Пархоменко Аркадій Павлович. Реабілітація репродуктивної функції жінок після перенесеного сальпінгоофорита: дисертація канд. мед. наук: 14.01.01 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Пархоменко А.П. Реабілітація репродуктивної функції жінок після перенесеного сальпінгоофорита. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України. – Київ, 2003.
На підставі клініко-функціональних та лабораторних методів дослідження встановлені особливості репродуктивного здоров`я жінок, що перенесли сальпінгоофорит. Обґрунтовано, розроблено та впроваджено практичні рекомендації щодо зниження частоти загострень та рецидивів сальпінгоофоритів у жінок репродуктивного віку на підставі використання антигомотоксичних препаратів та лімфотропної терапії за розробленою схемою. Це дозволило підвищити ефективність лікувально-профілактичних та реабілітаційних заходів у хворих на сальпінгоофорит.
В дисертації наведені дані про особливості клінічного перебігу, імунологічного, бактеріологічного та ендокринологічного статусу, а також стан процесів перекисного окислення ліпідів у жінок репродуктивного віку після перенесеного гострого та загострення хронічного сальпінгоофорита. Обгрунтована необхідність розробки та впровадження нового комплексу реабілітаційних заходів із застосуванням антигомотоксичної терапії.
Запальні процеси внутрішніх статевих органів виникають переважно у молодому віці; має місце зростання атипових, стертих та малосимптомних клінічних форм запалення, які характеризуються довготривалим перебігом, тенденцією до хронізації та частого рецидивування; на тлі запальних процесів спостерігається висока частота безпліддя (36%), порушення менструальної функції (57%).
При проведенні мікробіологічних досліджень, у хворих на сальпінгоофорит частіше виділяються кишкова паличка (36%) та стафілококи (32%) у поєднанні з кандидами (34%). У 29% жінок виявляється хламідійна інфекція. Трихомонади зустрічаються у 18%, мікоплазми – у 13 % жінок, вульгарний протей – у 5%.
У хворих після перенесеного сальпінгоофориту виникає імунологічна недостатність, що проявляється достовірним зниженням кількості Т-лімфоцитів, Т-"активних" лімфоцитів, Т-хелперів (CD4), Т-супресорів (CD8), напруженням системи фагоцитозу з достовірним збільшенням фагоцитарного індексу та фагоцитарного числа, зниженням індексу завершеності фагоцитозу.
Достовірне підвищення вмісту в сироватці крові малонового діальдегіду, свідчить про активізацію процесів перекисного окислення ліпідів в організмі даного контингенту хворих; підвищення ступеню ендогенної інтоксикації супроводжується накопиченням в сироватці крові хворих молекул середньої маси.
Вміст естрадіолу в І фазу менструального циклу у хворих на сальпінгоофорит вірогідно не відрізняється від аналогічного показнику жінок контрольної групи, але в ІІ фазу менструального циклу рівень його вже був вірогідно нижчий. Рівень прогестерону у хворих в І та ІІ фази менструального циклу виявився вірогідно нижчим, ніж у жінок контрольної групи. Це свідчить про зниження ендокринної функції яєчників на тлі запального процесу.
Використання запропонованої нами методики реабілітаційної терапії дозволило знизити частоту загострень та рецидивів сальпінгоофоритів (відсутність рецидивів упродовж 3 місяців спостереження) та покращити показники імуногомеостазу, стан перекисного окислення ліпідів, знизити рівень ендотоксикозу (на 21,9%), а також значно покращити ендокринну функцію яєчників у хворих після перенесеного сальпінгоофорита.
Публікації автора:
Пархоменко А.П. Особливості імунного статусу хворих на запальні захворювання жіночої репродуктивної сфери при застосуванні антигомотоксичних препаратів та лімфотропної терапії // В зб. наук. праць співроб. КМАПО ім.П.Л.Шупіка. – Київ, 2001. – Вип.10. – кн.2. – С.622-627.
Пархоменко А.П. Стан перекисного окислення ліпідів при застосуванні антигомотоксичних препаратів та лімфотропної терапії у хворих на запальні захворювання жіночої репродуктивної сфери // В зб. наук. праць співроб. КМАПО ім.П.Л.Шупіка. – Київ, 2001. – Вип.10. – кн.3. – С.793-798.
Пархоменко А.П. Использование антигомотоксической терапии при реабилитации репродуктивной функции женщин с сальпингоофоритами // Тез. докл. науч.-практ. конф. "Актуальные аспекты репродуктивного здоровья". – Здоровье женщины. – 2002. – №1. – С.137.
Пархоменко А.П. Реабилитация репродуктивной функции женщин после перенесенного сальпингоофорита // Репродуктивное здоровье женщины. – 2002. – №1. – С.36-39.