Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Нікіфоров Петро Опанасович. Регулювання горшового обігу в умовах ринкової трансформації економіки : Дис... д-ра наук: 08.01.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Нікіфоров П.О. Регулювання грошового обігу в умовах ринкової трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена системно-концептуальному дослідженню теоретичних і методологічних основ регулювання грошового обігу та науковому обґрунтуванню концепції сучасної вітчизняної монетарної політики. Визначені методологічні основи дослідження грошового обігу, причини його дестабілізації в сучасних умовах та обґрунтована необхідність його регулювання в рамках монетарної політики в контексті з іншими заходами державного регулювання економіки. Узагальнено і систематизовано теоретичні концепції регулювання грошового обігу і досліджено систему цілей та інструментів монетарної політики, зарубіжний досвід її реалізації.

Показано особливості інфляційних процесів і сучасної макроекономічної ситуації в Україні. Аналізуються проблеми функціонування Національного банку та вітчизняної банківської системи при розв’язанні завдань регулювання грошового обігу. Розкрито основні напрямки адаптації варіантів монетарної політики до умов сучасної України, показано еволюцію вітчизняної монетарної політики, її концептуальні засади, цілі та інструменти в сучасних умовах, особливості реалізації її кредитної та валютної складових. Визначено концептуальну основу монетарної політики, адекватної цілям та умовам соціально-економічного розвитку України на сучасному етапі.

У дисертації здійснено системно-концептуальне дослідження теоретичних й методологічних основ регулювання грошового обігу та запропоновано наукове обґрунтування концепції національної монетарної політики, адекватної цілям та умовам соціально-економічного розвитку України на сучасному етапі.

1. Методологічною базою дослідження грошового обігу виступає теорія грошей (грошових відносин), яка аналізує різноманітні підходи до розуміння сутності і функцій грошей, їх взаємозв’язку з виробництвом та рівнем цін, впливу грошей на соціально-економічні процеси в цілому, системної побудови грошового обігу як надважливого елементу ринкової економіки. Кардинальні зміни у грошових відносинах в ході історичного розвитку означають не тільки модифікацію форм грошей, але і вказують на перетворення у сфері змісту грошових відносин, трансформації сутності грошей. У сучасних умовах функціонування кредитно-банківської системи та державне регулювання економіки зумовлюють не тільки незалежне від золота кредитне існування грошей, але і забезпечують взаємозв’язок між розвитком виробництва і кількістю грошей в обігу.

2. Аналіз різних варіантів кількісної теорії грошей свідчить, що вона дає лише найбільш загальне, однобічне, абстрактно-теоретичне пояснення між змінами грошової маси та іншими макроекономічними параметрами. Методологічні дефекти теорії класичного монетаризму вбачаються в тому, що передумови його концепції в значній мірі виходять за рамки реальності, можливості ринкового саморегулювання ідеалізуються, а абстрактні висновки застосовуються безпосередньо для аналізу конкретної дійсності. Гроші є внутрішнім елементом ринкового механізму господарювання, вони безпосередньо беруть участь у “обміні речовин”, у процесі відтворення, отже, не можуть бути просто “вуаллю” реальних економічних процесів, “нейтральними” по відношенню до них.

3. Системна логіка аналізу грошового обігу як об’єкта економічного дослідження повинна акцентувати увагу на критеріях і показниках, що характеризують впорядкування та раціоналізацію грошового обігу. Дослідження останнього тісно пов’язані з аналізом обсягів, меж та структури грошової бази та грошової маси, їх розміщення та коливання в часі, швидкості обігу грошей, розміру грошового мультиплікатора, монетизації економіки, стану банківської системи країни, яка регулює грошові потоки. Такий аналіз передбачає оцінку попиту на гроші та їх пропозицію, з’ясування місця та ролі грошового обігу у перебігу макроекономічних процесів, у розвитку кредитних і валютних відносин, інфляційних процесів, взаємозв’язку з державними фінансами, тобто дослідження різноманітних аспектів монетарної політики як політики інституціонального регулювання грошового обігу.

4. Сучасні кредитно-паперові гроші опосередковано зберігають свою вартість у вартості реальних благ, що стоять за кредитом. Вартість грошей у трансакційному застосуванні й у формі фінансових активів визначається відповідно через їх купівельну спроможність і норму відсотка. Між купівельною спроможністю грошей, нормою відсотка і валютним курсом як “ціною” грошей існує взаємозалежність, взаємозумовленість, що свідчить про єдину генетичну основу цих трьох варіантів визначення вартості сучасних грошей. Зміни купівельної спроможності грошей – інфляція та дефляція – мають багаточинникову природу і є результатом переплетіння як монетарних, так і немонетарних факторів. При цьому похідний характер грошового обігу по відношенню до реальної економіки означає, що базові причини інфляції та дефляції лежать, перш за все, у негрошовій сфері, в порушенні економічної рівноваги та диспропорціях відтворювального процесу. Тому неправильні твердження про те, що єдиною необхідною та достатньою умовою, яка визначає темпи інфляції, є зміна темпів зростання грошової маси.

5. Соціально-економічні наслідки інфляції та дефляції такі ж різноманітні, як і їх причини, і призводять до дестабілізації грошового обігу. Значні масштаби інфляції, здійснюють руйнівний вплив на виробництво, проте помірна інфляція на відміну від дефляції може надати стимулюючого впливу економічній кон’юнктурі. Між темпами інфляції та макроекономічного зростання існує обопільна залежність і, крім того, зростання визначається також такими чинниками, які не мають відношення до зростання цін. Здійснення ринкових реформ в Україні методами “шокової терапії” привело до катастрофічних наслідків, а тому стабілізаційна програма “прагматичного градуалізму” мала б у вітчизняних умовах перевагу над шоковими заходами.

6. Концептуальні корені регулювання грошового обігу мають в основному кейнсіанську та монетаристьку природу, і ні один з цих підходів не може претендувати на абсолютну універсальність, проте і не повинен відкидатись, тому що ефективність пропонованих заходів залежить від конкретно-історичних умов функціонування економічної системи, відбору та синтезу раціональних пропозицій тих чи інших концепцій. Основу регулювання грошового обігу складає діяльність центральних банків, роль яких достатньо суттєва. Проте можливості цих банків контролювати грошову пропозицію небезмежні, оскільки вони залежать від складних процесів взаємодії між ЦБ, комерційними банками, бізнесом і населенням. Аналіз цілей, трансмісійних механізмів, інструментів монетарної політики, які пропонуються наукою та використовуються на практиці показав, що кожен з них не є ідеальним і не може претендувати на винятковість, а тому часто використовуються різноманітні змішані варіанти цієї політики. В якості методологічної основи формування монетарної політики запропонована концепція прагматично-синтезуючого, дискреційного варіанту який забезпечує необхідну гнучкість, відносну свободу дій при визначенні проміжних цілей монетарної політики, її трансмісійного механізму та використання різноманітних інструментів цієї політики. Специфіка економічного стану в різних країнах, особливості теоретичних підходів їхніх центробанків свідчать, що монетарна політика не може бути всюди однаковою, тому для неї характерна багатоваріантність. Досвід антиінфляційної політики США, Англії, Німеччини засвідчив, що спроби здійснення її у варіанті ортодоксального монетаризму були невдалими і необхідним стало застосування прагматично-синтезуючих підходів.

7. В умовах вітчизняної економіки особливе значення в розвитку великої інфляції (навіть гіперінфляції) відіграли як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори. Інфляція в Україні в сучасних умовах має багаточинникову природу, а у довгостроковій перспективі динаміка інфляційних процесів залежить не стільки від якості монетарної політики НБУ, скільки від інституціональних умов її реалізації, від структурних зрушень у реальній економіці та у фінансовому секторі. В перехідній економіці правомірне питання про межі відповідальності ЦБ за рівень інфляції, про механізм коректного розподілу цієї відповідальності між різними органами державного управління. Сучасна макроекономічна ситуація та прогнози її розвитку свідчать про існування та подальше формування певного інфляційного потенціалу.

8. Інституційною основою регулювання грошового обігу в Україні виступає дворівнева національна банківська система. У Національного банку України серед базових функцій провідною визначається функція регулювання грошового обігу, а всі інші займають підпорядковане стосовно неї положення. Існуючим законодавством визначається статус НБУ, який позначається на можливостях ефективної реалізації монетарної політики, проте підкреслює і певні суперечності статусу банку. Для регулювання грошового обігу важлива діяльність банківської системи саме як системи, і нерозвиненість вітчизняної банківської системи перешкоджає здійсненню ефективної монетарної політики. Особливості практичної реалізації останньої в Україні свідчать, що ні кейнсіанський, ні монетаристський підходи в їх повному концептуальному змісті не відображають конкретний зміст монетарної політики НБУ. Застосування елементів монетаристської теорії говорить скоріше про сурогатний, квазімонетаристський варіант політики НБУ. Еволюція останньої свідчить, що її оптимізацію треба оцінювати не з боку концептуальних засад, а з технічного боку – через удосконалення механізму застосування основних інструментів регулювання грошового обігу.

9. Фундаментальні засади монетарної політики в Україні повинні бути переглянутими внаслідок, по-перше, відсутності цілісного концептуального підходу до розуміння змісту завдань сучасної монетарної політики, по-друге, внаслідок суттєвих змін у сучасній макроекономічній ситуації, яка вимагає нових механізмів здійснення такої політики. Збільшення рівня монетизації економіки є фундаментальною, системоутворюючою проблемою національної економіки, яку повинна реалізувати монетарна політика при основному наголосі на внутрішні механізми - систему рефінансування банків і ефективне використання державного кредиту як емісійного каналу і як джерела фінансування реальної економіки. Суперечність між політикою обмеження інфляції попиту та об’єктивною тенденцією розширення потенціалу інфляції витрат необхідно розв’язати переходом до режиму прямого таргетування інфляції, який потрібно включити реально в організаційно-правову базу монетарної політики, переглянувши і скорегувавши основні цілі та інструменти такої політики в напрямку забезпечення умов для сталого економічного зростання.

10. Слабка роль кредитної складової в монетарній політиці вимагає суттєвої активізації кредитного процесу, і розв’язання цієї проблеми лежить як у сфері макроекономічної політики держави, в першу чергу структурної, так і у сфері регулятивної діяльності НБУ, шляхом оптимізації системи економічних нормативів, що стимулюватимуть кредитну активність банків, а також створення надійних правових умов забезпечення активних операцій банків. Валютно-курсова політика також виступає найважливішою складовою реальної монетарної політики в Україні внаслідок високого рівня зовнішньої орієнтації вітчизняної економіки, а звідси і ролі обмінного курсу гривні як суттєвого чинника економічної динаміки в країні. Курсова стабільність гривні залишається відносною і базується на відкладених боргових платежах, і її помірна девальвація, доцільно однаковими з інфляцією темпами, повинна бути своєрідною “відповіддю” на вимоги економічного зростання в Україні.

11. Режим прямого таргетування інфляції як центральний елемент, національної концепції монетарної політики, як така форма її організації, що найбільш адекватна умовам України визначається гнучкістю і толерантністю по відношенню до способів досягнення кінцевої мети. Саме такий монетарний режим і можна характеризувати як прагматично-синтезуючу, дискреційну монетарну політику, тобто таку, яка дає ЦБ свободу дій у виборі моделей, інструментів, механізмів і навіть цілей. З технічної сторони умови для переходу до таргетування інфляції в Україні значною мірою існують, проте існують і перешкоди. Ступінь і повнота відповідності базовим критеріям та умовам повного переходу до прямого таргетування інфляції багато в чому будуть визначатись діями Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, а швидкість руху та ступінь наближення до нової монетарної стратегії залежить від відповідних макроекономічних умов.

Публікації автора:

Монографії, підручники

1. Нікіфоров П.О.Теорія та методологія регулювання грошового обігу: монографія. – Чернівці: Рута, 2002.- 327 с. (19,3 д.а.).

2. Стратегії економічного розвитку в умовах глобалізації: монографія / за ред.д-ра екон.наук, проф. Д.Г.Лукяненка.- К.: КНЕУ, 2001.- 538 с. (35,72 д.а.). Особисто автору належить більша частина розділу 3.5 Валютно-фінансовий аспект глобалізації національної економіки. - С.430-443 (0,8 д.а.).

3.Становлення ринкового механізму в Україні: теорія і практика: монографія / за ред. д-ра екон. наук, проф. І.Ф.Комарницького. - Чернівці: Рута, 2002.- 215 с. Особисто автору належить Розділ V. Грошовий обіг і особливості сучасної монетарної політики: український контекст. - С. 126-169 (2,2 д.а)

4.Основи економічної теорії. Навчальний посібник. - Чернівці,1996.- 208 с. Особисто автору належить Розділ V. Світова економіка. - С.169-205 (1,8 д.а.).

5. Економічна теорія. Курс лекцій (для студентів неекономічних спеціальностей).- Чернівці,1999.- 343 с. Особисто автору належать: тема 15. Фінансова система країни. Податки та державний бюджет; тема 19. Світове господарство і міжнародна торгівля; тема 20. Міжнародна валютна система і світові фінансово-кредитні заклади. - С. 226-251; 302-341 (4,1 д.а.).

Статті у наукових збірниках і журналах

6. Нікіфоров П.О. До питання про валютний ринок в Україні // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. Вип.10. Економіка. . – Чернівці: ЧДУ, 1997.- С.76-79 (0,5 д.а.).

7. Нікіфоров П.О. Проблеми грошей і кредиту в теорії економічного розвитку Й Шумпетера // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. Вип.25. Економіка. – Чернівці: ЧДУ, 1998.- С. 66-69 (0,5 д.а.).

8.Нікіфоров П.О. Монетарна політика в системі економічної політики держави: теоретичні підходи та прикладні аспекти // Економіка України. - 2001. - № 10.- С. 25-31.

9.Нікіфоров П.О. Монетарні погляди Й.А. Шумпетера: не схожий на інших неокласик, апологет кредиту // Йозеф Шумпетер та проблеми реформування економіки України: Зб. наук. праць. – К.: Таксон, 2000.- С.111-121 (0,9 д.а.).

10.Нікіфоров П.О. Платіжна криза та проблеми її подолання в контексті монетарної політики в Україні // Регіональна економіка. – 2000. - №2.- С. 25-31 (0,7 д.а.).

11.Нікіфоров П.О. Система регулювання грошового обігу // Фінанси України.-2001.- № 12.- С.28-37 (0,6 д.а.).

12.Нікіфоров П.О. Перешкоди та їх подолання на шляху прямих закордонних інвестицій в Україну: спроба критичного аналізу // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. Вип.26. Економіка. . – Чернівці: ЧДУ, 1998.- С.26-30.

13.Нікіфоров П.О. Трансмісійний механізм монетарної політики // Банківська справа. - 2001.- № 5.- С. 48-52 (0,6 д.а.).

14.Нікіфоров П.О.Теоретичні проблеми визначення сутності грошей // Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду. Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. І.– Чернівці, 2001.- С.32-37 (0,4 д.а.).

15.Нікіфоров П.О. Теоретичне обґрунтування регіонального аспекту розвитку банківської системи // Стратегічні пріоритети розвитку регіонів в системі економічної політики в Україні. – Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. ІІ. - Чернівці, 2001.- С.26-28 (0,3 д.а.).

16.Нікіфоров П.О. Теоретико-методологічні аспекти формування грошово-кредитних інструментів регіонального розвитку // Науковий вісник Чернівецького університету. Вип. 109-110 Економіка .- Чернівці, 2001.- С.141-144 (0,4 д.а.).

17.Нікіфоров П.О. Цілі та інструменти сучасної монетарної політики в Україні // Науковий вісник Волинського держуніверситету ім. Л.України. Економічні науки № 4.- Луцьк, 2001.- С.42-46 (0,4 д.а.).

18.Нікіфоров П.О. Нестабільність покупної спроможності грошей та монетарна специфіка сучасної української інфляції // Науковий вісник Чернівецького університету. Зб. наук. праць. Вип.113. Економіка. – Чернівці: ЧНУ, 2001. - С. 16-22 (0,7 д.а.).

19.Нікіфоров П.О. Взаємозв’язок грошового обігу, виробництва і рівня цін: теорія аналізу та специфіка українського варіанту // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України.-2001. - № 2. - С. 173-178 (0,5 д.а.).

20.Нікіфоров П.О. Фундаментальні засади грошово-кредитної політики: аналіз зарубіжного досвіду// Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2001. - № 4.- С. 88-94 (0,5 д.а.).

21.Нікіфоров П.О. До питання про фундаментальні основи монетарної політики в Україні або Окремі аспекти аналізу “Основних засад грошово-кредитної політики на 2002 рік” // Наукові записки. Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. Випуск 11. – Тернопіль: видавництво “Економічна думка ”, 2002 .- С. 23-27 (0,4 д.а.).

22.Нікіфоров П.О. Монетарна політика в сучасному економічному розвитку України: завдання, перспективи, проблеми // Науковий вісник Волинського держуніверситету імені Лесі Українки. Економічні науки. - №2.-2002.- С.50-54 (0,5 д.а.).

23.Нікіфоров П.О. Проблеми та завдання кредитної політики як складової монетарної політики в Україні // Вісник Академії праці та соціальних відносин Федерації профспілок України - 2002. - №2.- С. 85-91 (0,6 д.а.).

24.Нікіфоров П.О. Інституціональні чинники інфляції в Україні // Вісник Чернівецького університету. Зб. наук. праць Вип.139. Економіка. – Чернівці, 2002.- С.9-13 (0,4 д.а.).

25.Нікіфоров П.О. Глобалізація системи грошових відносин і нові підходи в регулюванні монетарної сфери світової економіки // Вісник Чернівецького університету. Зб. наук. праць Вип.142. Економіка. – Чернівці, 2002.- С.41-46 (0,5 д.а.).

26.Нікіфоров П.О. Глобалізація грошових відносин і проблеми валютної політики України // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Вип. 8-1.- 2002 .– С.144-148 (0,5 д.а.).

27.Нікіфоров П.О. Ринкова трансформація економіки та макроекономічні пріоритети: проблеми українського варіанту // Україна на порозі ХХІ ст.: економіка, державність. Зб. наук. праць. - Т.1.- Вінниця, 2000.- С.14-17 (0,4 д.а.).

28.Нікіфоров П.О. Режим прямого таргетування інфляції – концептуальна основа дискреційної монетарної політики в сучасній Україні // Регіональна економіка. - 2002.- № 4.- С. 44-53 (0,7 д.а.).

29.Нікіфоров П.О. Методологічні аспекти визначення вартості грошей // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип.1V.- Чернівці, 2002.- С. 18-28 (0,7 д.а.).

30.Нікіфоров П.О., Комарницька Р.Г. Держава, фінансові ринки і підприємництво // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. праць. Вип. 44. Економіка. - Чернівці: ЧДУ, 1999. - С. 31-36 (0,6 д.а.). Особисто автору належить: 0,4 д.а.

31.Нікіфоров П.О. Особливості функціонування банківської системи України як інституціонального механізму організації та регулювання грошового обігу // Науковий вісник Чернівецького університету. Зб. наук. праць. Вип. 162. Економіка. – Чернівці: ЧНУ, 2002. - С. 3-8 (0,7 д.а.).

Матеріали і тези конференцій

32.Нікіфоров П.О. Грошово-кредитні механізми України і розвинутих країн: порівняльні характеристики і проблеми трансформації // Допов. на міжн. наук. конф. “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: теорія і стратегія”. Ялта – Форос 26-29 вересня. – Львів, 1996.- С.186-187 (0,3 д.а.).

33.Нікіфоров П.О. Глобальна економіка та національна фінансова система: український контекст // Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації. Матеріали ХІ міжн. наук.-практ. конф. у двох томах. Т.1.- Чернівці, 2000.- С. 243-248 (0,4 д.а.).

34.Нікіфоров П.О. Деякі питання реформування банківської системи України // Тези наук.-практ. конф. “Становлення нової економічної системи в Україні”. – Львів, 1996 (0,2 д.а.).

35. Нікіфоров П.О. Банківська система України в інвестиційному процесі: проблеми і перспективи // Матеріали наук.-практ. конф. “Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання”. Ч.1.- Чернівці: ЧДУ, 1997 (0,3 д.а.).

36.Нікіфоров П.О Макроекономічна політика і структурна перебудова: оцінка концептуальних підходів в Україні // Доп. Х міжн. наук.-практ. конф. “Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура”. - Т.1.-Чернівці,1999 (0,3 д.а.).