Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Ржевський Геннадій Миколайович. Психологічні особливості професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Ржевський Г. М. Психологічні особливості професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – “Психологія діяльності в особливих умовах”. – Національна академія оборони України. – Київ, 2009.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і розв’язано нове наукове завдання, яке полягає у визначенні психологічних особливостей та на цій основі розробці оптимальної моделі професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом.

Визначено, науково обґрунтовано та апробовано комплекс діагностичних методик, спрямованих на визначення психологічних особливостей, динаміки, чинників професійного становлення молодших командирів та комплекс методів психологічного забезпечення професійного становлення молодших командирів.

Розроблено модель професійного становлення, практичні рекомендації щодо застосування моделі професійного становлення військових спеціалістів. Подальшого розвитку набули складові системи організації психологічної роботи з молодшими командирами служби за контрактом Збройних Сил України.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове розв’язання наукового завдання щодо визначення психологічних особливостей молодших командирів і на цій основі розроблено оптимальну модель професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом.

У результаті вивчення та розв’язання вказаного наукового завдання автор прийшов до таких висновків:

1. Аналіз теоретико-методологічних досліджень професійного становлення особистості дає підстави стверджувати, що становлення молодших командирів – це процес освоєння ними особливостей службової діяльності, утвердження на посаді, формування і розвиток сукупності цінностей, важливих професійно-психологічних властивостей, практичних умінь і командирських якостей, необхідних для ефективної діяльності.

Відбувається інтеграція психічних явищ, формуються уміння практичного виконання посадових обов’язків і якостей особистості командира. Зростає їхня здатність до саморегуляції, ініціативи та самостійності, формуються впевненість у собі як в командирові і часткове задоволення ходом та результатами діяльності, підвищується ефективність роботи з підлеглими, завойовується визнання й авторитет у колективі.

2. Обґрунтований нами комплекс методів і методик дав змогу комплексно виявити систему показників, критеріїв оцінки рівня становлення молодших командирів, побудувати на цій основі цілісну методику дослідження.

Встановлено, що до основних чинників рівня освоєння службової діяльності належать: ступінь вираженості знань і навичок командира – вихователя підлеглих, авторитетність, службова активність, результати діяльності та суб’єктивне задоволення.

Про надійність методики свідчать стійкі значення (від 0,590 до 0,750) коефіцієнтів кореляції між повторними (через 6 міс.) вимірами рівня становлення молодших командирів тих самих підрозділів. Достатня внутрішня адекватність методики підтверджується наявністю вагомих кореляційних зв’язків в обраній системі показників становлення, що коливалися в межах від 0,535 до 0,713.

Виконання процедур дослідження в динаміці дало змогу підвищити точність визначення рівня становлення молодших командирів, забезпечило зближення їх кількісних і якісних характеристик.

3. У динаміці становлення і подальшої служби молодших командирів у військовій частині встановлено такі три основні етапи: допрофесійний, професійного навчання, професійної діяльності.

3.1. На етапі допрофесійної підготовки домінують стабільність та незалежність (16,9 %), комунікабельність (13,8 %), врівноваженість (11,5 %). На цьому етапі спостерігається тимчасове зниження ефективності виконання своїх обов’язків, відносне незадоволення умовами служби, перебудова мотиваційно-цільових компонентів діяльності та системи стосунків.

3.2. На етапі професійного навчання домінують такі психологічні якості: комунікативність (22,7 %), пристосування (17,1 %), бажання боротьби (16,7 %), компроміс (16,5 %), агресивність (13,1 %), організаторські здібності (10,7 %), нервово-психічна стійкість (10,7 %), відчуття провини (10,1 %), активність у спілкуванні (6,1 %). Молодші командири на цьому етапі характеризуються зростанням рівня знань, службової активності, авторитетності, успішністю в навчанні і підвищенням суб’єктивного задоволення.

3.3. На етапі професійної діяльності домінують: компроміс-врівноваженість (31,6 %), комунікативні здібності (21,3 %), суперництво (10,6 %), співробітництво (8,7 %). Зазнали позитивних змін на рівні статистичної значимості (р 0,05) такі якості, як врівноваженість, нервово-психічна стійкість, небажання спілкуватись змінилось на пошук контактів з підлеглими. Проте підвищилось бажання боротьби, що ми характеризуємо як бажання зайняти роль лідера в підрозділі.

4. Визначено психологічні особливості професійного становлення, якими є: сильна, врівноважена, лабільна нервова система; емоційно-вольова стійкість, дисциплінованість, працелюбність, вимогливість, уміння спланувати й організувати справу, простота в спілкуванні, товариськість, активність, ясність і чіткість мови, уміння переконувати.

Специфіку професійного становлення молодших командирів відображають: прагнення до лідерства, здатність до керівництва, сильні вольові якості, готовність до розумного ризику, прагнення до успіху, здатність до діяльності в екстремальних умовах, самодостатність, стійкість проти стресу, адаптабельність та якості, які отримують за розробленою нами методикою визначення рівнів професійного становлення. Ці особливості забезпечують виконання обов`язків, пов`язаних з організаторською і виховною функцією, і забезпечують успішність його професійного становлення.

5. Розроблена модель успішного професійного становлення молодшого командира включає п’ятнадцять визначених нами психодіагностичних характеристик моделі: сім є позитивними і вісім – негативними. Коефіцієнт множинної кореляції цих показників виявився достатньо надійним та високим (R=0,843).

6. Успішність становлення молодших командирів визначають такі параметри: рівень організації і ступінь зрілості взаємин військовослужбовців у підрозділі, стиль повсякденної роботи з молодшими командирами командування підрозділу, рівень згуртованості та ступінь зрілості первинного колективу, характер дружніх зв’язків референтної групи командирів-початківців. До провідних індивідуально-психологічних детермінант становлення молодших командирів належать початковий рівень їхньої підготовленості до майбутньої діяльності і пов’язані з ним якісні характеристики мотиваційно-вольової сфери особистості.

7. Становлення молодших командирів у військовій частині – процес керований. Підвищення його ефективності у військах можливе шляхом розширення системи психолого-педагогічних знань, необхідних для офіцерів, а також удосконалення керівництва молодшими командирами в підрозділах. Психологічними засобами керування цим процесом виступають навчання, виховання, інструктаж, стимулювання, наслідування, ідентифікація, референтність, самооцінка і самоутвердження особи.

8. Розроблені нами організаційно-методичні рекомендації професійного становлення молодших командирів враховані при розробленні керівних документів щодо організації відбору кандидатів для проходження військової служби за контрактом та під час проведення занять з професійної і командирської підготовки.

Перспективи подальших досліджень проблеми психологічних особливостей професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом ми вбачаємо в перевірці ефективності діяльності запропонованої моделі виявлення (оцінки) психологічних особливостей, подальшому професіографічному вивченні діяльності військовослужбовців служби за контрактом і в створенні на цій основі комплексної методики відбору, а також розробки системи психокорекційних заходів.

Публікації автора:

1. Ржевський Г. М. Особливості організації та умов професійного становлення військових спеціалістів строкової служби сухопутних військ Збройних Сил України / Г. М. Ржевський // Зб. наук. праць Київського військового гуманітарного інституту. – 2000. – Вип. 6 (19). – С. 36–43.

2. Ржевський Г. М. Чинники успішності становлення сержантів під час проходження служби в особливих умовах / Г. М. Ржевський // Зб. наук. праць. –
2006. – Ч. 2, № 37. – С. 229–232.

3. Ржевський Г. М. Теоретико-методологічні підходи до проблеми становлення професійної діяльності в психології / Г. М. Ржевський // Вісник Київського міжнародного університету. Серія “Психологічні науки”. – 2006. – Вип. 9. –
С. 154–161.

4. Ржевський Г. М. Психологічна сутність становлення молодших командирів служби за контрактом строкової служби та сержантів служби за контрактом під час службової діяльності / Г. М. Ржевський // Зб. наук. праць Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України. – 2007. – Т. VІІ, вип. 10. – С. 337–345.

5. Ржевський Г. М. Психологічні умови та критерії професійного становлення спеціалістів / Г. М. Ржевський // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України. – 2006. – Вип. 29. – С. 498–506.

6. Ржевський Г. М. Динаміка становлення молодших командирів служби за контрактом і молодших командирів військової служби за контрактом / Г. М. Ржевський // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України. – 2006. – Вип. 30. – С. 426–434.

7. Ржевський Г. М. Динаміка критеріїв успішності становлення молодших командирів служби за контрактом в особливих умовах / Г. М. Ржевський // Стан та тенденції розвитку системи морально-психологічного забезпечення діяльності військ (сил) в умовах реалізації Концепції гуманітарного та соціального розвитку в Збройних Силах України : матеріали наук.-практ. конф. (24 травня 2007 року) / Національна академія оборони України. – К. : НАОУ, 2007. – С. 127–132.

8. Ржевський Г. М. Методика організації психологічного супроводження професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом / Г. М. Ржевський // Зб. наук. праць Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України. – 2007. – Т. Х, ч. 1. – С. 226–234.

9. Ржевський Г. М. Моделювання психологічних особливостей професійного становлення молодших командирів військової служби за контрактом / Г. М. Ржевський // Вісник Національної академії оборони України. – 2008. – Вип. 1 (5). – С. 92–104.

10. Ржевський Г. М. Загальні принципи організації та проведення психологічної підготовки та супроводу професійного становлення молодших командирів служби за контрактом / Г. М. Ржевський //Філософсько-методологічні та соціально-психологічні проблеми реалізації людського фактора в умовах переходу Збройних Сил України до професійної армії : матеріали Всеармійської наук.-практ. конф. : у 2-х частинах
(29 травня 2008 року) / Міністерство оборони України, Національна академія оборони України [та ін.]. – К. : НАОУ, 2008. – С. 228–236.