Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Вахоцька Ірина Олександрівна. Психологічні особливості міжособистісного взаєморозуміння в системі "вчитель-учень" як умова попередження конфліктів: Дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 243арк. - Бібліогр.: арк. 159-178.



Анотація до роботи:

Вахоцька І.О. Психологічні особливості міжособистісного взаєморозуміння в системі “вчитель - учень” як умова попередження конфліктів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 - соціальна психологія. – Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. Київ, 2002.

У дисертаційному дослідженні дається психолого-педагогічний аналіз проблеми соціальної перцепції загалом та взаєморозуміння безпосередньо у педагогічному процесі між вчителями та учнями.

Виявлено, що процес спілкування вчителів та учнів характеризується наявністю конфліктів трьох типів: навчальних, конфліктів очікувань та особистісної несумісності.

Встановлено різницю в оцінці частоти виникнення конфліктів кожного типу вчителями та учнями, яка пояснюється тим, що вчителі та учні неоднаково оцінюють одні й ті самі психологічні ситуації, які виникають у процесі їхньої взаємодії. Там де учні переживають ситуацію як конфліктну, вчителі ще не сприймають її такою і не помічають, не розуміють реакції і станів учнів у цих ситуаціях. Частіше за все причиною виникнення конфліктів є навчальна діьність.

Проаналізовано результати формуючого етапу дослідження, присвяченого покращенню взаєморозуміння в системі “вчитель – учень”. З метою корекції стосунків у системі взаємовідносин “вчитель-учень” використовується варіант програми СПТ взаєморозуміння. Основне завдання тренінгу полягає у формуванні нового стилю спілкування педагогів у суб’єкт-об’єкт-суб’єктній взаємодії з учнями, в якій головною умовою ефективності їхньої діяльності є досягнення взаєморозуміння.