Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка праці


Анпілогова Жанна Дмитрівна. "Регулювання соціально-трудових відносин в національній економіці" : Дис... канд. наук: 08.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Анпілогова Ж.Д. Регулювання соціально-трудових відносин в національній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.07 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічному і науковому обґрунтуванню регулювання соціально-трудових відносин в національній економіці. У дисертації обґрунтовано сутність системного підходу в регулюванні соціально-трудових відносин в національній економіці. Теоретично обґрунтовано вплив системи соціально-трудових відносин на національну економіку. Визначено пріоритети правової політики в сфері соціально-трудових відносин. Проведено оцінку діяльності об'єднань організацій роботодавців та профспілкових комітетів. Визначено недоліки у формуванні соціально-трудових відносин в Україні. Обґрунтовано соціальне партнерство як особливий механізм регулювання соціально-трудових відносин. Розроблено механізми формування демократичної моделі регулювання соціально-трудових відносин в національній економіці. Обґрунтовано заходи стратегічного планування науково-інноваційної діяльності у сфері соціально-трудових відносин.

У результаті проведеного дослідження автором вирішено важливу наукову задачу удосконалення теоретико-методичних основ регулювання соціально-трудових відносин у національній економіці та розробки науково-практичних рекомендацій щодо формування демократичної моделі соціально-трудових відносин українського суспільства.

В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки.

1. При регулюванні соціально-трудових відносин в національній економіці необхідно використовувати системний підхід, сутність якого полягає в застосуванні єдиного механізму в особливій сфері соціуму, який має як власні внутрішні (ендогенні) зв'язки, взаємозумовленості та закономірності, так і екзогенні взаємодії з зовнішнім середовищем. Така система повинна існувати в умовах одночасної дії двох макроекономічних регуляторів – ринкового і державного. Її суб'єктами повинні стати найманий робітник, роботодавець, держава, громадські організації, трудові колективи.

Зазначений підхід надає можливість розробити напрямки науково обґрунтованої політики в сфері соціально-трудових відносин, що гармонізує взаємодію основних факторів суспільного виробництва і виходить з імперативів соціального господарства, громадянського суспільства і правової держави.

2. В результаті дослідження теоретичних основ соціально-трудових відносин як закономірностей зв'язків і взаємодій між суб’єктами даних відносин, що складаються в різних сегментах і на різних рівнях соціально-трудової сфери на певних етапах розвитку, розроблено класифікацію соціально-трудових відносин, використання якої забезпечує необхідний рівень диференціації при проведенні аналізу соціально-трудової сфери як системи з метою визначення соціально конструктивних видів відносин і норм в процесі регулювання соціально-трудової сфери національної економіки.

3. Результати досліджень свідчать, що на стан національної економіки соціально-трудові відносини здійснюють переважно непрямий вплив. Він розкривається через систему взаємодії фірм та домогосподарств. Така взаємодія без належних соціально-трудових відносин ускладнюється та уповільнюється. Соціально-трудові відносини поєднують елементи системи господарського комплексу (домогосподарства та фірми), призводячи до запровадження конкуренції, розширення ринків збуту, в тому числі й зовнішніх, підвищення якості вхідних трудових ресурсів через підвищення їх кваліфікації. Механізм функціонування економічної системи з урахуванням впливу соціально-трудових відносин передбачає таку взаємодію елементів економічної системи, наслідком якої є структурні зміни, економічний прогрес та зростання. Реалізація такого механізму дозволить зменшити витрати фірм на пошук трудових ресурсів і у зв’язку з цим – на виробництво продукції.

4. Проведений аналіз дозволив визначити основні пріоритети правової політики в сфері соціально-трудових відносин: розробка нових соціально-трудових правовідносин як головного напрямку політики суспільства та держави; розробка на державному рівні ряду законодавчих актів, що дозволяли б повноцінно регулювати ключові сфери функціонування соціально-трудових відносин в національній економіці, включаючи вирішення важливих трудових питань; чітка відповідність законотворчої та правової політики в сфері соціально-трудових відносин конституційним нормам, міжнародним стандартам МОП; реалізація ідеалів гуманізації сфери праці, соціальної злагоди і партнерства, демократизації; дотримання балансу між правами і свободами найманих працівників, з одного боку, і роботодавців, суб'єктів підприємництва – з іншого.

Формування таких пріоритетів забезпечить ефективне використання системи найманої праці, гармонізацію партнерських відносин між найманою працею і капіталом, працівниками і роботодавцями, гуманізацію умов праці і трудового життя в цілому, демократизацію соціально-трудових відносин, зростання ефективності виробництва і продуктивності праці.

5. З метою запровадження ефективного механізму здійснення соціального діалогу між органами виконавчої влади, профспілками і організаціями роботодавців проведено оцінку діяльності об'єднань організацій роботодавців та профспілкових комітетів. Результати свідчать, що кількість всеукраїнських профспілок та профоб’єднань, зареєстрованих Мін’юстом, зростає. Крім того, зростає кількість укладених колективних договорів як в цілому по Україні, так і за окремими регіонами. При цьому найвища результативність виконання укладених колдоговорів закономірно спостерігається у промислово розвинених регіонах, де поштовхом виступає внутрішня конкуренція на робочу силу.

6. Визначено аномічність стану соціально-трудових відносин Україні, що обумовлена бездіяльністю в принципово мінливих соціально-економічних умовах багатьох старих інституціональних відносин і норм. Тому у соціально-трудовій сфері розвинулися латентні неінституціональні відносини і норми, значна частина яких на даний час носить соціально деструктивний характер щодо зайнятості й оплати праці. Цьому сприяла непослідовна і нераціональна політика держави в оподатковуванні, пенсійному забезпеченні, бюджетному фінансуванні й інших сферах господарського регулювання, а також в області реформування економічного законодавства

7. В процесі дослідження встановлено, що механізм регулювання соціально-трудових відносин повинен ґрунтуватись на засадах соціального партнерства: щодо суспільства держава бере на себе відповідальність за підвищення рівня життя населення країни, забезпечення соціальних гарантій та безпеки; щодо бізнесу держава забезпечує гарантії прав власності, сприятливий підприємницький клімат та сприяння бізнесу; рівновага між суспільством та капіталом створюється за принципом: чесний бізнес – підтримка суспільством його інтересів та дій.

З появою соціального партнерства державні владні структури, розробляючи законодавчі акти, мають враховувати пропозиції, що напрацьовані в органах тристороннього представництва. Більш правового характеру набудуть колективні договори і угоди через створення оптимальних структур примирення, посередництва, арбітражу, трудового судочинства, інспекцій праці тощо.

8. Формування демократичної моделі регулювання соціально-трудових відносин в національній економці необхідно будувати на основі поєднання механізмів економічного (реалізація соціально-економічної політики, спрямованої на вирішення проблем формування соціально-трудових відносин), соціального (реалізація соціальної політики, направленої на виробництво соціальних благ і забезпечення гармонійного соціального розвитку суспільства), організаційного (реалізація адміністративно-державного управління, спрямованого на досягнення загальних цілей у сфері соціально-трудових відносин і ліквідації їх криміналізації) регулювання з використанням принципів державної політики заохочення гнучких систем їх організації в умовах загострення конкуренції і глобалізації, гармонізації матеріальних інтересів усіх категорій працівників за рахунок встановлення загальних фінансово-економічних стимулів в системі координат нових відносин власності. Такий механізм забезпечує одночасне включення і поєднання двох факторів виробництва – праці та капіталу, перетворення працівника праці у працівника капіталу за безпосередньої участі держави.

9.При формуванні нової системи соціально-трудових відносин, виходячи з імперативів соціально орієнтованої ринкової економіки, громадянського суспільства і правової держави, необхідно змінити деформовану структуру мотивації праці, і деструктивну модель соціально-трудових відносин.

Для оздоровлення соціально-трудової сфери необхідно реалізувати програму демократизації системи соціально-трудових відносин за рахунок переходу на двофакторну модель ринкової економіки. Відмінною її рисою стає домінування соціальної рівноваги в національній економіці, баланс соціально-економічних інтересів всіх учасників виробничого процесу, що дозволяє знизити ризики для економічної і соціальної безпеки національної економіки.

10. Стратегічне планування науково-інноваційної діяльності у сфері соціально-трудових відносин повинно виходити з кон'юнктури ринку інновацій, врахування економічних інтересів інноваціонера, що забезпечує їх дотримання за допомогою прийняття комплексу заходів економічної, структурно-організаційної, фінансово-інвестиційної, маркетингової і іншої спрямованості, існуючого рівня керованості процесом створення наукових розробок і реалізації інновацій у діяльності суб'єктів господарювання національної економіки. Оптимальне планування повинне передбачати зниження витрат на ресурсосбереження інноваційного суб'єкта господарювання, підвищення ефективності створення, експлуатації нововведень в соціальній сфері.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Анпілогова Ж.Д. Методологічні основи ідентифікації соціально-економічних процесів // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 4. – С. 13-16 (0,71 д.а.).

  2. Анпілогова Ж.Д. Механізм функціонування ринку праці // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 2. – С. 6-9 (0,62 д.а.).

  3. Анпілогова Ж.Д. Місце соціально-трудових відносин в теорії економіки праці // Економіка та держава. – 2007. – № 8. – С. 90-92 (0,51 д.а.).

  4. Анпілогова Ж.Д. Соціальні норми, інститути і сфера праці в умовах розвитку ринкових відносин // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – № 7. – С. 32-36 (0,53 д.а.).

  5. Анпілогова Ж.Д. Типи соціально-трудових відносин // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 1. – С. 23-26 (0,52 д.а.).

  6. Анпілогова Ж.Д. Модель формування маркетингу освітніх послуг // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 4. – С. 6-9 (0,62 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Анпілогова Ж.Д. Ефективність реформування вищої школи в Україні // Стратегии развития Украины в глобальной среде / Материалы международной научно-практической конференции 26-28 октября 2007 г. – Симферополь: издательский центр Крымского института бизнеса, 2007. – С. 104-106 (0,21 д.а.).

  2. Анпілогова Ж.Д. Причини світової кризи освіти // Дні науки: Зб. тез доповідей: В 4 т. Т.1 / Гуманітарний університет «ЗІДМУ», 11-12 жовтня 2007. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2007. – С. 19-21 (0,2 д.а.).

  3. Анпілогова Ж.Д. Розробки стратегії управління місцевим і регіональним розвитком // Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації: Матеріали щорічної міжнародної науково-практичної конференції. 31 жовтня 2007 року. У 2-х т. – Т. 2. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2007. – С. 124-125 (0,2 д.а.).

  4. Анпілогова Ж.Д. Шляхи вирішення проблеми соціально-трудових відносин на підприємствах // Дні науки: Зб. тез доп.: В 4 т. / Гуманітарний університет "ЗІДМУ", 5-6 жовтня 2006; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2006. – Т. 2. – С. 162-163. (0,2 д.а.).