Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


128. Зеленяк Олег Петрович. Реалізація міжпредметних зв'язків інформатики та математики в процесі навчання інформатики в школі: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Зеленяк О.П. Реалізація міжпредметних зв’язків інформатики та математики в процесі навчання інформатики в школі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання інформатики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2004.

У дисертації досліджено проблему комплексної реалізації міжпредметних зв’язків інформатики та математики в процесі навчання інформатики в старших класах загальноосвітньої школи і в класах з поглибленим вивченням цих предметів. Запропо-новано класифікацію зв’язків за змістом і методами навчання, визначено інтегруючі фактори, які їх актуалізують. У результаті аналізу процесів розв’язування задач з математики та з інформатики за допомогою ЕОМ запропоновано схему процесу алгоритмізації.

Розроблено та науково обгрунтовано компоненти методичної системи реалізації міжпредметних зв’язків з використанням наборів міжпредметних взаємозв’язаних задач і засобів інформаційних технологій навчання. Встановлено, що при дотриманні адекватних вимог до процесу навчання на всіх його етапах та врахуванні науково-психологічних закономірностей розвитку мислення учнів така методика формує уміння будувати інформаційні моделі досліджуваних процесів, підвищує практичну значущість результатів навчання з інформатики, розвиває системне та творче мислення учнів. Набори задач можуть використовуватися для удосконалення змісту навчання та роботи з обдарованими дітьми.

Результати дослідження впроваджено в педагогічну практику. Створено навчальний посібник для учнів і вчителів.

У ході дослідження були розв’язані всі його основні завдання. Аналіз та узагаль-нення матеріалів дослідження дають підстави зробити такі висновки:

  1. Проблема комплексної реалізації МЗ у процесі навчання інформатики та створення ефективної методики використання ІТН – актуальна. У сучасному інформаційному суспільстві необхідно враховувати її комплексний характер та нові аспекти.

  2. Основні методи навчання загальної інформатики та математики взаємозалежні. Актуалізація математичних методів і знань сприяє процесу навчання інформатики і навпаки. Отже, здійснення МЗ цих предметів з використанням інтеграційної та координаційної складових є вагомим чинником удосконалення процесу навчання інформатики в загальноосвітній школі.

  3. Аналіз вивченості питання і стану реальної педагогічної практики застосування таких зв’язків визначив можливість використання у навчальному процесі наборів міжпредметних взаємозв’язаних задач та засобів ІТН. Цілеспрямоване і методично обгрунтоване їх використання забезпечує ефективну навчально-пізнавальну діяльність учнів; сприяє розвитку творчого мислення, утворенню логіко-змістовних і процесуальних схем знань; реалізує принципи інтеграції та координації предмет-них знань; раціонально поєднується із традиційними технологіями навчання.

  4. Педагогічна практика засвідчила перспективи розвитку основних ідей дослідження. Елементи методики можуть також ефективно використовуватися при роботі з обдарованими дітьми для підготовки їх до участі в предметних олімпіадах.

Публікації автора:

  1. Зеленяк О.П. Задачи как средство обучения программированию // Информатика и образование. – 1996. - №4. – С. 55-68.

  2. Зеленяк О.П. Перебор и его сокращение // Информатика и образование. – 1997. - №4. – С. 76-82.

  3. Зеленяк О.П. Перебор и его сокращение // Информатика и образование. – 1997.- №5. – С. 97-100.

  4. Зеленяк О.П. Перебор и его сокращение // Информатика и образование. – 1997. - №6. – С. 90-97.

  5. Зеленяк О.П. Графика в Turbo Pascal // Информатика и образование. – 1999. – №2. – С. 68-79.

  6. Зеленяк О.П. Графика в Turbo Pascal // Информатика и образование. – 1999. – №3. – С. 87-94.

  7. Зеленяк О.П. Изучаем графику в Turbo Pascal // Информатика и образование. – 2000. – №7. – С. 42-60.

  8. Зеленяк О.П. Математичне моделювання та обчислювальний експеримент у школі // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2001. - №2. – С.16-18.

  9. Зеленяк О.П. Підкорення алгоритмів: від простого до складного // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2001. - №5. – С. 41-42.

  10. Зеленяк О.П. Підкорення алгоритмів: від простого до складного // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2001. - №6. – С.36-41.

  11. Зеленяк О.П. Задачі на координатній площині // Математика в школі. – 2001. – №4. – С.12-14.

  12. Зеленяк О.П. Практикум программирования на Turbo Pascal. Задачи, алгоритмы и решения. – К. DiaSoft, 2002. – 310 с.

  13. Зеленяк О.П. Межпредметные связи математики и информатики // Наукові записки. Зб. наук. праць / Редкол. Ю.І.Волков та ін. – Кіровоград, державний педагогічний університет імені В.Винниченка. – 1999, випуск 16. – С.74-82.

  14. Зеленяк О.П. Навчання інформатики у класах із поглибленим вивченням математики // Проблеми сучасного підручника. Зб. наук. праць / Редкол. В.М.Мадзігон та ін. – К.: Педагогічна думка. – 2003, випуск 3. – С.154-156.

  15. Зеленяк О.П. Наборы межпредметных взаимосвязанных задач // Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції “Інформатизація освіти України: стан, проблеми, перспективи”. Зб. наук. праць / Херсонський державний університет. Редкол. В.Д.Руденко, О. В.Співаковський та ін. – Херсон, 2003. – С.51-53.