Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Царьов Юрій Олександрович. Психологічні особливості підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня Державної прикордонної служби України до управлінської діяльності : Дис... канд. наук: 19.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Царьов Ю. О. Психологічні особливості підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня Державної прикордонної служби України до управлінської діяльності – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – «Психологія діяльності в особливих умовах». – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – м. Хмельницький, 2007.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню психологічних особливостей підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності у загальній системі професійної освіти. Проведено психологічний аналіз основних концептуальних підходів проблеми взаємозв’язку соціально-психологічних рис керівників ОТР та управлінської діяльності. Аналізуються специфічні та індивідуально-психологічні риси офіцера ОТР ДПС, які є необхідними для успішної управлінської діяльності, суттєво впливають на ефективність процесу професійної підготовки та можуть бути використані для побудови ефективної моделі діяльності офіцера у різних ситуаціях. Пропонується програма соціально-психологічного тренінгу. У формувальному експерименті доводиться її ефективність.

На підставі теоретико-експериментального дослідження проблеми психологічних особливостей підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня ДПС України до управлінської діяльності можна зробити наступні висновки.

  1. Управлінська діяльність ДПС України як соціально-психологічне явище є сукупністю і складною взаємодією різних психологічних конструктів, щонайперше таких, як професійні управлінські цінності, переконання, норми офіцерів ОТР, що зрештою й формують мотиви та моделі управлінської поведінки.

  2. У процесі емпіричного вивчення оцінок офіцерами типів управлінської діяльності, які домінують у сучасній ДПС встановлено, що існують значущі закономірні зв’язки між типами управлінської діяльності офіцерів ОТР та соціальними і професійними чинниками, які належать до мезорівня та особистісного рівня. З’ясовано, що психологічна готовність керівника до управлінської діяльності є комплексом мотивів, знань, умінь і навичок, особистісних рис, які забезпечують ефективне формування й розвиток управлінської діяльності, котра охоплює чотири основні компоненти – мотиваційно-емоційний, когнітивний, операційний та особистісний.

  3. Підтверджено гіпотезу проте, що суттєвий вплив на ефективність процесу підготовки офіцера оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності здійснюють психологічні особливості самого суб’єкта діяльності, а саме, індивідуально-психологічні особливості та психологічна готовність до управлінської діяльності. Психологічна підготовка офіцера оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності полягає у засвоєнні комплексу наявних і постійно поповнюваних знань, умінь та навичок, формування, перебудови індивідуально-психологічних рис та професійно важливих якостей, вироблення гнучкої соціально-професійної позиції в системі оперативно-службової діяльності.

  4. Здійснений психологічний аналіз показує, що нині рівень підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня ДПС України до управлінської діяльності недостатньо узгоджений з вимогами сучасних умов функціонування ДПС України, особливо за показниками спонукальної сфери та психологічними вимогами до управлінської діяльності. Показники контрольної групи не мали значущих відмінностей за позитивним полюсом, до того ж на завершальній стадії експерименту вони зросли до 56,7 %, у порівнянні з 46,7 % на стадії констатувального експерименту. Кількісні дані повністю узгоджуються з результатами якісного аналізу.

  5. У процесі наукового дослідження вдалось виявити та обґрунтувати психологічні особливості підготовки, що забезпечують успішність цього процесу та індивідуально-психологічні показники ефективної підготовки до управлінської діяльності офіцерів оперативно-тактичного рівня органів охорони державного кордону. Це стане можливим при впровадженні в навчально-виховний процес НАДПСУ комплексної цільової програми ефективності підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня ДПС України до управлінської діяльності, що припускає реалізацію системи заходів психологічного та педагогічного впливу з метою підвищення рівня професійної підготовки керівників ОТР; оптимізації підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня ДПС України до управлінської діяльності в умовах повсякденної життєдіяльності.

  6. Проведення формувального експерименту підтвердило ефективність запропонованих засобів, зокрема значущі відмінності між офіцерами контрольної та експериментальної груп, зокрема за шкалами «соціального статусу» (tемп. = 3,51), «психологічної готовності до здійснення УД» (2,76) – при tемп. = 2,66, р 0,01), які безпосередньо корелюють з предметами дослідження. У своїх поведінкових стратегіях обстежувані все більшу роль надають психологічній готовності до здійснення УД та приділяють увагу соціально-психологічним особливостям вдосконалення підготовки до УД. Важливим аргументом на користь змісту і форм здійснення нами професійної підготовки стали показники континууму «задоволеності-незадоволеності» специфікою занять з учасниками обох груп. Загалом показники «задоволення» в експериментальній групі зросли майже втричі та досягли 86,7 %, а також майже в чотири рази зменшились за полюсом «незадоволення» і становили всього 10 %, що підтверджує висунуту у досліджені гіпотезу.

  7. Оптимізувати процес підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності можна за умови комплексного застосування психологічних засобів, що включають: а) засвоєння системи знань, умінь і навичок; б) реалізацію комплексу заходів (методів, форм і прийомів), які сприяють ефективній підготовці офіцера-керівника до здійснення управлінської діяльності; в) створення сприятливої атмосфери у процесі навчання, організацію ефективної взаємодії учасників і засвоєння ними прийомів управлінської діяльності.

  8. Розроблена цільова програма ефективності підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності має на меті підвищення рівня професійної підготовки керівників ОТР. За своєю структурою програма складається з трьох етапів: проведення комплексного соціально-психологічного обстеження щодо готовності керівника до управлінської діяльності; організація психологічного консультування; долання труднощів у психологічній готовності щодо управлінської діяльності.

  9. Ефективною технологією професійної підготовки офіцерів-керівників до здійснення управлінської діяльності є реалізація у навчальному процесі семінару-тренінгу, розроблена програма якого охоплює три основні блоки (інформаційно-пізнавальний, діагностичний, корекційно-розвивальний). Здійснена експериментальна перевірка технології підготовки офіцерів-керівників до УД, результати якої свідчать про ефективність та результативність авторської розробки.

  10. Розроблена навчальна програма спецкурсу «Психологічна готовність офіцерів оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності» ґрунтується на знаннях в галузі соціально-психологічних особливостей управлінської діяльності, культури ділового спілкування в управлінській діяльності, психологічного забезпечення ефективності навчання, добору та формування управлінських кадрів ДПС України. Спецкурс має прикладний характер і дає змогу:

– оволодіти сучасними та перспективними напрямками психологічних розробок і досліджень з питань психодіагностики, профвідбору, оцінки та управління станами підлеглих, психологічним супроводженням оперативно-службової діяльності;

– успішно забезпечувати знаннями, навичками та вміннями офіцерів оперативно-тактичного рівня з питань ефективного забезпечення управлінської діяльності ДПС України в цілому.

  1. Проведене дослідження дає можливість сформулювати такі рекомендації професорсько-викладацькому складу з удосконалення професійної підготовки офіцерів ОТР ДПС України:

– з метою підвищення психологічної компетентності офіцерів-випускників ОТР з питань психологічної готовності щодо ефективного здійснення УД начальникам кафедр гуманітарних і соціально-економічних дисциплін НАДПСУ вишукати можливість введення спецкурсу «Психологічна готовність офіцерів оперативно-тактичного рівня до управлінської діяльності» та рекомендувати проведення навчальних занять методом СПТ по забезпеченню реалізації основних компонентів готовності, поглибленні ціннісно-смислових утворень, корегуванню та збагаченню їхньої власної життєвої концепції, особливо її професійні аспекти;

– на курсах перепідготовки і підвищення кваліфікації запропонувати використання рекомендацій, що вміщені в розробленій комплексній цільовій програмі, та передбачити проведення циклу занять з теми: «Психологічні особливості діагностики і методики ефективної професійної підготовки офіцерів-керівників до здійснення управлінської діяльності»;

– у кваліфікаційних характеристиках випускників-офіцерів ОТР НАДПСУ та при кадрових переміщеннях доцільно враховувати оцінку їх здібностей та відображати ступінь психологічної готовності до управлінської діяльності;

– для підвищення психологічної компетентності щодо ефективної підготовки до управлінської діяльності офіцерів оперативно-тактичного рівня органів охорони Державного кордону в системі суспільно-державної підготовки передбачати проведення традиційних і активних форм занять з відповідної проблематики.

Виходячи з актуальності проблеми здійснення ефективної управлінської діяльності офіцера ОТР перспективи подальшого дослідження полягають у поглибленні психологічних знань про ціннісно-мотиваційні засади та стильові характеристики професійної діяльності, в аналізі інструктивних факторів, що призводять до неадекватного розвитку управлінської діяльності у ДПС України.

Публікації автора:

  1. Царьов Ю. О. Теоретичні підходи в сучасній психології до вирішення проблем підготовки управлінського персоналу у військовій сфері // Актуальні проблеми психології. Том.I.: Соціальна психологія. Організаційна психологія. Економічна психологія: Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С. Д., Карамушки Л. М. – К.: Міленіум, 2005. – Част. 14. – С. 55–60.

  2. Царьов Ю. О. Відповідність індивідуально-психологічних якостей офіцера оперативно-тактичного рівня загальній стратегії Державної прикордонної служби України // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / За ред. С. Д. Максименка. Т. VII, вип. 4. – К., 2005. – С. 304–309.

  3. Савчин М. В., Царьов Ю. О. Готовність офіцера до професійно-управлінської діяльності // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / За ред. С. Д. Максименка. Т. VIII, вип.6. – К., 2006. – С. 243–250.

  4. Царьов Ю. О. Дослідження ефективності підготовки офіцерського складу до професійно-управлінської діяльності // Психологія і суспільство. – 2006. – № 3. – С. 106–113.

  5. Царьов Ю. О. Психологічні аспекти вдосконалення підготовки до професійно-управлінської діяльності керівників оперативно-тактичного рівня органів охорони державного кордону // Збірник наукових праць № 34. Частина II. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2005. – С. 140–142.

  6. Царьов Ю. О. Ситуативні вимоги до особистості офіцера та функцій, які він реалізує у своїй діяльності // Збірник наукових праць. № 37. Частина II. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, 2006. – С. 224–227.

  7. Царьов Ю. О. Особливості мотивації управлінської діяльності офіцерів оперативно-тактичного рівня ДПСУ // Збірник наукових праць № 30. Частина II (Спеціальний випуск). – Хмельницький: Видавництво Національної академії ДПСУ, 2004. – С. 229–232.

  8. Царьов Ю. О. Шляхи оптимізації підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня до професійно-управлінської діяльності // Професійні компетенції та компетентності вчителя. (Матеріали регіонального науково-практичного семінару). – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2006. – С. 170–171.