Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Порівняльне літературознавство


Кудлей Олена Петрівна. Рецепція байронізму в художньому світі Тараса Шевченка: дисертація канд. філол. наук: 10.01.05 / НАН України; Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Кудлей О.П. Рецепція байронізму в художньому світі Тараса Шевченка. Рукопис. 179 с.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.05 – порівняльне літературознавство. – Інститут літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України. – Київ, 2003.

У дисертації проаналізовано стан вивчення спадщини Байрона, проблеми байронізму в європейській літературі й реальні межі польського та російського посередництва у сприйнятті Байрона Шевченком. Цю проблему не варто вважати вичерпаною, бо байронізм розглядається не як “вплив Байрона”, а як потужний ідейно-естетичний комплекс, який репрезентує духовний пошук постренесансної Європи.

Байронізм став найпослідовнішим літературно-митецьким виявом людиноцентризму Нового часу, свідченням небувалого психологічного ускладнення внутрішнього життя індивідуальності на фоні руйнації традиційної аксіології, вільно абсорбуючи як різні релігійні і філософські концепції, так і актуальні суспільно-політичні ідеї, що спричинилося до тріумфу романтичного методу, створення нових жанрів – в першу чергу, ліро-епічної байронічної поеми.

В роботі досліджено глибоку оригінальність позиції Шевченка, який інтерпретує байронізм з урахуванням фольклорно-народного погляду на екзистенціальні проблеми людини. Водночас акцентовано, що однозначної переваги релігії над “земними” проблемами у Шевченка все ж таки немає, що в свідомості поета точився безперестанний діалог релігійного та патріотичного переживань. Байронізм стає для Кобзаря відправною точкою для власних роздумів над долею народу та його поета в соціально-політичних обставинах ХІХ ст., причому у Шевченка значно більшу роль відіграє національний ґрунт.

Публікації автора:

1. Религиозное чувство и его модификация в творчестве Пушкина и Шевченко // Науковий вісник Чернівецького університету. – В. 61.– Слов’янська філологія, 1999. – С. 21-26 (0,3 д. а.).

2. Философская драма Байрона “Манфред” в религиозно-нравственном аспекте крушения романтического индивидуализма // Науковий вісник Чернівецького університету. – В.62. – Слов’янська філологія, 1999. – С.61-66 (0,3 д. а.).

3. Концепція героїчного в художньому світі Т. Шевченка // Науковий вісник Чернівецького університету. – В.140. – Слов’янська філологія, 2002. – С. 89-98 (0,4 д. а.).

4. Поет і народ як ситуація катарсису в концепції Тараса Шевченка // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету. – В.6. – Філологічні науки, 2002. – С.120-127 (0,3 д. а.).

Додаткові публікації:

1. Національно-християнські джерела творчості Т.Г.Шевченка // Матеріали наукової конференції “Шевченко і українська культура XXI ст.” – Кам’янець-Подільський, 2000. – С.19-22 (0,1 д. а.).

2. “Каїн” Байрона як ситуація екзистенціального відчуження // Освітньо-виховний та професійний потенціал світоглядно-філософських дисциплін: Класичні парадигми та альтернативи XXI ст. Матеріали наукової конференції. – Чернівці, 2001. – С. 92-95 (0,1 д. а.).