Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Мащенко Віктор Петрович. Регіональні проблеми активізації трансформаційних процесів у споживчій кооперації: дисертація канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України ; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Мащенко В.П. Регіональні проблеми активізації трансформаційних процесів у споживчій кооперації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 - розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. - Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2003.

У дисертаційній роботі розкрита сутність понять “право кооперативної власності”, “персоніфікація, розмежуванні і закріплення власності”, “підприємництво”, систематизовано етапи розвитку кооперативного руху в Україні, взаємовідносини держави і кооперації, розроблено більш реалістичний механізм розподілу майна кооперативних підприємств і організацій, обгрунтовано технологію розробки системи бізнес-планування, удосконалено структуру бізнес-документів для різних ланок споживчої кооперації, розроблено методичні рекомендації щодо активізації підприємницької діяльності її регіональних структур, обгрунтовано шляхом удосконалення механізму перебудови діючої системи управління.

У дисертаційному дослідженні розроблено автором, теоретично узагальнено та представлено теоретико-методологічні підходи до розв’язання важливого науково–прикладного завдання активізації трансформаційних процесів в регіональних структурах споживчої кооперації України. Це дало змогу обгрунтувати напрямки та шляхи удосконалення ринкового організаційного механізму його розвитку на засадах приватного підприємництва тощо.

Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволили дійти наступних висновків:

1. Зміни, що відбуваються в економіці, безпосередньо вплинули на стан та шляхи подальшого розвитку споживчої кооперації, призвели до глибокої економічної кризи усіх галузей кооперативного господарства. У зв’язку з цим перед регіональними структурами споживчої кооперації, як і перед системою в цілому, постало завдання пошуку нових форм і методів роботи, адекватних сучасним ринковим умовам;

2. Визначення історичного досвіду та сучасних тенденцій розвитку споживчої кооперації дає можливість стверджувати, що тільки соціальна орієнтація системи та дотримання кооперативних принципів і цінностей дозволить їй успішно розвиватися в умовах ринкової економіки, бути стратегічним партнером держави, значне ж скорочення кількісних і якісних показників діяльності в обсягах і структурі сільського споживчого ринку обумовлене низьким платоспроможним попитом сільського населення, недостатнім рівнем конкурентоспроможності системи;

3. В ході дослідження встановлено пряму залежність між обсягами заготівельного обороту і розвитком виробництва, оптової і роздрібної торгівлі споживчої кооперації. Враховуючи це, в роботі запропоновані умови стабілізації та відновлення діяльності системи. Зокрема, доведено, що виходу із кризового стану будуть сприяти впровадження маркетингових принципів організації господарської діяльності, участь у формуванні сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, які створюються на базі реформованих сільськогосподарських підприємств.

4. Подвійний характер кооперативної власності, невпорядкованість та деформації її структури стали основою для критичного аналізу діючої програми завершення розмежування і закріплення власності, розробки нового механізму реформування кооперативної власності на базі проведення багаторівневого диференційованого розподілу майна;

5. Однією із головних причин кризового стану споживчої кооперації є недостатнє впровадження в практику роботи ринкових методів господарювання, заснованих на підприємницькій ініціативі, прибутковій діяльності;

6.В дисертації автором запропоновано власну методику розробки бізнес-планів, яка охоплює підприємства, галузі діяльності, споживчі товариства, районні і обласні споживспілки і Укоопспілку;

7. З метою вдосконалення організаційної структури управління необхідно на рівні районної ланки здійснювати укрупнення споживспілок шляхом створення міжрайспоживспілок та трансформації райспоживспілок в районні споживчі товариства.Для розв”язання цього завдання автором опрацьована власна модель організаційних перетворень в управління споживчою кооперацією.

8. Доведено на всіх ієрархічних його рівнях реалізація дисертаційних розробок і пропозицій у практичній діяльності підприємств і організацій споживчої кооперації дозволить підвищити ефективність їх діяльності: стабілізувати та поступово нарощувати обсяги роздрібного товарообороту, виробництва та заготівель, максимально використати конкурентні переваги системи в економіці ринкового типу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Бутко М.П., Мащенко В.П. Регіональні проблеми інноваційно-інвестиційних трансформацій в Україні. . Продуктивні сили і регіональна економіка 3б. наук. пр. В 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, - 2003.– Ч. 1. - С.15-23. Особистий внесок: запропоновано шляхи активізації інноваційного розвитку регіональних господарських систем.

2. Мащенко В.П. До 130-річчя Сокиринського ощадно-позичкового товариства Павла Галагана. Сіверянський літопис. - 2001.- № 5.- С.156-165.

3. Мащенко В.П. Споживча кооперація Чернігівщини: історія та розвиток. Сіверянський літопис. - 2002. - № 1.-С.88-92.

4. Мащенко В.П. Споживча кооперація і держава: взаємовигідна співпраця. Регіональні перспективи. - 2002. - № 1.-С.90-91.

5. Мащенко В.П. Активізація трансформаційних процесів у споживчій кооперації Чернігівщини. Сіверянський літопис. – 2002. - № 2. - С.149-151.

6. Мащенко В.П. Споживча кооперація Чернігівщини у 1930-1950 роки. Сіверянський літопис. - 2002. - № 3. - С.181-186.

7. Мащенко В.П. Стратегія активізації підприємницької діяльності в споживчій кооперації Чернігівського регіону. Продуктивні сили і регіональна економіка. 3б. наук. пр. В 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, - 2003. – Ч. 2. - С.81 – 87.

Тези доповідей:

8. Горська О.В. Мащенко В.П. Умови і обмеження сучасного економічного зростання в Україні. Тези доповідей першої наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління”. В 2 ч. – К.: КУЕТТ - 2003. – Ч. 2.- “Економіка і управління”. – С. 4 – 6.