Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


45. Швиденко Костянтин Вікторович. Реакції місткових єнамінів з електрофільними реагентами: дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / НАН України; Інститут органічної хімії. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Швиденко К. В. Реакції місткових єнамінів з електрофільними реагентами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 - органічна хімія. Інститут органічної хімії НАН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню реакцій місткових єнамінів з електрофільними реагентами: хлорангідридами карбонових кислот, сульфохлоридами, ізоціанатами і ізотіоціанатами. Встановлено оптимальні умови проведення реакцій в залежності від природи вихідних сполук, характеру замісників при подвійному зв'язку і розміру насиченого циклу.

Запропоновано новий, простий та зручний метод отримання амінонітрокетонів, що містять поліметиленовий ланцюг, виходячи із нітроєнамінів у водно-лужному середовищі. Отримані амінонітрокетони були використані у синтезі -аміноалкільних гетероциклів із нітрогрупою в кільці.

Показано, що єнаміни, похідні малононітрилу, легко ацилюються хлористим бензоїлом у основному середовищі, а отримана сполука реагує із рядом нуклеофільних агентів, що приводить або до продуктів лінійної структури, або до -аміноалкільних гетероциклів.

Виявлено, що продуктами взаємодії єнамінів з гетерокумуленами можуть бути як лінійні сполуки, так і похідні гетероциклічних систем, а напрямок реакції залежить від умов її проведення і природи вихідної речовини.

Знайдено, що реакція тіолактимних ефірів з рядом сполук, що містять активну метиленову групу, в присутності ангідридів кислот може приводити як до продуктів конденсації, так і до сполук з розімкненою структурою, які містять метилтіогрупу. Останні можуть бути з успіхом застосовані як прекурсори у синтезі аміноалкільних гетероциклів.

1. Розроблено препаративний метод синтезу невідомих раніше похідних 7-аміно-1-нітро-2-гептанону на основі реакції 2-нітрометиленазепану з хлорангідридами карбонових кислот та сульфохлоридами. Показана перспективність використання одержаних сполук в синтезі -амінопентилпохідних 3-нітрохіноліну, 5-нітротетрагідропіримидину та ізоксазолу.

2. Встановлена залежність регіонаправленості реакції місткових нітроєнамінів з ізоціанатами та ізотіоціанатами від умов її проведення та розміру насиченого циклу єнаміну. Показано, що результатом цього перетворення можуть бути -карбамоїльовані нітроєнаміни, похідні 7-аміно-1-нітро-2-гептанону, або 1,2-поліметилен-2-нітрометил-1,3,5-триазин-4,6-діони.

3. Показано, що реакція місткових єнаміноефірів з ізотіоціанатами, в залежності від розміру насиченого циклу, може приводити до 3,4-поліметиленпіриимідинів, або до похідних нової гетероциклічної системи - 1,7-дигідро-3Н-2а,4,7-триазааценафтилену.

4. На основі реакції 1-метил-2-нітрометиленпіролідину з ізотіоціанатами розроблено новий метод синтезу похідних маловивченої гетероциклічної системи тієно[3,4-b]піролу.

5. Знайдено умови, за яких реакція 5-метилтіо-3,4-дигідро-2Н-піролу з сполуками, що містять активну метиленову групу відбувається з розкриттям піролідинового циклу і утворенням 4-ацетиламіно-1-метилтіометиленпохідних – перспективних субстратів в синтезі -амінопропілпохідних гетероциклів.