Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Кондро Мар'яна Миронівна. "Роль компонентів локальної стрес-лімітуючої системи печінки при токсичному дисгомеостазі" : Дис... канд. наук: 14.03.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Кондро М.М. Роль компонентів локальної стрес-лімітуючої системи печінки при токсичному дисгомеостазі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. - Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. - Львів, 2008.

Дисертація присвячена вивченню функціонування локальної стрес-лімітуючої системи печінки білих щурів при дисгомеостазі, викликаному введенням різних доз ацетату свинцю та при його поєднанні із соціальним стресом. Встановлено активацію процесів ліпопероксидації у гомогенаті печінки за умов ізольованої дії різних доз ацетату свинцю. В діапазоні досліджуваних доз (3,45мг/кг, 34,5мг/кг, 345мг/кг) ацетату свинцю збільшення вмісту малонового діальдегіду в гомогенаті печінки залежало від дози ацетату свинцю і не залежало від тривалості інтоксикації, проте вмісту малонового діальдегіду в крові зростав пропорційно тривалості введення ацетату свинцю. Трансформація перекисного окиснення ліпідів супроводжувалась змінами активності ферментів антиоксидантного захисту в тканині печінки та крові. Порушення прооксидантно-антиоксидантної рівноваги в тканині печінки в змодельованих експериментальних дослідженнях, супроводжуються різними порушеннями функціонально-метаболічного стану печінки та зміною активності ферментів печінкового походження в залежності від дози та тривалості введення ацетату свинцю.

У дисертаційній роботі вирішено актуальне наукове завдання у галузі фізіології травлення, що торкається обґрунтування ролі компонентів локальної стрес-лімітуючої системи та вивчення перебігу адаптаційно-компенсаторних реакцій на особливості структурно-метаболічних зміни печінки щурів за умов ізольованої і поєднаної дії різними дозами ацетату свинцю та соціального стресу.

  1. Моделювання дисгомеостазу призводить до зміни активності антиоксидантного компоненту локальної стрес-лімітуючої системи печінки. При тривалому введенні ацетату свинцю у тканині печінки виявлено активацію процесів ліпопероксидації. В діапазоні досліджуваних доз збільшення вмісту малонового діальдегіду в гомогенаті печінки не залежить від тривалості інтоксикації, проте вміст малонового діальдегіду в крові зростає пропорційно тривалості введення ацетату свинцю.

  2. При поєднаній дії ацетату свинцю та соціального стресу порушення балансу між про- і антиоксидантними процесами є більш вираженим у тканині печінки і крові і наступає раніше, ніж за умов ізольованої дії ацетату свинцю. У моделі поєднаної дії ацетату свинцю та соціального стресу у гомогенаті печінки вміст малонового діальдегіду зростає пропорційно збільшенню дози свинцю, але мембранодеструктивні зміни зменшуються у залежності від тривалості експерименту. Активність ферментів антиоксидантного захисту в гомогенаті печінки змінюється у залежності від дози свинцю.

  3. Зміни оксиду азоту, як компонента локальної стрес-лімітуючої системи, показують, що лише за умов поєднаної дії 30 денного введення ацетату свинцю та соціального стресу виражено зростає вміст NO2 в крові щурів, що можливо пов’язано із посиленням активності індуцибельної NO синтази.

  4. Дисбаланс між про- і антиоксидантними процесами, спричинене тривалим введенням ацетату свинцю, спонукає до зменшення пероксидної резистентності еритроцитів, що проявляється у зростанні гемолізу еритроцитів. При ізольованій дії ацетату свинцю у дозі 3,45 мг/кг після 10 денного введення відзначено активацію локальної стрес-лімітуючої системи, яка мобілізується в процесі адаптаційно-компенсаторних реакцій і підвищує стійкість організму до повторної дії стрес-чинника. Вплив 20 та 30 денного введення ацетату свинцю в дозах 34,5 мг/кг та 345 мг/кг на пероксидну резистентність еритроцитів посилюється при дії соціального стресу, що є свідченням негативного впливу на організм поєднаної дії стрес-чинників різної природи.

  5. Встановлені особливості адаптаційно-компенсаторних реакцій організму при ізольованій дії стрес-чинника хімічної природи на пероксидну резистентність еритроцитарних мембран: зростання відсотку гемолізу після 20 денного введення ацетату свинцю у малих дозах (3,45 та 34,5 мг/кг) зафіксовано фазу "стійкої адаптації" загального адаптаційного синдрому, у великій дозі 345 мг/кг – фазу "незавершеної адаптації", яка при збільшенні тривалості введення ацетату свинцю до 30 днів переходила у фазу "виснаження", що конкретизує патогенетичні механізми виникнення патології печінки.

  6. Компенсаторний імуностимулюючи ефект при ізольованій та поєднаній дії ацетату свинцю та соціального стресу супроводжується збільшенням кількості циркулюючих імунних комплексів в крові. Спостерігається зворотній дозозалежний ефект – чим більша доза, тим менша інтенсивність змін циркулюючих імунних комплексів. Через 30 днів після введення ацетату свинцю у діапазоні досліджуваних доз розвивається стадія „резистентності”, яка проявляється мобілізацією функціональних резервів, що забезпечує підтримку гомеостазу в екстремальних умовах. Лише за умов поєднаної дії соціального стресу та 30 денного ведення ацетату свинцю в дозі 345 мг/кг спостерігається інтегральний ефект на рівень циркулюючих імунних комплексів.

  7. Формування адаптаційного синдрому на ізольовану та поєднану дію стрес-чинників різної природи проявляється у зміні лейкоцитарної формули та динаміці лімфоцитів. Ацетат свинцю в усіх дозах при різній тривалості їх введення спричиняє виражену макрофагальну реакцію, свідченням якої був моноцитоз. Ізольована дія соціального стресу приводить до зростання абсолютної кількості лейкоцитів на 51%, зростання відсотку моноцитів на 131% та зменшення відсотку еозинофілів на 39%. За умов поєднаної дії соціального стресу та хронічної інтоксикації ацетатом свинцю до змін, викликаних ізольованою дією соціального стресу, приєднується зменшення відсотку сегментоядерних нейтрофілів та збільшення відсотку лімфоцитів.

  8. Дисфункція локальної стрес-лімітуючої системи печінки, викликана ізольованою дією ацетату свинцю та у поєднанні зі соціальним стресом супроводжується різнонаправленими змінами активності ферментів печінкового походження та різними порушеннями показників функціонально-метаболічного стану печінки в залежності від дози та тривалості введення ацетату свинцю, що реалізується в дозо-залежних морфологічних змінах, які однотипні для стрес-чинників різного ґенезу та співвідносні з ознаками стеатогепатиту і включають ознаки пошкодження гепатоцитів, стромально-судинні зміни у вигляді гемодинамічних розладів, запальної інфільтрації та проявів загоєння.

Публікації автора:

  1. Заячківська О.С. До питання молекулярних механізмів локальної стрес-лімітуючої системи органів травлення / О.С. Заячківська, М.Р. Гжегоцький, М.М. Кшик * // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7, № 1. – С. 34-38. (Здобувачем здійснено збір літературних даних, брала участь у опрацюванні матеріалів, обґрунтувала висновки, підготувала статтю до друку).

  2. Гжегоцький М.Р. Пероксидна резистентність еритроцитів за умов одночасного впливу стрес чинників різної природи / М.Р. Гжегоцький, М.М Кондро // Клінічна та експериментальна біохімія та фізіологія. – 2006. – № 4 (36). – С. 22-27. (Здобувач виконала аналіз літературних даних, планування схеми наукового дослідження, фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки, підготувала статтю до друку).

  3. Гжегоцький М.Р. Вплив ацетату свинцю та стресу на рівень циркулюючих імунних комплексів у крові щурів / М.Р. Гжегоцький, М.М. Кондро // Клінічна та експериментальна патологія. – 2007. – Т.6, № 1. – С. 26-30. (Здобувач здійснила аналіз літературних даних, планування схеми наукового дослідження, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки, підготувала статтю до друку).

  1. Кондро М.М. Активність ферментів монооксигеназної системи печінки при хронічному впливі ацетату свинцю та при його поєднаннні з стресом / М.М. Кондро, М.Р. Гжегоцький // Гастроентерологія. – 2007. – № 38. – С. 92-100. (Здобувач виконала аналіз літературних даних, планування схеми наукового дослідження, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки, підготувала статтю до друку).

  2. Гжегоцький М.Р. Активність гепатоцитарних ферментів за умов ізольованої та комінованої дії ацетату свинцю та стресу / М.Р. Гжегоцький, М.М. Кондро // Гастроентерологія. – 2007. – № 39. – С. 43-50. (Здобувач провела аналіз літературних даних, планування схеми наукового дослідження, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки, підготувала статтю до друку).

  3. Особливості морфо-функціональних змін в печінці та активності системи NO/NO синтази за умов експериментальної ізольованої та комбінованої дії ацетату свинцю та стресу / М.М. Кондро, М.Р. Гжегоцький, О.С. Заячківська, О.М. Гаврилюк // Практична медицина. – 2008. – № 1. – С. 83-92. (Здобувач провела аналіз літературних даних, планувала завдання наукового дослідження, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, обґрунтувала висновки, статистично опрацювала результати дослідження, підготувала статтю до друку).

  4. Gzhegotsky M.R. The influence of lead acetate on the metabolic function of the liver / M.R. Gzhegotsky, M.M. Kondro // Neuro-humoral and cellular regulatory mechanisms of digestion processes: 2nd international conference, 5-7 Oct. 2005y. : abstracts. – Kyiv, 2005. – P. 43. (Здобувачем здійснено аналіз літературних даних, планувала завдання наукового дослідження, виконала експериментальну частину, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки).

  5. Гжегоцький М.Р. Пероксидна резистентність еритроцитів за умов одинарної та комбінованої дії хронічної свинцевої інтоксикації та стресу / М.Р. Гжегоцький, М.М. Кондро // XI Конгрес світової федерації українських лікарських товариств, 28-30 серпня 2006р. : тези допов. – Полтава – Київ –Чикаго, 2006. – С. 638-639. (Здобувач провела аналіз літературних даних, визначила програму досліджень, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки).

  6. Гжегоцький М.Р. Циркулюючі імунні комплекси у щурів при хронічній інтоксикації ацетатом свинцю / М.Р. Гжегоцький, М.М. Кондро // Біологічні дослідження молодих вчених в Україні: VI всеукраїнська наукова конференція студентів та аспірантів, 21-22 вересня 2006р. : тези допов. – Київ, 2006. – С. 39-40. (Здобувач провела аналіз літературних даних, планувала завдання наукового дослідження, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки).

  7. Гжегоцький М.Р. Концентрація глюкози в крові щурів за умов ізольованої хронічної дії ацетату свинцю та у комбінації з іммобілізаційним стресом / М.Р. Гжегоцький, М.М. Кондро // Шевченківська весна. Сучасний стан науки: досягнення, проблеми та перспективи ровику: V міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених, 1-4 березня 2007р. : тези допов. – Київ, 2007. – С. 40-42. (Здобувач провела аналіз літературних даних, планувала завдання наукового дослідження, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки).

  8. Gzhegotsky M.R. Effects of different doses of lead acetate on the number of white blood cells and leukogram in rats / M.R. Gzhegotsky M.R., M.M. Kondro // Neuro-humoral and cellular regulatory mechanisms of digestion processes: 3nd international conference, 4-6 Oct. 2007 : abstracts. – Lviv, 2007. – P. 33-34. (Здобувач здійснила аналіз літературних даних, визначила програму досліджень, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала одержані дані, статистично опрацювала результати дослідження, обґрунтувала висновки).

  9. Кондро М.М. Спосіб оцінки функціонального стану печінки за активністю гепатоцитарних ферментів при хронічній інтоксикації різними дозами ацетату свинцю: Інформ. лист / М.М. Кондро, М.Р. Гжегоцький, ЛНМУ імені Данила Галицького. – К., 2008. ( Вип. 1 “Фізіологія людини”). (Здобувач здійснила аналіз літературних даних, визначила програму досліджень, виконала фрагмент експериментальної частини, проаналізувала та статистично опрацювала одержані дані, обґрунтувала висновки, підготувала лист до друку).