Романенко Володимир Анатолійович. Регіональні ринки продукції машинобудування для ремонтно-експлуатаційних потреб: дисертація д-ра екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Романенко В.А. Регіональні ринки продукції машинобудування для ремонтно-експлуатаційних потреб. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2003.
Дисертація присвячена вирішенню теоретичних, методичних і практичних проблем, пов’язаних із становленням і функціонування регіональних ринків продукції машинобудування для ремонтно-експлуатаційних потреб. У рамках виконаного дослідження поглиблено теоретико-методичні основи розвитку, розміщення і територіальної організації машинобудівного комплексу, встановлено стратегічні тенденції його розвитку. Запропоновано нову класифікацію продукції міжгалузевого призначення. Сформульовано основні характеристики регіональних ринків продукції міжгалузевого призначення для ремонтно-експлуатаційних потреб, а саме: велика кількість споживачів, широка номенклатура виробів, можливість задоволення попиту на регіональному рівні. Згідно з новою класифікацією визначено місткість регіональних ринків продукції машинобудування для ремонтно-експлуатаційних потреб. Розроблено прогноз територіальної структури попиту на електротехнічну продукцію, мікроелектроніку, інструмент, литво та динаміки ринку цієї продукції по окремих позиціях номенклатури.
Дисертаційна робота є першим дослідженням регіональних ринків продукції машинобудування для ремонтно-експлуатаційних потреб, в якому обґрунтовано теоретико-методичні засади формування цих ринків, визначено місткість, розроблено прогноз територіальної структури попиту та запропоновано практичні рекомендації щодо стимулювання їх розвитку.
Внаслідок проведеного дослідження отримано наступні результати:
Встановлено, що найменш вивченим і найбільш актуальним питанням регіональних досліджень у машинобудуванні є регіональні ринки. На рівні регіонів концентрується попит на продукцію машинобудування міжгалузевого призначення, яка сьогодні споживається переважно на ремонтно-експлуатаційні потреби. Стан основних фондів у державі дає підстави констатувати, що ремонт і модернізація ще тривалий час залишатимуться вагомим елементом їх відтворення.
Головною причиною застійної кризи машинобудування в Україні є падіння платоспроможності всіх основних ринків збуту - кінцевого споживання населення, інвестиційного та проміжного (комплектація і ремонтно-експлуатаційні потреби). На ринку збуту продукції машинобудування за останні роки відбулися структурні зміни, що характеризувались як загальним збільшенням частки проміжних витрат, так і їх перерозподілом за рахунок зменшення частки машинобудування і відповідного збільшення питомої ваги інших галузей економіки. Вивчення попиту, його прогнозування є необхідною умовою подальшого розвитку машинобудування.
Для більш ґрунтовного дослідження регіональних ринків у дисертаційній роботі пропонується низка заходів щодо удосконалення статистичної звітності про наявність і рух основних фондів (Ф.11-оф) і виробництво продукції (Ф.1-п). У зв’язку з тим, що показники стану ринку, його кількісні і якісні параметри виходять далеко за межі офіційної статистичної звітності, поряд з офіційними даними широко використані методи експертних оцінок, опитування, анкетування, що дозволило створити інформаційну базу як умову подальшого проведення досліджень.
У процесі дослідження галузевих і регіональних особливостей ринку продукції міжгалузевого призначення для ремонтно-експлуатаційних потреб розроблені теоретичні основи дослідження ринку виробничих товарів і методичні підходи до інформаційного забезпечення аналізу регіональних ринків у сучасних умовах. Визначено особливості ремонту обладнання виробничого призначення та регіональних ринків продукції для РЕП.
Із урахуванням напрямів розвитку науково-технічного прогресу запропоновано розширити номенклатуру продукції міжгалузевого призначення за рахунок мікроелектроніки й електротехніки як такої, що з галузевої переходить у міжгалузеву за рахунок подальшого поширення у процесі виробництва. Це дозволило більш повно оцінити місткість регіональних ринків.
Проведений аналіз споживачів продукції міжгалузевого призначення показав, що основна їх частка сконцентрована у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Полтавській областях та м. Києві. Найбільшими споживачами цієї продукції для ремонтно-експлуатаційних потреб є підприємства енергетики, металургії, хімічної та нафтохімічної, харчової промисловості, а також транспорту і зв’язку.
Як свідчить аналіз продажу продукції міжгалузевого призначення, основними джерелами її надходження на ринок є:
спеціалізовані підприємства і цехи у складі машинобудівних підприємств;
підприємства машинобудування, які отримували цю продукцію для комплектації і мають її залишки на складах;
комерційні структури, що акумулювали певну частину виробничих запасів і неліквідів.
За окремими видами номенклатури електротехнічної продукції та мікроелектроніки простежується тенденція до виходу на внутрішній ринок закордонних постачальників.
Відповідно до оцінки місткості ринку продукції міжгалузевого призначення для ремонтно-експлуатаційних потреб, із розглянутих чотирьох видів продукції перше місце займає електротехніка, друге - інструмент, далі - литво і електроніка. Найбільшим споживачем є Донецька, найменшим - Закарпатська і Чернівецька області.
Прогноз територіальної структури попиту на період до 2010 року, в основу якого покладено сценарій розвитку, передбачений у "Проекті прогнозу економічного і соціального розвитку України до 2000 і 2010 років", показав чітке визначення тенденції до зменшення частки регіонів із розвинутим гірничо-металургійним і паливно-енергетичним комплексом, а саме: Донецької, Дніпропетровської, Луганської, Полтавської, Харківської областей.
Враховуючи, що обладнання і устаткування, яке використовується у всіх галузях економіки, має тривалий термін експлуатації і вироблене переважно на машинобудівних підприємствах колишнього СРСР, більшість з яких (особливо в Україні) знаходяться у кризовому стані, у недалекому майбутньому передбачаються проблеми із забезпеченням ремонтно-експлуатаційних потреб. Тим більше, що більшість приладів і комплектуючих, які ще знаходяться у залишках і неліквідах, виготовлені переважно у 1989-1993 рр. і знаходяться на межі допустимих термінів зберігання. Перехід на зарубіжні вироби може призвести, з одного боку, до додаткових витрат на переробку окремих вузлів, а з другого - ще більшого зниження шансів вітчизняного машинобудування закріпитися хоча б на внутрішньому ринку продукції. Зважаючи на те, що крім вітчизняних комплектуючих на ремонтно-експлуатаційні потреби використовується певна частина імпортних виробів, зростання виробництва продукції міжгалузевого призначення для РЕП, що є аналогом зарубіжної, стає вагомим фактором розвитку машинобудівного комплексу.
З метою покращення інформаційного забезпечення дослідження ринку пропонується в окремих регіонах і насамперед у великих промислових центрах, створити регіональні банки даних, які б акумулювали інформацію у двох напрямах:
виробничий апарат машинобудівних підприємств, детальна номенклатура їх продукції, залишки готової продукції та невикористані комплектуючі на складах підприємств;
попит на готову продукцію міжгалузевого призначення, причому, враховуючи надзвичайно широкий асортимент виробів, слід виділити ті, що частіше виходять із експлуатації і мають широке застосування.
У сучасних умовах набуває важливості регіональний аспект удосконалення організаційної структури машинобудування, особливо регіональної організації та створення міжгалузевих об’єднань машинобудування на регіональному, загальнодержавному і міжнародному ринках з урахуванням територіального поділу потреб і місткості ринку. Крупні організаційні структури необхідні не тільки у сфері виробництва, а і в посередництві. Потрібно створити систему регіональних посередників, завданням яких є: вивчення попиту регіональних ринків у продукції міжгалузевого призначення; забезпечення споживачів продукцією міжгалузевого призначення у межах своїх регіонів; створення єдиної мережі централізованих складів запчастин, включаючи продукцію міжгалузевого призначення.
Проведений аналіз тенденцій розвитку світових ринків мікроелектроніки виявив наявність незадоволеного попиту на продукцію електронної промисловості, зокрема, на пасивні елементи (конденсатори, резистори і т.д.). Тому вітчизняним виробникам слід скористатися цією можливістю і вийти на зовнішні ринки (країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону і США).
Для розширення попиту на продукцію вітчизняного машинобудування недостатньо лише вивчати і прогнозувати ринок. Нагальною є потреба розробки комплексу заходів щодо програмування, які б передбачали формування секторів ринку з урахуванням наявного в регіоні виробничого і науково-технічного потенціалу. Важливо також змінити загальноекономічну ситуацію у державі, підвищити платоспроможний попит в інших секторах ринку - кінцевого споживання та інвестиційного.
Публікації автора:
Монографії та брошури:
Романенко В.А. Регіональні ринки продукції машинобудування для ремонтно-експлуатаційних потреб. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – 331 с.
Україна: проблеми економічного зростання та мобілізації внутрішніх резервів економіки/ Дорогунцов С.І, Данилишин Б.М., Борщевський П.П., Чернюк Л.Г., Романюк С.А., Лисецький А.С., Калашников Б.В., Тарасова Н.В., Горська О.В., Костицький В.В., Піріашвілі Б.З., Богданова В.О., Калініченко, Євдощук В.С., Романенко В.А., Козієва І.П., Хакімов Я.М., Шмаглій О.В., Троян В.Л., Чернічко В.В., Нижник О.М., Скоробогатько С.В., Петровська І.О., Горський, Хлобистов Є.В., Шостак Л.Б., Панасюк Ф.Т., Дорогунцов І.С., Бочарова Л.В., Барканов В.І., Давгалюк Л.В. – К.: РВПС України НАН України, 2000. – 131 с. (Особистий внесок: обґрунтування необхідності розвитку внутрішнього ринку для підвищення конкурентоспроможності машинобудування. – С.45-47).
Промисловість // Продуктивні сили України: прогноз розвитку та розміщення на період до 2010 р.: В 2-х т. / Тарасова Н.В., Богданова В.О., Калініченко І.С., Терещенко М.О., Євдощук В.С., Романенко В.А., Горський А.М., Козієва І.П., Жарков П.П., Богачова Л.В., Гладуш В.М., Ліщук Л.В., Коваль Я.В., Голуб О.А., Піріашвілі Б.З., Хакімов Я.М., Ведмеденко Р.О., Ворончук М.М. , Бочкарьова Е.М., Чукаєва І.К., Гудима О.М., Шуліпенко В.Є.: В 2 т. – К.: РВПС України НАН України, 2000. – Т.1. – 291 с. (Особистий внесок: пропозиції щодо обмеження невиправданої конкуренції вітчизняних підприємств на внутрішньому ринку. – С.248-249).
Промисловість // Методичні рекомендації по розробці Схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу / Тарасова Н.В., Богданова В.О., Калініченко І.С., Романенко В.А. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – 330 с. (Особистий внесок: обґрунтування необхідності підвищення місткості внутрішнього ринку як основного чинника зростання виробництва у середньостроковому прогнозному періоді. – С.92-93).
Бем І.С., Бершеда Є.Р., Бабій Д.А., Бандур С.І., Борщевський П.П., Ворончук М.М., Грисюк М.М., Дорогунцов С.І., Коваль Я.В., Крижановський Б.М., Куценко В.І., Новоторов О.С., Ольшевський В.Й., Онищенко В.П., Осинський С.М., Паламарчук І.К., Палій О.М., Прейгер Д.К., Романенко В.А., Сахаєв В.Г., Степаненко А.В., Хакімов Я.М., Хвесик М.А., Черничко В.В. Стан та перспективи соціально-економічного розвитку м. Славутича у зв’язку з виведенням із експлуатації ЧАЕС: Препр. / РВПС України НАН України; 25-92. – К.: 1992. – 56 с. (Особистий внесок: розробка пропозицій по створенню наукомістких виробництв. – С.27-28).
Статті у наукових фахових виданнях:
Романенко В.А. Регіональні ринки продукції машинобудування України // Економіка України. – 1996. – №6. – С.90-91.
Романенко В.А. На підступах до нової регіональної політики // Вісник Національної академії наук України. – 1996. – №11-12. – С.17-19.
Романенко В.А. Машинобудування України на сучасному етапі. Що стримує розвиток галузі //Вісник Національної академії наук України. – 1997. – №7-8. – С.12-17.
Романенко В.А. Інтеграційні процеси в промисловості: яким буде український варіант? //Вісник Національної академії наук України. – 1999. – №7. – С.23-27.
Романенко В.А., Калініченко І.С. Зміни структури продукції: фактори і наслідки // Економіка України. – 1999. – №8. – С.35-40. (Особистий внесок: пропозиції по активізації внутрішнього ринку за рахунок збільшення частки доданої вартості в обсязі продукції).
Романенко В.А. Чи потрібна Україні електронна промисловість // Вісник Національної академії наук України. – 1999. – №4. – С.32-36.
Романенко В.А. Український ринок продукції ремонтно-експлуатаційного призначення // Економіка України. – 2000. – №6. – С.87-88.
Романенко В.А. Ремонт машин і обладнання: досвід, проблеми, перспективи // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2000. – С.36-47.
Романенко В.А. Машиностроение Украины и России: современные проблемы и пути сотрудничества // Экономист. – 2001. – №10. – С.66-68.
Романенко В.А., Калініченко І.С., Регіональна диференціація в економіці України // Економіка України. – 2001. – №6. – С.78-81. (Особистий внесок: визначення особливостей регіональної диференціації в промисловості України).
Калініченко І.С., Романенко В.А., Тарасова Н.В. Регіональна диференціація в Україні: методи досліджень // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2001. - С.159-166. (Особистий внесок: методичні підходи до застосування кореляційно-регресійного аналізу (багатофакторна модель) при визначенні рівня економічного розвитку регіонів).
Романенко В.А. Як підвищити конкурентоспроможність вітчизняної економіки (організаційний аспект) // Економіка промисловості. – 2001. – №2 (12). – С.17-20.
Романенко В.А., Калініченко І.С. Інформаційне забезпечення управління витратами // Економіка України. – 2002. – №3. – С.79-81. (Особистий внесок: обґрунтування необхідності змін у статистичній звітності з метою удосконалення обліку витрат на ремонт основних виробничих фондів).
Романенко В.А Зміни територіальної структури виробництва продукції машинобудування // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – С.232-237.
Романенко В.А. Сучасні чинники розвитку і розміщення машинобудування // Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів України: Зб. наук. пр. – Донецьк: Інститут економіки промисловості НАН України. – 2002. – С.147-151.
Романенко В.А. Актуальні питання планування виробництва (на прикладі машинобудування) // Вісник Технологічного університету Поділля. Частина 2, Том 1.: Економічні науки. – 2002. – №5. – С.28-29.
Романенко В.А. Стан ринку продукції машинобудування за даними міжгалузевого балансу України // Економіст. – 2002. – №7. – С.91-93.
Романенко В.А. Концептуальні підходи до розвитку машинобудування в Україні // Проблеми науки. – 2002. – №9. – С.28-31.
Романенко В.А. Ринок електрообладнання – основні загальносвітові тенденції // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. Вип. 19 – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. – 2002. – С. 95-96.
Романенко В.А. Сучасні тенденції розвитку світових ринків наукомісткої продукції (на прикладі мікроелектроніки) // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – К.: КНЕУ. – 2002. – Вип. 5 (12) – С. 155-161.
Романенко В.А. Стратегічні напрямки і пріоритети розвитку машинобудування на тривалу перспективу // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2002. – С. 79-84.
Романенко В.А. Региональные аспекты развития наукоемких производств // Прогнозирование экономического развития УССР: опыт и проблемы. – К.: СОПС УССР АН УССР. – 1990. – С.148-155.
Матеріали наукових конференцій:
Романенко В.А. Сучасні аспекти регіональних економічних досліджень // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. –К.: Знання. – 1999. – С.37-38.
Романенко В.А. Ринки збуту як важлива передумова розвитку продуктивних сил // Тези доп. 2 міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: Ніка-центр. – 2001. – С.49-50.
Романенко В.А. Основні проблеми інноваційного розвитку машинобудування // Тези доп. Київської міської наук.-практ. конф. “Промисловості міста – інноваційний шлях розвитку”. – К.: ТОВ “ДІА”. – 2002. – С.39-42.
Романенко В.А. Економічна освіта і сучасні чинники розвитку держави // Тези доп. Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Освіта як фактор національної безпеки”. – К.: Видавництво Академії муніципального управління. – 2003. – С.81-83.