Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Мельник Ірина Григорівна. Реформування житлово-комунального господарства та регулювання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги населенню : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2005. — 222арк. — Бібліогр.: арк. 175-189.



Анотація до роботи:

Мельник І.Г. Реформування житлово-комунального господарства та регулювання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги населенню. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація, управління, планування і регулювання економікою. – Дніпропетровський національний університет, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена аналізу процесу функціонування житлово-комунального господарства України в частині надання населенню комунальних послуг з метою теоретичної обґрунтованості необхідності проведення реформування ЖКГ України та визначення науково-методичних рекомендацій щодо підвищення соціально-економічної ефективності впроваджуваних реформ.

Розроблено концепцію реформування житлово-комунального господарства України, напрямки якої принципово відрізняються від сутності запропонованих на сьогодні законодавчими та нормативними документами шляхів вирішення проблем в ЖКГ України. Доведено необхідність реформування ЖКГ не як окремої галузі, а як складової економіки України в зв’язку з тим, що на сьогодні не діє закон вартості робочої сили, який передбачає включення до ціни робочої сили всіх суспільно необхідних витрат на її відтворення. В якості інструменту залучення капіталу з позабюджетних джерел запропоновано застосування механізму сек’юритизації активів комунальних підприємств, економічний зміст якого міститься в відокремленні високоякісних ліквідних активів (житлово-комунальних платежів) від загального фінансово-економічного стану комунального підприємства. Визначено заходи для впровадження економічно обґрунтованого ціно-, тарифо- та нормоутворення, в основу якого покладено вирішення питання щодо підвищення ефективності захисту прав споживачів як в частині дотриманням стандартів, норм і правил, так і визначення оптимального співвідношення витрат на оплату комунальних послуг та рівня заробітної плати.

Практична цінність та адекватність запропонованих заходів підтверджена актами впровадження.

На підставі проведеного дослідження, ґрунтуючись на проведеному аналізі стану житлово-комунального господарства України, існуючих методах ціно-, тарифо- та нормоутворення, досвіді країн близького та дальнього зарубіжжя, які вже пройшли етап вирішення проблем реформування ЖКГ, а також на прийнятих останніми законодавчими документами щодо функціонування вищезазначеної житлово-комунальної галузі народного господарства, вважаємо за доцільне запропонувати нову Концепцію реформування житлово-комунального господарства України, в основу якої покладені наступні аспекти.

1. Житлово-комунальне господарство України відіграє значну роль у відтворенні робочої сили і, як наслідок, відтворенні нації в цілому. Тобто необхідно посилити роль держави в частині реформування житлово-комунального господарства з позиції соціального захисту населення. Для цього, по-перше, механізм відшкодування витрат на відтворення робочої сили повинен включати основні статті витрат на це відтворення та джерела їх фінансування, в тому числі і витрати на комунальні послуги. По-друге, - і це є однією з вимог щодо вступу до СОТ, - необхідно вирішити проблему щодо підвищення ефективності захисту прав споживачів на державному рівні шляхом реформування системи державного нагляду за дотриманням стандартів, норм і правил, в тому числі і в житлово-комунальному господарстві в зв’язку з низьким рівнем якості наданих послуг.

2. В ході дисертаційного дослідження доведено, що комунальна

галузь з погляду споживання продукції (послуг) віднесена до суспільного сектора, а як виробнича система – до природної монополії. Властивість суспільних благ є її сутністю, а монополізм – природною формою організації. Тому ідея і спроби демонополізації підприємств галузі, визначені прийнятими Законами України, є помилковими і не можуть привести до досягнення поставлених цілей, тобто до стимулювання підвищення ефективності та якості комунального обслуговування. Підтвердженням факту неможливості впровадження конкурентних відносин в ЖКГ, виступає досвід країн Європи, США, а насамперед досвід Росії.

3. В зв’язку з тим, що з проблемою впровадження конкурентних відносин

тісно пов’язана проблема широкомасштабної приватизації підприємств ЖКГ, необхідно чітко

усвідомити, що для ряду видів діяльності соціально та політично чуттєвих виникають

високі ризики приватизації, обумовлені можливим зловживанням монопольним становищем в

частині незбереження цілісності та надійності виробничих комплексів при виконанні ними

суспільно чуттєвих функцій. В ЖКГ ринковий принцип встановлення пропозиції, що задовольняє

попит, може не принести до позитивних результатів. З нашої точки зору більш

ефективним виступають форми партнерства держави і приватного сектору, однією з яких є

концесія.

4. З метою виникнення підстав для впровадження принципу взаємної відповідальності надавачів та споживачів послуг, а також чіткого розмежування функцій та обов’язків виробників, постачальників та споживачів послуг, необхідно прийняти стандарти якості житлово-комунальних послуг та впровадити договірні відносини.

5. Проблему ефективного функціонування житлово-комунального господарств неможливо вирішити без спрямування реальних інвестицій в модернізацію та оновлення галузі. Результати проведеного дослідження доводять, що подальше підвищення розміру відшкодування населенням реальної вартості житлово-комунальних послуг та спрямування реальних інвестицій в житлово-комунальне господарство може бути досягнуто лише за рахунок зниження самих витрат. Для економічно обґрунтованого регулювання ціно-, тарифо- та нормоутворення і підвищення інвестиційної привабливості суб’єктів природних монополій внаслідок скорочення непродуктивних витрат, а також здійснення контролю за механізмом їх формування, необхідно проведення наступних заходів:

    1. На державному рівні слід розробити нормативні акти з планування обліку і

    калькуляції робіт (послуг) на підприємствах ЖКГ в розрізі видів послуг з чітким відображенням структури собівартості продукції. З метою підвищення ефективності функціонування монопольних структур в Україні, слід запровадити систему регулювання цін на основі використання методів, що ґрунтуються на встановленні цінових обмежувачів та регулювання затрат.

      1. Для забезпечення прозорої та економічно обґрунтованої системи визначення цін,

      тарифів та норм споживання, а також для впровадження об’єктивної та діючої нормативної бази, необхідно провести держаний суцільний незалежний аудит ціно-, тарифо- та нормоутворення на всі комунальні послуги населення.

      5.3.Необхідно встановлювати жорсткий контроль за діяльністю підприємств житлово- комунальної сфери особливо в частині дотримання встановлених вимог ціно-, тарифо- та нормоутворення. Для цього слід розширити повноваження регіональних антимонопольних комітетів в частині регулярного здійснення контролю за дотриманням вимог ефективного регулювання тарифів на послуги тепло-, водопостачання та водовідведення з метою усунення випадків включення до структури тарифу витрат, не пов’язаних з безпосереднім наданням послуг.

      6. Для вирішення проблеми залучення стратегічного інвестора, необхідно створити умови для ефективного впровадження механізмів концесії та сек’юритизації. Впровадження даних механізмів, при умові надання підприємствам ЖКГ статусу природної монополії, вирішить проблему модернізації галузі як на регіональному, так і на загальнодержавному рівні.

      7. З метою поліпшення збору платежів на обласному або місцевому рівні, необхідно застосовувати різноманітні заходи економічного, організаційного та інформаційного характеру, наприклад, розрахункові центри по збору комунальних платежів на підставі єдиної квитанції з перспективою застосування платіжних систем на базі чіпових технологій.

Публікації автора:

а) у наукових фахових виданнях:

  1. Мельник І.Г. Протиріччя економічного механізму у господарюванні комунальних підприємств і шляхи їх вирішення // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 153. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 185-192.

  2. Мельник І.Г. Необхідність та перспективи впровадження нового механізму організаційно-економічного управління в сферу комунальних послуг України// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 182. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 72-79.

  1. Мельник І.Г. Соціально-економічна ефективність впровадження електронних грошей в житлово-комунальній сфері України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 183 - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 454-464.

  2. Мельник І.Г. Житлово-комунальна сфера, її соціально-економічна значимість і сутність в створенні та забезпеченні життєдіяльності суспільства// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 186 : Том ІІ. - Дніпропетровськ :ДНУ, 2003. – С. 610-616.

  3. Мельник І.Г. Приватизація в житлово-комунальній сфері чи природний монополізм підприємств даної сфери // Держава і регіони. Науково-виробничий журнал. Серія “Економіка та підприємництво” – Запоріжжя: Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”, 2003. - №2. – С. 123-125.

  4. Мельник І.Г. Планування та регулювання тарифів і норм споживання на житлово-комунальні послуги з врахуванням світового досвіду// Держава і регіони – Науково-виробничий журнал. Серія “Економіка та підприємництво”– Запоріжжя: Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”, 2004. - №1. – С. 168-171.

  5. Мельник І.Г. Застосування нових фінансових інструментів для здійснення інвестицій в житлово-комунальну сферу// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 190: том ІІ – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 455-459.

б) в інших виданнях:

  1. Мельник І.Г. Реальні фінансові інструменти для здійснення інвестицій в житлово-комунальну сферу: місце і роль кредитних організацій // Динаміка наукових досліджень’2003. Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ – Харків – Кривий Ріг: 2003, том 22. – С. 44-46.

  2. Мельник І.Г. Напрямки регулювання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги // Освіта та наука без кордонів. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Бєлгород – Дніпропетровськ: 2004. – С. 48-50.