Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Горбенко Ганна Михайлівна. Регулювання експортної діяльності підприємств чорної металургії України (на прикладі Європейського Союзу) : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2003.



Анотація до роботи:

Базалій В.В. Теоретичне обґрунтування і практичне використання принципів адаптивної селекції озимої пшениці для умов південного Cтепу України.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05-селекція рослин. – Інститут зернового господарства УААН, Дніпропетровськ, 2003.

Теоретично обґрунтовані і практично реалізовані принципи адаптивної селекції озимої пшениці інтенсивного типу для умов зрошення і парових попередників південного Cтепу України. Уперше при доборах високопродуктивних з підвищеним адаптивним потенціалом форм розроблена і використана поетапна оцінка генотипів спочатку в умовах зрошення при високому агрофоні на потенційну продуктивність, а потім у стресових умовах богари на стійкість до несприятливих умов вирощування. Розроблена концепція підбору пар при гібридизації в селекції на підвищену адаптивність до несприятливих біотичних і абіотичних факторів із використанням у схрещуваннях з власними сортами інших екотипів, із застосуванням насичуючих схрещувань сортами з комплексом господарсько-корисних ознак.

Розроблені методи і прийоми статистичного обґрунтування доборів з гібридних популяцій біотипів, що поєднують запропоноване комбінування ознак, виявлено екологічну реакцію нових сортів на завершальних етапах селекційного процесу за різних умов вирощування.

У співавторстві створено 12 сортів озимої м’якої пшениці, з яких чотири (Херсонська 153, Мрія Херсона, Херсонська 86, Херсонська остиста) занесені до Державного Реєстру сортів України.

У дисертації отримані науково - обґрунтовані теоретичні і експериментальні результати, які в сукупності забезпечили суттєвий внесок в розвиток напряму адаптивної селекції озимої м’якої пшениці. Вирішення наукової проблеми полягає в підвищенні ефективності селекції завдяки теоретичного обґрунтування і практичної реалізації принципів адаптивної селекції в удосконалені і розробці нових методів добору, створення вихідного селекційного матеріалу і цінних сортів озимої пшениці інтенсивного типу, які впровадженні в сільськогосподарське виробництво для умов зрошення і богари південного Степу України.

1. Розроблена і впроваджена принципова схема селекції озимої пшениці на підвищення адаптивного і урожайного потенціалів при комбінованому використанні оптимальних і стресових умов за водозабезпеченістю рослин озимої пшениці. Такий підхід дає можливість спочатку виявити потенційну продуктивність ліній в оптимальних умовах вирощування (зрошення), а потім ці генотипи вивчати в несприятливих умовах зовнішнього середовища (богара) і проводити добір високопродуктивних форм з високим адаптивним потенціалом.

2. Визначено, що кожний сорт необхідно розглядати в аспекті його реакції на різні умови вирощування і на здатність реалізації генетичного потенціалу у конкретному екологічному регіоні. Результати оцінки адаптивного потенціалу виявили високий ступінь гомеостатичності у сортів Херсонська 84, Херсонська 94, Федорівка, Херсонська 643 особливу увагу слід звернути на Херсонську остисту, Херсонську 90, Альбатрос одеський; інтенсивним типом характеризуються сорти Мрія Херсона, Остиста 5, Херсонська 472, Херсонська 86, Находка 4, Тавричанка.

3. Установлено, що мінливість параметрів пластичності і стабільності елементів структури врожаю у сортів озимої пшениці за різних умов вирощування залежала як від генотипу, так і екологічних градієнтів. Високорослі сорти були більш стабільними і пластичними у формуванні продуктивності колоса порівняно з напівкарликовими.

Виявлено високу генотипову мінливість кількості колосків у колосі (Vg =55,6%) при середній модифікаційний (Vм = 28,3%), це дає можливість ефективно використовувати цю селекційну ознаку при доборі високопродуктивних форм. Довжина колоса значно сильніше модифікується умовами зовнішнього середовища (Vм = 49,9%) при незначному прояві генотипової мінливості (Vg = 17,4%), тому добір крупноколосих форм неефективний.

4. Характер прояву довжини стебла у різних морфобіотипів озимої пшениці значною мірою зумовлений генотипом сорту (Vg = 73,0%), вплив модифікуючих умов на мінливість ознаки не значний (Vм = 12,6%). Залежно від комбінації схрещування добір середньорослих біотипів можна проводити і в пізніх поколіннях, а добір низькостеблових і напівкарликових необхідно починати з F2 – F3, оскільки їх частота в наступних генераціях різко знижується.

Адаптивний оптимум за довжиною соломини, який забезпечує високий рівень урожайності знаходиться в межах 80-90 см при зрошенні і 91-100 см без зрошення.

5. Запропонований нами спосіб створення гібридних популяцій (А.С. № 1450709) дозволяє на фоні часткової елімінації високорослих біотипів, не порушуючи конкуренції у спільноті рослин ценозу, підвищити ефективність добору низькорослих з високою адаптивною нормою реакції до різних умов вирощування.

6. Розроблений нами спосіб обліку синхронності стеблоутворення пшениці дозволив виявити істотну різницю за цим показником серед різних сортів, форм і виділити ряд високоврожайних морфобіотипів із підвищеною і високою синхронністю розвитку пагонів кущіння. Різні умови вирощування (зрошення, богара) в цілому мало змінювали характер прояву цієї ознаки.

Встановлено, що найбільшим індексом продуктивності володіють рослини пшениці, у яких колосіння бокових стебел проходить у стислі строки, їх потенційна урожайність у суцільному посіві тим більша, чим вище значення цієї ознаки. Винахід на цю розробку захищено авторським свідоцтвом № 1289428. Він може бути надійним критерієм при ранній діагностиці високоврожайних генотипів.

7. Установлено закономірності підвищення продуктивності головного колоса у гібридів, які характеризувались наддомінуванням кількості зерен в колосі і маси 1000 зерен, або наддомінуванням однієї ознаки і проміжного успадкування за другою. Потомства таких гібридів були найбільш стабільні за врожайністю, що зумовлено позитивним рекомбіногенезом субознак продуктивності, при цьому потрійні гібриди порівняно зі зворотніми схрещуваннями характеризувались більш високими показниками успадкованості аналізованих ознак.

Характер прояву структурних елементів продуктивності в комплексі, як правило, має середнє значення, а однобічне підвищення окремих ознак збільшувало їх мінливість під дією лімітуючих чинників зовнішнього середовища і знижувало адаптивну здатність цих форм.

8. Фенотипова мінливість білка в зерні м’якої озимої і ярої пшениці за умов зрошення досить висока, що утруднює ефективний добір на покращування цієї ознаки. Ефективність добору зростає при схрещуванні контрастних за вмістом білка форм, але фактична максимальна реакція на добір була обмежена високобілковим компонентом схрещування.

Підвищення вмісту клейковини в борошні можливе без великих зусиль за різних умов вирощування, але є проблема в поліпшенні якості клейковини. Першою групою якості клейковини характеризувались гібриди, створені за схемами “добра х добра” і “добра х середня” (23,8-38,5%), але необхідно ураховувати, що не всі форми з високою якістю клейковини, дібрані за умов богари, успадкували її при зрошенні (71,9-74,8 %).

9. Пересів гібридних популяцій (F2 - F5) на фоні конкурентного виживання при суцільній сівбі виявив, що тиск природного добору для більш високостеблових популяцій був спрямований на зменшення висоти рослин, а для низькостеблових – на її збільшення.

На відміну від відомих окремих результатів досліджень, встановлено незначний зв’язок фенотипової і генотипової мінливості популяцій за основними ознаками продуктивності зі зміною поколінь гібридів. Рівень генотипової різноманітності у гібридів був приблизно на одному рівні від F2 до F5. Спостерігалась стала рівновага між тиском природного добору в бік адаптивних вузькоспеціалізованих біотипів і зберіганням високої гетерогенності популяцій, яка визначає їх високу універсальну адаптивність.

10. Визначення коефіцієнтів шляху виявило, що розподіл впливу селекційних ознак на врожайність у ряді випадків був діаметрально протилежним за різних умов вирощування і морфоструктурних ознак архітектоніки генотипів. Так, в умовах зрошення прямий внесок у підвищення урожайності вносять кількість стебел на одиницю площі (Рi = 0,482), кількість зерен в колосі (Рi = 0,345). У богарних умовах, навпаки, найбільша залежність відмічена з масою 1000 зерен (Рi = 0,615) і продуктивністю колоса (Рi = 0,351).

11. Розширено селекційну роботу за виявленням і добором високоурожайних ранньостиглих біотипів з більш тривалим періодом зерноутворення. При різних умовах вирощування у пізньостиглих біотипів, з більшим періодом зерноутворення, також спостерігалось деяке збільшення продуктивності порівняно з іншими формами цієї групи стиглості зерна, але в несприятливих умовах довкілля вони різко зменшували тривалість даного періоду і зернову продуктивність.

12. Визначення критичних періодів росту і розвитку рослин озимої пшениці за посушливих умов і проведення порівняльної оцінки селекційного матеріалу дає можливість виділити елітні рослини, які в стресових ситуаціях мають меншу мінливість і незначне зниження вираженості ознак, відповідальних за формування урожайності.

Найбільш критичні періоди розвитку рослин у посушливих умовах - це вихід рослин у трубку і початок колосіння. У ці періоди спостерігалось значне зменшення висоти рослин і біомаси рослин у різних морфобіотипів, але напівкарликові сорти більше реагували на несприятливі умови. Так, вони порівняно з контролем (зрошення) зменшували висоту рослин в критичні періоди на 23,6-29,0 %, а більш високорослі біотипи на 8,4-15,7 %, що викликало більшу мінливість і меншу абсолютну вираженість ознак продуктивності у напівкарликових форм.

13. Обґрунтовано необхідність вирощування і добір селекційного матеріалу за різних умов (зрошення, богара, різні ценотичні відношення), що дає можливість спрямовано доповнити дію природного добору для формування доступної генотипової мінливості і значною мірою визначити генотипову структуру гібридних популяцій в наступних поколіннях. При цьому модифікаційна мінливість може бути корисною в плані виживання генотипів і в створенні умов для добору рослин озимої пшениці з підвищеною стійкістю до екстремальних екологічних стресів.

14. При селекції на зимостійкість і посухостійкість найбільш результативними виявилися комбінації схрещування, у яких одним із батьківських компонентів був високостійкий за цими ознаками сорт, а інший із високим генетичним потенціалом урожайності і стійкий, або толерантний до грибних захворювань. Схрещування напівкарликових сортів, з урахуванням їх родоводу, із середньою зимостійкістю дозволило одержати позитивні трансгресивні форми за довжиною стебла і зимостійкістю (6,4-12,0 %), окремі нащадки яких характеризувались достатньо високою урожайністю. Таким чином були створені короткостеблові сорти універсального використання, добре адаптовані до умов південного Степу України - Херсонська 86 і Херсонська остиста.

15. У результаті добору селекційних номерів за їх водоутримуючою здатністю та порівнянням їхньої урожайності і фізичних властивостей зерна в посушливі та водозабезпечені роки, а також за умов зрошення і богари, нами створений цінний за посухостійкістю селекційний матеріал, який став основою для одержання високоврожайних, посухостійких сортів Херсонська 86, Херсонська 643, Херсонська остиста.

16. У процесі реалізації селекційної програми і теоретичного обґрунтування, адаптивної селекції озимої м’якої пшениці, безпосередньо автором, а також з його участю створено 12 сортів, з яких 4 (Херсонська 153, Мрія Херсона, Херсонська 86, Херсонська остиста) у різні роки занесені до Державного Реєстру рослин України. Їх впровадження у виробництво забезпечило за період 1988-2001рр. підвищення урожайності в господарствах в середньому на 1,6-2,4 ц/га, загальна площа посіву за цей період складала 1 млн.643 тис. га.

Публікації автора:

1. Орлюк А.П., Базалий В.В. Принципы трансгрессивной селекции пшеницы.-Херсон. -1998. -274 с. (40 % авторства, досліджено, проаналізовано, описано ).

2. Орлюк А.П., Касаткина Л.И., Базалий В.В., Базалий Г.Г. Новый сорт озимой пшеницы Херсонская 153 // Селекция и семеноводство.-1979. -№ 3. -С.29. (50 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

3. Базалий В.В. Характер проявления количественных и морфологических признаков у гибридов озимой пшеницы при орошении // Сб. научных трудов Мироновского института селекции и семеноводства пшеницы: Приемы и методы повышения урожайности полевых культур.-Мироновка.-1981. -С.11 -13.

4. Базалий В.В. Новые сорта // Зерновое хозяйство.-1981.-№ 11. -С.17.

  1. Орлюк А.П., Базалий Г.Г., Базалий В.В. Формирование продуктивности короткостебельных сортов озимой пшеницы в условиях орошения // Сельскохозяйственная биология. -1981. -№ 5. -Т. XVI. -С. 719-721. (60 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

6.Орлюк А.П., Базалий В.В., Гончарова К.В. Эффективность отбора по продуктивности растений у гибридов озимой пшеницы при орошении // Цитология и генетика. -1981. - №14. -Т. XV. -С. 61-65. (60 % авторства, досліджено, описано ),

7.Орлюк А.П., Базалий Г.Г., Базалий В.В. Особенности зернообразования у короткостебельных сортов озимой пшеницы при орошении // Физиология и биохимия культурных растений. -1982. -№ 5. -С. 479-484. (60 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

8.Орлюк А.П., Базалий В.В., Гончарова К.В. Создание селекционного материала озимой пшеницы методом возвратных скрещиваний // Селекция и семеноводство. -1984. - №2. -С. 9-11. (50 % авторства, досліджено ,проаналізовано, описано ).

9.Орлюк А.П., Базалий В.В., Лавриненко Ю.А. Генетический эффект отбора по содержанию белка и лизина в зерне яровой пшеницы в условиях орошения // Цитология и генетика. -1985. -Т. XIX. - № 4. -С.290-294. (50 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

10.Орлюк А.П., Базалий В.В., Базалий Г.Г. Гомеостатичность сортов озимой пшеницы с различными морфофизиологическими признаками в зависимости от условий выращивания // Сельскохозяйственная биология. -1985. - № 8. -С.39-43. (60 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

11.Орлюк А.П., Базалий В.В., Лавриненко Ю.А., Жужа А.Д. Эффективность отбора на продуктивность в гибридных популяциях яровой пшеницы при орошении // Респ.межв. сб.: Селекция и семеноводство. -Киев. -1985. -Вып. 59. -С. 5-8. (40 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

12.Лавриненко Ю.А., Базалий В.В. Эффективность отбора по биохимическим показателям качества зерна в гибридных популяциях пшеницы при орошении // Сб.науч.трудов Мироновского института селекции и семеноводства пшеницы: Биохимические основы повышения продуктивности зерновых культур. -Мироновка. -1985. -С. 66-69. (50 % авторства, досліджено, описано ).

13. Лавриненко Ю.А., Орлюк А.П., Базалий В.В. Особенности взаимосвязей элементов продуктивности в гибридных популяциях яровой пшеницы при орошении // Респ. межв. сб.: Селекция и семеноводство. - Киев. -1986. - Вып. 60. - С. 14-19 (40 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

14.Лавриненко Ю.А., Орлюк А.П., Базалий В.В. Изменчивость генетической структуры гибридных популяций яровой пшеницы при пересеве // Генетика.-1987. -Т. ХХІІІ. - № 3. - С. 467-472. (40 % авторства, досліджено, описано ).

15.Базалий В.В., Базалий Г.Г., Лавриненко Ю.А. Адаптивность сортов озимой пшеницы и их использование в селекции при орошении // Сб. научн. тр. Мироновского института селекции и семеноводства пшеницы: Селекционно-генетические аспекты повышения продуктивности зерновых культур. -Мироновка. -1987. -С. 4 - 6. (70 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал)

16.Базалий В.В., Орлюк А.П., Базалий Г.Г. Влияние экологических факторов на генетический контроль количественных признаков озимой пшеницы // Таврійський науковий вісник. -1996. -Ч. 1. - Вип.1. - С. 24-26 (70 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

17.Базалій В.В., Базалій Г.Г. Пластичність і стабільність продуктивності різних морфобіотипів озимої пшениці // Таврійський науковий вісник. -1997. -Вип. 2.-С.13-17. (80 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

18.Базалій В.В. Характер гомеостатичності форм озимої пшениці по морфоструктурним признакам // Таврійський науковий вісник. -1998. - Вип. 3. - С. 6-11.

19.Базалий В.В. Обоснование эколого-генетических основ адаптивной селекции // Таврійський науковий вісник. - 1998. -Вип. 7. - С. 40 - 47.

20.Базалій В.В., Орлюк А.П. Ідентифікація сортів озимої пшениці по параметрам адаптивності // Зб. наук. пр. Інституту зрошуваного землеробства: Актуальні проблеми ефективного використання зрошуваних земель. -1999. -№ 2. -С. 108-111. (70 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

21.Базалій В.В., Орлюк А.П., Базалій Г.Г., Малярчук І.М. Генетичний контроль і успадкування стійкості до бурої іржі у гібридів озимої пшениці // Зб. наукових пр.: “Фальцфейновські читання” . -1999. -С. 8-11 (60 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

22.Базалій В.В. Морфологічні особливості формування продуктивності озимої пшениці в залежності від умов вирощування // Таврійський науковий вісник.-1999. -Ч. 1. - Вип.11. - С.30-33.

23.Базалій В.В. Ефективність відбору форм озимої пшениці по адаптивним ознакам в різних поколіннях і проблеми їх ідентифікації // Таврійський науковий вісник. - 1999. - Вип. 12. - С.16-25.

24.Базалій В.В. Вплив різних умов зовнішнього середовища і ценотичних умов на проявлення кількісних ознак озимої пшениці // Таврійський науковий вісник.-2000. - Вип.13. - С.21-28.

25.Базалій В.В. Характер мінливості кількісних ознак озимої пшениці різних поколінь // Таврійський науковий вісник.-2000. - Вип.15. - С.7-10.

26.Базалій В.В., Федорчук М.І., Базалій Г.Г. Характер прояву і вплив гідротермічних умов на формування урожайності зерна зернових культур // Таврійський науковий вісник. - 2000. - Вип.16. - С. 25-29. (80 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

27.Базалій В.В. Характер прояву врожайності і адаптивних ознак у різних біотипів озимої пшениці // Вісник аграрної науки південного регіону. - 2001. - Вип. 2. - С.10-13.

28.Базалій В.В. Характер прояву кількісних ознак за різних умов вирощування і їх використання в практичній селекції озимої пшениці // Таврійський науковий вісник. - 2001. - Вип. 18. - С. 48-52.

29.Базалій В.В. Мінливість і успадкування висоти рослин у гібридів озимої пшениці при зрошенні // Вісник Львівського державного аграрного університету.-2001. - № 5. - С.395-402.

30.Базалій В.В. Характер прояву кількісних ознак озимої пшениці залежно від генотипу і умов вирощування // Вісник Сумського державного аграрного університету: Агрономія і біологія. - 2001. - Вип.5. - С. 96-99.

31.Базалій В.В. Характер прояву адаптивних ознак у різних за продуктивністю форм озимої пшениці // Бюлетень Інституту зернового господарства (Науково-методичний центр з проблем зернового господарства). - 2001. - № 17. - С.49-52.

32. Базалій В.В. Принципи адаптивної селекції озимої пшениці // В кн.: Генетика і селекція в Україні на межі тисячоліть. -К.: Логос, 2001. - т. 2. - С.466-473.

33. Базалій В.В. Ефективність відбору господарсько – цінних біотипів залежно від морфоструктурних ознак рослин озимої пшениці // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2002. - № 1. - С.45-47.

34. Орлюк А.П., Касаткина Л.И., Базалий В.В., Собко А.А. Сорт озимой пшеницы Херсонская 153. Авторское свидетельство № 2578 от 25.ХІ.1979 г. Государственный реестр селекционных достижений СССР (20 % авторства, досліджено).

35. Орлюк А.П., Базалий В.В., Гончарова К.В., Жужа А.Д., Касаткина Л.И., Жукова Л.Ф. Сорт озимой пшеницы Мрия Херсона. Авторское свидетельство № 4919 от 3.07.1989. Государственный реестр селекционных достижений СССР (20 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

36. Орлюк А.П., Базалий В.В., Лавриненко Ю.А., Жужа А.Д. Способ отбора высокопродуктивных форм пшеницы. Авторское свидетельство № 1289428 от 15.10.1986. Государственный реестр изобретений СССР (40 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

37.Орлюк А.П., Базалий В.В., Гончарова К.В., Карамушка Л.Ф., Василенко Л.Ф., Базалий Г.Г. Сорт озимой пшеницы Херсонская 86. Авторское свидетельство № 5535 от 21.10.1991 г. Государственный реестр селекционных достижений СССР (20 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

38.Орлюк А.П., Базалий В.В., Лавриненко Ю.А., Скрипка Н.И. Способ отбора высокопродуктивных короткостебельных форм озимой пшеницы. Авторское свидетельство № 1408559 от 8.03.1988 г. Государственный реестр изобретений СССР (40 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

39.Орлюк А.П., Базалий В.В., Лавриненко Ю.А., Базалий Г.Г. Способ создания популяций озимой пшеницы. Авторское свидетельство № 1450799 от 15.09.1988. Государственный реестр изобретений СССР (40 % авторства, досліджено).

40.Орлюк А.П., Базалій В.В., Базалій Г.Г., Василенко Л.Ф., Гончарова К.В., Жужа О.Д., Карамушка Л.Ф. Пшениця озима м’яка Херсонська остиста. Авторське свідоцтво на сорт рослин № 236 від 1995 р. Державний реєстр сортів рослин України (20 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

41. Базалий В.В. Особенности формообразования у гибридов озимой пшеницы в условиях орошения // Сб.научных трудов Мироновского НИИС и СП « Приемы и методы повышения урожайности сельскохозяйственных культур».-1978. - № 3.-С.10-11.

42.Базалий В.В. Наследование и изменчивость количественных признаков у гибридов озимой пшеницы в условиях орошения // Сб. VI конференции молодых ученых- ботаников Украины.-Киев. - 1979. - С.105-107.

43.Орлюк А.П., Базалий В.В., Гончарова К.В. Изменчивость качества зерна у различных морфобиотипов озимой пшеницы при орошении // Тез.докл. на IV съезд генетиков и селекционеров Украины. -Одесса. -1981. -Ч.3. - С. 42-44. (50 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

44.Орлюк А.П., Базалий В.В., Базалий Г.Г. Особенности сортовой агротехники короткостебельных сортов озимой пшеницы при орошении // Информационный листок ХЦНТИ. -1981. - Серия 31. - № 20. - 4 с. (60 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

45.Базалий В.В. Характер наследования устойчивости к бурой ржавчине гибридов озимой пшеницы в условиях орошения // Тез.докл. Всесоюзной конференции «Проблемы и пути повышения устойчивости растений к болезням и экстремальным условиям среды в связи с задачами селекции.-Ленинград. -1981. - Ч. 3.-С. 54-55.

46.Орлюк А.П., Базалий В.В. Использование индуцированных мутаций в селекции интенсивных сортов озимой пшеницы для условий орошения // Материалы Всесоюзного научно-методического семинара – совещания селекционеров по проблемам селекции сортов зерновых культур интенсивного типа и использование исходного материала. -Ташкент. -1982. -С. 79-83 (50 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

47.Базалий В.В. Характер проявления количественных признаков у гибридов озимой пшеницы при орошении // Тез.докл.конференции «Физиолого-генетические проблемы интенсификации селекционного процесса». -Саратов.-1984. -Ч. 2. - С. 57-58.

48.Базалий В.В., Лавриненко Ю.А.,Жужа А.Д. и др. Селекционно-генетическое повышение специфической адаптивности зерновых и зернобобовых культур в условиях орошаемого земледелия // Тез.докл. Всесоюзной конференции «Актуальные проблемы повышения эффективности использования орошаемых земель».-М. -1985. - С. 173-174 (60 % авторства, досліджено, проаналізовано, описано ).

49.Базалий В.В., Базалий Г.Г. Гомеостаз различных сортов озимой пшеницы и их использование в селекции при орошении // Тез.докл. V съезд генетиков и селекционеров Украины. -Киев. -1986. –Ч. 3. -С. 3 (70 % авторства, досліджено, проаналізовано, описано експериментальний матеріал).

50.Лавриненко Ю.А., Базалий В.В. Проявление гетерозиса по признакам продуктивности у гибридов яровой пшеницы при орошении // Тез.докл.конференции “Гетерозис (теория и практика)”.-Харьков. -1988. -С. 70-71 (50 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

51.Орлюк А.П., Базалий В.В., Жужа А.Д., Гончарова К.В. Новые интенсивные сорта озимой пшеницы // Тез.докл.конференции «Ученые Херсонщины – народному хозяйству области в условиях перестройки».-1988. - С. 27-28 (50 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

52.Базалий В.В., Остапенко А.И. Эффективность отбора хозяйственно-ценных биотипов у гибридов озимой пшеницы // Тез.докл.конференции «Методы отбора по комплексам признаков в селекции растений».-Симферополь. -1989. -С. 7-8 (60 % авторства, досліджено, описано експериментальний матеріал).

53.Базалий В.В., Остапенко А.И. Оценка сортов озимой пшеницы и клещевины на адаптивность и использование их в селекции // Тез.докл. «Онтогенетика высших растений».-Кишинев.-1989.-С.114 (50 % авторства, досліджено, описано ).

54.Базалий В.В., Остапенко А.И., Стукановский А.Н. Гомеостатичность и адаптивность различных сортов озимой пшеницы // Тез.докл. «Повышение роли молодых ученых и специалистов в ускорении научно-технического прогресса.-Херсон. -1990. -С.155-157 (60 % авторства, досліджено, проаналізовано, описано).

55.Базалий В.В., Остапенко А.И. Эколого-генетический подход к изучению исходного материала при селекции озимой пшеницы на гомеостатичность // Тез. докл. научно-техн. конф. «Вклад научно-технического потенциала области в перестройку».-Херсон. -1990. -С. 49-50 (70 % авторства, досліджено, описано ).

56.Базалий В.В., Остапенко А.И. Пенентрантность и экспрессивность генома пшеницы и создание адаптивного исходного материала к изменяющимся условиям внешней среды // Тез. докл. научно-техн. конференции «Проблемы селекции зерновых культур на устойчивость к болезням и неблагоприятным условиям среды».-М. -1990. -С. 22 (50 % авторства, досліджено, проаналізовано, описано ).

57.Базалий В.В. Влияние экологических факторов на генетический контроль количественных признаков озимой пшеницы // Информационный листок ЦНТЭИ.-Херсон. - 1996. - № 27. - 4 с.

58.Базалій В.В. Вплив морфобіологічних ознак озимої пшениці на ефективність відбору господарсько-цінних генотипів // Тез.докл. ХІІІ Международной научной конференции “Экологические основы онтогенеза природных и культурных сообществ в дендропарках Евразии. -Херсон. -2001. - С. 92-93.

59.Базалій В.В. Селекційна цінність форм озимої пшениці з різним вегетаційним періодом // Материали ХІV Международной научной конференции “Экологические основы онтогенеза природных и культурных сообществ Евразии” (Прилож. к спец. изданию Таврийский научный вестник.-Вып.21).-Херсон.-2002.-С.160-163.

60.Базалій В.В. Теоретичне обґрунтування принципів адаптивної селекції озимої пшениці // Сб. Тезисов международной конференции «Адаптивная селекция растений. Теория и практика».-Харьков.-2002. -С.30-31.