Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Наркологія


Баркалов Борис Анатолійович. Психотерапія і психопрофілактика в комплексному лікуванні хворих із залежністю від опіоїдів, інфікованих ВІЛ : Дис... канд. наук: 14.01.17 - 2009.



Анотація до роботи:

Баркалов Б.А. Психотерапія і психопрофілактика в комплексному лікуванні хворих із залежністю від опіоїдів, інфікованих ВІЛ. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.17 наркологія. Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, м. Київ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей особистості хворих на опіоїдну залежність, коморбідну з ВІЛ-інфекцією, і розробці на основі міждисциплінарного та інтеграційного підходів системи поетапної психотерапії та психопрофілактики для даного контингенту пацієнтів. Отримано дані щодо особливостей особистості хворих із опіоїдною залежністю, поєднаною з ВІЛ-інфекцією, типах відношення їх до своєї хвороби. Виявлено, що у хворих основної групи значно частіше, ніж у групі порівняння, спостерігалися сенситивний, обсесивно-фобічний, тривожний, іпохондричний, апатичний і меланхолічний типи реагування на хворобу. На основі отриманих даних розроблена система психотерапії та психопрофілактики в комплексному лікуванні хворих із опіоїдною залежністю, інфікованих ВІЛ, яка може бути застосована не тільки у стаціонарних, але і в амбулаторних умовах. Ефективність вказаної терапії підвищується при поєднанні її з різноманітними методами психотерапії: індивідуальної і групової роз'яснювальної, раціональної, гештальт-терапії, непрямої, короткострокової, поведінкової, сімейної, емоційно-вольового тренування та ін.

К л ю ч о в і с л о в а: опіоїдна залежність, ВІЛ-інфекція, психотерапія, психопрофілактика, клініко-психопатологічні та психодіагностичні методи дослідження.

  1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове рішення проблеми психотерапії та психопрофілактики в комплексному лікуванні хворих із опіоїдною залежністю, інфікованих ВІЛ, з позиції як системного міждисциплінарного та інтегративного підходів, так і вивчення типів відношення пацієнтів до своєї хвороби, функціонального стану і психопатології в результаті вживання опіоїдів.

  2. ВІЛ-інфіковані наркозалежні пацієнти частіше (відносно пацієнтів групи порівняння) розривають шлюб (в 1,59 раза при p<0,01), здійснюють правопорушення (в 1,34 раза при p<0,01), мають гепатит С (в 1,5 раза при p<0,01) і суїцидальну поведінку (в 1,45 раза при p<0,01). Інші фактори, серед яких: наркологічно обтяжена спадковість, виховання в умовах гіпоопіки з боку батьків та низький рівень освіти, однаково притаманні всім залежним від опіоїдів особам.

  3. Наявність ВІЛ-інфекції істотно впливає на спектр рис дисгармонійної особистості наркозалежних – ВІЛ-інфікованим пацієнтам притаманні: злобність (32±3,5%), безсоромність (76±4,3%), брехливість (67±1,7%), відсутність визначеної життєвої позиції (54±2,2%) та песимізм (65±1,2%), в той час як пацієнтам із групи порівняння: егоїзм (42±3,1%), ненависть (28±2,2%), безсовістність (58±1,8%), брехливість (58±2,5%) та невірність (31±5,2%).

  4. У ВІЛ-інфікованих наркозалежних вірогідно (p<0,01) частіше ніж у групі порівняння спостерігалися сенситивний (11±0,8%), обсесивно-фобічний (17±2,3%), тривожний (27±2,4%), іпохондричний (15±1,6%), апатичний (5±1,1%) та меланхолічний (7±1,3%) типи реагування на хворобу, при цьому середній рівень ситуативної та особистісної тривожності (оцінений за методикою Ч.Д. Спілбергера – Ю.Л. Ханіна) у ВІЛ-інфікованих наркозалежних в 1,09 раза вище (при р<0,01), ніж у пацієнтів групи порівняння.

  5. Розроблена трьохетапна диференційована система психотерапії та психопрофілактики в комплексному лікуванні хворих із залежністю від опіоїдів, інфікованих ВІЛ, передбачає використання: на І етапі (протягом синдрому відміни) індивідуальної та групової, роз`яснювальної, відвертої (опосередкованої та потенцюючої) сімейної психотерапії, а також гіпнозу-відпочинку; на ІІ етапі (протягом раннього постабстинентного періоду гештальт-терапії, короткострокової психотерапії, емоційно-вольового тренування (за Філатовим А.Т. і Табачніковим С.І.) і на ІІІ етапі (6-12 місяців) психокорекційних заходів та психотерапії (підтримуючої індивідуальної та групової, сімейної, поведінкової та реабілітаційної).

  6. Розроблена система поетапної психотерапії та психопрофілактики в комплексному лікуванні осіб, залежних від опіоїдів та інфікованих ВІЛ (за даними катамнестичного спостереження) підвищує частоту шестимісячних ремісій в 1,58 раза (при р<0,01) – з 15,68% до 24,72%, а річних ремісій – в 1,59 раза (при р<0,01) – з 8,35% до 13,27%.

Публікації автора:

  1. Табачников С.И., Баркалов Б.А. Система поэтапной психотерапии и психопрофилактики в комплексном лечении больных опийной наркоманией, инфицированных ВИЧ / С.И. Табачников, Б.А. Баркалов // Архів психіатрії.–2008.–Т.14, №1 (52). – С.52-54. (Дисертантом самостійно впроваджено систему психотерапії, зібрано матеріал, проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).

  2. Баркалов Б.А. Общая характеристика больных с синдромом зависимости от опиатов, осложнённым ВИЧ - инфекцией / Б.А. Баркалов // Архів психіатрії.–2007.–Т.13, № 1–2 (48-49). – С.78-86.

  3. Баркалов Б.А. Психические расстройства у больных с синдромом зависимости от опиатов, осложнённым ВИЧ - инфекцией, в разные периоды заболевания / Б.А. Баркалов // Архів психіатрії.–2007.–Т.13, №3-4 (50-51). – С.78-80.

  4. Баркалов Б.А. Комплексное лечение и реабилитация больных с синдромом зависимости от опиатов / Б.А. Баркалов // Архів психіатрії. –2004.–Т.10, №4 (39). – С.103-106.

  5. Баркалов Б.А. Психопатологічні особливості хворих зі станом залежності від опіоїдів, ускладненим ВІЛ - інфекцією / Б.А. Баркалов // Архів психіатрії.–2005.–Т.11, №4 (43). – С.149-152.

  6. Баркалов Б.А. Характеристика тревожно-депрессивных состояний больных с синдромом зависимости от опиатов / Б.А. Баркалов // Питання експериментальної та клінічної медицини: збірник статей. – 2006. – Вип. 10, Т.1. – С.182-187.

  7. Баркалов Б.А. Медико - социальная характеристика больных с синдромом зависимости от опиатов, осложненным ВИЧ - инфекцией / Б.А. Баркалов // Архів психіатрії. –2005. –Т.10, №3 (42). – С.146-150.

  8. Особенности личности и поведения подростков, злоупотребляющих токсическими ингалянтами / Н.В. Побережная, И.Б. Рымарь, А.Л. Вольтфогель, Д.С. Лебедев, Б.А. Баркалов // Архів психіатрії.–2000.–№3–4 (22-23). – С.88–89. (Дисертантом самостійно зібрано матеріал, проведено аналіз отриманих даних).

  9. Баркалов Б.А., Цыба И.В. Взаимоотношения и микроклимат в семьх больных с синдромом зависимости от опиатов / Б.А. Баркалов И.В.Цыба // Вопросы здравоохранения Донбасса: сборник научно- педагогичесих статей. – 2006. – Вып. 14. – С. 3-6. (Дисертантом самостійно зібрано матеріал, проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).

  10. Баркалов Б.А. Психотерапія хворих на опійну наркоманію, ускладнену ВІЛ - інфекцією / Б.А. Баркалов // Актуальні проблеми соціальної і судової психіатрії та наркології: наук.-практ. конф. з міжнародною участю, 11-12 вересня 2008 р.: тези допов. – К., 2008. – 44.

  11. Баркалов Б.А. Психотерапія в комплексному лікуванні хворих на опіоїдну наркоманію, ускладнену ВІЛ – інфекцією: Стендова доповідь / Б.А. Баркалов // Українська школа - семінар з міжнародною участю “Психотерапія і психоаналіз на шляху до євроінтеграції”.–Київ, 2-3 листопада 2005 р.

  12. Рымарь И.Б. Современное состояние проблемы наркомании / И.Б.Рымарь, Б.А. Баркалов // Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров’я населення України: матеріали пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України, присвяченого Року Здоров’я : тези доп. – Тернопіль «Укрмедкнига», 2001.–С. 570-571. (Дисертантом самостійно виконано інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано матеріал, проведено аналіз отриманих даних, написано та підготовлено до друку публікацію).