Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Пушак Галина Іванівна. Регіональні фактори розвитку видавничо-поліграфічного комплексу : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Пушак Г.І. Регіональні фактори розвитку видавничо-поліграфічного комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Ужгородський національний університет. – Ужгород, 2008.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад і розробці науково-методичних підходів щодо виявлення та ефективного використання регіональних факторів розвитку ВПК в умовах ринку. У роботі досліджено значення регіонального ринку в системі факторів розвитку ВПК, розкрита його роль в умовах становлення ринку, визначено та класифіковано регіональні фактори розвитку ВПК.

Проведено комплексне дослідження сучасних особливостей державних регуляторів і галузевого нормативного забезпечення розвитку ВПК.

Обґрунтовано рекомендації з формування траєкторії розвитку ВПК, вдосконалення його нормативного забезпечення.

Запропоновано напрямки активізації розвитку ВПК на засадах підвищення інтелектуального потенціалу регіону.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення і обґрунтовано методичні підходи до ефективного залучення і використання регіональних факторів розвитку ВПК.

Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати наступні висновки та пропозиції:

1. Дослідження регіональних економічних систем і комплексів та факторів їх розвитку виокремилося у специфічний напрям регіональної економіки в Україні та за її межами. Наслідком цього стало формування відповідних концептуальних узагальнень та теорій (зокрема, концепцій функціонування регіональних ринків, управління регіональним розвитком, теорії розміщення виробництва, розвитку продуктивних сил та ін.). В сучасних умовах інноваційний розвиток національної економіки визначається фактором інформаційного забезпечення суспільства, сприяти якому в змозі і повинен ВПК регіону, реформування, адаптація до ринкових умов і подальший розвиток якого визначаються притаманними конкретному регіону факторами. Результатом дисертаційного дослідження стало глибше розуміння економічної суті формування і розвитку ВПК, як важливої підсистеми економіки регіону, наукове обґрунтування впливу регіональних факторів на розвиток досліджуваного комплексу в умовах ринку.

2. ВПК регіону формує сукупність суб’єктів господарювання різних форм власності, що розміщені на території даного регіону і виконують функції із забезпечення видавничою та поліграфічною продукцією населення і господарські структури регіону, здійснюють міжрегіональне співробітництво і для ефективного функціонування поєднані між собою організаційно-економічними, технологічними й управлінськими зв’язками, які регулюються на державному та регіональному рівнях економічними, нормативно-законодавчими і адміністративними методами.

3. Ринок видавничої продукції, як сукупність економічних, фінансових і правових відносин її виробників та споживачів, формується і функціонує за притаманною йому організаційною структурою і специфічним економічним механізмом, спрямованим на забезпечення взаємних інтересів всіх суб’єктів відносин. Доведено, що функціонування регіонального ринку продукції ВПК визначається зв’язками: між потребами господарюючих суб’єктів і населенням регіону та виробництвом продукції ВПК; попитом і пропозицією на регіональному ринку товарів і послуг підприємств ВПК; диференціацією доходів господарюючих суб’єктів і населення регіону та характером їх споживання; рівнем і структурою споживання; осуспільненою і індивідуалізованою формами споживання тощо. Насиченість та ємність регіонального ринку продукції ВПК значною мірою визначається ефективністю господарської структури регіону.

4. ВПК регіону властиві свої, індивідуальні особливості розвитку, суть яких полягає у наявності специфічних рис, процесів, станів, ознак комплексу чи його підсистем. Порівняння їх характеристик з показниками інших регіонів і аналогічними середніми величинами загалом по Україні протягом визначеного періоду часу може бути орієнтиром при виборі напрямків розвитку ВПК регіону, обґрунтуванні його пріоритетів.

5. На розвиток та ефективність функціонування ВПК та його підсистем впливає низка факторів, під якими розуміються предметні й функціональні характеристики середовища, в якому відбувається їх господарська діяльність. Основою ефективного функціонування і розвитку ВПК є фактори внутрішнього середовища регіону, основні параметри якого мають сукупний вплив на кінцеві результати господарської діяльності. Регіональні фактори розвитку ВПК та його підсистем можна поділити на наступні групи: економічні, соціальні, територіально-географічні, науково-технічні, історико-культурні.

6. Основна вимога до механізму управління залученням в господарський обіг регіональних факторів розвитку ВПК і його підсистем полягає в тому, щоб він забезпечував зростання виробництва, збалансованість попиту та пропозиції, підвищення якості видавничої продукції.

7. Вибір і формування ефективної траєкторії розвитку регіонального ВПК і його структур повинна ґрунтуватися на використанні сучасних методів економічної діагностики, які крім визначення основних перспективних показників дозволять давати оцінку їх діяльності на основі співставлення динаміки інтегральних індексів окремих показників: активність росту кількості видавничо-поліграфічних структур в регіоні; активність росту обсягів виробництва видавничої продукції в регіоні; активність росту обсягів реалізації видавничої продукції у регіоні.

7. В умовах ринку вдосконалення нормативно-законодавчого забезпечення розвитку ВПК повинно бути спрямоване передусім на регламентування чіткого порядку та термінів виконання замовлень; належної якості друкованої продукції; раціональних схем матеріально-технічного забезпечення, що підвищить рівень технологічної та виконавської дисципліни в структурах ВПК, збільшить відповідальність видавництв і поліграфічних підприємств за порушення договірних зобов’язань.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Пушак Г. І. Удосконалення законодавчо-нормативної бази видавничо-поліграфічного комплексу України / Г. І. Пушак // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика. (Щорічник наукових праць). - Львів, 1998. - Випуск VІ. - С. 167-171.

  2. Пушак Г. І. Внутрішньо- і позакомплексні зв’язки систем видавничо-поліграфічного комплексу / Г. І. Пушак // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності. (Щорічник наукових праць). - Львів, 2000. - Випуск ХІХ. - С. 314-321.

  3. Пушак Г. І. Деякі аспекти відносин видавництв і друкарень України в сучасних умовах господарювання / Г. І. Пушак // Наукові записки. (Науково-технічний збірник). – Львів, 2001. - Випуск 4. - С. 45-46.

  4. Пушак Г. І. Видавнича діяльність в Україні: статистичний аналіз по видах видавничої продукції / М. М. Масловатий, Г. І. Пушак // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів. (Збірник наукових праць).- Львів, 2003. - Випуск 3 (ХLІ). - С. 197-206. (Авторові належить 0,3 д.а., особистий внесок: досліджено та проаналізовано насиченість інформаційного простору України та її регіонів вітчизняною друкованою продукцією).

  5. Пушак Г. І. Оцінка ринку видавничої продукції України / Г. І. Пушак // Економіка промисловості. – 2003. - №4 (22). – С. 32-39.

  6. Пушак Г. І. Розвиток малого підприємництва у видавничо-поліграфічній галузі України / А. М. Штангрет, В. В. Шляхетко, Г. І. Пушак // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. - Донецк, 2006. - С. 158-165. (Авторові належить 0,3 д.а., особистий внесок: на основі дослідження виробничо-господарської діяльності малих суб’єктів підприємництва ВПК окреслено основні проблеми, що стосуються його розвитку).

У інших виданнях

  1. Пушак Г. І. Законодавчо-нормативна база і якість продукції видавничо-поліграфічного комплексу / Г. І. Пушак // Квалілогія книги: збірник наукових праць. – Львів, 2000. - С. 271-274.

  2. Пушак Г. І. Проблеми вдосконалення взаємовідносин видавництв та поліграфічних підприємств в сучасних умовах господарювання / Г. І. Пушак // Доповіді Другої науково-технічної конференції студентів і аспірантів “Друкарство молоде”. – К., 2002. – С. 93-97.

  3. Пушак Г. І. Договірні відносини у видавничо-поліграфічному комплексі України / Г. І. Пушак // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Львів, 2003. – С. 224-225.

  4. Пушак Г. І. Вплив податків на розвиток вітчизняного видавничо-поліграфічного комплексу / Г. І. Пушак // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: Матеріали VІ-ої Міжнар. наук.-практ. конф. – Донецьк, 2006. – С. 234-237.

  5. Пушак Г. І. Інтелектуальний потенціал регіону як фактор розвитку видавничо-поліграфічного комплексу регіону / Г. І. Пушак // Теорія і практика стратегічного управління розвитком регіональних суспільних систем. (Збірник тез доповідей). - Івано-Франківськ, 2007. – С. 176-178.