Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


844. Сушко Наталія Іванівна. Реформування бухгалтерського обліку виконання державного бюджету: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно- економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Сушко Н.І. Реформування бухгалтерського обліку виконання державного бюджету. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2004.

У роботі досліджено з урахуванням зарубіжного досвіду зміни і теоретичні основи бухгалтерського обліку виконання державного бюджету. Уточнено та конкретизовано зміст поняття “управлінський облік виконання бюджетів” і визначено чинники, що впливають на облікову політику виконання бюджетів. Доведено необхідність удосконалення бухгалтерського обліку.

Розроблено план рахунків бухгалтерського обліку виконання державного і місцевих бюджетів, який функціонує в системі електронних платежів Національного банку України, є основою бухгалтерської моделі, покладеної в архітектуру програмно-технологічного комплексу виконання державного бюджету АС “Казна”. Сформульовано практичні рекомендації щодо узгодження діючого та нового плану рахунків бухгалтерського обліку, що дозволило забезпечити повноту та прозорість перенесення інформації на нову методологію.

Обґрунтовано застосування автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку. Розроблено нову методику відображення у обліку операцій з виконання державного бюджету за доходами, видатками і визначенням результату виконання бюджету.

Визначені наступні напрями реформування бухгалтерського обліку у секторі державного управління.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне й практичне узагальнення наукового доробку вітчизняних і зарубіжних вчених та власних досліджень бухгалтерського обліку виконання державного бюджету. Запропоновано нове вирішення наукової задачі, яка полягає в обґрунтуванні необхібності реформування бухгалтерського обліку виконання державного бюджету, удосконаленні методики відображення в обліку операцій за доходами, видатками та визначенні результату виконання державного бюджету. Виявлені особливості та тенденції розвитку бухгалтерського обліку у секторі державного управління, розроблені рекомендації щодо шляхів його удосконалення. За результатами проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

1. Уточнено та конкретизовано зміст поняття “управлінський облік виконання бюджетів” як системи збору облікової інформації, яка використовується керівниками різних рівнів для прийняття управлінських рішень.

2. Виходячи з результатів проведеного аналізу обґрунтовано взаємозв’язок запровадження управлінського обліку зі створенням єдиної інформаційно-аналітичної системи виконання бюджету, що дає можливість створити інформаційну базу даних для прийняття управлінських рішень.

3. Базуючись на проведеному аналізі було згруповано та визначено чинники, що впливають на облікову політику виконання бюджету, а саме:

- зміни підходів при формуванні та виконанні бюджетів;

- статус у загальнодержавній платіжній системі України органу, що здійснює обслуговування бюджетів, тобто Державного казначейства України;

- вимоги внутрішніх та зовнішніх користувачів до звітності.

4. Удосконалено план рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів органами Державного казначейства, який: функціонує в Системі електронних платежів Національного банку України паралельно із планами рахунків бухгалтерського обліку Національного банку та установ банків України; є основою бухгалтерської моделі, покладеної в архітектуру єдиного програмно-технологічного комплексу виконання державного бюджету АС „Казна”; враховує всі вимоги бюджетного процесу щодо відображення в обліку операцій та формування звітності користувачам.

5. За результатами досліджень дістало подальший розвиток у роботі органів Державного казначейства запровадження автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку виконання бюджетів. Запровадження єдиної інформаційно-аналітичної системи бухгалтерського обліку, яка функціонує в режимі реального часу дозволило забезпечити:

- функціонування органів Державного казначейства в Системі електронних платежів Національного банку України та Внутрішньої платіжної системи Державного казначейства;

- запровадження управлінського обліку;

- реєстрацію всіх операцій про виконання бюджетів та складання звітності;

- контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів;

- управління ресурсами.

6. Удосконалено методику формування в автоматичному режимі при функціонуванні автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку балансу за відповідний період, який відповідає вимогам бухгалтерського обліку виконання бюджетів, що дозволяє відображати операції про виконання державного бюджету у режимі реального часу і створити інформаційну базу даних.

7. За результатами досліджень подано рекомендації щодо впровадження щоденного балансу в практику роботи органів Державного казначейства, що служить джерелом інформації для прийняття своєчасних рішень органами управління.

8. Вперше розроблено методику відображення в обліку операцій з виконання державного бюджету за доходами, видатками та визначенням результату виконання бюджету за умов функціонування автоматизованої (комп’ютерної) форми ведення бухгалтерського обліку, яка забезпечить: здійснення органами казначейства контрольних функцій щодо зарахування надходжень до бюджету та цільового спрямування бюджетних коштів на стадії платежу; прозорість облікових процесів та оперативність у формуванні звітності для прийняття управлінських рішень.

9. Запропоновані у роботі підходи щодо відображення органами казначейства у обліку операцій за доходами і видатками державного бюджету доцільно застосувати при відображенні у обліку операцій з виконання місцевих бюджетів. Це дозволить реалізувати принцип єдності бюджетної системи в частині ведення бухгалтерського обліку і складання органами казначейства звітності про виконання бюджетів.

10. У рамках реформування бухгалтерського обліку у секторі державного управління визначені наступні напрями розвитку: об’єднання плану рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів із планом рахунків з виконання кошторисів бюджетних установ; розробка і запровадження національних стандартів бухгалтерського обліку у державному секторі, які гармонізують із міжнародними стандартами та системою національних рахунків; створення єдиного інтегрованого програмного забезпечення, яке буде використовуватися всіма учасниками бюджетного процесу. Реалізація запропонованих підходів дозволить у режимі реального часу володіти інформацією не тільки про фінансовий, а й про майновий стан держави.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Сушко Н.І. Удосконалення плану рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджету // Вісник КДТЕУ. – 1999. - №4. – С.10-18.

2. Сушко Н.І. Подвійний запис у системі бухгалтерського обліку виконання державного бюджету // Вісник КНТЕУ. – 2000. - №5. – С.83-90.

3. Сушко Н.І., Чечуліна О.О. Коментар до системи бухгалтерського обліку з виконання державного та місцевих бюджетів // Бухгалтерський облік і аудит. – 1998. – № 4. – С. 3-8.

4. Сушко Н.І. Реформування системи бухгалтерського обліку виконання бюджетів // Вісник КНТЕУ. – 2003. - №1. – С.33-40.

В інших виданнях:

1. Сушко Н.І. План рахунків бухгалтерського обліку виконання бюджетів // Казна. – 2001. - №1. – С.24-25.

2. Сушко Н.І. Реформування форм бухгалтерського обліку виконання бюджету // Казна. – 2001. - №5. – С.13-14.

3. Сушко Н.І. Особливості казначейського обслуговування місцевих бюджетів // Казна. – 2002. - №12. – С.5-8.

4. Сушко Н.І. Порядок ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання місцевих бюджетів органами Державного казначейства // Казна. – 2002. - №12. – С.9-10.

5. Сушко Н.І. Органічний закон – це фінансова інституція Франції // Казна. – 2002. - №12. – С.15-17.

6. Сушко Н.І. Бюджетна статистика як основа інформаційного забезпечення удосконалення формування бюджетів // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичній конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – 284 с. – С.128-130.

7. Сушко Н.І., Куценко Ю.Ю. Перспективи реформування фінансової звітності виконання державного бюджету України // 59 наукова конференція професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету. Тези доповідей. – К: НТУ, 2003. – 121 с. С.103.

8. Сушко Н.І., Куценко Ю.Ю. Деякі аспекти інноваційної політики держави з виконання бюджету // 59 наукова конференція професорсько-викладацького складу і студентів Національного транспортного університету. Тези доповідей. – К: НТУ, 2003. – 121 с. С.103-104.

9. Сушко Н.І., Булгакова С.О., Базанова Н.В., Єрмошенко Л.В., Чечуліна О.О / Казначейська система виконання бюджету: Підручник. – К. – Київський національний торговельно-економічний університет. – 2000. – 249 с.

10. Сушко Н.І., Мельник С.І., Ільїних С.Б., Щербина І.Ф., Анісімова А.Н., Луценко З.М., Гес Дж., Хансен Дж., Тріск У., Лідс С., Терес В.М., Лісниченко О.І. Виконання місцевих бюджетів на основі положень Бюджетного кодексу України: Навчальний посібник. – К.: Міленіум. – 2002. – 280с.