Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шевчук Ірина Богданівна. Регіональна політика формування ринків медичних послуг : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Шевчук І.Б. Регіональна політика формування ринків медичних послуг. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Полтава, 2008.

Дисертація присвячена теоретико-методологічним і прикладним питанням розроблення регіональної політики формування й розвитку регіональних ринків медичних послуг.

Розкрито зміст, принципи, функції та завдання регіональної політики формування регіональних ринків медичних послуг (РРМП). Здійснено класифікацію факторів формування регіональних ринків медичних послуг і охарактеризовано окремі класи факторів, урахування чого дасть змогу формувати ефективну регіональну політику розвитку РРМП. Розроблено методику встановлення просторової асиметрії формування регіональних ринків медичних послуг. Обґрунтовано напрями формування регіональної політики розвитку РРМП та шляхи підвищення ефективності функціонування регіонального ринку медичних послуг. Сформовано пропозиції щодо вдосконалення територіальної організації ринку медичних послуг.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і представлено авторський варіант розв’язання наукової проблеми, що полягає у формуванні і розробці науково-практичних рекомендацій щодо розроблення регіональної політики формування і розвитку регіональних ринків медичних послуг. За результатами дисертаційного дослідження сформовано такі висновки та пропозиції:

1. Формування регіональної політики регіональних ринків медичних послуг є важливою умовою досягнення позитивних змін у медичній галузі, оскільки дієвість її заходів сприятиме зростанню рівня забезпеченості всіх верств населення регіону якісними і доступними медичними послугами, зведенню до мінімуму факторів, що спричиняють соціальну напругу в суспільстві. З урахуванням цього було визначено зміст, принципи, функції та завдання такої політики.

2. На основі теоретичних узагальнень і систематизації понятійно-термінологічного апарату дано авторське тлумачення змісту поняття «регіональний ринок медичних послуг», оцінені організаційно-економічні та правові передумови його формування. При цьому встановлено, що стан регіональних ринків медичних послуг є далеким від ринків досконалої конкуренції. Усе це дає змогу, враховуючи суть такого ринку та особливості його формування, розробити підходи до перспективного розвитку РРМП в Україні.

3. Обґрунтовано доцільність урахування під час розроблення регіональної політики розвитку РРМП економічних, соціально-демографічних, політико-правових, екологічних, релігійних, природно-географічних та інноваційних факторів формування регіональних ринків медичних послуг.

4. У процесі дослідження еволюції РРМП було виявлено, що конкуренція на РРМП є ще доволі слабкою, а поширенню платних медичних послуг у регіонах України властивий процес дифузії, який спрямований від регіональних центрів, де розташовані вузлові медичні установи, до периферійних населених пунктів. Доведено, що активізація цього процесу та створення належних конкурентних умов діяльності на регіональних ринках медичних послуг мають знайти своє відображення у заходах регіональної політики розвитку РРМП.

5. У роботі запропоновано методику оцінки просторової асиметрії формування РРМП через розрахунок коефіцієнта асиметрії, який базується на співвідношенні інтегральних індексів сприятливості умов формування попиту та пропозиції медичних послуг. Дані індекси об’єднують низку часткових показників, що характеризують сприятливість умов для формування попиту і пропозиції медичних послуг у регіоні. Практичне значення має здійснене на їх основі групування регіонів, зокрема для розроблення напрямів регіональної політики розвитку РРМП.

6. Обґрунтовано організаційно-економічний механізм реалізації регіональної політики розвитку РРМП, завдяки якому здійснюється вибір мети і напрямів формування такої політики з урахуванням попиту та пропозиції медичних послуг у регіоні, розроблення заходів їх реалізації. Запропоновано інструментарій впливу на суб’єктів РРМП, за допомогою котрого формуються мотиви, стимули, заборони для досягнення у регіонах якісно нового рівня надання населенню медичних послуг.

7. Визначено головним завданням удосконалення територіальної організації ринку медичних послуг збалансоване поєднання суб’єктів ринку медичних послуг на різних територіальних рівнях для якісного та повного задоволення потреб і попиту на медичні послуги всіх соціально-економічних груп населення. Це забезпечуватиме: населенню регіону максимальний доступ до якісних медичних послуг; використання повною мірою ресурсів регіональних систем охорони здоров’я; гнучкість роботи медичних закладів для пристосування до нестійких умов зовнішнього середовища РРМП; надійність функціонування суб’єктів РРМП. Доведено, що на сьогоднішній день ієрархічна система надання послуг, яка сформована у сфері охорони здоров’я, повинна залишатися базовою у територіальній організації вітчизняного ринку медичних послуг та РРМП. Але вона має бути доповненою розміщенням нових медичних об’єктів, що надають конкретні (часто ексклюзивні) послуги відповідно до попиту населення і які в перспективі можуть стати елементами кластерних та мережних структур у цій сфері. Для обґрунтування необхідності розміщення нових медичних закладів у межах території в роботі було запропоновано методику прогнозування величини радіуса обслуговування населення медичними закладами регіону.

8. Розкрита важливість структурування процесу підвищення ефективності функціонування РРМП на п’ять етапів (діагностика ефективності функціонування РРМП; визначення регіональних пріоритетів підвищення ефективності функціонування РРМП; прогноз можливих змін впливу факторів на розвиток РРМП; вибір заходів підвищення ефективності функціонування РРМП; механізм контролю за реалізацією заходів підвищення ефективності та функціонуванням РРМП), що дозволить оцінити і передбачити рівень соціальної та економічної ефективності таких ринків і розробити систему дієвих заходів, спрямованих на його підвищення. Наголошується на більшій цінності для суспільства соціальної ефективності, яка проявляється у відповідності результатів функціонування РРМП основним соціальним потребам суспільства: забезпечення рівного доступу до медичних послуг та задоволення їх якістю, нарощування капіталу здоров’я населення регіону, створення робочих місць для висококваліфікованого медичного персоналу тощо.

9. Результати дослідження можуть бути використані у роботі регіональних і місцевих органів влади для оцінки соціально-економічного розвитку регіону під час розроблення рекомендацій щодо реформування регіональних систем охорони здоров’я та вдосконалення територіальної організації як вітчизняного, так і регіональних ринків медичних послуг.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Шевчук І.Б. Регіональна медико-соціальна статистика: напрямки розвитку /Л.Т.Шевчук, І.Б.Шевчук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів (Збірник наукових праць). Випуск 3 (XLI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2003. – С. 357–365. Особистий внесок: окреслено статистичні показники, які характеризують процес формування регіональних ринків медичних послуг.

  2. Шевчук І.Б. Національні та регіональні особливості формування ринку послуг в сфері охорони здоров’я України / І.Б.Шевчук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (Збірник наукових праць). Випуск 2 (XL) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Частина 2. – Львів, 2003. – С. 27–39.

  3. Шевчук І.Б. Формування регіональної цінової політики у сфері медичних послуг / І.Б.Шевчук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Збірник наукових праць). Випуск 5 (XLІІІ). В 3-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Ч.ІІІ. –Львів, 2003. – С. 339–347.

  4. Шевчук І.Б. Проблеми розвитку ринку послуг в сфері охорони здоров’я України / І.Б.Шевчук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи (Збірник наукових праць). Випуск 3 (ХLVII) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. Частина 1. – Львів, 2004. – C. 360– 369.

  5. Шевчук І.Б. Розвиток віртуальної економіки Закарпатської області / А.В.Шевчук, І.Б.Шевчук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Соціально-економічний розвиток регіону: діагностика, стратегія, управління. Випуск 4 (60) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2006. – С.220–237. Особистий внесок: обґрунтовано роль медичних Інтернет-магазинів у формуванні ринків медичних послуг.

  6. Шевчук І.Б. Методика оцінки рівня просторової асиметрії формування регіональних ринків медичних послуг / І.Б.Шевчук // Экономика и управление. – Симферополь, 2008. – №2–3. – С.26–33.

Статті в інших виданнях

  1. Шевчук І.Б. До питання впливу ринку послуг сфери охорони здоров’я на формування здоров’я населення / І.Б.Шевчук // Здоровий спосіб життя: збірник наукових статей. Випуск 6. – Львів, 2005, В-во ПП “Бодлак”. – С.80-85.

  2. Шевчук І.Б. Роль об’єктів соціальної сфери та спортивних споруд у формуванні здорового способу життя населення України / І.Б.Шевчук // Здоровий спосіб життя: збірник наукових статей. Випуск 7. – Львів, 2005, Видавництво ПП “Бодлак”. – С. 81–86.

  3. Шевчук І.Б. Фізична краса людини в контексті формування здорового способу життя / І.Б.Шевчук // Здоровий спосіб життя: збірник наукових статей. Випуск 8. – Львів, 2005, Видавництво ПП. “Бодлак”. – С. 63–68.

  4. Шевчук І.Б. Здоровий спосіб життя жінки – шлях до народження здорової дитини // Здоровий спосіб життя: збірник наукових статей. Випуск 11. – Львів, 2006, Видавництво ПП “Бодлак”. – С. 68–72.

  5. Шевчук І.Б. Вплив використання засобів мобільного зв’язку на здоров’я населення / Т.Е.Зборовська, І.Б.Шевчук // Здоровий спосіб життя: збірник наукових статей. /Ред.-доц. Ю.М.Панишко. - Випуск 16. – Львів: Видавництво ПП “Бодлак”, 2007 – С. 11–14 Особистий внесок: з’ясовано суттєвість впливу мобільного зв’язку на здоров’я дітей.

  6. Шевчук І.Б. Особливості ретроспективної динаміки захворюваності населення і напрямки поліпшення суспільного здоров’я України / Л.Т.Шевчук, І.Б.Шевчук // Здоровий спосіб життя: збірник наукових статей. /Ред.-доц. Ю.М.Панишко. - Випуск 23. – Львів: Видавництво ПП “Бодлак”, 2007. – C. 56–61. Особистий внесок: проаналізовано характер впливу медико-соціальної ситуації в Україні на здоров’я населення.

Матеріали наукових конференцій

  1. Шевчук І.Б. Проблеми підготовки нового типу керівників медичних закладів в умовах ринкових відносин / О.В. Любінець, І.Б.Шевчук // Актуальні питання післядипломної освіти в Україні: учбово-методична конференція, присвячена 80-річчю ХМАПО, 11–12 лист. 2003 р.: тези доповіді. – Харків, 2003. – С.183–184. Особистий внесок: відсутність досвіду та наукової літератури віднесено до проблем підготовки медичних менеджерів.

  2. Шевчук І.Б. Шляхи підвищення якості підготовки менеджерів системи охорони здоров’я / О.В.Любінець, І.І.Фуртак, І.Б.Шевчук // Проблеми медичної та фармацевтичної освіти і шляхи підвищення якості підготовки лікарів і фармацевтів в Україні: науково-методична конференція, 5–7 лист. 2003 р.: тези доповіді. – Харків, 2003. – С.62. Особистий внесок: запропоновано навчання медичних менеджерів здійснювати з орієнтацією на регіональні особливості у споживанні і виробництві медичних послуг.

  3. Шевчук І.Б. Сучасні інформаційні технології як фактор розвитку ринку послуг в сфері охорони здоров’я / І.Б.Шевчук, А.В.Шевчук // Інформаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині: IV науково-практична конференція з міжнародною участю, 26–28 травня 2004 р.: тези доповіді. – Київ, 2004. – С.115–116. Особистий внесок: обґрунтовано доцільність розвитку телемедицини в Україні.

  4. Шевчук І.Б. Розвиток ринку послуг в сфері охорони здоров’я як фактор формування здоров’я населення / І.Б.Шевчук // Здорове довкілля – здорова нація: І Всеукраїнська науково-практична конференція, 27–29 травня 2004 р.: тези доповіді. – Бердянськ, 2004. – С.123–124.

  5. Шевчук І.Б. Гендерні проблеми ринку праці в Україні / А.В.Шевчук, І.Б.Шевчук // Подолання гендерної та вікової дискримінації на ринку праці в Україні: реалії та перспективи: Всеукраїнська науково-практична конференція, 20–21 січня 2006 р. – Львів: В-тво Нац. університету “Львівська політехніка”, 2006. – С. 126–134. Особистий внесок: проаналізовано диспропорції у наявних медичних кадрах в Україні.

  6. Шевчук І.Б. Ринок медичних послуг України: погляд у перспективу / І.Б. Шевчук // Географічні проблеми розвитку продуктивних сил України: IV Всеукраїнська наукова конференція, 16–17 травня 2007 р.: тези доповіді. – К.: ВГЛ “Обрії”, 2007. – С. 135–136.

  7. Шевчук І.Б. Ефективність функціонування регіональних ринків медичних послуг в контексті забезпечення сталого розвитку регіонів України / І.Б.Шевчук // Стратегія забезпечення сталого розвитку України: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., м.Київ, 20 травня 2008 р. – У 3 ч. / РВПС України НАН України – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 3. – С.61–65.