Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Назаренко Віктор Олександрович. Психологічні умови розвитку комунікативної компетентності керівників Державної прикордонної служби України : дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2007. — 226арк. — Бібліогр.: арк. 156-173.



Анотація до роботи:

Назаренко В.О. Психологічні умови розвитку комунікативної компетентності керівників Державної прикордонної служби України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.09 – «Психологія діяльності в особливих умовах». – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2007.

В дисертації уточнено психологічну сутність понять «службово-ділове спілкування керівника Державної прикордонної служби України» та «комунікативна компетентність керівника Державної прикордонної служби України в службово-діловому спілкуванні», науково обґрунтовано вимоги до комунікативної компетентності керівників, розроблено концептуальну модель і практичні рекомендації з її розвитку.

Доведено, що основними психологічними умовами розвитку комунікативної компетентності керівника є: усвідомлення взаємозв'язку між рівнем особистої комунікативної компетентності та ефективністю службово-ділової взаємодії; самостійне визначення цілей, змісту та результатів навчання; співвіднесення теорії з наявними особистими проблемами у службово-діловій взаємодії; поєднання розв'язання службово-ділових ситуацій з тренінгом сенситивності; активна взаємодія учасників розв'язання службово-ділових ситуацій; одночасне удосконалення продуктивної та репродуктивної складових комунікативної компетентності впливають на її розвиток у керівників.

1. Результати аналізу спеціальної літератури засвідчили, що для характеристики спілкування керівника найчастіше використовуються поняття «управлінське» і «ділове» спілкування. Ряд науковців вважають управлінське і ділове спілкування тотожними за змістом. Водночас, у процесі виконання професійних обов'язків керівники ДПС України різного управлінського рівня беруть участь у спілкуванні, яке виходить за межі суто управлінського та ділового, а отже не підпадає під їх визначення.

Вивчення наукових джерел та професійного спілкування керівників дало можливість уточнити психологічну сутність і структуру службово-ділового спілкування та визначити, що службово-ділове спілкування керівників ДПС України різного управлінського рівня – це складова їх професійного спілкування, яка забезпечує здійснення покладених на них службових повноважень поза системою управлінських відносин шляхом встановлення взаємин і налагодження зворотного зв'язку у формі міжособистісної та особистісно-групової взаємодії.

При цьому поняття «комунікативна компетентність керівника ДПС України в службово-діловому спілкуванні» відображає інтегральне особистісне утворення управлінця, що зумовлює його свідоме ставлення до діалогічної взаємодії в процесі службово-ділового спілкування з окремими особами та їх групами і забезпечує конструктивне спілкування в звичайних та екстремальних умовах діяльності органів охорони державного кордону.

2. За результатами спостережень, групових і індивідуальних інтерв'ю з керівниками ДПС України різного управлінського рівня, аналізу змісту і результатів їх практичної діяльності встановлено, що основними вимогами до комунікативної компетентності керівників необхідно вважати: уміння встановлювати і налагоджувати контакти, підтримувати діалогічне спілкування; уміння слухати співрозмовника; здатність до антиципації (вміння передбачати і прогнозувати), атракції (вміння встановлювати позитивну емоційну атмосферу), фасцинації (утримання уваги); наявність аналітико-синтетичних якостей (визначення головних проблем, обрання шляхів і засобів їх розв'язання).

3. Модель розвитку комунікативної компетентності керівників у службово-діловому спілкуванні передбачає створення, в процесі застосування спеціально розробленої психотехнології, психологічних умов, необхідних для цілеспрямованого впливу на особистісний, теоретико-методичний і практичний потенціали керівника ДПС України з метою удосконалення його соціально-психологічної, переговорної, конфліктологічної, соціально-перцептивної, аутопсихологічної та рефлексивної компетентності.

4. Результати експерименту підтвердили гіпотезу про те, що основними психологічними умовами розвитку комунікативної компетентності керівників ДПС України різного управлінського рівня є:

усвідомлення керівником нерозривного взаємозв'язку між рівнем особистої КК та ефективністю службово-ділової взаємодії;

можливості самостійного визначення керівником цілей, змісту процесу навчання та оцінки його результатів;

можливості співвіднесення теорії з варіантами розв'язання особистих проблем керівника у службово-діловій взаємодії;

поєднання розв'язання службово-ділових ситуацій з тренінгом сенситивності;

активної взаємодії керівника з іншими учасниками процесу розв'язання службово-ділових ситуацій;

одночасне удосконалення продуктивної складової комунікативної компетентності, пов'язаної з особистісними смисловими установками керівника та її репродуктивної, операційної складової.

Про це свідчать позитивні зміни в розвитку теоретико-методичного та практичного потенціалів комунікативної компетентності учасників експериментальної групи, які відбулися за рахунок поглиблення знань про закономірності, механізми і труднощі побудови комунікативного процесу; удосконалення їхніх умінь та навичок із гнучкого застосування психотехнологій, психотехнік, прийомів службово-ділового спілкування у звичайних та екстремальних умовах. У контрольній групі після завершення експерименту значущих змін у рівні розвитку цих потенціалів виявлено не було.

5. Для ефективного розвитку комунікативної компетентності керівників ДПС України різного управлінського рівня у службово-діловому спілкуванні психологам органів охорони кордону розроблені такі основні практичні рекомендації:

планувати заняття необхідно у певній послідовності - від підвищення рівня теоретичних знань через обговорення та програвання типових управлінських і службово-ділових ситуацій у процесі спеціально підібраних вправ і рольових ігор до удосконалення теоретико-методичного і практичного потенціалів комунікативної компетентності учасників тренінгу;

при розробці змістовного наповнення психотренінгів необхідно надати кожному учаснику можливість для самоаналізу досягнутого рівня комунікативної компетентності у службово-діловому спілкуванні шляхом зворотнього зв'язку групи, особливо у разі виникнення труднощів. Іншими словами, у процесі тренінгу кожний учасник повинен мати можливість побачити свої сильні і слабкі сторони та зорієнтуватися щодо напрямку подальшого розвитку своєї комунікативної компетентності;

фахівці, яким буде доручено проведення тренінгів, повинні мати високорозвинені професійні і особистісні якості, розуміти своє місце і роль у групі, дотримуватися принципів групової роботи, створювати у групі атмосферу взаємної довіри і товариської підтримки;

при формуванні складу тренінгової групи необхідно визначати потребу кандидатів у розвитку КК саме в тренінговій формі, проводити моніторинг мотивації учасників та у разі необхідності - її корекцію, враховувати соціально-демографічні критерії кандидатів, включати до складу тренінгової групи керівників одного управлінського рівня.

6. Основними напрямками розвитку комунікативної компетентності керівників ДПС України різного управлінського рівня у службово-діловому спілкуванні можна вважати:

проведення з керівниками психотренінгів для різних типів службово-ділових ситуацій;

проведення заходів психологічної підготовки керівників до комунікативної взаємодії в екстремальних ситуаціях у системі професійної підготовки керівного складу ДПС України;

індивідуальну консультаційну роботу фахівців психологічної служби органів охорони державного кордону.

Проведене дослідження сприяє розв'язанню лише однієї з науково-практичних проблем спілкування керівників ДПС України різного управлінського рівня. З урахуванням багатогранності цього феномена перспективним напрямом подальших наукових розвідок можна вважати створення системної моделі, яка могла б висвітлити характеристики і особливості спілкування на всіх рівнях та етапах професійного становлення керівника, в різних умовах і ситуаціях його діяльності.

Публікації автора:

  1. Назаренко В. О. Результати експериментальної апробації психотренінгу розвитку комунікативної компетентності керівників органів Державної прикордонної служби України // Збірник наукових праць №35. Частина II. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2005. – С. 109-112.

  2. Назаренко В. О. Компетентність керівника у службово-діловому спілкуванні // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського (збірник наукових праць) №.11-12. – Одеса, ПДПУ ім. К.Д. Ушинського, 2005. – С. 173-177.

  3. Назаренко В. О. Стан розвитку комунікативної компетентності у керівників органів Державної прикордонної служби України // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету
    ім. К.Д. Ушинського (збірник наукових праць) № 1-2. – Одеса, ПДПУ
    ім. К.Д. Ушинського, 2006. – С. 131-134.

  4. Назаренко В. О. Проблема розвитку комунікативної компетентності правоохоронців у службово-діловому спілкуванні // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету
    ім. К.Д. Ушинського (збірник наукових праць) № 3-4. – Одеса, ПДПУ
    ім. К.Д. Ушинського, 2006. – С. 32-36.

  5. Назаренко В. О. Методичні особливості тренінгу комунікативної компетентності керівників // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка. Т. VIII, вип.5. - К., 2006. – С. 217-223.

  6. Назаренко В. О. Психотренінг розвитку компетентності у службово-діловому спілкуванні керівників органів охорони державного кордону // Боротьба з протиправною діяльністю на державному кордоні України: теорія, практика, проблеми взаємодії: Матеріали міжвідомчої науково-практичної конференції (8 грудня 2005р.), м. Хмельницький: Науково-практичне видання. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 134 – 139.

  7. Назаренко В. О. Тренінг розвитку комунікативної компетентності у керівників органів Державної прикордонної служби України // Підготовка фахівця у вищій школі: проблеми та перспективи: Матеріали міжвузівської науково-методичної конференції від 12 січня 2006 р. – м. Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 138 – 141.