Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2002.
Робота присвячена проблемі подолання пізнавального егоцентризму молодших школярів. Виявлено, що в молодшому шкільному віці на тлі загального зниження вираженості когнітивних егоцентричних тенденцій в учбовій діяльності, вони зберігають свою домінантність в особистісній сфері молодшого школяра. Представлені результати дослідження вираженості пізнавального егоцентризму та особливостей його прояву, на основі яких визначені критерії та рівні пізнавального егоцентризму впродовж початкового періоду навчання (високий, середній, низький). Теоретично обґрунтована та апробована комплексна програма подолання пізнавального егоцентризму молодших школярів, що включає систему психолого-педагогічних умов (загальні психолого-педагогічні умови розвитку і формування особистості учнів початкової школи та умови виховання в сім’ї; конкретні умови подолання пізнавального егоцентризму, пов’язані з чинниками його закріплення) та засобів (навчальний діалог, спрямований на розвиток когнітивної децентрації засобами когнітивної емпатії; індивідуальні та групові психогімнастичні тренінгові вправи, що спонукають дитину до переосмислення власної пізнавальної позиції). На основі кількісного та якісного аналізу результатів її впровадження доводиться ефективність її включення в навчально-виховний процес, що сприятиме адекватному психічному розвитку молодших школярів.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми подолання пізнавального егоцентризму молодших школярів, яке полягає у уточненні сутності поняття “пізнавальний егоцентризм”, виявленні особливостей динаміки його вираженості впродовж початкового періоду навчання, специфіки його прояву в особистісній сфері молодшого школяра, визначенні критеріїв та рівнів розрізнення пізнавального егоцентризму у молодших школярів, створенні та експериментальній апробації психокорекційної програми подолання пізнавального егоцентризму в цей період, що включає систему психолого-педагогічних умов та систему засобів психокорекційного впливу.
Пізнавальний егоцентризм як розумова позиція особистості, зумовлена своєрідністю протікання процесів сприймання та мислення, пов’язана із нездатністю індивіда змінювати вихідну пізнавальну позицію по відношенню до деякого об’єкта, судження чи поняття, визначає ефективність пізнання фізичної реальності, самопізнання та міжособових відносин, закріплення його домінантності в період початкового навчання, пов’язана з проблемами формування Я-концепції дитини, типу спілкування та взаємодії, емоційно-вольові сфери, загальної спрямованості особистості. В молодшому шкільному віці він не долається в процесі навчальної взаємодії лише внаслідок розвитку процесів сприймання та мислення. Позаяк, на тлі загального зниження вираженості когнітивних егоцентричних тенденцій в учбовій діяльності, вони зберігають свою домінантність в особистісній сфері молодшого школяра.
У молодшому шкільному віці спостерігається тенденція зниження представленості когнітивних центричних тенденцій власне в перцептивній та мисленнєвій діяльності впродовж початкового періоду навчання та зростання вираженості когнітивних центричних тенденцій в особистісних проявах молодших школярів.
Основними проявами пізнавального егоцентризму в особистісній сфері є: загальна егоцентрична спрямованість; дисгармонійна Я-концепція; неконструктивні способи взаємодії та спілкування; низька емпатійність.
Критеріями розрізнення рівнів вираженості пізнавального егоцентризму (високого, середнього, низького) виступають: вікові та індивідуальні особливості дитини, специфіка її суб’єктного досвіду; вплив мікросередовища на розвиток пізнавальної, емоційної та поведінкової сфер; вираженість когнітивних егоцентричних тенденцій в учбовій діяльності; врівноваженість процесів когнітивної центрації-децентрації; вплив домінантності когнітивних егоцентричних тенденцій на розвиток Я-концепції, взаємодію та спілкування, емпатію.
Чинниками закріплення домінантності когнітивних егоцентричних тенденцій у молодших школярів виступають: загальна егоцентрична спрямованість, дисгармонійна Я-концепція, неконструктивні способи взаємодії та спілкування, низька емпатійність.
Умови подолання пізнавального егоцентризму пов’язані з необхідністю нівелювання негативної дії чинників, які детермінують його закріплення в цей період. До таких психологічних та педагогічних умов належать: загальні умови розвитку і формування особистості молодших школярів, конкретні умови, пов’язані з чинниками, його закріплення та умови виховання в сім’ї. Знання та впровадження в практику шкільного життя цих умов дозволить не лише подолати домінування когнітивних егоцентричних тенденцій, а й забезпечити інтелектуальне та особистісне зростання учнів, гармонійний розвиток Я-концепції, конструктивної взаємодії та спілкування, емоційно-вольової та мотиваційної сфери особистості.
Конкретними умовами (пов’язаними з чинниками закріплення) подолання пізнавального егоцентризму молодших школярів є: педагогічна децентрація; сприяння становленню гармонійної Я-концепції молодшого школяра; розвиток діалогічного мислення молодших школярів; стимуляція та розвиток позитивних стосунків типу “Я-інший”, взаємодії молодших школярів; розвиток емпатії молодших школярів.
Реалізація психолого-педагогічних умов подолання пізнавального егоцентризму у навчально-виховному процесі та повсякденному житті молодших школярів відбувається успішніше через впровадження системи психолого-педагогічних засобів: навчальний діалог, спрямований на розвиток когнітивної децентрації засобами когнітивної емпатії; індивідуальні та групові психогімнастичні тренінгові вправи, що спонукають дитину до переосмислення власної пізнавальної позиції. Розроблена та застосована нами комплексна програма подолання пізнавального егоцентризму у дітей молодшого шкільного віку підтвердила можливість успішного вирішення даної проблеми у напрямку попередження розвитку та закріплення когнітивних егоцентричних тенденцій або ж зниження їх до оптимального рівня, що сприяло адекватному психічному розвитку молодших школярів і формуванню їх особистості.
Виявлені особливості не розкривають всіх аспектів дослідження проблеми пізнавального егоцентризму. Подальші перспективи дослідження цієї проблеми ми вбачаємо у виявленні зв’язку пізнавального егоцентризму з конкретними особистісними характеристиками дитини, з особливостями її когнітивного стилю, дослідженні динаміки в наступних вікових періодах.
Публікації автора:
Мельничук О.Б. Проблема егоцентризму мислення в сучасній психології // Психологія на перетині тисячоліть: Збірник наукових праць учасників П’ятих Костюківських читань: В 3т. – К.: Гнозис, 1998. – Т.ІІ. – С.477-485.
Мельничук О.Б. Проблема дослідження умов децентрації мислення у психології // Психологія: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 1999. – Вип.2 (5). – С.45-52.
Мельничук О.Б. Динаміка пізнавального егоцентризму у молодших школярів // Психологія: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002. – Вип. 16. – С.197-201.
Мельничук О.Б.Вплив психолого-педагогічних умов на рівні вираженості пізнавального егоцентризму у молодших школярів // Психологія: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002. – Вип.17. – С.174-178.
Мельничук О.Б. Когнітивна децентрація як умова формування особистості молодшого школяра // Проблема особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень: Збірник доповідей Другої Всеукраїнської наукової конференції. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2000. – С. 136-139.
Мельничук О.Б. Когнітивна децентрація в структурі інтелектуального компоненту творчої діяльності особистості // Духовність як основа консолідації суспільства: Аналітичні розробки, пропозиції наукових та практичних працівників. Міжвідомчий науковий збірник: Матеріали п’ятої міжнародної науково-практичної конференції “Духовність і проблеми розвитку особистості”. – К.: Науково-дослідний інститут “Проблеми людини”, 1999. – Том 16. – С. 219-220.
Мельничук О.Б. Когнітивна децентрація як умова адекватного суб”єктивного відображення дітьми стресових ситуацій // Стрессы в повседневной жизни детей: Материалы к международному конгрессу. – О.: Южный научный центр АПН Украины, 2000. – С. 40-41.
Мельничук О.Б. Корекція домінантності та попередження закріплення пізнавального егоцентризму у молодших школярів в роботі шкільного психолога // Вісник: Матеріали звітно-наукової конференції викладачів НПУ імені М.П.Драгоманова. – 3-я книга. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002.- С.40-42.