Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Сорока Олена Миколаївна. Психологічні умови застосування комп'ютерних засобів у процесі навчання іноземної мови (на матеріалі дослідження студентів немовних факультетів): Дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. - К., 2002. - 214арк. - Бібліогр.: арк. 199-214.



Анотація до роботи:

Сорока О.М. Психологічні умови застосування комп'ютерних засобів у процесі навчання іноземної мови (на матеріалі дослідження студентів немовних факультетів) - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія. Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, Київ, 2002

Дисертація присвячена проблемі психологічних умов ефективного застосування комп'ютера при вивченні іноземної мови у вузі. На основі аналізу некомп'ютерних методів навчання іноземної мови показано, що їх не можна безпосередньо застосувати до навчального процесу за новими інформаційними технологіями, який має грунтуватись на психолого-педагогічних вимогах до організації навчальної діяльності студентів. На основі цих вимог і принципів комунікативності та поетапно-концентричного розроблено нормативну модель навчання. В процесі її реалізації створено комп'ютерне навчальне середовище, яке становить континуум комунікативних ситуацій і задач всіх типів, необхідних для оволодіння іноземною мовою. Воно передбачає гіпертекстову організацію системи, широке застосування зворотного зв'язку та оптимальний розподіл функцій управління учбовою діяльністю. Експериментальна перевірка технології навчання показала її ефективність і допомогла з'ясувати, важливу роль яку відіграють при її реалізації індивідуальні особливості студентів, що виявлялися, зокрема, за допомогою тестів Кеттела.

1. Психологічний аналіз існуючих методик навчання іноземної мови показав, що вони не можуть бути безпосередньо застосовані у навчанні за новими інформаційними технологіями. Це зумовлено передусім недостатньою розробленістю теоретико-методологічних принципів такого навчання, а також тим, що традиційні методики не забезпечують практичної реалізації навіть відомих принципів навчання, таких, як його індивідуалізація, негайний зворотний зв’язок, оптимальний розподіл функцій управління між учнем і вчителем (або комп’ютером). Тому навчання іноземної мови за новими інформаційними технологіями має спиратися на нормативну модель, яка задовольняє основні психолого-педагогічні вимоги до навчання, що передбачає науково обгрутовану її побудову з урахуванням дидактичного потенціалу комп’ютера.

2. Створена нормативна модель навчання іноземної мови, теоретичним підгрунтям якої є принцип комунікативності і поетапно-концентричний принцип. Вказану модель побудовано з урахуванням розроблених нами умов, які передбачають, з одного боку, стимулювання всіх видів активності студентів, необхідних для оволодіння іноземною мовою, а з другого - дидактично обгрунтоване використання значних можливостей засобів інформаційних технологій. Відповідно до зазначених принципів і з урахуванням сформульованих нами психолого-педагогічних вимог до навчання модель передбачає комплексне навчальне мовленнєве середовище, яке побудоване як континуум комунікативних ситуацій і становить перманентне джерело навчальних впливів. Це середовище має гіпертекстову (тезаурусну, ієрархічну) організацію з незначними обмеженнями щодо засвоєння обов’язкового ядра знань про систему мови як механізму породження мовлення і володіння основними мовленнєвими паттернами відповідно до встановленого рівня засвоєння. У моделі передбачено застосування: а) різних рівнів навчальних вимог, які мають забезпечити поетапність навчання, одночасно на макро- і мікрорівнях відповідно з поетапно-концентричним принципом; б) основних засобів управління учбовою діяльністю студентів з боку комп’ютера.

  1. Результати експериментального дослідження показали високу ефективність навчання за технологією, розробленою на основі даної нормативної моделі. Такі результати досягнуті завдяки тому, що було забезпечено: мультимедійний характер комп’ютерного середовища, оріентований на основні канали сприйняття; активізацію інтелектуальних і емоційних складників, що сприяло запом’ятовуванню та відтворенню навчального матеріалу; успішність урахування комунікативних і смислових параметрів комунікативного простору. Розроблена технологія забезпечує індивідуалізацію навчання завдяки оптимальному розподілу функцій управління учбовою діяльністю між студентом і комп’ютером. Технологія дозволяє студентам обирати завдання, що конструюються з певних блоків, а також забезпечує вибір послідовності як навчального матеріалу, так і комунікативних задач, надає можливість обирати тематику комунікації, самостійно ставити задачі в межах програмних можливостей навчальної системи, одержувати зворотний зв’язок різних форм, типів, модальності і складності, за бажанням студентів.

4. Одержані в дослідженні дані свідчать про істотний вплив на процес навчання іноземної мови таких індивідуальних особливостей, як вихідний рівень готовності до оволодіння іноземною мовою, зокрема, .мотивації діяльності, інтелектуального і вольового потенціалу, рівня саморегуляції, комунікативної компетенції, а також інструментально-методологічної складової. Розгляд індивідуальної ефективності навчання залежно від психологічних характеристик за Кеттелом показав, що застосування комп’ютерної технології, яка відповідає конфігурації реальної асинхронної комунікації, було більш ефективним для інтровертів, а "штучної" - для екстравертів. Найкращу успішність мали ті студенти, які визначали як суб’єктивно найбільш ефективним навчання, що відбувалось в умовах реальної комунікації. В той же час об’єктивно більш високою була ефективність застосування такої конфігурації розробленої комп’ютерної технології, в якій переважає "штучна" комунікація.

Вибір студентом тієї або іншої конфігурації моделі навчання і системи навчальних впливів зумовив формування в процесі комп’ютерного навчання індивідуального стилю засвоєння іноземної мови.

Подальше дослідження проблеми передбачає з’ясування можливостей широкого застосування у навчальному процесі мультимедійних засобів, діалогової взаємодії студентів з комп’ютером, а також використання даної моделі у дистанційному навчанні.

Зміст та результати роботи відображено у таких публікаціях :

1. Сорока О.М. Можливості комунікативного підходу і мовленнєвої діяльності в умовах застосування комп'ютера для навчання іноземної мови // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д..- К., 2001, Т. ІІІ, Ч. 7. - С.202-207.

2. Сорока О.М. Засоби підвищення мотивації навчання іноземної мови за допомогою комп'ютера // Актуальні проблеми психології: Том І, Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія.- Ч. 3.- К., 2002. - С.144-147.

3. Сорока О.М. Особливості структури комп’ютерної допомоги в процесі навчання іноземної мови // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., К., 2002.- Т. ІV, Ч. 1. - С.272-276.

4. Сорока О.М. Можливості комп’ютерної допомоги в процесі навчання іноземної мови // Практична психологія і соціальна робота.- 2002. -№2. - С.63-65.