Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Калініна Світлана Петрівна. "Реструктурізація і регулювання зайнятості в регіоні з розвинутою видобувною промисловістю" : Дис... д-ра наук: 08.09.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Калініна С.П. Реструктуризація і регулювання зайнятості в регіоні з розвинутою видобувною промисловістю. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методологічних і науково-практичних положень щодо удосконалення реструктуризації і регулювання зайнятості з урахуванням специфіки економіки регіону з розвинутою видобувною промисловістю.

У роботі досліджено теоретико-методологічні основи регулювання зайнятості перехідної економіки, запропоновано системний підхід до оцінки і управління процесом реструктуризації соціально-економічних систем, здійснено соціально-економічний аналіз реструктуризації і регулювання зайнятості в Україні і Донецькому регіоні, розроблено програмно-цільовий підхід до забезпечення реструктуризації зайнятості на мікрорівні як основи реструктуризації зайнятості в регіоні, запропоновано напрямки реструктуризації зайнятості вуглевидобувного регіону.

Результатом дисертаційної роботи є вирішення важливої наукової задачі розробки теоретико-методологічних основ реструктуризації зайнятості та концепції реструктуризації і регулювання зайнятості в регіоні з розвинутою видобувною промисловістю.

В результаті проведеного дослідження зроблено важливі методологічні та науково-практичні висновки:

1. На основі дослідження теоретико-методологічних основ зайнятості перехідної економіки визначено зайнятість з економічних позицій суспільства; методологічно обґрунтовано необхідність виділення економічної категорії «адекватна зайнятість» як цілісної системи, утвореної в результаті гармонічного сполучення повної, раціональної і ефективної зайнятості, що володіє, окрім досліджуваних властивостей, набутою в процесі злиття новою якістю єдності; уточнено зміст поняття «вторинна зайнятість» як додаткової форми використання робочої сили працівника, якого уже залучено в трудову діяльність і яка приносить працівнику додатковий дохід в грошовій, або іншій формі; запропоновано систему показників для характеристики стану зайнятості: показники, що визначають ступінь зайнятості населення (14 показників); показники, що характеризують потребу населення в робочих (навчальних) місцях (13 показників); показники, що характеризують потребу народного господарства в кадрах (6 показників).

2. Дослідження концептуальних підходів до вирішення проблем реструктуризації економіки дозволило визначити реструктуризацію, по-перше, як прямий і непрямий (опосередкований) цілеспрямований вплив на соціально-економічну систему з метою формування її ефективної структури через перетворення як самих елементів, так і їх взаємозв’язків; по-друге – як цілеспрямований вплив на економічну систему через здійснення структурної політики, комплексу відповідних заходів і створення умов для самоорганізації господарюючих суб’єктів як центральної складової реструктуризації зайнятості; по-третє - як концентроване введення інновацій у всі сфери діяльності підприємства, результативність здійснення якого залежить від системи управління людськими ресурсами і в кінцевому підсумку означає реструктуризацію зайнятості.

3. Дослідження принципів і методів дослідження процесів реструктуризації соціально-економічних систем дозволило визначити, що методологічною основою систематизації сучасних проблем реструктуризації зайнятості може виступити модель структурної перебудови, в основу якої покладено двовекторну спрямованість перетворень соціально-економічної системи: зміна відносин (реструктуризація інституціонального і функціонального типів) і зміна елементів системи (інституціональна та функціональна реорганізація). З урахуванням складності і багаторівневості процесу реструктуризації запропоновано функціонально-структурну модель процесу реструктуризації галузі. Зроблено висновок, що важливою умовою проведення реструктуризації зайнятості без прямого державного втручання в економіку є наявність крупних інтегрованих структур.

4. Обов’язковою умовою стабільного розвитку економіки як системи, в рамках якої відбувається реструктуризація зайнятості, є розгляд процесу реструктуризації як об’єкту дослідження, об’єкту економічної оцінки та об’єкту управління у нерозривній єдності, що дозволило розглядати реструктуризацію зайнятості з точки зору інституціонального підходу як феномен, що пронизує всі елементи і зв’язки соціальної системи в їх єдності (як взаємозв’язок мотиваційно-креативної, інформаційно-операційної, функціонально-діяльнісної, організаційно-структурної, інституціонально-нормативної підсистем); на детальному рівні реструктуризація зайнятості є елементом реструктуризації соціально-економічної системи, що представляє собою складну розподілену у часі і просторі сукупність мікропроцесів зміни трьох сторін (виробничо-технологічної, економічної і соціальної) діяльності підприємств і органів управління різних рівнів.

5. На основі дослідження концептуальних основ регулювання зайнятості в перехідній економіці розроблено принципово новий механізм державного регулювання зайнятості населення, який включає заходи на державному, галузевому, регіональному рівні у короткостроковому, середньостроковому, довгостроковому періодах.

6. Оцінка динаміки і структури зайнятості дозволила встановити індустріальний характер структури зайнятості в державі загалом і Донецькому регіоні зокрема; зростання обсягів часткової і вторинної зайнятості; зростання обсягів неформальної зайнятості в державі; посилення нераціонального характеру зайнятості; накопичення надлишкової чисельності зайнятих, збільшення прихованого безробіття; зниження професійно-кваліфікаційного рівня зайнятих; знецінення робочої сили; низький ступінь регуляторного впливу держави і переважання стихійних регуляторів зайнятості; зменшення можливостей зайнятості для найбільш незахищених соціальних груп.

7. В результаті аналізу відтворення якості робочої сили в регіоні встановлено, що підготовка кадрів відбувається без урахування потреб ринку праці. З метою виваженого державного регулювання підготовки кадрів запропоновано створення при облдержадміністраціях структурних підрозділів з управління професійними ресурсами, що буде сприяти більш ефективному використанню навчальних закладів країни, раціональному територіальному розміщенню їх з урахуванням динаміки демографічного розвитку міст і районів, а також попиту і пропозиції на локальних ринках освітніх послуг і робочих місць.

8. Обґрунтовано необхідність розробки і реалізації комплексу заходів щодо управління інвестуванням структурних перетворень економіки регіонів з метою створення умов для збільшення джерел надходження інвестиційних ресурсів як передумови реструктуризації зайнятості. Управління інвестуванням структурних перетворень автор визначає як цілеспрямовану науково обґрунтовану діяльність регіональних структур управління із залучення і ефективного використання інвестиційних ресурсів для вирішення проблем комплексного соціально-економічного розвитку території, покращення якості життя населення.

9. На основі дослідження організаційного механізму реалізації проекту стратегічної структурної перебудови на мікрорівні зроблено висновок, що у здійсненні структурної перебудови на мікрорівні провідна роль належить персоналу. Розроблено концепцію комплексної програми управління людськими ресурсами крупного промислового підприємства як програмно-цільовий підхід до забезпечення реструктуризації зайнятості на мікрорівні без прямого державного втручання. Комплексна програма управління людськими ресурсами крупного промислового підприємства має універсальний характер, складається з програм «Кадрова політика», «Розвиток персоналу», «Мотивація і стимулювання персоналу», «Оцінка і атестація персоналу», конкретний зміст яких залежить від задач, які стоять перед підприємством на даному етапі. Базовим теоретичним положенням запропонованої концепції є розгляд найманих працівників як ключового ресурсу виробництва, освоєння якого вимагає вкладання коштів і організаційних зусиль з боку роботодавця, оскільки в умовах встановленої структурної невідповідності параметрів функціонування ринку праці і ринку освітніх послуг безперервна освіта персоналу стає основою динамічного розвитку підприємства.

10. З метою удосконалення стимулювання праці як мотиваційної складової реструктуризації зайнятості на мікрорівні для забезпечення горизонтальної диференціації оплати праці запропоновано і впроваджено факторно-критеріальні моделі оцінки праці робітників, фахівців, керівників, факторно-критеріальну модель оцінки складності управлінських і інженерних робіт, Положення про виплату бонусів і методику розрахунку бонусу, Положення про участь працівників у прибутках і акціонерному капіталі.

11. Розроблено комплексну методику оцінки якостей і здатностей персоналу, що передбачає: діагностику особистісних характеристик персоналу (підпрограми «Визначення типу темпераменту і характерологічних властивостей особистості», «Оцінка мотиваційної сфери особистості», «Оцінка інтелектуально-пізнавальної сфери особистості», «Діагностика емоційної сфери і стресостійкості»); діагностику ділових якостей і здатностей персоналу (підпрограми «Діагностика управлінських якостей і здатностей персоналу», «Діагностика аналітичних якостей і здатностей персоналу», «Діагностика виконавчих якостей і здатностей персоналу», «Діагностика підприємницьких якостей (новаторських) виконавчих якостей і здатностей персоналу») з метою вирішення питань щодо підбору і відбору кадрів, сприяння підвищенню кваліфікації персоналу, створення інформаційного банку даних про співробітників як складових науково обґрунтованого підґрунтя реструктуризації зайнятості.

12. Розроблено концептуальні основи реструктуризації зайнятості в регіоні з розвинутою видобувною промисловістю в процесі економічно ефективної ліквідації нерентабельних шахт. Завдання працевлаштування вивільнених працівників при цьому необхідно розглядати не тільки з чисто соціальних позицій, але й як джерело додаткового грошового прибутку, який можна отримати від використання вивільненого контингенту працівників на нових робочих місцях: розроблено модель взаємодії економічних ефектів і соціальних наслідків ліквідації вуглевидобувних підприємств як основи реструктуризації зайнятості.

13. Проведене дослідження дозволило визначити диверсифікацію виробництва вуглевидобувних компаній як найбільш дієвий напрямок реструктуризації зайнятості в регіоні з розвинутою видобувною промисловістю. Диверсифікація спрямована на отримання не лише економічних, а й соціальних ефектів, основним соціальним ефектом диверсифікації є самий факт трудозабезпечення працівника, якщо навіть деякі диверсифікаційні робочі місця є економічно малоефективними. Принципова залежність при створенні нових робочих місць в процесі диверсифікації має бути такою: чисельність персоналу, що підлягає вивільненню, визначає кількість необхідних робочих місць для працевлаштування.

Публікації автора:

Монографії, брошури

1. Калініна С.П. Реструктуризація і регулювання зайнятості. (Монографія). – Донецьк, 2006. – 557 с. (31,0 д.а.).

(Рецензія: Економіст. – 2006. – №10. – С. 48-49).

2. Калініна С.П. Ринок праці і зайнятість: теоретико-методологічний аспект. (Монографія). – Донецьк: ДонНУ, 2005р. – 227 с. (14 д.а.).

(Рецензія: Економіка України. – 2006. – №2. – С. 91-93)

3. Калинина С.П.,Макогон Ю.В., Лукьянченко Н.Д., Чижиков Г.Д., Орехова Т.В., Власова Т.В., Моложавый В.М., Хиткоут М., Шейко А.А.Рекомендации по решению социальных проблем реструктуризации угольной промышленности Донецкого региона Украины (по результатам исследования рынка труда Донецкой области). – Донецк: Донецкий национальный университет (проект EDUR 9802 программы TACIS). – Донецк, 2000р. – 69 с. (4,6/1,0 д.а.).

Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз тенденцій зміни чисельності зайнятих на підприємствах Донецької області (п.1.2), проаналізовано проблеми і динаміку розвитку ринку праці регіону (п.2.1).

4. Калинина С.П., Лукьянченко Н.Д., Моложавый В.М. Регулирование рынка труда региона. (Монография). – Донецк: ДонНУ, 1999г. – 202с. (12,75/ 4,3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: здійснено дослідження формування ринку праці і ринку робочих місць (Р.1), аналіз регулювання зайнятості населення(Р.2).

5. Калинина С.П., Крыжко И.Д., Лукьянченко Н.Д., Черниченко Г.А. Регулирование занятости населения крупного промышленного региона. (Монография). – Донецк, ИЭП НАН Украины, 1998г. – 176 с. (10,2/7,0 д.а).

Особистий внесок здобувача: досліджено напрямки і принципи регулювання зайнятості населення (п.1.2),проаналізовано формування ринку праці і механізм його регулювання (Р.2), визначено напрямки соціального захисту незайнятого населення в умовах формування ринкових відносин (п.3.1), розглянуто психологічні і трудомотиваційні аспекти соціального захисту населення (п.3.3).

Публікації у наукових фахових виданнях:

6. Калинина С.П. Прогнозирование производительности труда в контексте реструктуризации занятости в Украине // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ. Сборник научных трудов. Том 2 – Свиштов – Донецк, 2006 г. – С. 588-595 (1,0 д.а.).

7. Калинина С.П. Роль соотношения производительности труда и заработной платы в обеспечении занятости в Украине // Вісник Донецького університету. Серія В Економіка і право, Спецвипуск, Том 2, 2006 р. – С. 96-103 (0,6 д.а.).

8. Kalinina S.P. To the Question about Relationship Between Long-Term Unemployment and Wage Disparity // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. Тр. В 3 т. – Т.2 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2006. – С. 17-24 (0,5 д.а.).

9. Калініна С.П. Роль системи професійної підготовки в функціонуванні ринку праці // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. №11 (105) 2006. – Луганськ, 2006. – С. 88-94 (0,5 д.а.).

10. Калініна С.П. Управління процесом інвестування структурних перетворень у регіонах України як передумова реструктуризації зайнятості // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Спец. Вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. Т.3. Регулювання соціально-трудових відносин на ринку праці. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 237-245 (0,4 д.а.).

11. Калинина С.П. Критерии и показатели занятости в условиях становления и развития рыночной экономики // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. Том 1. – Хмельницький, 2005 р. №3 (66) – С. 123-127 (0,4 д.а.).

12. Калинина С.П. Теоретические основы системного анализа проблем занятости // Вісник Донецького університету. Серія В Економіка і право, №1, 2005р. – С. 71-82 (1,0 д.а.).

13. Калініна С.П. Сутність і роль структурних перетворень в національній економіці держав світового співтовариства // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С.705-709 (0,8 д.а.).

14. Калинина С.П. Реструктуризация угольной промышленности и решение проблем занятости // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Т.2. – Донецк, 2004. – С. 769-773 (0,9 д.а.).

15. Система механізмів державного регулювання зайнятості на державному, галузевому та рагіональному рівнях // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Випуск 9. – Тернопіль: «Економічна думка», 2004. – С.157-160 (0,9 д.а.).

16. Калініна С.П. Реструктуризація вугільної промисловості і вирішення проблем зайнятості: використання зарубіжного досвіду // Вісник Донецького університету. Серія В. – Економіка і право. №1, 2004. – С. 45-49 (0,7 д.а.).

17. Калініна С.П. Роль держави в подоланні проблеми безробіття: зарубіжний досвід // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие. Сб. науч. трудов В 2-х т. – Т.1 / НАН Украины. Институт экономики промышленности. – Донецк, 2004. – С. 158-164 (0,4 д.а.).

18. Калініна С.П. Особливості державного регулювання зайнятості в умовах ринкової економіки (зарубіжний досвід) // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Часть 1. – Донецк, 2003. – С. 112-119 (1,6 д.а.).

19. Калініна С.П. Розробка программ сприяння зайнятості: постановка цілей і вироблення структури // Вісник Донецького університету. Серія В – економіка і право. №2, 2003 – С. 32-41 (0,9 д.а.).

20. Калинина С.П. Безработица как следствие закрытия угольных шахт в регионе // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Рынок труда и занятость: Сб. науч. трудов. – Т.3 / НАН Украины. Институт экономики промышленности. – Донецк, 2003. – С. 76-81 (0,4 д.а.).

21. Калинина С.П. Направления государственной структурной политики и реструктуризация занятости в Донецком регионе // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Часть 1. – Донецк, 2002. – С.237-247 (2,0 д.а.).

22. Калініна С.П. Розвиток сучасного ринку праці // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал. Червень 2002р., №3-4 (22-23) – Кременчук: Асоціація «Перспектива». – С. 122-124 (0,4 д.а.).

23. Калініна С.П. Працевлаштування робочої сили в ході реструктуризації вугільної промисловості // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – №2-1/2002. – С.376-383 (1,0 д.а.).

24. Калініна С.П. Вирішення проблеми працевлаштування працівників шахт, що закриваються // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. Том 5 (Вип. 5). Збірка наукових праць. – Одесса: Астропринт, 2002. – С.161-166 (0,4 д.а.).

25. Калинина С.П. Реструктуризация экономики как предпосылка обеспечения занятости // Вісник технологічного університету Поділля. Частина 1. Економічні науки. – Хмельницький, 2002 (0,8 д.а.).

26. Калинина С.П. Исследование процесса трудоустройства в регионе // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: Сб. науч. Трудов. Т.2 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2001. – С. 168-174 (0,4 д.а.).

27. Калініна С.П. Особливості соціально-трудових відносин в період реформування економічної системи в Україні // Вісник Східноукраїнського національного університету. Науковий журнал. Економічні науки. №8(42), 2001. – Луганськ: Видавництво СНУ, 2001. – С.42-45 (0,4 д.а.).

28. Калинина С.П. Занятость населения и создание инфраструктуры территориальных образований // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Часть 1. Сборник научных трудов. – Донецк, 2001. – С.243-248 (1,0 д.а.).

29. Калинина С.П. Трудовая миграция в Европейских странах: предпосылки возникновения, моделирование процесса, классификация миграционных потоков // Вісник технологічного університету Поділля, №2, 2001г., Частина 1. – С. 172-174 (0,4 д.а.).

30. Калініна С.П. Вимоги Human Resources Management і реструктуризація вугільної промисловості // Технічний прогресс та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного уніеврситету. Збірка наукових праць. Випуск 12 (в 4 частинах). Частина 2. – Харків: ХДПУ, 2000. – С.168-171 (0,4 д.а.).

31. Kalinina S.P., Lukianchenko N.D. Organisation models for the Human Resource Management // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк. 2000г. – С.66-68 (0,4/0,2 д.а.).

Особистий внесок здобувача: надано характеристику моделі управління людськими ресурсами.

32. Калініна С.П. Тенденції на ринку праці США // Вісник Донецького університету. Серія В Економіка і право, №2, 1999г. – С. 7-12 (0,7 д.а.).

33. Калініна С.П. Галузева структура зайнятості в умовах формування ринку праці (на прикладі Донецької області) // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Сб. науч. трудов/ НАН Украины, Институт экономики промышленности.- Донецк, 1999 г. – С.144-153 (0,5 д.а.).

Публікації в інших виданнях

34. Калініна С.П. Системний підхід до оцінки і управління процесом реструктуризації як передумова вирішення соціально-економічних проблем вуглевидобувного регіону // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ. Сборник научных трудов. – Донецк – Таганрог – Свиштов, 2005г. – С. 124-128 (0,5 д.а.).

35. Калинина С.П. Багатство предприятия – его люди // Меркурий. Всеукраинский деловой журнал. №4 (172), апрель 2005 г. – С. 58-60 (0,5 д.а.).

36. Калинина С.П. Влияние структурных сдвигов в экономике Украины на рынок труда // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С.245-255 (1,0 д.а.).

37. Калініна С.П. Розвиток сучасного ринку праці як підґрунтя структурної перебудови економіки // Старопромислові регіони Західної і Східної Європи в умовах інтеграції. Збірник наукових праць. – Донецьк, 2003. – С. 280-288 (1,1 д.а.).

38. Калініна С.П. Економічна активність населення як передумова реструктуризації економіки регіону // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. Наук. Зб. Спец. Вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 168-174 (0,4 д.а.).

39. Калинина С.П. Движение кадров на промышленном предприятии // Персонал (Приложение) №3 (51), 1999г. – С.166-171 (0,5 д.а.).

Матеріали наукових конференцій

40. Калініна С.П. Відтворення якості робочої сили в регіоні // Формування ринкової економіки: Зб. Наук. праць: Спец. вип.: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Демократичний розвиток України та пріоритетні завдання демографічної політики». – Т.2: Демографічні аспекти регулювання та відтворення трудового потенціалу. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 247-254 (0,4 д.а.).

41. Калинина С.П., Стомина С.П. Управление развитием персонала на промышленном предприятии // Праці шостої міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». Частина 5. – Донецьк, 2005. – С.128-130 (0,2/0,1 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено місце розвитку персоналу в системі управління персоналом на промисловому підприємстві.

42. Калініна С.П. Розробка методики оцінки соціально-економічних наслідків ліквідації неперспективних шахт // Регіональні соціально-економічні проблеми та шляхи їх вирішення. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції студентів і молодих вчених. – Херсон, 23-26 вересня 2005р. – C. 26-29 (0,2 д.а.).

43. Калініна С.П. Реформування системи професійної підготовки в умовах переходу до ринку // Формування, використання та розвиток управлінського потенціалу. Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції / 28-29 жовтня 2005 року. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005. – С. 60-64 (0,2 д.а.).

44. Калініна С.П. Концептуальні засади управління зайнятістю перехідної економіки // Праці вузівської конференції професорсько-викладацького складу та студентів за підсумками науково-дослідницької роботи: економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, міжнародна економіка, управління трудовими ресурсами та економіка праці, кількісні методи, проблеми розвитку національної та глобальної економіки / Ред. кол. Черніченко Г.О. (голова), Александров І.О. (відп. ред.) – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 5-6 (0,2 д.а.).

45. Калініна С.П. Стратегічне управління розвитком інвестиційного процесу як передумова реструктуризації зайнятості // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України. Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Том III/ – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 124-125
(0,2 д.а.).

46. Калініна С.П. Система державного регулювання зайнятості в ринковій економіці // Регіональні поблеми зайнятості і ринку праці. – Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004. – С. 130-131 (0,2 д.а.).

47. Калініна С.П. Структурна складова політики зайнятості в Україні // Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми розвитку ринку праці та політика зайнятості населення в умовах трансформації економіки України». – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Луганськ, 2003. – С.50-51 (0,2 д.а.).

48. Калинина С.П. Тенденции развития занятости в Донецком регионе // Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції «Університет і регіон» 25-26 грудня 2002р.): Науковці – підприємцям і установам регіону / За заг. Ред. проф. О.Л.Голубенка. – Луганськ: вид-во Східноукр. Нац. Ун-ту ім.. В.Даля, 2002р. – Частина друга. – С. 164 (0,2 д.а.).

49. Калинина С.П., Лукьянченко Н.Д. Регулирование рынка труда в трансформационном процессе Германии // Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки. Міжнародна науково-практична конференція. Наукові доповіді. 1 том. – Київ, 2000. – С.183-189 (0,5/0,25 д.а.).

Особистий внесок здобувача: проаналізовано обсяги і структуру фінансових витрат на активну політику на ринку праці в старих і нових землях Німеччини.

Навчальні посібники

50. Калініна С.П., Калина А.В., Лукьянченко Н.Д. Менеджмент продуктивності. – К.: МАУП, 2005. – 232 с. (13,5/3 д.а.).

Особистий внесок здобувача: «Ефективність парці та її показники» (Р.3), «Фактори і резерви підвищення продуктивності праці» (Р.4), «Досвід зарубіжних країн в оцінюванні та управлінні продуктивністю» (Р.10).

51. Калініна С.П. Менеджмент. – Донецк: ДонГУ, 2000. (В рамках международного проекта REAP UKR/395/41/0011 c университетом г.Сандерленд (Великобритания). – 50 с. (2,5 д.а.).

52. Калинина С.П., Мирясов Ю.А. Рынки труда / В кн. Конспект лекций по магистерской специальности «Прикладная экономика». Том III. Прикладные модули. Под редакцией д.э.н., профессора И.А.Александрова (В рамках международного проекта TEMPUS TACIS CD_JEP_21135-2000). – Донецк, ДонНУ, 2005. – 395 с. (24,7/4,1 д.а.).

Особистий внесок здобувача: «Пропозиція праці» (Р.1), «Попит на працю» (Р.2), «Якість робочої сили» (Р.4), «Внутрішні ринки праці і заробітна плата» (Р.5), «Урядова політика і ринки праці» (Р.6).