Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Архітектура / Теорія архітектури, реставрація пам’яток архітектури


Хусам Халиль Бадра. Регіональні традиції архітектури житлового середовища у країнах Аль-Шаму. : Дис... канд. наук: 18.00.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Хусам Халіль Бадра. Регіональні традиції архітектури житлового середовища у країнах Аль-Шаму. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата архітектури за спеціальністю 18.00.01 - теорія архітектури, реставрація пам'яток архітектури. – Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури. – Харків, 2002.

У дисертації розглянуто еволюцію формування житлового середовища в країнах Аль-Шаму з урахуванням комплексу діючих факторів. Визначені основні етапи розвитку формування житлового середовища. Виявлена функціонально-планувальна структура житлового середовища і арабського житла на різних етапах історичного розвитку. Розглянуті традиції регіонального зодчества. Визначені принципи формування житлового середовища. Розроблена методологічна модель його комплексного проектування. Викладені рекомендації з формування комфортного житла з урахуванням перспективних тенденцій його подальшого розвитку.

1. Порівняльна характеристика країн Аль-Шаму дозволила визначити їх основні показники соціально-економічного, демографічного і містобудівного розвитку. Загальна територія - 302,7 тис. кв. км. Чисельність населення становить більше за 20 мільйонів чоловік. Щільність населення - 1384 чол./кв. км. Біля 60% території складають гірські та передгірні райони. Питома вага міського населення становить 80%, що свідчить про високі і швидкі темпи урбанізації цих країн.

2. Узагальнення зарубіжного і вітчизняного досвіду проектування житлового середовища в країнах з жарким кліматом дозволило встановити, що найважливішими факторами, що визначають структуру, зміст і умови розвитку житлового середовища з'являються природно-кліматичні, історико-географічні, релігійні, національно-побутові, еколого-містобудівні, соціально-демографічні, естетичні, техніко-економічні. Серед них першочерговим і визначальним є природно-кліматичний фактор, який виявляє цілий ряд основних показників розвитку формування житлового середовища.

3. Виявлено, що природно-кліматичний фактор зумовив характер організації житлового середовища в країнах Аль-Шама - створення замкнених архітектурно-планувальних структур в умовах жаркого сухого клімату на Сході і відкритих архітектурно-планувальних структур в умовах жаркого вологого клімату на Заході. Природно-кліматичні умови сприяли появі певної номенклатури типів житла в процесі його еволюційного розвитку:

вирубані в скелі споруди печерного типу;

підземні сердаби із захистом стін зовні;

напівпідвальні споруди "НИМ";

житло з плоским дахом і внутрішнім двориком;

купольні та склепінчасті споруди з машрабіями;

споруди на терасах із сердабами.

4. На основі аналізу історико-географічних, соціально-демографічних, релігійних факторів встановлено, що регіональні особливості формування житлового середовища в країнах Аль-Шаму визначилися в доісламський та ісламський періоди розвитку.

На формування житлового середовища в доісламський період розвитку вплинули фінікійська, греко-римська і Візантійська цивілізації. Вплив цих культур треба розглядати як певні історичні етапи формування житлового середовища:

- 1- ий етап - 20 сторіччя до н.е. - 15 сторіччя до н.е. (вплив фінікійської культури);

- 2-ий етап - 15 сторіччя до н.е. - кінець 4 сторіччя н.е. (вплив греко-римської культури);

- 3-ий етап - 4 сторіччя н. е - початок 7 сторіччя н. е. (вплив візантійської культури).

Найбільш вплинула на формування житлового середовища греко-римська цивілізація. Під дією цієї культури остаточно сформувався тип житла з внутрішнім двориком і розподілом на чоловічу і жіночу частину, велике розповсюдження набули будинки з арками, колонами.

5. Визначено, що ісламський період розвитку житлового середовища в країнах Аль-Шаму розпочався з 7 сторіччя н. е. Цей процес був досить складним та здійснювався в декілька етапів, які були обумовлені соціально-історичним розвитком суспільства.

Омейядський Халіфат (7 ст. - 8 ст. н.е.);

Аббасидський Халіфат (8 ст. - 13 ст. н.е.);

час правління Фатімідов і Мамлюков (13 ст. - 16 ст. н. е.);

час правління Османської імперії (16 ст. -початок. 20 ст.).

Аналіз формування житлового середовища в ці історичні етапи показав, що основною планувально-структурною одиницею житлового середовища був квартал. Житлове середовище створювалося з системи кварталів, диференційованих за релігійним, етнічним і виробничим принципами. Невід'ємним елементом кварталу були культові споруди - мечеть та інші.

6. Виявлено, що традиції регіональної архітектури, передусім, характеризують використання прийомів організації 2-х типів житла - баштового і дворового. Основними елементами фасаду будь-якого типу житла були арки, віконні отвори з машрабіями, різноманітні грати і т.п.

7. Визначено, що на всіх етапах історичного розвитку житлове середовище являло собою систему відкритих і закритих просторів з явно вираженими інтеграційними процесами. Структурними одиницями житлового середовища відкритих просторів є:

в історичній забудові - квартал, житлова вулиця, двір;

в новій забудові - житловий район, мікрорайон, житлова група, курдонери, перехрестя, сквери, бульвари.

Основною структурною одиницею закритих, інтер'єрних просторів є житловий осередок (квартира). У роботі дана характеристика всіх структурних елементів житлового середовища. Розроблена модель формування житлового середовища з урахуванням комплексу діючих факторів.

8. Встановлено, що основним критерієм формування всіх видів житла є комфортність житлового середовища. У роботі визначені її основні параметри.

У перспективі найбільш комфортним типом житла будуть продовжувати залишатися індивідуальні житлові будинки традиційного типу і сучасні, які забезпечують здійснення всіх необхідних функцій житла.

У зв'язку з дефіцитом земельних ресурсів найбільш перспективним видом житла стануть багатофункціональні -купольні, багатопрофільні житлові комплекси, що являють собою систему відкритих і закритих просторів з обслуговуючою і рекреаційною функцією. Первинною структурною одиницею житлових комплексів є житловий осередок (квартира), що враховує демографічний склад середньої арабської сім'ї (3-7 чол.) і яка забезпечує необхідні показники комфорту житлового середовища.

Публікації автора:

  1. Хусам Халиль Бадра. Закономерности формирования жилой среды в Палестине //Коммунальное хозяйство городов. Научно-технический сборник. Вып. 20. Часть 1.-К.: "Техника". ХГАГХ, 1999. - С 87-90.

  2. Хусам Халиль Бадра. Влияние природно-климатических факторов на формирование жилой среды стран Аль-Шама //Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. Збірка наукових праць вузів художньо-будівельного профілю України і Росії. Вип. 4-5.-Харків.: ХХПІ, 1999. - С 150-151.

  3. Хусам Халиль Бадра, Крижановская Н.Я. Формирование жилой среды в доисламский период развития в странах Аль-Шама //Региональные проблемы архитектуры и градостроительства. Научно-технический сборник. Вып.2.- Одесса: ОГАСиА, 2001. – С 37 – 42.

  4. Хусам Халиль Бадра, Крижановская Н.Я. Формирование жилой среды в исламский период развития в странах Аль-Шама //Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. Збірка наукових праць вузів художньо-будівельного профілю України і Росії. Вип. 6-1.-Харків.: XXПI, 1999-2000. – С 101 – 104.

  5. Хусам Халиль Бадра. Перспективная тенденция формирования жилой среды в странах Аль - Шама. //Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті. Збірка наукових праць вузів художньо-будівельного профілю України і Росії. Вип. 2-3.-Харків.; ХХПІ, 2001. – С 12 – 15.