Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Петрина Марія Юріївна. Реалізація інноваційного потенціалу технопарків за умов трансформаційних змін в економіці : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Петрина М.Ю. Реалізація інноваційного потенціалу технопарків за умов трансформаційних змін в економіці. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка та управління національним господарством. - Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці теоретичних, методичних та прикладних підходів до реалізації інноваційного потенціалу технопарків за умов трансформаційних змін в економіці.

Доведено, що технопарки є однією з найбільш вдалих форм організації інноваційної діяльності та через реалізацію свого інноваційного потенціалу повинні стати каталізаторами інноваційного перетворення національної економіки.

Проаналізовано інституційне середовище розвитку технологічних парків України та проведено моніторинг їх діяльності, який підтвердив необхідність існування спеціального режиму. Розроблено механізм та проведено оцінку інноваційного потенціалу технопарків.

Запропоновано методичні підходи вибору інноваційних проектів для реалізації в технопарках. Розроблено модель стратегічного планування, яка покликана удосконалити управління діяльністю інноваційних структур. Виділені шляхи підвищення рівня фінансового забезпечення технологічних парків України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці теоретичних, методичних та прикладних засад реалізації інноваційного потенціалу технопарків за умов трансформаційних змін в економіці. Результати дослідження характеризуються науковою новизною, мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення та дають підстави для наступних висновків:

1. Для детальної характеристики того чи іншого прогресивного нововведення на базі різноманітних підходів запропонована класифікація інновацій з врахуванням вітчизняної специфіки за наступними ознаками: масштаб новизни, ступінь новизни, тип, розповсюдження, область використання, сфера впровадження, ефективність, результативність та форма інновацій. На її основі розроблено систему кодування інновацій, запровадження якої на території України дозволить автоматизувати процес знаходження і відбору прогресивних нововведень, що, в свою чергу, призведе до активізації інноваційної діяльності та формування стійкої інноваційної культури України як державного пріоритету інноваційного розвитку.

2. Трансформаційні зміни в економіці України вказують на особливу актуальність створення дієвого механізму перетворення реальних знань у продуктові або технологічні нововведення, і вирішальну роль у цьому процесі має відіграти перехід до інноваційної моделі розвитку економіки.

Україна має всі передумови для створення і утвердження інноваційної моделі розвитку економіки: високий науково-технічний, кадровий та інтелектуальний потенціал, розвинену навчально-наукову систему, наявність галузевих всесвітньо відомих наукових шкіл, структурно розгалужених наукових комплексів та ряду наукомістких високотехнологічних секторів. Для пришвидшення процесу утвердження необхідним є посилення державного впливу на розвиток інноваційної діяльності. До першочергових заходів державного регулювання інноваційної діяльності слід віднести удосконалення фінансового забезпечення інноваційної діяльності, сприяння розвитку інноваційних підприємств та структур.

3. При формуванні інноваційної моделі розвитку економіки ключову роль відіграє інноваційна інфраструктура, яка забезпечує стійкі зв’язки між суб’єктами інноваційної діяльності, сприяє прискоренню трансферу знань і дифузії технологій. Найбільш прийнятною формою для цього є технопарки, які апробовані світовою практикою і дозволяють сконцентрувати фінансові і матеріальні ресурси на інноваційному розвитку, та через реалізацію свого інноваційного потенціалу повинні стати каталізаторами інноваційного перетворення національної економіки.

4. На даний момент забезпечена першопочаткова інституційна основа для створення, розвитку і стабільного функціонування технопарків в Україні. Держава, не маючи особливих фінансових резервів для прямого фінансування технопарків на першому етапі, за допомогою податкових, кредитних і митних пільг дає можливість сформувати стартовий капітал інноваційним структурам і розвиватися далі, використовуючи власний інноваційно-інвестиційний потенціал.

5. Проведений автором моніторинг інноваційної діяльності технопарків України, що діють у відповідності до Закону України „Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків”, підтвердив необхідність існування спеціального режиму технологічних парків України, а також спростував погляд на них, як на „діру у бюджеті”.

6. Забезпечення стійких ринкових позицій технопарків вимагає проведення оцінки їх інноваційного потенціалу. З цією метою автором запропоновано механізм, який спрямований на отримання комплексної оцінки можливостей і перешкод в діяльності технопарку, сильних і слабких його сторін та на основі бальної оцінки експертів дозволяє визначити рівень інноваційного потенціалу технопарку. Використання розробленого механізму забезпечує чітке розуміння бізнесу, в якому працюють технопарки, виділення та підтримання конкурентних переваг на належному рівні, вибір орієнтирів в стратегічному плануванні, прийняття правильних тактичних рішень, довгострокові перспективи розвитку та прибутковість діяльності.

7. Ефективність управління інноваційною діяльністю технологічних парків України залежить від прийняття адекватного рішення щодо реалізації того чи іншого інноваційного проекту, тому підрахунок можливої економічної ефективностї їх впровадження є надзвичайно важливим. Абсолютну ефективність проектів доцільно оцінювати за показниками руху фінансових потоків, що прийняті у світі: чиста поточна вартість, індекс прибутковості, внутрішня норма доходу та період окупності капіталовкладень одночасно з врахуванням пільг технопаркам, які надаються їм відповідно до законодавства України.

8. Основою розвитку технопарків є використання засад стратегічного планування. Розроблена на базі матриці Бостонської консалтингової групи модель стратегічного планування діяльності технопарків грунтується на врахуванні специфіки їх діяльності, враховує дію спеціального режиму, конкурентоспроможність кожного інноваційного проекту та покликана удосконалити управління діяльністю технопарків. Головною особливістю запропонованої матриці, що відрізняє її від інших моделей стратегічного планування, є п’ять областей, які відділяють найбільш перспективні та найменш привабливі позиції інноваційних проектів та суттєво допомагають при прийнятті управлінських рішень.

9. Підвищення рівня фінансового забезпечення інноваційної діяльності технопарків можливе шляхом використання банківських кредитів, лізингу, венчурного капіталу, створення державних та комунальних спеціалізованих небанківських інноваційних фінансово-кредитних установ, перетворення технопарків у своєрідні промислово-фінансові групи, залучення прямих іноземних інвестицій тощо, а їх комплексне застосування забезпечить успішну активізацію інноваційної діяльності технопарків.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Устенко А.О. Стратегічне планування як метод удосконалення управління підприємством (на прикладі ВАТ „Промприлад”) / А.О. Устенко, М.Ю. Петрина // Регіональна економіка. - 2003. - №2. - С. 98-105. (Особистий внесок автора полягає в обгрунтуванні необхідності стратегічного планування для удосконалення управління підприємством).

2. Петрина М.Ю. Класифікація інновацій та їх кодування / М.Ю. Петрина // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. - 2005. - №4. - Ч.2, Т.3 (72). - С. 144-148.

3. Тибінь А.М. Організаційно-правові засади створення і функціонування технопаркових структур в Україні / А.М. Тибінь, М.Ю. Петрина // Вісник Львівської комерційної академії. - 2005. - (Серія економічна, випуск 18). - Ч.1. - С. 123-128. (Особистий внесок полягає в обгрунтуванні та аналізі поділу технологічних парків на три моделі, їх детальній характеристиці).

4. Петрина М.Ю. Оцінка інноваційного потенціалу нафтогазового технопарку (м.Івано-Франківськ) / М.Ю. Петрина // Вісник Львівської комерційної академії. - 2006. - (Серія економічна, випуск 20). - С. 240-246.

5. Петрина М.Ю. Стан та перспективи розвитку нафтогазового технопарку Національного технічного університету нафти і газу / М.Ю. Петрина // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. - 2006. - №1(13). - С. 99-103.

6. Петрина М.Ю. Базові умови створення інноваційної моделі розвитку економіки України / М.Ю. Петрина // Економіка України. - 2006. - №8. - С. 35-40.

7. Петрина М.Ю. Методика оцінки інноваційного потенціалу технопаркової структури / М.Ю. Петрина // Регіональна економіка. - 2006. - №3. - С. 119-129.

8. Петрина М.Ю. Нафтогазовий науково-технологічний парк Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу як суб’єкт стратегічного планування галузевого і регіонального економічного розвитку / М.Ю. Петрина, П.З. Шкутяк, В.П. Петренко // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційно-інвестиційне забезпечення стратегії розвитку регіону: збірник наукових праць / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. - Львів, 2006. - Вип.5(61). - С. 88-95. (Особистий внесок автора полягає у використанні розробленої методики оцінки інноваційного потенціалу технопарку на базі Нафтогазового науково-технологічного парку Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та узагальненні результатів).

9. Петрина М.Ю. Модель стратегічного управління діяльністю технологічних парків України / М.Ю. Петрина // Економічні науки. Серія „Економіка та менедж-мент”: збірник наукових праць [Луцький державний технічний університет] / відп. ред. д.е.н., проф. З.В.Герасимчук. - Луцьк, 2006. - (Випуск 3(10)). - Ч.4. - С. 83-94.

10. Петрина М.Ю. Інституційна підтримка розвитку, протиріччя та недоліки в забезпеченні діяльності технопарків / М.Ю. Петрина // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. - 2006. - №2(14). - С. 136-140.

11. Петрина М.Ю. Методи економічної оцінки інноваційних проектів технопарку / М.Ю. Петрина // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”: проблеми економіки та управління. - 2007. - №579. - С. 212-218.

12. Тибінь А.М. Економіко-правові основи функціонування технопаркових структур в Україні / А.М. Тибінь, М.Ю. Петрина // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. - 2007. - (Серія: економіка). - №21. - С. 122-125. (Особистий внесок автора полягає у дослідженні організаційно-економічного механізму створення та функціонування технопарків в Україні та за кордоном).

У інших виданнях:

13. Петрина М.Ю. Особливості розвитку технопаркових структур в Україні / М.Ю. Петрина // Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі: тези доповідей науково-практичної конференції. - Тернопіль: „Поліграфіст”, 2004. - С. 196-199.

14. Тибінь А.М. Проблеми формування технопаркових структур в західному регіоні / А.М. Тибінь, М.Ю. Петрина // Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи: тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Житомир: ЖДТУ, 2004. - С. 65-67. (Особистий внесок автора полягає у дослідженні можливостей та обгрунтуванні перспектив розвитку технопарків західного регіону).

15. Тибінь А.М. Проблеми формування технопаркових структур в західному регіоні / А.М. Тибінь, М.Ю. Петрина // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Технічні науки. - 2005. - №4(35) - С. 33-41. (Особистий внесок автора полягає у виявленні проблем формування Івано-Франківського Нафтогазового науково-технологічного парку, у дослідженні можливостей та обгрунтуванні перспектив розвитку технологічних парків західного регіону).

16. Петрина М.Ю. Формування маркетингової стратегії машинобудівних підприємств у сфері інновацій / М.Ю. Петрина // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: збірник тез доповідей Другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. - Тернопіль: Економічна думка, 2005. - Ч.2. - С. 298-300.

17. Петрина М.Ю. Проблеми та перспективи розвитку нафтогазового технопарку ІФНТУНГ-у / М.Ю. Петрина // Управління регіональним економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції: матеріали Всеукраїнської мужвузівської наукової конференції студентів та молодих науковців. - Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2005. - С. 177-180.

18. Петрина М.Ю. Оцінка інноваційного потенціалу розвитку технопарку як початковий етап в плануванні його діяльності / М.Ю. Петрина // Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації: збірник наукових праць. – Харків: ХІБМ, 2006. – С. 84-87.

19. Петрина М.Ю. Нормативно-правове забезпечення інноваційної діяльності / М.Ю. Петрина // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: збірник тез доповідей Третьої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. - Тернопіль: Економічна думка, 2006. - Ч.2. - С. 419-421.

20. Петрина М.Ю. Тенденції інноваційного розвитку промислових підприємств України / М.Ю. Петрина // Сучасні наукові дослідження - 2006. Економічні науки: матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. - Т.27. - С. 20-22.

21. Петрина М.Ю. Економічна оцінка інноваційного проекту технопарку / М.Ю. Петрина // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики: збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції. - Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2006. - С. 385-386.

22. Петрина М.Ю. Проблеми фінансового забезпечення інноваційної діяльності в Україні / М.Ю. Петрина // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: збірник тез доповідей Четвертої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. - Тернопіль: Економічна думка, 2007. - Ч.2. - С. 228-230.