Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Організаційна психологія; економічна психологія


Поплавська Анжеліка Петрівна. Психологічні особливості карєрних орієнтацій військовослужбовців : Дис... канд. наук: 19.00.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Поплавська А.П. Психологічні особливості кар'єрних орієнтацій військовослужбовців. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.10 – організаційна психологія; економічна психологія. – Інститут психології ім. Г.С. Косгюка АПН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вивченню психологічних особливостей кар'єрних орієнтацій військовослужбовців

У роботі розкрито сутність професійної кар'єри військовослужбовців, основні її типи, психологічні чинники, що впливають на кар’єрне зростання військовослужбовців у військових організаціях. Виділено три типи кар’єрних орієнтацій військовослужбовців: «професійно-зорієнтований», «автономний» та «стабільний». Розкрито зв'язок між типами кар'єрних орієнтацій військовослужбовців та такими чинниками як: а) особистісні (інтелектуальні, емоційно-вольові та комунікативні характеристи військовослужбовців); б) організаційно-професійні (категорія військовослужбовців; посада військовослужбовців в організації; стаж військової служби); в) соціально-демографічні (вік; стать; сімейний стан).

Встановлено, що оптимізація процесу становлення кар'єрних орієнтацій у військовослужбовців можлива в результаті їх спеціальної психологічної підготовки, яка включає: а) оволодіння знаннями, що розкривають суть кар'єрних орієнтацій та їх роль у здійсненні професійної кар’єри; б) оволодіння уміннями та навичками діагностики власних кар'єрних орієнтацій та особистісних характеристик, пов’язаних з ними; в) оволодіння уміннями та навичками враховувати особливості власних кар'єрних орієнтацій та оптимізувавти їх з метою успішного здійснення професійної кар’єри.

У процесі вирішення завдань дисертаційного дослідження ми дійшли наступних висновків:

1. Професійна кар'єра військовослужбовців – це оптимальне проходження ними основних стадій їх діяльності у військових організаціях, зумовлене досягненням високих показників у професійній діяльності, яке сприяє їх самореалізації та самоствердженню, а також забезпечує ефективну діяльність самих організацій.

2. Виокремлено дві групи чинників, які впливають на здійснення професійної кар'єри: зовнішні та внутрішні. Зовнішні (організаційні) чинники – це чинники, які пов’язані із впливом військової організації на здійснення професійної кар'єри військовослужбовців. До них відносяться: а) інститут призначення на військові посади; б) інститут присвоєння військових звань; в) тип проходження військової служби (кадрової або за контрактом); г) тип проходження служби у мирний чи воєнний час; д) традиції та цінності військових організацій та ін. Внутрішні (особистісні) чинники – це чинники, які пов’язані з діяльністю самих військовослужбовців. До них відносяться; а) рівень військової освіти військовослужбовців; б) кар'єрні орієнтації військовослужбовців; в) особистісні характеристики військовослужбовців; д) гендерні особливості військовослужбовців та ін.

3. Одним із суттєвих внутрішніх чинників, які впливають на професійну кар'єру військовослужбовців, є кар'єрні орієнтації – спрямованість військовослужбовців на певний тип кар’єрного зростання, їх індивідуальні уявлення про послідовність дій, необхідних для отримання професійного досвіду та активності у професійній сфері протягом життя.

4. У процесі констатуючого етапу дослідження виокремлено три типи кар'єрних орієнтацій військовослужбовців «професійно-зорієнтований» (об’єднує кар'єрні орієнтації «служіння», «професійна компетентність», «виклик»), «автономний» (містить кар'єрні орієнтації «підприємництво», «автономія», «менеджмент») та «стабільний» (охоплює кар'єрні орієнтації «стабільність місця проживання», «інтеграцію стилів життя», «стабільність місця роботи»).

5. Виявлено, що найбільш представленим серед опитаних військовослужбовців є «стабільний» тип (44,5%), далі йде «автономний» тип (29,1%) і на останньому місці знаходиться «професійно-зорієнтований тип» (26,4%). Ця ситуація свідчить про певне викривлення кар'єрних орієнтацій військовослужбовців (невідповідність переважаючого типу кар'єрних орієнтацій змісту військової діяльності), а, отже, про необхідність введення певних змін у процес психологічної підготовки військовослужбовців до кар’єрного зростання (проведення спеціальної профорієнтаційної роботи, професійного відбору на ранніх етапах професійного становлення військовослужбовців, а також певної корекційно-розвивальної роботи у процесі безпосереднього здійснення військової діяльності).

6. Встановлено статистично значущий зв'язок між типами кар'єрних орієнтацій військовослужбовців та такими чинниками, як: а) особистісні (інтелектуальні, емоційно-вольові та комунікативні характеристики військовослужбовців); б) організаційно-професійні (категорія військовослужбовців; посада військовослужбовців в організації; стаж військової служби); в) соціально-демографічні (вік, стать, сімейний стан). Це знаходить відображення, зокрема,
в тому, що:

6.1. Найбільш виразно відмінності у рівні розвитку особистісних якостей військовослужбовців залежно від типу їх кар'єрних орієнтацій спостерігаються щодо емоційно-вольових якостей, дещо менш виразно – щодо інтелектуальних, комунікативних якостей та особливостей міжособистісної взаємодії;

6.2. Представники «професійно-зорієнтованого» типу кар'єрних орієнтацій випереджають представників «автономного» та «стабільного» типів за рівнем розвитку емоційно-вольових та інтелектуальних якостей. У той же час, представники «стабільного» типу характеризуються вищим рівнем розвитку, порівняно з представниками «професійного-орієнтованого» та «автономного» типів, комунікативних якостей та якостей, які мають відношення до міжособистісної взаємодії;

6.3. Що стосується молодших офіцерів, то тут інтелектуальні якості є найбільш розвинутими у представників «професійно-орієнтованого» типу, у той же час у старших офіцерів вони є найбільш розвинуті у представників «автономного» та «стабільного» типів. У молодших офіцерів емоційно-вольові якості найбільш виражені у «професійно-зорієнтованого» типу, тоді як у старших офіцерів емоційно-вольові якості найбільше виражені у представників «автономного». Отже, по мірі здійснення професійної кар’єри інтелектуальні та емоційно-вольові якості військовослужбовців, скоріше за все, набувають орієнтації не стільки безпосередньо на зміст професійної діяльності, скільки на забезпечення автономності та стабільності життєдіяльності;

6.4. У командного складу військовослужбовців більшою мірою представлено «стабільний» тип кар'єрних орієнтацій, ніж у офіцерів штабу та офіцерів управління;

6.5. З віком та збільшенням стажу роботи військовослужбовців значущість «стабільного» типу кар'єрних орієнтацій зростає;

6.6. У чоловіків-військовослужбовців більш вираженими, порівняно з жінками, є кар'єрні орієнтацій, які відносяться до «автономного» типу;

6.7. Одружені військовослужбовці більше орієнтуються на «стабільний» тип кар'єрних орієнтацій, ніж неодружені.

7. Результати формуючого експерименту підтвердили висунуту гіпотезу і дали можливість зробити висновок про те, що оптимізація процесу становлення кар'єрних орієнтацій у військовослужбовців можлива в результаті їх спеціальної психологічної підготовки, яка включає: а) оволодіння знаннями, які розкривають суть кар'єрних орієнтацій та їх роль у здійсненні професійної кар’єри;
б) оволодіння уміннями та навичками діагностики власних кар'єрних орієнтацій та особистісних характеристик, пов’язаних з ними; в) оволодіння уміннями та навичками враховувати особливості власних кар'єрних орієнтацій та розвивати їх з метою успішного здійснення професійної кар’єри.

Перспективи подальшого дослідження автор вбачає у розробці моделі психолого-управлінського консультування з проблеми кар’єрного зростання військовослужбовців.

Публікації автора:

Розділ навчального посібника:

1. Поплавська А.П. Особливості професійної кар'єри працівників організацій // Синдром «професійного вигорання» та професійна кар'єра працівників освітніх організацій: гендерні аспекти: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. та слухачів ін-тів післядиплом. освіти / За наук. ред. Максименка С.Д., Карамушки Л.М., Зайчикової Т.В. – К.: Міленіум, 2004. – 264 с.

Навчальна програма:

2. Поплавська А.П. Психологія професійної кар'єри у військових організаціях: Програма лекційного курсу і плани семінарських занять для підготовки військових фахівців та військових психологів / За наук. ред.
Л.М. Карамушки. – К.: Міленіум, 2006. – 44 с.

Статті у наукових фахових виданнях, включених до списку ВАК України:

  1. Поплавська А.П. Дослідження кар’єрних орієнтацій військовослужбовців // Актуальні проблеми психології. Том І: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К.: Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2001. – Ч. 2. – С. 271-277.

  2. Поплавська А.П. Еволюція кар'єрного зростання працівника в організації: огляд матеріалів американських досліджень // Актуальні проблеми психології. Том І: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К.: Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2002. – Ч. 5. – С. 230-236.

  3. Поплавська А.П. Дослідження кар'єрних орієнтацій жінок-військовослужбовців // Актуальні проблеми психології. Том І: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К.: Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2002. – Ч. 6. – С. 93-99.

  4. Поплавська А.П. Психологічна характеристика особистісних профілів кар'єрних орієнтацій військовослужбовців-офіцерів // Актуальні проблеми психології. Том І: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К.: Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2003. – Ч. 9. – С. 130-132.

  5. Поплавська А.П. Проблема здійснення професійної кар'єри: аналіз зарубіжного та вітчизняного підходів // Проблеми загальної та педагогічної психології. – К.: Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2005. – Том. VII. – Вип. 1. – С. 250-260.

  6. Поплавська А.П. Дослідження психологічних особливостей кар'єрних орієнтацій військовослужбовців-офіцерів // Актуальні проблеми психології. Том І: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К.: Ін-т психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 2005. – Ч. 14. – С. 43-47.

Статті у інших виданнях та тези доповідей на наукових конференціях та семінарах:

  1. Поплавська А.П. Психологічні особливості кар’єрних орієнтацій військовослужбовців // Наукові праці МАУП. Соціально-психологічні проблеми вдосконалення управлінської діяльності. Вип. 6. – К.: МАУП. – 2003. – С. 127-129.

  2. Поплавська А.П. Вплив гендерних аспектів на процес побудови кар'єри // Наукові праці МАУП. Суспільство у XXI столітті: психологічні проблеми гармонізації, гуманізації, демократизації. – Вип. 11. – К.: МАУП. – 2003. – С. 201-203.

  3. Поплавська А.П. Консультування з питань кар'єрних орієнтацій абітурієнтів та студентів // Сучасне студентство України: досвід, проблеми, перспективи. – Запоріжжя: ЗДУ.– 2002. – С. 58-60.

  4. Поплавская А.П. Гендерное отличие построения карьеры мужчин и женщин // Материалы форума «Гендерная культура – культура демократии». – Запорожье: ЧП Зверева, 2003. – С. 15-17.

  5. Поплавська А.П. Деякі аспекти психологічного консультування з питань зміни кар'єри // Психологія XXI століття: перспективи розвитку: Матеріали VI Костюківських читань (28-29 січня 2003 р.). – Т. 2. – К.: Міленіум, 2003. – С. 337-341.

  6. Поплавська А.II. Деякі гендерні аспекти формування професійної ролі // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і практика виховання студентської молоді: досвід, проблеми перспективи». – Запоріжжя, лабораторія видавничих технологій ЗДУ, 2004. – С. 142.