Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Боднар Василь Євгенович. Психологічні засади діяльності дільничного інспектора міліції з профілактики насильства у сім'ї : дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Боднар В.Є. Психологічні засади діяльності дільничного інспектора міліції з профілактики насильства у сім`ї. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню особливостей підготовки дільничних інспекторів міліції щодо профілактики насильства у сім’ї, виявленню вад цієї підготовки, визначенню психологічних засад для розробки відповідної методики психопрофілактики та припинення насильства у сім`ї, оцінці її ефективності та впровадженню в практичну роботу і процес професійної підготовки дільничних інспекторів.

В роботі обґрунтовуються, з урахуванням виявленої специфіки внутрішніх та зовнішніх умов діяльності дільничних інспекторів міліції, психологічні засади і структура формування комплексної методики психопрофілактики та припинення насильства у сім’ї.

Доведено адекватність теоретичних принципів побудови, практичну ефективність і доцільність використання в начальному процесі під час первинної професійної підготовки дільничних інспекторів міліції розробленої комплексної методики психопрофілактики та припинення насильства у сім’ї.

1. Аналіз літератури показав, що на сьогодні сформувалося три основні підходи до пояснення причин виникнення насильства у сім’ї: соціокультурний, системний сімейний та індивідуально-психологічний. Загалом, пояснення причин насильства у сім’ї страждає на однобокість, а ігнорування полімодальності причин насильства у сім’ї не сприяє розробці психокорекційних програм, адекватних реальним практичним вимогам.

У випадках кримінального насильства у сім’ї існують певні сталі чинники та закономірності, які проявляються у динаміці становлення та розгортання насильницької поведінки, предметі та мотивах кримінального сімейного насильства та у особистісних особливостях сімейних агресорів.

Відкритим залишається центральне питання, а саме – необхідність розробки спеціальної методики психопрофілактики насильства у сім’ї, яка має бути науково обґрунтованою та адекватною реальним практичним потребам, гармонійно вписуватися у весь комплекс діяльності дільничних інспекторів міліції.

2. Рівень і специфіка освітньої підготовки дільничних інспекторів міліції не відповідають покладеним на них завданням щодо профілактики насильства у сім’ї. Працюючи з сім’ями, у яких актуалізована проблема насильства, вони часто змушені діяти самостійно, без допомоги відповідних соціальних служб. Визнаючи власну неуспішність у роботі з такими сім’ями, обстежувані одночасно демонструють самовпевненість і переоцінку своїх можливостей, орієнтацію, в основному, на каральні методи.

3. Не сприяє психопрофілактичній роботі дільничних інспекторів міліції і те, що суди при розгляді справ щодо насильства у сім’ї орієнтовані на покарання насильника через штраф, тобто відбувається покарання не стільки насильника, скільки сім’ї загалом й жертви у тому числі. Такий стан зумовлено відсутністю у Законі України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за вчинення насильства у сім’ї або невиконання захисного припису" такого заходу, як примусове відвідування насильником спеціальних тренінгів.

Під час проведеного дослідження встановлено високу профілактичну ефективність застосування дільничними інспекторами міліції захисних приписів. Разом з тим, нормативно затверджена процедура винесення захисних приписів є надто громіздкою і потребує вдосконалення.

4. Внаслідок експериментально-психологічного вивчення обстежуваної групи дільничних інспекторів міліції у переважної більшості з них виявлено достатній рівень розвитку інтелектуальних і комунікативних здібностей. Найбільшої визначеності набули владно-лідируючий, співпрацюючий-конвенційний і відповідально-великодушний типи міжособистісних відносин.

Виходячи з даних, одержаних під час психодіагностичного обстеження, можна дійти висновку, що за своїми психологічними якостями, переважна більшість обстежуваних готова до засвоєння комплексної методики психологічного забезпечення профілактики насильства у сім’ї.

5. Наукові дані, отримані в результаті проведення дослідження, дозволили розробити методику психопрофілактики припинення насильства у сім’ї, яка складається з п’яти взаємопов’язаних частин: усвідомлення дільничними інспекторами міліції високого рівня професійної та громадянської відповідальності, соціального значення реалізації повноважень, якими вони наділені Законом України "Про попередження насильства у сім’ї"; психологічне забезпечення профілактики дільничними інспекторами міліції насильства у сім’ї; психологічне забезпечення припинення дільничними інспекторами міліції насильства у сім`ї; когнітивний вплив; оволодіння методами психологічної саморегуляції з метою ефективного здійснення профілактики та припинення насильства у сім’ї.

6. Порівняльний аналіз результатів роботи дільничних інспекторів міліції
з профілактики насильства у сім’ї до і після оволодіння ними спеціально розробленою методикою показав, що групі профілактичного обліку осіб, які вчинили насильство у сім’ї, була повернута основна, профілактична функція, яка раніше підмінялася другорядною – обліковою; зменшилася кількість проявів фізичного насильства; перенесено початок профілактичної роботи на більш ранній етап, коли психологічне внутрішньосімейне насильство ще не трансформувалося у фізичне. Дільничні інспектори переорієнтувалися із засобів, каральних за змістом, на психопрофілактичні способи припинення внутрішньосімейної агресії, стали об’єктивнішими при визначенні дійсного ініціатора внутрішньосімейної агресії, почали відрізняти випадки, в яких поштовхом до агресії була віктимна поведінка жертви.

Таким чином, розроблена методика психологічного забезпечення діяльності дільничних інспекторів міліції щодо профілактики насильства у сім’ї виявилася досить ефективною і може бути рекомендована для використання на практиці.

Публікації автора:

1. Боднар В.Є. Психологічне забезпечення здійснення працівниками міліції профілактики та припинення насильства у сім’ї // Психологія: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. Драгоманова, 2004. – Вип. 23. – С. 185-192.

2. Боднар В.Є. Врахування у діяльності працівників міліції психологічних особливостей осіб, котрі чинять насильство у сім’ї // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. Праць / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Ін-т психол. ім. Г.С. Костюка АПН України, 2004. – Т. VІ. – Вип. 4. – С. 26-31.

3. Боднар В.Є. Метод психологічного впливу працівника міліції на ініціатора та жертву насильства у сім’ї // Проблеми загальної та педагогічної психології:
Зб. наук. праць / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Ін-т психол. ім. Г.С. Костюка АПН України, 2004. – Т. VІ. – Вип. 5. – С. 37-42.

4. Боднар В.Є. Підготовленість дільничних інспекторів міліції до попередження насильства у сім’ї // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Ін-т психол. ім. Г.С. Костюка АПН України, 2005. – Т. VІІ. – Вип. 4. – С. 23-29.

5. Боднар В.Є. Психологічні засади попередження дільничними інспекторами міліції насильства у сім’ї // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Ін-т психол. ім. Г.С. Костюка АПН України, 2005. – Т. VІІ. – Вип. 5. – С. 28-33.

6. Боднар В.Є. Психологічні засади діяльності дільничних інспекторів міліції щодо попередження насильства у сім’ї: Наук. записки Ін-ту психол. ім. Г.С. Костюка АПН України в 4-х томах / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Правник, 2005. – Вип. 26. – Т. І. – С. 125-129.