Верховський Віктор Володимирович. Репаративний остеогенез при переломах довгих кісток у осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС (експериментальне та клінічне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / АМН України; Інститут травматології та ортопедії. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Верховський Віктор Володимирович “Репаративний остеогенез при переломах довгих кісток у осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС. Експериментальне та клінічне дослідження”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія, – Інститут травматології та ортопедії АМН України, Київ, 2005.
Дисертація присвячена проблемі впливу іонізуючого опромінення на репаративний остеогенез та комплексному лікуванню хворих з переломами довгих кісток, що проживають на радіаційно-забруднених територіях.
У роботі висвітлено експериментальні дані особливостей елімінації різних доз інкорпорованого 90Sr з організму дослідних тварин з калом, сечею та виведення його з печінки, нирок, крові та кісткової тканини, а також вплив на цей процес кальцій вмісного препарату Сунамол-Л. Експоненційні моделі дозволяють робити ретроспективну оцінку поглинутої дози та прогнозувати вивільнення радіонуклідів з організму. Вивчено перебіг репаративного остеогенезу у цих тварин. Встановлено прогресивне пригнічення метаболізму орпомінених тканин, пригнічення та сповільнення процесів репаративної регенерації кісткової тканини, пригнічення мієлоцитарного кровотворення. Переважне накопичення 90Sr в кістковому регенераті пояснює збільшення кількості ускладнень у хворих з переломами довгих кісток, що перебувають під впливом іонізуючого опромінення. Експериментальні та клінічні дослідження дозволили виділити хворих з радіаційно забруднених районів в окрему групу, як хворих з розладами репаративного остеогенезу та одразу застосовувати для них запропоновану нами схему комплексного лікування. Встановлення позитивного впливу препарату Сунамол-Л на вивільнення 90Sr з органызму, на репаративний остеогенез дозволяє використовувати цей препарат з радіопротекторною дією, що одночасно має покращити репаративні процеси в кістковій тканині.
На підставі проведених експериментальних та клінічних досліджень висвітлено сучасний стан проблеми стосовно впливу іонізуючого опромінення на перебіг репаративного остеогенезу, який враховано при розробці нових методів лікування.
Надходження 90Sr в організм сповільнює перебіг репаративного остеогенезу в кролів, викликає в кістковій тканині дистрофічні та некротичні зміни, пригнічує проліферативні процеси, які супроводжуються зменшенням кількості клітинних елементів, особливо кровотворного походження. Цей вплив зростає зі збільшенням дози опромінення.
Виведення 90Sr з організму має експоненційний характер. Розроблені математичні моделі динаміки радіоактивності 90Sr у біологічних рідинах та тканинах тварин дозволяють прогнозувати елімінацію радіонукліду з організма та встановити взаємозвязок між вивільненням 90Sr з сечею та радіоактивністю кісткової тканини, проводити ретроспективний аналіз поглинутої дози опромінення.
Збільшення поглинутої дози, 90Sr пригнічує метаболізм кісткової тканини та паренхіматозних органів.
Кальцій-вмісний препарат Сунамол-Л запобігає надходженню 90Sr в кісткову тканину та сприяє його елімінації.
У хворих, що проживають на радіаційно забрудненій території спостерігається тенденція до пригнічення процесів репаративної регенерації кісткової тканини, подовження термінів консолідації уламків, збільшення кількості незрощених переломів та гнійних ускладнень.
Запропонований нами комплекс лікувально-профілактичних заходів дозволяє знизити кількість гнійних ускладнень у післяопераційному періоді, та покращити результати медикосоціальної реабілітації хворих – мешканців радіаційно забруднених районів.
Практичні рекомендації
Автором в результаті проведеного комплексного дослідження встановленно, що малі дози поглинутої радіації пригнічують метаболізм опромінених органів та кісткової тканини, що лежить в основі розладів репаративого остеогенезу, збільшення термінів загоювання діафізарних переломів та виникнення гнійних ускладнень. Отримані дані необхідно враховувати при розробці нових та удосконаленню існуючих методів та заходів щодо покращення результатів лікування хворих з районів, що зазнали впливу аварії на ЧАЕС, зниження інвалідності.
Розроблені математичні моделі динаміки радіоактивності 90Sr в біологічних рідинах та тканинах тварин дозволяють прогнозувати елімінацію радіонукліду з організму та встановити взаємозвязок між вивільненням 90Sr з сечею та радіоактивністю кісткової тканини, проводити ретроспективний аналіз поглинутої дози опромінення.
Використання Сунамолу-Л як активного антагоніста 90Sr для запобігання накопичення та сприяння виведення останнього з організму сприятиме перебігу репаративних процесів у кістковій тканині.
Встановлення сповільнення репаративного остеогенезу у хворих, що зазнали тривалої дії малих доз іонізуючого опромінення, дозволяє виділити їх в окрему групу та своєчасно розпочати адекватне лікування.
Публікації автора:
Верховський В.В., Бруско А.Т., Вернигора І.П., Хіміч М.М. Вплив різних доз інкорпорованого 90Sr на загоювання дефекту метафіза великогомілкової кістки // Вісник ортопедії, травматології та протезування, 2004. – № 4. – С. 62 – 64.
Контуш Б.П., Вернигора І.П., Верховський В.С., Костюкевич Й.М., Верховський В.В. Реорганізація спеціалізованої допомоги населенню Житомирської області з питань кістково-гнійної хірургії, методів консервативного лікування та реабілітації інвалідів // Вісник ортопедії, травматології та протезування, 2000. – № 1. – С. 87 – 89.
Сулима В.С., Верховський В.В., Вернигора І.П. Вплив препарату „Сунамол” на метаболізм стронцію-90 у експериментальної тварини // Галицький лікарський вісник. 2005. – № 1. – С 62 – 64.
Верховський В.В., Сулима В.С. Особливості метаболізму стронція-90 в кістковій тканині експериментальної тварини // Архів клінічної медицини. – 2005. – № 1(7). – С. 31-33.
Верховський В.В. Вплив 90Sr на біологічні процеси в організмі кролів // ІІІ Зїзд з радіаційних досліджень (Київ, 21-25 травня 2003р.). – К., 2003. – С.138.
Верховський В.В., Бруско А.Т., Вернигора І.П. Хіміч М.М. Вплив різних доз інкорпорованого 90Sr на загоювання дефекту метафіза великогомілкової кістки // Актуальні питання сучасної ортопедії та травматології. Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (Київ, 19–21 травня 2004) К., 2004. – С.252.
Верховський В.В., Лазарєв М.М., Дідух М.І. Олійник Д.М., Гуреля В.В. Особливості метаболізму 90Sr в організмі кролів // Проблеми сільськогосподарської радіології: 17 років після аварії на Чорнобильській АЕС. Доп.уч.IV міжнар.конф. (Житомир, 19-21 червня 2003 р.) – Житомир, 2003. – С.161 – 167.
Верховський В.В., Хіміч М.М., Опрелянський І.Р. Гнелиця В.П. Особливості репаративного остеогенезу діафізарних переломів довгих кісток у осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС // Актуальні питання сучасної травматології та ортопедії. Матеріали міжобласної науково-практичної конференції (Київ – Житомир, 5-6 грудня 2002 р.). –Житомир, 2002. – С.64 – 69.
Вернигора І.П., Хіміч М.М., Контуш Б.П., Костюкевич Й.М., Верховський В.В. Особливості медико-соціальної реабілітації хворих з переломами кісток кінцівок в умовах ортопедичного центру Житомирської обласної лікарні. // Матеріали пленуму асоціації ортопедів-травматологів України (Київ – Вінниця 23-24 вересня 2004 р.). – К., 2004. – С.4 – 7.
Верховський В.С., Опрелянський І.Р., Хіміч М.М., Верховський В.В. Аналіз причин виникнення незрощених, неправильно зрощених переломів та несправжніх суглобів при переломах кісток кінцівок // Матеріали пленуму ортопедів-травматологів України – (Київ – Одеса, 21-22 травня 1998 р.). – К., 1998. – С.226–229.
Verkhovsky V., Vernygora I., Molyuk E., Mikityuk Iu. The Influence of Preparation Sunamol on Metabolism of Strontium-90 in the Organism of Rabbits. // Bul.of the Georgian Academy of Sciences. – Vol. – 169. – № 1. – 2004. – P.193–196.
Verkhovsky V., Lazarev M. Specificity of Metabolism 90Sr in the Organism of Animals // Bul.of the Georgian Academy of Sciences. – Vol. – 169. – № 2. – 2004. – P.391–396.