет, как фактор рыночного реформирования экономики // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.- Економічна серія. - № 353.- Харків, 2001. - С. 49–54.

  2. Укис Ю. Сущность и функции институтов в экономической системе // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Економічна серія. - № 354. - Харків, 2002. - С. 58–63.

  3. Укис Ю. Импортирование институтов как метод революционной институтциональной трансформации // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 166. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2002. – С. 29-37.

  4. Укис Ю. Импорт институтов в переходной экономической системе и априорная оценка его эффективности // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 98.- т. 4. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004. – С. 968 – 978.

  5. Укис Ю. Взаимодействие формальных и неформальных институтов в процессе институциональной трансформации // Харків: НТУ „ХПІ”. – 2005.- №1.- С. 228–235.

Тези доповідей:

  1. Укис Ю. Проблемы банковского кредитования предприятий в условиях транзитивной экономики// Тезисы четвертой научно-практической конференции «Сучасні проблеми розвитку виробництва» - Харьков: ХДЕУ.- 2000. – С. 139-141.

  2. Укис Ю. Рыночная инфраструктура в переходной экономике: функции и направления формирования// Тезисы всеукраинской научной конференции „Економіка, менеджмент, освіта в системі реформування АПК” – Харьков: ХДАУ. – 2000.- С. 121-122.

  3. Укис Ю. Роль различных элементов рыночной инфраструктуры в совершенствовании государственного управления экономикой// Тезисы международной научно-практической конференции „Сучасні проблеми гуманізації і гармонізації управління” - Харьков.- 2001.- С. 66.

  4. Укіс Ю. Роль національного менталітету в здійсненні земельної реформи // Тезисы международной научно-практической конференции «Механізм господарювання і економічна динамка АПК» - Харьков: ХДАУ.- 2001.- С. 96-99.