Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Овчар Олег Михайлович. Психологічні особливості військовослужбовців строкової служби з ознаками девіантної поведінки: дисертація канд. психол. наук: 19.00.07 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Овчар О.М. “Психологічні особливості військовослужбовців строкової служби з ознаками девіантної поведінки”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – Педагогічна та вікова психологія – Донецький інститут післядипломної освіти інженерно-педагогічних працівників АПН України, Донецьк, 2003.

Дисертація являє собою експериментальне дослідження феномена девіантності у військовослужбовців строкової служби. Актуальність дослідження визначається тим, що існуюча практика відбору молодого поповнення та комплектування ним військових підрозділів ще не досконала. В результаті у війська часто потрапляють психологічно несумісні люди. Багато хто з них мають різні акцентуації, адаптація таких молодих солдатів до умов служби в даному підрозділі чи не можлива, чи затягується на тривалий період. У результаті виникають конфлікти, трапляються події і навіть злочини. Оперативне виявлення таких людей, правильне розміщення відповідно до їхніх психологічних особливостей і застосування ефективної системи корекції сприяло б попередженню можливих негативних явищ, підвищенню виховної ролі Збройних сил України.

У дослідженні розробляється модель функціональної динамічної структури особистості молодого воїна. Розбалансованість системи його потреб є одним із джерел девіантних відхилень у поведінці військовослужбовця. За допомогою науково обґрунтованої моделі визначені критичні для кожного військовослужбовця параметри, які можна оперативно визначити за допомогою обмеженого набору існуючих діагностичних методик та інших емпіричних методів. Розроблена й апробована система відповідних корекційних засобів. Застосування цієї системи дозволило на протязі чотирьох років у підрозділах декількох військових частин не мати злочинів і подій. Усі виявлені солдати з проявами девіантної поведінки протягом короткого періоду успішно проходили адаптаційний період. При цьому досягалася істотна зміна структури їхніх потреб. До моменту закінчення служби більшість з них ставало соціально активними військовослужбовцями, позбавлялися від колишніх негативних комплексів. У роботі описується система цих діагностичних і корекційних засобів, процес експериментального її апробовування.

Робота викликає зацікавленість для командирів частин, офіцерів-вихователів, психологів та педагогів, осіб, які безпосередньо працюють з людьми.

Публікації автора:

  1. Овчар О.М. Проблеми девіантної поведінки військовослужбовців строкової служби //Психологія на перетині століть. Збірник наукових праць учасників п’ятих костюковських читань. В 3-х томах. -К.: Гнозис, 1998. – т. ІІ.

-С. 582-588.

  1. Овчар О.М. Заходи щодо раннього виявлення осіб з ознаками девіантної поведінки серед молодих військовослужбовців // Психологія на перетині століть. Збірник наукових праць учасників п’ятих костюковських читань. В 3-х томах. -К.: Гнозис, 1998. – т. ІІ. -С. 576-581.

  2. Овчар О.М. Щодо суті девіацій в поведінці людей //Наукові записки. Національний університет Острозька академія. Серія «Психологія і педагогіка» -Острог, 2001. Вип. 2. – С. 41-48.

  3. Овчар О.М. у співавторстві. Визначення девіацій у юнаків, що призиваються на військову службу методами спостереження, бесіди та елімінації. Навчальний посібник –Донецьк: Донецький інститут соціальної освіти, 2002. – 54 с.

  4. Овчар О.М. Дослідження девіацій у військовослужбовців строкової служби //Гуманізація навчально-виховного процесу. Науково-методичний збірник (Вип. 17). -Слов’янськ: Видавничий центр СДПІ, 2002. – С. 216 – 225.