Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія праці, інженерна психологія, ергономіка


Щу Гао Хан. Психологічні засади інтенсифікації високоавтоматизованих технологічних процесів в умовах металургійного виробництва (на прикладі України та Китаю) : Дис... канд. наук: 19.00.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Щу Гао Хан. Психологічні засади інтенсифікації високоавтоматизованих технологічних процесів в умовах металургійного виробництва (на прикладі України та Китаю). –Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.03 - психологія праці, інженерна психологія.-Українська інженерно-педагогічна академія, Харків, 2002.

Дисертація присвячена питанням модернізації людино – машинних систем з урахуванням нових (ринкових) економічних умов. У дисертації виявлені фактори, що спричинюють психічну напруженість діяльності операторів прокатних станів. Обґрунтовано необхідність модернізації в рамках корективного підходу до інженерно-психологічного забезпечення й проектування операторської діяльності. Сформульовані рекомендації з модернізації технічних засобів діяльності та організації праці прокатників.

1. Системно-психологічний аналіз операторської діяльності показав, що модернізація діяльності операторів і підвищення ефективності роботи прокатних станів потребує урахування психологічних факторів(складність та напруженість діяльності, функціональний стан операторів) як під час розробки технологічних режимів ( програм обтиснень), розробки локальних та комплексних систем автоматизації, так і під час удосконалення організаційного та інформаційного забезпечення діяльності оператора в період експлуатації системи “людина-машина”.

2. Об'єктивний рівень організації виробництва в цеху, що проявляється у показниках роботи прокатного стана (ефективність, ритмічність, безперервність, потужність), спричиняє домінуючий вплив на формування соціально – психологічного статусу операторів, психологічного клімату в колективі, задоволеності працею.

Суб'єктивні властивості операторів – прокатників(соціально-трудова активність, задоволеність працею, значущість труда) впливають на успішність їх професійної діяльності та функціональні стани. Важливе значення при цьому має рівень намагань операторів, їх мотивація, ставлення до діяльності, та соціально – трудова активність.

3. Використання інженерно-психологічних рекомендацій з модернізації діяльності операторів прокатних станів, що базується на антропоцентричному підході до її проектування, забезпечує зниження втоми протягом робочого дня, зменшення психічної напруженості, підвищення задоволеності працею та соціально – трудової активності, сприяє професійному довголіттю фахівців – операторів.

4. На основі модернізації внутрішньозмінних графіків операторської діяльності можливе отримання економічного ефекту за рахунок зниження простоїв та збільшення ефективності системи “людина-машина”. Упровадження системи автоматичного аналізу якості трудової діяльності кожного члена бригади з наданням йому гласності призводить до зменшення "прихованих" помилок управління у динамічних системах й до скорочення річного використання електроенергії в листопрокатних цехах. Таким чином, урахування психологічних факторів на діючому прокатному виробництві дає виражений соціально – економічний ефект.

5.У виборі та розстановці операторських кадрів на прокатних станах нових поколінь у двох країнах потрібен облік не тільки технологічних та технічних факторів, але й психологічних особливостей операторів. В умовах Китаю проблема вибору і розстановки спеціалістів – операторів, розглядається в аспекті психологічної допомоги сумлінному процівнику у використанні своїх ресурсів з максимальною ефективністю завдяки існуючим в Китаї національним (конфуціанським) установкам на забезпечення індивідуальної ефективної діяльності. В Україні до цього аспекту проблеми додається необхідність виявлення несумлінних працівників, а не тільки недостатньо кваліфіковано процюючих операторів.

6. Комплекс методів дослідження професійно-важливих психологічних якостей операторів – прокатників, що включає надійні й валідні методи дослідження професійної уваги, оперативної пам'яті та оперативного мислення, можна використовувати для їх професійного відбору та наступної професійної підготовки, що дає виражений соціально-економічний ефект від зниження аварійності, травматизму, підвищення престижності професії, зменшення витрат на профпідготовку. Критерієм профпридатності професії "оператор прокатного стана" є, поряд з традиційними психологічними тестами визначення, рівень сформованості навичок роботи з дисплейними відеокадрами комп'ютерів.

7.У перспективі продовження дослідження ми бачимо у створенні психологічної теорії інтенсифікації функціонування високоавтоматизованих технологічних процесів в умовах металургійного виробництва.