Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Чернявська Євгенія Іванівна. Реструктуризація підприємства: політекономічні аспекти : Дис... д-ра наук: 08.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Чернявська Є.І. Реструктуризація підприємства: політекономічні аспекти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки, Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і науково-методичних основ реструктуризації підприємства в умовах ринкової трансформації економіки в рамках політекономічного підходу. Розроблено методологію реструктуризації. На основі використання системного методу розроблено концепцію реструктуризації підприємства як ринкової реформи. Обґрунтовано, що реструктуризація підприємства об’єктивно включає два ракурси системних перетворень: реструктуризацію соціально-економічної форми підприємства як механізму приведення виробничих відносин у відповідність до потреб прогресивного розвитку процесу праці, переходу до інформаційної економіки, і структурні зміни, що відбивають умови перетворення реальних підприємств у конкурентоспроможні структури сучасного ринку. Аргументовано, що невід'ємним етапом перетворення соціально-економічної форми підприємства є інституціоналізація виробничих відносин, прийняття системи нових правил як соціально-економічних умов функціонування ринкової економіки, підприємства в якості первинної структурної ланки ринкової системи.

Розглянуто організаційні форми реструктуризації підприємств: комплексна програма реструктуризації державних підприємств, галузева програма реструктуризації підприємств скляної промисловості, реструктуризація підприємства в процесах справи про банкрутство. Визначено критерії ефективності реструктуризації підприємства на макро- і мікро рівнях.

У дисертації здійснено постановку і теоретичне вирішення концептуально важливої наукової проблеми розробки методологічних засад визначення напрямів, форм реструктуризації підприємства в умовах ринкових перетворень економіки України. В межах цієї проблеми основними висновками, що мають концептуальний характер та науково-практичне значення, є такі:

1. В політекономічному аспекті реструктуризація – це закон структурного розвитку виробничих відносин, що визначає розвиток, еволюцію економічної системи та підприємства як її первинної структурної ланки.

2. В політекономічному аспекті реструктуризація підприємства – це процес структурного розвитку виробничих відносин, соціально-економічної форми підприємства. Об’єктивною основою структурних змін є необхідність приведення характеру виробничих відносин до рівня відповідності потребам прогресивного розвитку процесу праці, продуктивних сил, підприємства.

3. Вибір основних напрямів, форм реструктуризації в умовах ринкової трансформації економіки залежить від визначення фундаментальних основ підприємства як суб’єкту ринку, врахування закономірностей (характеристик) етапів еволюції підприємства в умовах ринкової системи, лежить в контексті зняття головного протиріччя в системі виробничих відносин командно-адміністративної системи.

В політекономічному аспекті фундаментальні основи підприємства визначає соціально-економічна форма, що структурує відносини між суб’єктами економічної діяльності.

4. Методологічні основи реструктуризації підприємства в умовах ринкових перетворень економіки складають наступні положення:

1) підприємство – це організація;

2) підприємство – це мережа контрактів. На підставі контрактної форми з її реальним змістом повинні формуватися колективні угоди з приводу послуг праці, визначатися стратегія розвитку підприємства, будуватися баланс інтересів між усіма учасниками, суб’єктами економічної діяльності: державою, підприємством, керівниками і найманими працівниками;

3) найбільш вагомим фактором ефективності сучасної корпорації є персонал. Якість робочої сили, творчий характер праці, орієнтація на високі результати праці, адхократична організаційна культура як форма внутрішньофірмових відносин між суб’єктами процесу праці визначають умови конкурентоспроможності підприємства, його здатність до нововведень, соціально-економічному розвитку;

4) перетворення соціально-економічної форми передбачають не тільки перехід до нової системи відносин, але й їх інституціоналізацію. Інститути представляють собою сукупність формальних і неформальних правил, а також організаційних структур. Інститути є організаційними формами виробничих відносин.

5. Обґрунтовано, що зміни в системі виробничих відносин, їх характеру можуть здійснюватися не тільки революційно, але й еволюційно з залученням широкого кола механізмів і інститутів: параметрів власності, оплати і умов праці, розподілу доходів між усіма учасниками економічної діяльності за об’єктивними критеріями відтворення факторів виробництва, національної економіки, якості життя, прогресивного розвитку суспільства

6. На сучасному етапі ринкового розвитку економіки України реструктуризація підприємства закономірно стає ринковою реформою, що визначає становлення підприємства як первинної структурної ланки нової економічної системи, перетворення реальних підприємств у конкурентоспроможні структури сучасного ринку. Реструктуризація підприємства як ринкова реформа об’єктивно включає два ракурси системних перетворень: реструктуризацію соціально-економічної форми підприємства та структурні зміни, що обумовлюють пристосування реальних підприємств до конкретних умов конкурентного ринкового середовища.

7. Аргументовано, що ринкова трансформація економіки може відбуватись під різними гаслами: "перебудова", "реформування", "реорганізація", "реструктуризація", але її реальний зміст більш чітко і точно розкривається шляхом визначення реструктуризації підприємства як процесу, закону структурної перебудови виробничих відносин, зміни основного виробничого відношення, формування підприємства в якості первинної структурної ланки ринкової економічної системи.

8. Реструктуризацію підприємства необхідно розглядати в якості важливої економічної категорії, що відбиває відносини у суспільстві з приводу організації підприємств, їх інкорпорування і реформування. В ситуації, коли удосконалення виробничих відносин відбувається усвідомлено, до процесів реструктуризації повинні залучатись усі учасники економічної діяльності із специфікацією прав і відповідальності.

9. Реструктуризація соціально-економічної форми підприємства на сучасному етапі ринкової трансформації передбачає становлення корпорації в якості первинної структурної ланки нової економічної системи, параметризацію відносин корпоративної форми власності на засоби виробництва, удосконалення принципів корпоративного управління, створення дійових механізмів корпоративного контролю, на підставі чого ефективно вирішується проблема залучення зовнішніх ресурсів, інвестицій корпоративного розвитку.

10. Невід'ємним елементом реструктуризації підприємства, його соціально-економічної форми є формування нового характеру відносин з приводу послуг праці, тобто соціально-трудових відносин партнерського типу.

11. Здійснення реструктуризації підприємства як ринкової реформи пов'язане з інституціоналізацією виробничих відносин, введенням нових правил, інститутів як організаційних форм виробничих відносин, переналагодженням та удосконаленням вже прийнятих ринкових інститутів, а також прийняттям спеціальних програм, що дозволяють ціленаправлено та у визначені терміни вирішувати важливі питання підвищення конкурентоспроможності національної економіки, підприємств.

12. В умовах розвитку підприємницьких функцій держави особливе значення має прийняття державних програм реструктуризації державних підприємств, що націлені не тільки на їх приватизацію, але й на удосконалення параметрів економічної діяльності на підставі застосування різних організаційно-правових форм діяльності.

13. Світовий розподіл праці, глобалізація економічних процесів, а в Україні і ринкова трансформація економіки обумовлюють увагу держави до галузевих програм реструктуризації. Аналіз програм реструктуризації підприємств скляної промисловості корпорації "Укрбудматеріали" свідчить про необхідність їх суттєвого удосконалення на підставі реструктуризації виробничих відносин, соціально-економічної форми: змін в системі власності, організаційних форм, трудових відносин відповідно до потреб прогресивного розвитку процесу праці, переходу до інформаційної стадії розвитку.

14. Реструктуризація підприємств в процесах справ про банкрутство може відігравати важливу роль у відновленні їх платоспроможності, удосконаленні структурної архітектоніки, але однозначно такий метод не можна розглядати в якості закономірності перетворення підприємств у ринкові структури. Значний (понад 80%) рівень збиткових та неплатоспроможних підприємств є свідченням неправильно обраної моделі ринкової трансформації.

15. Ефективність реструктуризації підприємств як ринкової реформи проявляється перш за все в досягненні цілей ринкової трансформації.

В якості критеріїв ефективності реструктуризації підприємства на макроекономічному рівні пропонується використовувати показники соціально-економічного розвитку, індексу конкурентоспроможності, індексу людського розвитку. З метою управління поточним ходом ринкової трансформації пропонується використовувати економічні і соціальні індикатори.

На рівні бізнес-проектів ефективність реструктуризації конкретних підприємств розраховується як відношення приросту доходу до витрат на реструктуризацію.

Публікації автора:

монографія:

  1. Чернявська Є.І. Реструктуризація підприємства в умовах трансформаційної економіки: Монографія. – Луганськ: вид-но СНУ ім. В.Даля, 2004. – 264 с.

у фахових виданнях:

  1. Чернявская Е.И. Акционерные общества в системе становления рынка на современном этапе (на примере Украины) // Организация производства. - 1996. - № 2 (4). - С. 59-62.

  2. Чернявская Е.И. Акционерные общества в трансформируемой экономике / В сб: Теория и практика предпринимательства/Под ред. Ю.В.Таранухи, Э.П.Дунаева, Г.В.Горланова, В.М.Козырева .- М.: МГУ. –1997. – С. 46-51.

  3. Чернявская Е.И. Организация управления в открытых акционерных обществах // Сборник научных трудов: Проблемы развития предприятий региона в условиях рыночной экономики. – Луганск: ОАО "ЛОТ". – 1998. – С. 118-120.

  4. Чернявская Е.И. Реструктуризация предприятия как понятие: некоторые аспекты // "Економіка. Менеджмент. Підприємництво". Зб. наукових праць Східноукраїнського національного університету. – Луганськ: СНУ, 2000. № 3. - С. 97 – 105.

  5. Чернявская Е.И. Становление предприятий как субъектов рынка экономики переходного периода //Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. - № 4(26), Ч.ІІ. – С.267-272.

  6. Чернявская Е.И. Методологические принципы анализа трансформационной экономики //.Вісник Східноукраїнського національного університету. - 2001. - №1(35). - С. 247 – 255.

  7. Чернявская Е.И. Реструктуризация промышленных компаний как фактор повышения конкурентоспособности //.Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2001. - № 5 (39). - С. 234 – 242.

  8. Чернявская Е.И. Совершенствование организации труда при проведении реструктуризации неплатежеспособных предприятий //Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2001. - № 8 (42). - С. 191-200.

  9. Чернявская Е.И. Социальные аспекты реструктуризации неплатежеспособных предприятий // Сборник научных трудов. Вып. 4. - Новочеркасск, 2001. - С.94-102.

  10. Чернявская Е.И. Влияние социальных факторов на эффективность реструктуризации промышленных компаний.//Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2001. - № 12 (46). - С. 240-248.

  11. Чернявская Е.И. Реструктуризация предприятий как стратегия предприятий в условиях трансформационной экономики // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2002. - № 5, Ч.2, Т.3. - С.107-112.

  12. Чернявская Е.И. Макроэкономические предпосылки и сущность реструктуризации промышленных предприятий в трансформационной экономике //"Економіка. Менеджмент. Підприємництво". Зб. наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ: СНУ ім.. В.Даля. - 2002. - № 7. - С. 19 – 27.

  13. Чернявская Е.И. Организационное обеспечение управления конкурентоспособностью предприятия в трансформационной экономике //Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля. – 2002. - № 5 (51). - С. 286-292.

  14. Чернявская Е.И. Внешняя среда предприятия //"Економіка. Менеджмент. Підприємництво". Зб. наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ: СНУ ім. В.Даля. - 2002. № 8. - С. 179 – 186.

  15. Чернявская Е.И. Институциональные аспекты инновационной деятельности предприятий трансформационной экономики в условиях глобализации экономических процессов // Прометей. – Донецк: ИЭПИ НАН Украини; ДЄГИ, – 2003. – Вып 2 (11). – С.142-153.

  16. Чернявская Е.И. Формирование социально-экономических отношений в трансформационной экономике: некоторые аспекты //Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения а современных экономических условиях: Сб. науч. тр. – Т.1. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2003. – С. 140- 145.

  17. Чернявская Е.И. Институциональные основы предприятия в условиях рыночной экономики //Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 55. – Донецьк, ДонНТУ, 2003. – С. 94-100.

  18. Чернявская Е.И. Социально-экономическая форма предприятия как объект реструктуризации //Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля. – 2003. - №2 (60). – С. 234-242

  19. Чернявская Е.И. Предприятие как организация //Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 2 (20). – С.3-7.

  20. Чернявская Е.И. Преобразование отношений собственности как элемент системы реструктуризации предприятия //"Економіка. Менеджмент. Підприємництво". Зб. наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ: СНУ ім.. В.Даля. - 2003. -№ 10. - С. 119 – 127.

  21. Чернявская Е.И. Трудовые отношения как сущность современных корпораций //Вісник Східноукраїнського державного університету ім. В.Даля. – 2004. - №1 (71) – Ч. 1 - С. - 203-210.

  22. Чернявская Е.И. Кооперация труда как основа партнерских отношений //Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля. – 2004. - №5 (75). – С. 220-226.

  23. Чернявская Е.И. Предприятие как объект совершенствования экономических реформ. //Вісник Східноукраїнського державного університету ім. В.Даля. – 2004. - №10 (80). - С. - 176-182.

  24. Чернявская Е.И. Мотивация труда в корпорации: методологические аспекты //Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. тр. В 2 т. – Т.2 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред) и др. – Донецк, 2004.- С. 278-288.

  25. Чернявская Е.И. Предприятие как сеть контрактов: некоторые особенности // Актуальні проблеми економіки, 2004. - № 11 (41). – С. 89-96.

  26. Чернявская Е.И. Миссия и цели реструктуризации предприятий: некоторые аспекты // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г.Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004. - № 38(50). С. 155-158. (Серія "Економічні науки").

  27. Чернявська Є. Реструктуризація як процес перетворення соціально-економічної форми підприємства.// Зб. наук. праць. кафедри управління трудовими ресурсами і розміщення продуктивних сил Тернопільської академії народного господарства. Вип.. 9. Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 184-188.

  28. Чернявська Є.І. Реструктуризація персоналу в системі реструктуризації підприємства // Формування ринкової економіки: Зб. наук. Праць. Спец. Вип. до 100-річчя Київського національного економічного університету та 40-річчя кафедри управління персоналом. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. Т. 2. Управління персоналом в організаціях. – К.: КНЕУ. – 2005. С. 357-363 .

  1. Чернявская Е.И. Реструктуризация как процесс преобразования внутрифирменных отношений предприятия //Вісник Східноукраїнського державного університету ім. В.Даля. – 2005. - №12 (94) – С. 216-221.

  2. Чернявська Є.І. Теоретико-методічні аспекти мотивації праці в процесах реструктуризації підприємств //Економіка розвитку – Харків: Вид-во ХНЕУ. – 2007. - № 1(41). – С.89-92.

  3. Чернявская Е.И. Теоретико-методические аспекты реструктуризации промышленных компаний //Экономика Крыма. – 2007. - №19. – С. 12-16.

  4. Чернявська Є.І. Трудові відносини, роботодавці, профспілки і процеси реструктуризації підприємств // Формування ринкової економіки: Зб. наук. Праць. Спец. Вип.. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – Т. 2. Ч. ІІ. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 833 – 841.

за матеріалами конференцій:

  1. Чернявская Е.И. Участие персонала в управлении корпорациями. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету (матеріали VІ міжнародної науково-практичної конференції "Університет і регіон" 28-30 листопада 2000 р.). / За заг. Ред.. проф.. В.А.Слащова. – Луганськ: вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2000. – С. 161-162.

  2. Чернявская Е.И. По поводу одного взгляда на реструктуризацію промышленных компаний. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету (матеріали VІІ міжнародної науково-практичної конференції "Університет і регіон" 5-6 грудня 2001 року). / За заг. ред.. проф.. В.А.Слащова. – Луганськ: вид-во Східноукр.нац. ун-ту, 2001. – С. 165.

  3. Чернявская Е.И. "Эффективный" собственник и эффективность экономики предприятия. Збірник тез. Міжнародної науково-практичної конференції: Тенденції розвитку ринку праці в Україні та проблеми працевлаштування студентів / Ред.. кол В.Г. Сумцов (гол. Ред..) – Луганськ: Вид-но Східноукр. Нац. Ун-ту, 2001. – С. 107-109.

  4. Чернявская Е.И. Условия эффективности бизнес-плана реструктуризации предприятия. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету (матеріали VІІІ міжнародної науково-практичної конференції "Університет і регіон" 25-26 грудня 2002 року): Науковці – підприємствам і установам регіону/ За заг. ред.. проф..О.Л.Голубенка. – Луганськ: вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2002. – Частина друга. - С. 144.

  5. Чернявская Е.И. Комплексная программа реструктуризации государственных предприятий как основа формирования современного государственного сектора экономики. Матеріали міжнародного семінару "Нова економіка і вища освіта" – Донецьк: Вид-во ДонДУЕТ ім.. М.Туган-Барановського. – 2003. – Т.2. – С.170-174.

  6. Чернявская Е.И. Преобразование трудовых отношений как условие эффективности реструктуризации корпораций. Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції: Проблеми розвитку ринку праці та політика зайнятості населення в умовах трансформації економіки України/ 20-21 листопада 2003 року. – Луганськ: : Східноукр. нац. ун-т ім.. В.Даля, 2003. – С. 131-132.

  7. Чернявська Є.І. Формування нового характеру трудових відносин як умова ефективності реструктуризації підприємств. Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці. – Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004. – С. 224-225.

  8. Чернявська Є.І. Відокремлення капіталу-функції від капіталу-власності як основа ефективності корпорацій та праці вищих менеджерів. Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції / 28-29 жовтня 2005 року: Формування, використання та розвиток управлінського потенціалу. – Луганськ: Вид-во СНУ ім.. В.Даля, 2005. – С.153-154.

  9. Чернявская Е.И. Финансовые аспекты реструктуризации предприятий на современном этапе рыночных реформ в Украине. Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами: Матеріали Всеукр. Наук.-метод. Конф., м. Севастополь, 6-9 вересня 2005 р. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2005. –С.177-180.

  10. Чернявская Е.И. Методические аспекты реструктуризации промышленных компаний. Теория и практика предпринимательской деятельности: материалы международной научно-практической конференции ученых и специалистов. – Симферополь: Таврический национальный университет им. В.И.Вернадского, 2006. – С.36-38.

  11. Чернявская Е.И. Управленческий потенциал крупных корпораций: организационные принципы и проблемы их использования в корпорациях Украины. Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції: Управлінський потенціал у системі економічного розвитку /22-23 жовтня 2007 року. – Луганськ: Вид-но СНУ ім.. В.Даля, 2007. – С.165-166.

  12. Чернявська Є.І. Теоретико-методичні аспекти мотивації праці в процесах реструктуризації підприємств. Міжнародна науково-методична конференція: Соціально-психологічні технології управління персоналом". – Харків. Вид. ХНЕУ, 2007. - № 1. – С.77-79.