Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Кравців Василь Степанович. Регіональна екологічна політика в умовах становлення ринкової економіки в Україні (теорія, методи, практика) : Дис... д-ра наук: 08.00.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Кравців В.С. Регіональна екологічна політика в умовах становлення ринкової економіки в Україні (теорія, методи, практика). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.06. – Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена теоретико–методологічним і прикладним питанням формування та реалізації регіональної екологічної політики в період трансформації соціально-економічних відносин в Україні. В роботі обґрунтовано теоретичну сутність та зміст поняття «регіональна екологічна політика», визначено її місце в системі регіональної політики, проведено конструктивний аналіз законодавчо–нормативної бази у сфері управління екологічною безпекою на регіональному рівні.

Розкрито соціально–економічний зміст екологічної безпеки, показано її особливості, висвітлено методологічні підходи до вивчення взаємозв’язків між економічним розвитком та станом довкілля, показано роль ринкових важелів у системі інструментів реалізації регіональної екологічної політики.

Розроблено концептуальну модель регіональної екологічної політики, запропоновано методичні положення щодо розробки регіональних екологічних програм, здійснено оцінку ефективності фінансово – економічних механізмів реалізації регіональної екологічної політики. Опрацьовано конкретні пропозиції щодо інституційного забезпечення регіональної екологічної політики та запровадження нових форм її активізації.

Виконане дослідження дає підстави зробити наступні висновки теоретичного та прикладного характеру.

1. В екологічній, як і в будь-якій іншій політиці, завжди присутній елемент регіоналізму, який надає їй не тільки специфічних рис, а й трансформує у нове поняття регіональної екологічної політики, що потребує відповідного теоретичного аналізу й осмислення.

Потребу регіоналізації екологічної політики можна пояснити не тільки значною екологічною диверсифікацією території України, а передусім особливостями соціально-економічних процесів у регіонах, які в історичному, природному, соціальному, економічному відношеннях є далеко не однорідними.

Звідси випливає об'єктивна необхідність регіональної диференціації управлінських рішень та практичних дій, спрямованих на стабілізацію і поліпшення екологічної ситуації. Потреба проведення регіональної екологічної політики виникає тоді, коли в умовах диверсифікованого екологічного простору стає очевидною низька результативність уніфікованих механізмів регулювання стану довкілля.

2. Основою сучасної екологічної політики є нормативні підходи, які орієнтують природоохоронну діяльність на досягнення визначених нормативів якості природного середовища. Вони, як відомо, регламентують якісні параметри гранично допустимого вмісту хімічних речовин та інших видів шкідливого впливу на природні компоненти. Вважають, що ці норми є екологічно допустимими, а тому й соціально безпечними. Такій концепції відповідає чинна модель управління природним середовищем.

Зараз об'єктивно назріла потреба формування екологічної політики на принципово нових засадах. Теоретичною базою такої політики може слугувати концепція ризику.

Досвід свідчить, що теорія абсолютної екологічної безпеки виробництва є нереальною і, за своєю суттю, вторинною щодо концепції ненульового ризику, яка дає змогу суттєво змістити акценти практичних дій з виробництва на людину і відповідно будувати тактику і стратегію природоохоронних заходів.

3. Результативність регіональної екологічної політики залежить від ефективності інструментів її практичної реалізації. Під ними слід розуміти сукупність адміністративних, правових, економічних, соціально-психологічних важелів регулювання суспільних відносин для досягнення цілей екологічної політики. Серед них, безумовно, провідне місце займають економічні.

В Україні такими важелями є збори за забруднення довкілля як основне джерело фінансування природоохоронних заходів.

У цілому погоджуючись з тим, що чинна практика нарахування і стягнення зборів за забруднення довкілля, особливо в частині фактичної сплати, має ряд недоліків, видається, що діючий механізм себе не вичерпав і в найближчій перспективі в Україні йому альтернативи немає.

Треба констатувати, що з арсеналу сучасної екологічної політики фактично випав недержавний сектор економіки. Тому актуальним видається питання запровадження ефективних механізмів стимулювання підприємницьких структур та приватного бізнесу до участі у вирішенні екологічних проблем.

Не менш важливим завданням є налагодження чітких процедур екологічної регламентації здійснюваних приватизаційних процесів. Насамперед це стосується встановлення взаємоприйнятних правил розподілу відповідальності між державними органами і приватизованими підприємствами за уже завдані збитки. Екологічний фактор має відображатись у вартості майна об'єктів, які приватизуються.

4. Формування та реалізація регіональної екологічної політики в Україні здійснюється на основі законодавчо-нормативної бази.

Одним із найважливіших завдань наукових досліджень на сучасному етапі у сфері екологічного законодавства є розроблення уніфікованого правового акту екологічного законодавства у формі Екологічного кодексу, адже у сфері взаємодії суспільства і природи існує багато проблем, що не можуть бути вирішені в галузевому законодавстві – земельному, надровому, водному, лісовому та іншому.

Одним із важливих напрямів удосконалення екологічного законодавства України на сучасному етапі є його гармонізація із законодавством економічно розвинутих держав, які впродовж останніх десятиліть створили ефективне екологічне законодавство та накопичили значний досвід забезпечення його реалізації на практиці.

5. Важливе місце серед теоретичних моделей економічного розвитку, що тісно пов'язані з екологічною безпекою, посідає теорія суспільних благ.

Що стосується екологічної безпеки у сучасному контексті, то варто згадати гуманітарні аспекти питання у різних його вимірах (духовному, культурному, моральному тощо). Вони, як правило, визначаються рівнем екологічної свідомості населення, яка формується під впливом багатьох чинників, і в першу чергу через виховання, освіту, традиції народу. Під дією цих та інших факторів поступово формується екологічний менталітет нації, що надає їй рис самобутності та своєрідності.

Зазначимо, що гуманітарний зріз екологічної безпеки потребує глибоких і всебічних наукових досліджень з погляду розвитку процесів державотворення. В цьому плані надзвичайно актуальне вивчення екологічної безпеки як засобу консолідації української нації.

6. Аналіз наукових підходів до вивчення проблеми взаємозв’язку між економічним розвитком і економічною безпекою дозволяє зробити важливі висновки. Перший: екологічна безпека стає одним із ключових елементів глобальної безпеки і ніхто не заперечує факту загострення екологічної ситуації і необхідності здійснення ефективної політики щодо її стабілізації і покращення. Другий: на сьогоднішній день відсутнє однозначне тлумачення характеру взаємозв’язків між економічним ростом і рівнем екологічної безпеки. Погляди вчених на цю проблему значно різняться, часто набувають полярних форм, що ускладнює можливість вироблення взаємоприйнятної концепції екологобезпечного розвитку цивілізації. Третій: спільною домінантою існуючих теоретичних підходів до питання оптимізації взаємодії суспільства і природи є визнання факту зростання антропогенного навантаження на природне середовище і, як результат, зменшення асиміляційного потенціалу екосистем, тобто зниження рівня їх здатності до самовідновлення. А раз так, то функцію регулятора в системі «суспільство–природа» в теперішній ситуації може виконати лише суспільство.

7. Принципове значення для ефективної державної регіональної політики в сфері екологічної безпеки має чітке теоретичне обґрунтування її місця в системі ринкової економіки. На думку автора, інтервал дії ринкових регуляторів у сфері охорони навколишнього середовища значно звужується порівняно з традиційними господарськими сферами, тому можна говорити винятково про ринок засобів досягнення соціально необхідних рівнів екологічної безпеки. При цьому просторово-часова регламентація цих рівнів та її інфраструктурне забезпечення входять до компетенції адміністративних методів.

Отже, екологічна безпека, як специфічний вид суспільних благ та невід’ємний елемент національної безпеки, є одним з пріоритетних напрямів державної політики, регіональний зріз якої відіграє провідну роль у гарантуванні екологобезпечного розвитку держави в цілому.

8. Залежно від поставленої мети і завдань, ключовими принципами регіональної екологічної політики є:

– відмова від абсолютно нереальної концепції нульового ризику, як теоретичної основи екологічних програм, і перехід до планування практичних дій, спрямованих на його мінімізацію;

– поступовий перехід від тактики ліквідації забруднень до політики превентивних дій, спрямованих на їх попередження;

– перехід від локальних орієнтирів нормативного регулювання якості природного середовища до територіальних норм екологічної безпеки, що виражаються формулою «мислити глобально, діяти локально»;

– екологізація системи управління, що передбачає обов'язкове врахування екологічних факторів при прийнятті нормативних актів і рішень;

– селективне фінансування природоохоронної діяльності, що вимагає концентрації коштів в першу чергу на пріоритетних напрямах екологічної політики, реалізація яких принесе відчутні результати;

– партнерство суб'єктів екологічної політики, що означає взаємодію і компроміс обласних і місцевих органів влади, природоохоронних структур, політичних партій і громадських організацій;

– перехід від протистояння бізнесу і екології до співробітництва між ними, стимулювання активізації таких процесів;

– екологічна орієнтація економічних реформ, тобто, реалізація економічних реформ (структурна перебудова, конверсія, приватизація і т.д.) покращує екологічну ситуацію, а не навпаки;

– економічна відповідальність суб'єктів господарювання за стан природного середовища, що виражається загальною формулою «забруднювач платить»;

– визнання загальноприйнятих світових орієнтирів екологічної політики, що передбачає максимально можливе в наших умовах врахування в практичних діях визнаних міжнародним співтовариством пріоритетів природоохоронної діяльності;

– гласність екологічної політики, що означає постійне інформування населення про стан природного середовища і заходи щодо його покращення.

9. Аналіз наукової літератури засвідчує чималий досвід застосування різноманітних інструментів практичної реалізації регіональної екологічної політики, основними з яких є економічні.

Однак їхній арсенал може і мусить бути значно ширшим, включаючи нові, потенційно ефективні інструменти. До таких можна віднести запровадження еконадбавок за вироблену та ввезену екологічно небезпечну продукцію (наприклад, лаки і фарби, мінеральні добрива та пестициди, синтетичні миючі засоби та ін.), запровадження заставно-депозитної системи для потенційно екологічно небезпечних продуктів та устаткування (відпрацьованих масел, акумуляторів та батарей, люмінесцентних ламп, пластикової тари для напоїв тощо); запровадження спеціального маркування екологічно безпечної продукції та ресурсо- і енергозберігаючих пристроїв; плата за акустичний, електромагнітний, іонізуючий вплив на довкілля; запровадження пільгового оподаткування діяльності, що має природоохоронне значення. При цьому нові надходження мають слугувати не джерелом поповнення загальної частини державного бюджету, а безпосередньо забезпечувати природоохоронну діяльність. Новим і перспективним фінансово-економічним інструментом, впровадження якого може мати масштабний природоохоронний ефект, є екологічна конверсія зовнішнього боргу України.

10. Регіональний екологічний маркетинг, на нашу думку, може стати ефективним інструментом практичної реалізації регіональної екологічної політики.

Регіональний екологічний маркетинг повинен передбачати такі напрямки: а) спрямованість на потенційних туристів, коли за допомогою комплексу маркетингових комунікацій їх заохочують здійснити мандрівку у відповідний регіон з високою якістю довкілля; б) спрямованість на потенційних майбутніх мешканців регіону, коли за допомогою комплексу маркетингових комунікацій їх заохочують поселитися у відповідному регіоні з високою якістю довкілля; в) спрямованість на потенційних інвесторів, успішність діяльності чиїх підприємств сильно залежить від чистого довкілля, коли за допомогою комплексу маркетингових комунікацій їх заохочують здійснювати інвестиції у відповідному регіоні з високою якістю довкілля.

11. Забезпечення екологічної безпеки досягається не тільки засобами регіональної екологічної політики. В практичному плані проявом результативності регіональної екологічної політики є науково обґрунтований вибір та реалізація екологобезпечної стратегії розвитку регіону за рахунок освоєння тих природних ресурсів, раціональна експлуатація яких гарантуватиме екологічну безпеку території, покращення соціальних та економічних умов населення, що на ній проживає. В Карпатському регіоні такими ресурсами виступають рекреаційні.

На нашу думку, стратегічною метою розвитку рекреаційної індустрії в Карпатському регіоні є створення високоякісного рекреаційного продукту та формування конкурентоздатної на світовому ринку сфери рекреаційних послуг за рахунок ефективного використання рекреаційного потенціалу, забезпечення на цій основі комплексного розвитку території та реалізації її соціально-економічних інтересів при збереженні екологічної рівноваги в регіоні.

Публікації автора:

Монографії, брошури

1. Украинские Карпаты. Экономика / М.И. Долишний, С.Н. Злупко, В.С. Кравцив и др.: Отв. ред. М.И. Долишний; АН УССР, Львов. отд-ние Ин-та экономики. – К.: Наук. думка, 1998. – 224 с. Особистий внесок: здійснено оцінку ефективності природоохоронних заходів у регіоні, проведено аналіз системи управління природокористуванням і обґрунтовано напрями її вдосконалення.

2. Социально-экологические системы как объект управления / Г.А. Бачинский, В.И. Мамонов, В.С. Кравцив и др. – Новосибирск: Наука, Сиб. отд-ние, 1990. – 238 с. Особистий внесок: проведено аналіз проблем реалізації природоохоронної діяльності в умовах перебудови, обґрунтовано шляхи вдосконалення організаційно-правових механізмів здійснення екологічної політики.

3. Кравців В.С., Євдокименко В.К., Габрель М.М., Копач М.В. Рекреаційна політика в Карпатському регіоні: принципи формування, шляхи реалізації. – Чернівці: Прут, 1995. – 72 с. Особистий внесок: обґрунтовано концептуальні підходи до формування та реалізації рекреаційної політики в Карпатському регіоні як засобу забезпечення соціально-економічної та екологічної безпеки території.

4. Природничі основи екологічного моніторингу Карпатського регіону / Наукова монографія за ред. О. Адаменка. – К.: Манускрипт, 1996. – 207 с. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано принципи формування концепції екологічної безпеки Карпатського регіону.

5. Экономика природопользования / Под ред. Л. Хенса, Л.Мельника, Э. Буна. Учебник. – К.: Наук. думка, 1998. – 480 с. Особистий внесок: розкрито сучасні наукові підходи до дослідження взаємозв’язку навколишнього середовища і соціально-економічного розвитку.

6. Стратегія екологічної безпеки (регіональний контекст) / Під ред. М.І. Долішнього, В.С. Кравціва. – Львів, 1999. – 243 с. Особистий внесок: визначено поняття екологічної безпеки та розкрито його зміст і особливості, показано взаємозв’язок між економічним розвитком та екологічною безпекою; сформульовано принципи регіональної екологічної політики; обґрунтовано концептуальну модель екологічної політики у Львівській області.

7. Кравців В.С., Гринів Л.С., Копач М.В., Кузик С.П. Науково-методичні засади реформування рекреаційної сфери / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 1999. – 78 с. Особистий внесок: проведено аналіз рекреаційного потенціалу Карпатського регіону, висвітлено методичні положення щодо визначення норм рекреаційного навантаження.

8. Управління розвитком гірських територій: зарубіжний досвід / Кравців В.С., Стадницький Ю.І., Демченко В.В. та ін. – НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2001. – 69 с. Особистий внесок здобувача: висвітлено досвід зарубіжних країн у здійсненні екологічної політики в гірських умовах та показано можливості його використання в Україні.

9. Рудько Г.І., Кравців В.С., Самольотов П.В., Кобелька М.В. Небезпечні природні та техноприродні процеси в гірських районах Львівської області: стан та прогноз розвитку / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2001. – 129 с. Особистий внесок: висвітлено еколого-економічні засади господарського та рекреаційного освоєння гірських територій Львівської області.

10. Кравців В.С., Герасимчук З.В., Мігас Р.В. Екологічна політика у Волинській області: стан, проблеми, перспективи. – Луцьк: Надстир’я, 2001. – 68 с. Особистий внесок здобувача: викладено концепцію екологічної політики у Волинській області в умовах економічної кризи.

11. Регіональна політика: методологія, методи, практика / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2001. – 700 с. Особистий внесок: розкрито суть регіональної політики, обґрунтовано концептуальні та програмні засади її формування; висвітлено теоретичні підходи до формування регіональної екологічної політики.

12. Регіональна політика та механізми її реалізації / За ред. М.І. Долішнього. – К.: Наук. думка, 2003. – 503 с. Особистий внесок: сформульовано принципи реалізації регіональної екологічної політики, наведено класифікацію інструментів її практичного здійснення.

13. Карпатський регіон: сучасний стан, проблеми, перспективи сталого розвитку / Кравців В.С., Колодійчук І.А., Грицишин П.М., Стадницький Ю.І. – НАН України. Ін- регіональних досліджень. – Львів, 2003. – 83 с. Особистий внесок здобувача: проведено аналіз стану довкілля та обґрунтовано стратегічні напрямки політики сталого розвитку Карпатського регіону.

14. Кравців В.С., Стадницький Ю.І. Гірська політика: міжнародні акти та світовий досвід / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – 50 с. Особистий внесок здобувача: проведено аналіз Альпійської та Карпатської конвенцій як документів, що визначають основи екологічної політики в гірських умовах.

15. Кравців В.С., Павліха Н.В., Павлов В.І. Природно-ресурсний потенціал Волинської області: діагностика стану, перспективи використання / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – 76 с. Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз стану мінерально-сировинних ресурсів Волинської області та обґрунтовано шляхи їх раціонального використання.

16. Зарубіжний і вітчизняний досвід реформування адміністративно-територіального устрою / За ред. Шевчук Л.Т. – Львів, 2007. – 254 с. Особистий внесок здобувача: висвітлено деякі історичні аспекти формування адміністративно-територіального устрою України, показано окремі недоліки його сучасних моделей.

17. Кравців В.С. Регіональна екологічна політика в Україні та механізми її реалізації / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2007. – 72 с.

18. Кравців В.С. Регіональна екологічна політика в Україні (теорія формування, методи реалізації) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2007. – 336 с.

Статті в наукових фахових виданнях

1. Долишний М.И., Кравцив В.С. Экономические вопросы регионального природопользования // Плановое хозяйство. – 1988. – № 12. – С. 39-45. Особистий внесок: визначено економічні проблеми природокористування в регіоні та обґрунтовано основні шляхи їх вирішення.

2. Кравців В.С., Жук П.В. Концептуальні основи перспективного розвитку рекреаційної індустрії в Карпатах // Економіка України. – 1993. – № 12. – С. 57-62. Особистий внесок: визначено об’єктивні і суб’єктивні фактори розвитку рекреаційної індустрії в Карпатському регіоні, сформульовано пріоритетні напрями рекреаційної політики.

3. Долішній М.І., Кравців В.С. Карпатський регіон у контексті державної економічної політики: оцінка стану і стратегія розвитку // Економіка України. – 1995. – № 8. – С. 24-35. Особистий внесок: здійснена оцінка екологічної ситуації в Карпатському регіоні, наведено концептуальні та методичні підходи до розробки державної програми його соціально-економічного розвитку.

4. Кравців В.С., Жмаєв Г.О. Державні програми як інструмент реалізації регіональної політики // Регіональна економіка. – 1996. – № 12. – С. 64-70. Особистий внесок здобувача: аргументовано доцільність розробки державних регіональних програм, наведено основні елементи економічного механізму їх реалізації.

5. Кравців В.С. Економічний розвиток і екологічна безпека: шлях України // Регіональна економіка. – 1997. – № 3. – С. 97-104.

6. Кравців В.С., Колодійчук І.А., Пасічник О.В. Концептуальні засади створення спеціальної (вільної) туристсько-рекреаційної зони «Яремче» // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. (Щорічник наук. праць). Вип. 2. НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 1997. – С. 216-224. Особистий внесок: наведено аргументи на користь створення спеціальної туристсько-рекреаційної зони «Яремче», обґрунтовано екологічні наслідки її функціонування.

7. Кравців В.С. Економічні основи управління охороною довкілля // Регіональна економіка. – 1998. – № 2. – С. 202-203.

8. Кравців В.С. Екологічна безпека як об’єкт регіональної політики // Регіональна економіка. – 1999. – № 1. – С. 124-134.

9. Кравців В.С. Напрямки формування та реалізації регіональної екологічної політики // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Основи формування регіональної соціально-економічної політики. (Щорічник наук. праць). Вип. VIII. / ІРД НАН України. – Львів, 1999. – С. 58-66.

10. Кравців В.С. Круглий стіл з питань регіональної соціально-економічної політики // Регіональна економіка. – 1999. – № 3. – С. 148-156.

11. Кравців В.С. Перспективи екологічно сталого розвитку України на фоні сучасних соціально-економічних проблем // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Сталий розвиток та екологічна безпека (регіональна політика) / Щорічник наук. праць. Вип. XX / ІРД НАН України. – Львів, 2000. – С. 30-40.

12. Долішній М.І., Кравців В.С. Регіональна політика освоєння рекреаційного потенціалу: принципи формування та механізми реалізації // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Рекреаційна індустрія: досвід, проблеми і перспективи розвитку. (Щорічник наук. праць). Вип. ХХІ. / ІРД НАН України. – Львів, 2000. – С. 7-13. Особистий внесок: сформульовано принципові підходи до формування регіональної політики освоєння рекреаційного потенціалу як важливого напрямку забезпечення екологічної безпеки.

13. Кравців В.С. Екологічна політика в Україні: сучасний стан і шляхи активізації // Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип.. 109-110. Економіка. – Чернівці: Рута, 2001. – С. 7-11.

14. Кравців В.С. Еколого-економічні проблеми Чорного моря і шляхи їх вирішення // Регіональна економіка. – 2001. – № 3. – С. 272-274.

15. Кравців В.С. Теоретичні засади формування регіональної політики в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку. (Щорічник наук. праць). Вип. ХХІІІ. / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С. 359-373.

16. Кравців В.С., Матолич Б.М., Гулич О.І., Полюга В.О. Рекреаційний потенціал Львівської області та стратегія його освоєння // Регіональна економіка. – 2002. – № 2 – С. 134-143. Особистий внесок: обґрунтовано екологічні переваги раціонального освоєння рекреаційного потенціалу Львівської області.

17. Кравців В.С., Дуцяк І.С. Використанню та охороні природно-ресурсного потенціалу Волині – вагому наукову підтримку // Регіональна економіка. – 2002. – № 4. – С. 325-328. Особистий внесок: сформульовано пріоритетні завдання економічної науки в забезпеченні раціонального використання та охорони природних ресурсів Волинської області.

18. Кравців В.С., Білик Р.Р. Освоєння рекреаційного потенціалу як фактор забезпечення сталого розвитку Карпатського регіону // Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 162. Економіка. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 33-36. Особистий внесок: показано роль рекреаційних ресурсів як важливого екологічного чинника забезпечення сталого розвитку Карпатського регіону.

19. Кравців В.С., Колодійчук І.А., Гуляєва Н.О., Ковалюк М.Й. Регіональні екологічні програми: принципи формування, результати реалізації (досвід Львівщини) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика сталого розвитку: принципи формування, механізми реалізації (Збірник наук. праць.). Вип. 5 (ХХХVI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002.- С. 76-89. Особистий внесок: розкрито концептуальні підходи до розробки програми охорони навколишнього природного середовища як інструменту реалізації регіональної екологічної політики.

20. Кравців В.С. Мета – оптимальне поєднання інтересів центру та регіонів // Вісник НАН України. – 2003. – № 11. – С. 66-68.

21. Кравців В.С., Стадницький Ю.І. Європейська стратегія розвитку туризму в гірських районах: орієнтація на гармонійність // Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 205. Економіка. – Чернівці: Рута, 2004.- С. 71-76. Особистий внесок здобувача: висвітлено екологічну складову європейського досвіду розвитку туризму в гірських районах.

22. Кравців В.С., Полюга В.О., Гулич О.І. Науково–методичні підходи та алгоритми розробки регіональних програм розвитку рекреаційної сфери // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи (Збірник наук. праць.). Вип. 1 (ХLV) / НАН України. Інс-т регіональних досліджень. – Львів, 2004. – С. 9–16. Особистий внесок здобувача: наведено методичні положення щодо розробки екологічних розділів регіональних програм розвитку рекреаційної сфери.

23. Кравців В.С., Полюга В.О., Полюга Д.М. Проблеми методології статистичного оцінювання розвитку туризму у прикордонному регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у регіоні: методологічні підходи. (Збірник наук. праць.). Вип. 4 (ХLVIII) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2004. – С. 76-87. Особистий внесок здобувача: показано особливості статистичного оцінювання екологічних наслідків розвитку туризму в прикордонному регіоні.

24. Кравців В.С. Міжнародна наукова конференція «Регіоналістика: нові підходи до формування розвитку територіальних суспільних систем» // Регіональна економіка. – 2004. – № 3. – С. 279-282.

25. Кравців В.С., Колодійчук І.А. Методологічні особливості розробки регіональних стратегій розвитку // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. 1. Економічні науки. Ч. 1. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – С. 138-142. Особистий внесок здобувача: сформульовано принципи та критерії врахування державних інтересів у регіональних стратегіях розвитку та показано місце екологічної складової в їх структурі.

26. Кравців В.С., Копач М.В. Історико-культурні ресурси Карпатського регіону та оцінка їх туристичної атрактивності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку. (Збірник наук. праць.). Вип. 4 (ХLIХ) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2004. – С. 223-233. Особистий внесок здобувача: показано місце історико-культурних ресурсів у структурі рекреаційного потенціалу Карпатського регіону в контексті політики його сталого розвитку.

27. Кравців В.С., Павліха Н.В., Павлов В. І. Концептуальні засади розробки програми використання та охорони природно-ресурсного потенціалу регіону // Регіональна економіка. – 2005.- № 1. – С. 107-115. Особистий внесок здобувача: наведено аргументацію екологічної доцільності розробки регіональних програм використання та охорони природно-ресурсного потенціалу.

28. Долішній М.І., Кравців В.С. Регіональна політика в Україні: нові акценти та завдання економічної науки // Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 254. Економіка. – Чернівці: Рута, 2005.- С. 3-6. Особистий внесок здобувача: сформульовано пріоритетні еколого-економічні проблеми регіонального розвитку як об’єкт економічних досліджень.

29. Кравців В.С., Павліха Н.В. Природно-ресурсні передумови сталого розвитку регіону // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Вип. ХI. / Збірник наук. праць. – №4. «Природокористування та ресурсозбереження». – Рівне: НУВГП, 2005. – С. 35-52. Особистий внесок здобувача: показано роль екологічного фактора в системі природно-ресурсних передумов забезпечення сталого розвитку регіону.

30. Кравців В.С., Копач М.В., Іванишин Ю.Я. Географічні особливості та історичний досвід управління гірськими територіями Карпатського регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика в Україні: сучасні форми та методи реалізації. (Збірник наук. праць). Вип. 2 (52) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – С. 406-419. Особистий внесок здобувача: проведено ретроспективний аналіз врахування екологічного чинника в практиці управління гірськими територіями Карпатського регіону.

31. Кравців В.С., Стадницький Ю.І. Майбутня інновація фінансового ринку України: ліцензія на право викидів «парникових газів» // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Євроінтеграційний курс України: фінансовий вимір. (Зб. наук. праць). Вип. 3 (LIХ). – Ч.2. / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. –Львів, 2006.- С. 151-159. Особистий внесок здобувача: показано потенційні фінансові результати впровадження ліцензій на право викидів «парникових газів» як економічного інструменту регіональної екологічної політики.

32. Кравців В.С., Полюга В.О. Методологічні засади дослідження регіонального ринку туристичних послуг // Збірник наук. праць. Економічні науки. Вип. 2. – Чернівці: Книги –ХХI, 2006. – C. 61-70. Особистий внесок здобувача: показано значення екологічного фактора в процесі дослідження ринку туристичних послуг у регіоні.

33. Кравців В.С. Стратегія раціонального використання природно-ресурсного потенціалу в регіоні: екологічні пріоритети // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. (Збірник наук. праць). Економіка. Ч. 2. Проблеми, механізми та інвестиційне забезпечення раціонального природокористування. Вип. 4 (36). – Рівне, 2006.-С. 325-330.

34. Кравців В.С., Стадницький Ю.І. Управління гірськими територіями: досвід країн Європейського Союзу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Сталий розвиток Карпат: сучасний стан та стратегія дій. (Збірник наук. праць). Вип. 6 (62)/НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2006. – С. 71-78. Особистий внесок здобувача: висвітлено український досвід управління гірськими територіями, зокрема, в природоохоронній сфері.

35. Кравців В.С. Система фінансування природоохоронної діяльності: національний, регіональний, місцевий рівні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансово-економічні системи: трансформація та євроінтеграція. (Збірник наук. праць). Вип. 1 (63) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2007. – С. 275-290.

Основні статті в інших наукових виданнях

1. Кравцив В.С. Экологическая политика в регионе: средства и пути реализации // Социально-економические факторы регионального природопользования. – К.: Ин-т экономики АН УССР, 1989. – С. 17-27.

2. Кравців В.С. Екологічна політика в умовах економічної кризи // Українські Карпати: проблеми і перспективи. Збірник наук. праць / Львів. відділ. Ін-ту економіки АН України. – Львів, 1993. – С. 69-80.

3. Кравців В.С. Економічне регулювання екологічної безпеки в системі територіального самоврядування // Екологія та ринкова економіка. – Люблін, 1995. – С. 24-36.

4. Кравців В.С. Концептуальні основи екологічної політики у Львівській області в умовах економічної кризи // Проблеми регіональної політики. Зб. наук. праць / Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 1995. – С. 146-157.

5. Кравців В.С. Регулювання природоохоронної діяльності в Україні і розвиток прикордонного співробітництва // Шляхи вирішення взаємопов’язаних проблем природного середовища і розвитку прикордонних територій України, Польщі, Словаччини. Збірник наук. праць. – Львів, 1995. – С. 41-48.

6. Долішній М.І., Кравців В.С. Екологічні аспекти соціальної асиметрії українського суспільства // Проблеми сталого розвитку України. – К.: БМТ, 2001. – С. 151-162. Особистий внесок здобувача: розкрито регіональні особливості впливу екологічного фактора на соціальний комфорт проживання населення України.

7. Кравців В.С., Самольотов П.В. Проблеми регіональної модифікації концепції сталого розвитку та особливості її реалізації в гірських районах // Стратегія сталого розвитку Закарпаття: еколого-економічні та соціальні моделі. – Ужгород: Патент, 2001. – С. 68-75. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність адаптації основних положень концепції сталого розвитку до умов гірських регіонів.

8. Кравців В.С. Регіональні програми як інструмент екологічної політики (досвід Львівщини) // Рідна природа. – 2003. – № 5. – С. 30-33.

9. Кравцив В.С. Экологические императивы устойчивого развития: украинская специфика // Перспективы трансграничного сотрудничества – формирование международной логистической сети / Ниредьгазский Институт, Венгрия. – 2005. – С. 72-75.

10. Кравців В.С. Регіональна політика в Україні: деякі питання методології формування та практики реалізації // Теоретичні та методологічні проблеми суспільної географії: Зб. наук. праць на пошану Заслуженого професора Львівського національного університету ім. І. Франка Олега Шаблія. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2006. – С. 203-210.