Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Барська Ліна Яківна. Рання діагностика та особливості корекції остеопенічних порушень у дітей з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Барська Л.Я. Рання діагностика та особливості корекції остеопеніч-них порушень у дітей з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія – Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2009.

У дисертації досліджено особливості клінічного перебігу поєднаних хронічних захворювань ШКТ у дітей, вивчено особливості клініко-анамнестичних даних та результати об’єктивного та інструментальних досліджень. На підставі результатів ультразвукової денситометрії вивчено зміни структурно-функціонального стану КТ у дітей на фоні ХЗ ШКТ. Виявлено, що ОП різних ступенів тяжкості при ХЗ ШКТ реєструється у (54,9±4,7)% дітей. З’ясовано, що у дітей з ураженням тільки верхніх відділів ШКТ відбувається зниження показника ШПУ, який є відображенням стану мінерально-еластичної складової КТ, у той час, як у дітей з ХННК зниження показника ШОУ свідчить про значні зміни з боку трабекулярної компоненти КТ. Аналіз біохімічних маркерів кісткового ремоделювання показав, що у дітей з хронічною поєднаною патологією ШКТ гальмування темпів мінералізації та прискорення кісткової резорбції взаємопов’язане з наявністю ХННК та залежить від тривалості захворювання та ступеня ОП, а при ХН НК пояснюється наявністю хронічного запального процесу та підтверджується підвищеним вмістом Іл-6 та ФНО-a. Під час проведення комплексної корекції ОП порушень з використанням комбінованих препаратів кальцію та вітаміну Д, виявлено доцільність застосування в комплексній терапії ХЗ ШКТ препаратів Са після закінчення терапії основного захворювання, що дозволить підвищити ефективність лікувальних заходів, щодо ОП порушень.

1. На підставі узагальнення результатів вивчення у дітей впливу хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту з синтропічним перебігом на розвиток структурно-функціональних порушень кісткової тканини, з урахуванням принципів доказової медицини виявлено залежність частоти та тяжкості остеопенічних порушень від тривалості захворювання, частоти рецидивів та ступеня залучення в патологічний процес органів травлення. З’ясовані окремі патогенетичні аспекти порушень ремоделювання кісткової тканини, зокрема прискорення її резорбції, визначено взаємозв’язок між мікроелементним балансом та розвитком остеопенічних порушень та визначені шляхи підвищення якості заходів їх профілактики та корекції.

2. Частота остеопенічних порушень у дітей з хронічною поєднаною патологією травної системи досягає (56,0±4,6)%, структурно складаючись з остеопенії І ступеня тяжкості – у (44,6±6,6)%, остеопенії II ступеня – (42,9±6,6)% та остеопенії III ступеня – (12,5±4,4)%. Виразність порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини залежить від тривалості, частоти загострень та наявності запального процесу товстого кишківнику. У дітей з синтропічним перебігом захворювання зниження індексу міцності кісткової тканини відбувається диференційовано: наявність хронічного неспецифічного коліту обумовлює зниження цього показника за рахунок трабекулярної компоненти, у той час, як у дітей з ураженням верхніх відділів шлунково-кишкового тракту – мінеральної компоненти кісткової тканини.

3. Особливостями кісткового ремоделювання у дітей з остеопенічними порушеннями на фоні хронічної патології травної системи є гальмування процесів кісткоутворення, тоді як поєднаний з колітом запальний процес призводить до прискорення кісткової резорбції, яка патогенетично пов’язана зі стимуляцією активності остеокластів у результаті підвищення вмісту прозапальних інтерлейкінів: рівень Іл-6 зростає на 100%, ФНО-a – на 20%.

4. Хронічні поєднані захворювання травної системи у дітей обумовлюють дисбаланс есенціальних (Ca, Mn, Se, Si) та накопичення умовно-токсичних мікроелементів (Pb, Ni, Al), виразність якого залежить від тривалості захворювання. Наявність коліту провокує накопичення хрому та зниження рівня магнію і міді. При зростанні тяжкості остеопенічних порушень значно посилюється накопичення алюмінію, молібдену на фоні зниження рівнів кальцію, міді та марганцю.

5. Найбільш суттєве прогностичне значення та діагностичну цінність мають фактори, які характеризують особливості перебігу хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, а саме тривалість захворювання більш ніж 5-ь років, частота загострень 4-5 разів на рік та наявність у дитини хронічного неспецифічного коліту, та наступні інструментально-лабораторні критерії: наявність у дитини гастроезофагеального рефлюкса, наявність дизкінезії жовчовивідних шляхів з холестазом та підвищення ехогенності підшлункової залози за даними ультразвукового дослідження, що дозволяє використовувати їх у комплексній системі прогнозування та ранньої діагностики остеопенічних порушень. Специфічність опрацьованих алгоритмів становить не менш ніж 95%, а чутливість – 99%.

6. Призначення препаратів кальцію III-IV покоління з метою корекції остеопенічних порушень у складі комплексної терапії хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту з синтропічним перебігом у період ремісії сприяє достовірному покращенню структурно-функціонального стану кісткової тканини, що підтверджується позитивною динамікою показників кількісної денситометрії та основних біохімічних маркерів кісткового ремоделювання.

Публікації автора:

1. Барская Л.Я. Особенности метаболических нарушений костной ткани у детей с гастродуоденальной патологией в условиях действия неблагоприятных факторов окружающей среды / [Л.Я. Барская, Т.В. Фролова, О.В. Охапкина, И.Р. Синяева] // Врачебная практика. – 2006. - №5. - С. 17-21. (Дисертантом проведено ультразвукову денситометрію, набір матеріалу для визначення мікроелементного стану волосся, статистичний аналіз отриманих результатів).

2. Барская Л.Я. Ранняя диагностика остеопенических нарушений у детей с хроническими заболеваниями пищеварительной системы / Л.Я. Барская, Т.В. Фролова, О.В. Охапкина // Медицина І... – 2006. - №1 (12). - С. 55-57. (Дисертантом проведено ультразвукову денситометрію, клініко - статистичний аналіз отриманих результатів).

3. Барська Л.Я. Особливості ранньої діагностики та корекції остеопенічних порушень у дітей із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту /Л.Я. Барська // Здоровье ребенка. – 2008 - №3 (12). - С. 11-15.

4. Барская Л.Я. Соединительно-тканная дисплазия при хронических заболеваниях пищеварительной системы у детей: клиническое и прогностическое значение / Л.Я. Барская, Т.В. Фролова, О.В. Охапкина // Медицина и... – 2008. - №1 (19). - С. 18-22. (Дисертантом проведено клінічне обстеження дітей, та статистичний аналіз результатів).

5. Барська Л.Я. Етіологічні моделі та удосконалення профілактики остеопенії та остеопорозу в системі моніторингу здоров’я дітей / [Л.Я. Барська, Т.В. Фролова, С.П. Шкляр, О.В. Охапкіна] // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Остеопороз: эпидемиология, клиника, диагностика, профилактика и лечение». – Євпаторія.- 2006. - С. 116-117. (Дисертантом проведено ультразвукову денситометрію, статистичну обробку одержаних результатів).

6. Барська Л.Я. Денситеметричний реєстр у системі моніторингу здоров’я дітей та підлітків: методологічні та клінічні аспекти / [Л.Я. Барська , Т.В. Фролова, О.В. Охапкіна, С.П. Шкляр] // Матеріали науково-практичної конференції «Гігієнічні аспекти здоров’я школярів». – Харків. – 2006. – С. 194-197. (Дисертантом проведено ультразвукову денситометрію, формування груп хворих дітей).

7. Барская Л.Я. Нарушения структурно-функционального состояния костной ткани у детей с хроническими заболеваниями желудочно-кишечного тракта / Л.Я. Барская // Матеріали Конференції з міжнародною участю «Актуальні питання внутрішньої медицини в практиці сімейного лікаря». – Харків. – 2006. – С. 6-7.

8. Барская Л.Я. Структурно-функциональные нарушения костной ткани у детей с хроническими заболеваниями желудочно-кишечного тракта / Л.Я. Барская // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Здорова дитина: здорова дитина та генетичні аспекти її розвитку». – Чернівці. – 2006. – С. 83-84

9. Барська Л.Я. Біохімічні маркери діагностики структурно-функціональних порушень кісткової тканини у дітей із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту / Л.Я. Барська, Т.В. Фролова, О.В. Охапкіна // Матеріали ІІІ конгресу педіатрів України, Київ. – 2006. – С. 94-96. (Дисертантом проведено набір матеріалу для визначення біохімічних маркерів ремоделювання КТ та статистичний аналіз отриманих результатів).

10. Барська Л.Я. Остеопенічні порушення у дітей, хворих на хронічну патологію шлунково-кишкового тракту / Л.Я. Барська // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «Внесок молодих вчених в розвиток медичної науки і практики, присвячена пам’яті академіка Л.Т. Малої». – Харків. – 2006. – С. 12.

11. Барська Л.Я. Вплив тривалості хронічних захворювань органів травлення на тяжкість остеопенічних порушень у дітей / [Т.В. Фролова, І.І. Терещенкова, Н.Ф. Стенкова, О.В. Охапкіна] // Матеріали VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії». – Київ. – 2006. – С. 91. (Дисертантом проведено аналіз СФСКТ з урахуванням тривалості та особливостей перебігу ХЗ травної системи у дітей).

12. Барська Л.Я. Взаємозв’язок остеопенічного сіндрому та хронічної патології шлунково-кишкового тракту у дітей / Л.Я. Барська // Матеріали 60-ої ювілейної науково-практичної конференціії «Актуальні проблеми сучасної медицини». – 2006. – С. 72.

13. Барська Л.Я. Особенности остеопенических нарушений у детей с хронической патологией пищеварительной системы / Л.Я. Барська, Т.В. Фролова, О.В. Охапкина // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасна педіатрія проблеми та перспективи». – Харків. – 2007. – С. 192.

14. Барская Л.Я. Особенности изменения маркеров ремоделирования костной ткани у детей с хронической патологией пищеварительной системы / Л.Я. Барская // Матеріали Міжвузівської конференції молодих вчених «Медицина третього тисячоліття». – Харків. – 2007. – С. 65-66.

15. Barska L. Risk of osteopenic disorders in children with chronic pathology of digestive system // Matherials of 2nd international scientific interdisciplinary Congress for medical students and young doctors. Kharkiv. – 2009. – p.115.

16. Барська Л.Я. Изменения микроэлементного гомеостаза у больных с сочетанной патологией пищеварительной системы / [Л.Я. Барська, Т.В. Фролова, О.В. Охапкина, Н.П. Дикий, Е.П. Медведєва] // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Морфологія і патологія кісткової системи в умовах промислового регіону». – Луганськ. – 2007. – С. 113. (Дисертантом проведено набір матеріалу для визначення мікроелементного стану волосся, статистичний аналіз отриманих результатів).