Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Топалов Діоніс Петрович. Психопрофілактика первинних сексуальних розладів у чоловіків : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Топалов Діоніс Петрович. Психопрофілактика первинних сексуальних розладів у чоловіків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2002.

У роботі з позицій системного підходу виявлено причини та механізми розвитку первинної сексуальної дисфункції у чоловіків і первинної подружньої дезадаптації, а також причини і умови порушення виконання функцій сім’ї за зазначених розладів.

Детально вивчено підготовленість до подружнього життя великої групи молодих людей, що беруть шлюб. Розроблено систему психопрофілактики первинних розладів сексуального здоров’я подружжя і досліджено її ефективність у 10-річному катамнезі.

  1. Проведено теоретичне узагальнення і наведено нове рішення проблеми психопрофілактики первинних сексуальних розладів у чоловіків, що призводять до подружньої дезадаптації. Проблему вирішено з позицій системного підходу з метою розробки ефективної психопрофілактики первинного порушення сексуального здоров’я подружжя і здоров’я сім’ї.

    Первинні сексуальні розлади, не зумовлені органічною патологією чи захворюванням, проявляються у двох варіантах: сексуальної дисфункції у чоловіків і сексуальної дезадаптації.

    2.1. Причиною першого варіанта є порушення психосексуального розвитку, низький рівень поінформованості в питаннях психогігієни статевого життя, відсутність або неправильне статеве виховання, дитячі сексуальні психотравми.

    2.2. Причинами другого варіанта є розбіжності сексуальної поведінки подружжя, зумовлені невідповідністю в парі типів сексуальної мотивації, діапазону прийнятності, психосексуальних типів чоловіка і жінки, статеворольової поведінки, і низька культура спілкування подружжя, пов’язана з наявністю дисгармонійних рис характеру і особистості.

    1. Кожний із варіантів сексуальних розладів проявляється в певних клінічних формах: сексуальна дисфункція – в паторефлекторній формі, у формі очікування негараздів і коїтофобії, сексуальна дезадаптація – в комунікативній, статеворольовій і сексуально-еротичній формі.

    2. У молодих людей, що беруть шлюб, спостерігаються і низький рівень знань у сфері подружніх стосунків, зокрема сексу, і невміння застосовувати існуючі знання на практиці. Лише одиниці добре обізнані щодо функцій сім’ї і значущості їх виконання для сімейного благополуччя. Психологічно грамотними є лише 8±2% молодих людей, решта не знає про дисгармонійні риси особистості та характеру, подружні конфлікти і правильні способи їх розв’язання. Лише 18±4% мають правильне уявлення про анатомо-фізіологічні особливості чоловічого і жіночого організмів і ще менше керуються своїми знаннями у стосунках із партнером. Більшість майбутніх подружніх пар добре обізнані з технікою сексуальних контактів, контрацептивами і захворюваннями, що передаються статевим шляхом, але використовують ці знання лише 22±4 – 18±4% молодих людей.

    Серед джерел інформації про психогігієну статевого життя останні місця за розповсюдженістю посідають бесіди з батьками та педагогами, що багато в чому пояснює дуже низький рівень статевого виховання і сексуальної просвіти дітей і молоді.

    1. Система психопрофілактики первинних сексуальних розладів складається з трьох компонентів: перший компонент – запобігання порушенням формування сексуальності; другий – запобігання порушенням формування гармонійної особистості і порушенню міжособистісних стосунків подружжя; третій – запобігання порушенню функціонування і розпаду сім’ї. Кожний із компонентів складається з двох фаз: вироблення настанови шляхом надання інформації про зміст компонента і вироблення навичок щодо його здійснення.

    2. Трикомпонентна система психопрофілактики проводиться у декілька етапів.

    6.1. Перший етап – запобігання порушенням соматосексуального розвитку дитини, другий – запобігання порушенням психосексуального розвитку дитини, підлітка, юнака (дівчини). Третій етап – запобігання формуванню дисгармонійних рис характеру та особистості, що перешкоджають правильній комунікації, четвертий – виховання культури спілкування і запобігання міжособистісному конфлікту подружжя. П’ятий етап – ознайомлення молоді з основами гігієни шлюбу і сім’ї, підготовка до вступу в шлюб і сімейного життя. Шостий етап – ліквідація патогенних чинників, що сприяють виникненню сексуальної дезадаптації подружжя, і сьомий – запобігання соціальним наслідкам дезадаптації (руйнування сім’ї), що зводиться здебільшого до запобігання деструктивним подружнім конфліктам.

    6.2. На кожному етапі психопрофілактики застосовуються методи раціональної психологічної, інформаційної корекції, бібліотерапія з використанням науково-популярної літератури, групова і персоналістична психотерапія з тренінгом міжособистісного росту, статеворольовий і подружній психологічний тренінг.

    1. Розроблена система психопрофілактики первинних сексуальних розладів, що включає програму підготовки молоді до шлюбу та сімейного життя, дає змогу удвічі в порівнянні з контролем збільшити кількість гармонійних подружніх пар після 10 років подружнього життя і більш ніж удвічі зменшити кількість розлучень.

Публікації автора:

  1. Топалов Д.П. Система психопрофилактики супружеской дезадаптации // Международный медицинский журнал. – 2000. – Т.6, №3. – С.46-48.

    Топалов Д.П. Система и принципы психопрофилактики супружеской дезадаптации // Международный медицинский журнал. – 2000. – Т.6, №4. – С.46-49.

    Топалов Д.П. Сексуальна освіта як найважливіший аспект профілактики порушень сексуального здоров’я // Український вісник психоневрології. – 2001. – Т.9, вип.1. – С.81-83.

    Топалов Д.П. Роль сексуального просвещения в обеспечении сексуального здоровья // Проблеми екстремальної психіатрії: Матер. науково-практ. конф. "Платонівські читання". – Харків, 2000. – С.170-172.

    Топалов Д.П. Методологические аспекты тематического усовершенствования по "медицинской психологии и сексологии" // Проблеми екстремальної психіатрії: Матер. науково-практ. конф. "Платонівські читання". – Харків, 2000. – С.156-157.

    Топалов Д.П. Исторические и нравственные аспекты семьи и сексуальности // Нові технології в медицині: Матер. науково-практ. конф. молодих вчених Харківськ. мед. акад. післядипломної освіти. – Харків, 2000. – С.53-54.