Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Сергєєнкова Оксана Павлівна. Психологічні основи формування професійної індивідуальності майбутніх учителів : дис... д-ра психол. наук: 19.00.07 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Сергєєнкова О.П. Психологічні основи формування професійної індивідуальності майбутніх учителів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Харків, 2007.

В дисертації досліджено теоретико-методологічні засади, соціально економічні детермінанти та природозумовлені індивідуальні властивості особистості формування професійної індивідуальності майбутніх учителів; проведено констатувальний і формувальний експерименти.

Аналітичним визначенням стану дослідженості проблеми в дисертації аналізуються сучасні теоретико-психологічні чинники формування професійної індивідуальності майбутнього учителя в таких аспектах: розробка диференційованих навчальних програм; інтегрування та впровадження міжпредметного змісту навчального матеріалу; моделювання систем особистісно орієнтованого навчального процесу в єдності змістових, технологічних та методичних параметрів.

В якості провідного чинника рішення проблеми в дисертації обґрунтовано професійну індивідуальність майбутнього учителя як психологічне новоутворення, в якому особистісні та професійні властивості інтегровані таким чином, що забезпечують успішну професійну діяльність та самодостатність майбутнього учителя.

Психологічні основи формування професійної індивідуальності майбутніх учителів у своїй головній сутності інтегрують зміст результатів теоретичного аналізу проблеми, методологічно обґрунтованої концепції дослідження, дослідження психологічних передумов формування професійної індивідуальності.

Підводячи підсумки проведеного дослідження, можна сформулювати такі висновки:

1. У дисертації наведене нове теоретико-експериментальне вирішення наукової проблеми, що виявляється у розкритті поняття професійної індивідуальності, розробці та визначенні вихідного категоріального апарату, визначенні структурно-динамічної організації формування професійної індивідуальності у майбутніх учителів.

Професійна індивідуальність – це психологічне новоутворення особистості, в якому особистісні та професійні властивості інтегровані таким чином, що забезпечують успішну професійну діяльність та самодостатність майбутнього учителя. Професійна індивідуальність як інтегроване психологічне новоутворення особистості набуває сутнісного змісту в умовах навчально-професійної діяльності, гарантує майбутньому учителю творчу активність і підтримку в успішній професійній діяльності та в неперервному розвитку пізнавального інтересу до індивідуальних можливостей власної особистості.

2. Категоріальний простір поняття професійної індивідуальності складався в цілому із сутності індивідуальності, що зумовлює самобутність особистості й забезпечує постійність її взаємовідносин із зовнішнім світом. Індивідуальність людини в професії вирізняє її неповторність, яка пов’язана зі способом буття в якості самостійного суб’єкта професійної діяльності.

3. Сутнісним результатом впливу соціальної ситуації та взаємодії зовнішніх і внутрішніх чинників на підготовку студентів стає поява у них нової за суттю пізнавальної потреби визначати власну фахову позицію у вирішенні професійних завдань та створювати власне освітньо-інноваційне середовище для впровадження соціально-економічних змін у зміст і форми розвитку індивідуально-орієнтованої професійної діяльності.

4. Концептуальні основи формування професійної індивідуальності майбутніх учителів розроблено з врахуванням актуальності реального призначення вищої професійної освіти, актуалізованого усвідомлення студентами власного індивідуального творчого потенціалу; профopiєнтування майбутніх учителів на набуття індивідуальної професійної компетентності, завдяки чому забезпечується розв’язання практичних завдань неперервної професійної освіти.

Психологічні основи формування професійної індивідуальності майбутніх учителів у змістовній взаємодії “зон” активного навчання та “зон” творчої самостійності сприяють виробленню у студентів психологічної готовності до самовизначення структурного змісту успішної майбутньої професійної діяльності та власного місця в ній.

5. Формування професійної індивідуальності доцільно аналізувати як процес усвідомленого вибору студентами сукупності навчально-професійних дій, які базуються на взаємодії індивідуальних властивостей особистості та нормативно визначених професійних знань, умінь та навичок. Психологічні основи формування професійної індивідуальності визначаються у двох взаємопов'язаних аспектах – особистісному та соціально-економічному. На першому – особистісному – сформованість професійної індивідуальності закономірно залежить від актуалізованого природозумовленого потенціалу особистості студентів, їх системи ставлень до професійного навчання, готовності до оволодіння професійною діяльністю та індивідуально-професійної компетентності. На другому – соціально-економічному – професійна індивідуальність зумовлена потребою освіти у спеціалістах з інтегрованою спеціальністю, готових забезпечити власне професійне зростання та саморозвиток системи знань, умінь, навичок, що відповідають новим соціальним потребам, детерміновані рівнями продуктивної адаптації індивідуальних властивостей особистості до змін та ринкових нововведень в освіті.

6. Дослідження психологічних передумов формування професійної індивідуальності засвідчило такі позитивні результати: студенти успішно оволодівають новими підходами в адаптуванні індивідуальних властивостей до сучасних соціально-професійних цінностей та вимог; простежуються помітні зрушення у динаміці набуття ними пошуково-дослідницької компетентності; виявлено здатність поставити пізнавальну задачу; зросла цінність набуття рефлексивного аналізу на засадах ділової співпраці. Проблематичним для студентів залишилося планування діяльності, самоорганізація діяльності, вибір об'єкту для вивчення передового педагогічного досвіду.

7. Системно-поетапне дослідження психологічних основ формування професійної індивідуальності майбутніх учителів здійснено засобами тематичного психодіагностичного комплектування методик для експериментального дослідження та самодослідження. У експериментальному дослідженні одержано наступні результати: усвідомлене ставлення студентів до професійної підготовки; особистісна готовність студентів до самоактивізації індивідуальних властивостей особистості у самовизначенні структурного змісту майбутньої педагогічної діяльності; вибір стратегії професійного саморозвитку; моделювання освітньо-професійного середовища на перевірку сформованості індивідуального “бачення” власної моделі особистості сучасного фахівця освіти.

8. Практична результативність дослідження відображена в змісті таких психологічних основ формування професійної індивідуальності: спрямованість процесу навчання на формування професійно-індивідуальних предметних компетенцій майбутнього учителя; впровадження особистісно зорієнтованого й діяльнісного підходів та системно-поетапної організації навчання, в умовах яких актуалізується природозумовленість та соціально-економічна детермінованість формування професійної індивідуальності у студентів; реалізація цілеспрямованої актуальної і потенційної творчості студентів в трансформації психологічних знань у вибір стратегії професійного саморозвитку та моделювання структури професійно-індивідуальної діяльності.

9. Визначений і експериментально апробований комплекс особистісно орієнтованих психологічних основ формування професійної індивідуальності відповідає основним завданням державної програми “Вчитель”. Продуктивна їх реалізація вимагає удосконалення психологічного змісту професійної підготовки майбутніх учителів. Провідним аспектом такої є активізація індивідуальності як необхідного чинника розвитку психологічного новоутворення в особистості майбутніх учителів. Завдяки новоутворенню забезпечується ефективне входження особистості в ринкове середовище праці.

Підвищенню якості підготовки майбутнього учителя в даному експерименті сприяли, з одного боку, впровадження особистісно орієнтованих засад у системно-поетапне визначення психологічних основ формування професійної індивідуальності; з іншого – розробка психологічних характеристик змісту стратегій, їх впровадження в експериментальне навчання й організована на основі індивідуальних властивостей спрямованість студентів на вибір стратегії професійного саморозвитку.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів надзвичайно складної наукової проблеми. Перспективу подальшого дослідження вбачаємо у вивченні соціально-психологічних та економічних чинників розвитку професійної суб’єктності у майбутніх учителів, формування прагнень студентів до самоосвіти, реалізацію індивідуальних властивостей особистості, що забезпечують сформованість соціальної відповідальності майбутніх учителів за конкурентоспроможність вітчизняної освіти.

Публікації автора:

Монографія

1. Сергєєнкова О.П. Професійна індивідуальність майбутніх учителів: теоретико-методологічні аспекти: Монографія. – К.: Наук. світ, 2004. – 344 с. – Бібліогр.: с. 327 – 342.

Наукові посібники, підручники

2. Сергєєнкова О.П. Самопізнання: Навчальний посібник. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2003 – 184с. (Гриф МОН України).

3. Сергєєнкова О.П., Грейліх О.О., Плачкова О.М. Психологія: Навчальний посібник для студентів вищих і середніх педагогічних закладів. – К.: Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет, 2004. – 168 с. (Автором розроблено структурний зміст та форму подачі науково-навчальної інформації) (Гриф МОН України).

4. Сергєєнкова О.П. Медична психологія: Навчально-методичні матеріали. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2003. – 41 с.

5. Сергєєнкова О.П., Підтілок І.В. Пізнаю себе: Навчальний посібник з психології для молодших школярів. – К.: Наук. світ, 2004. – 104 с. (Автором розроблено зміст інформаційного матеріалу посібника.)

6. Сергєєнкова О.П. Вибір стратегії розвитку професійної індивідуальності: Психодіагностика у професії: Навчальний посібник. – К.: Наук. світ, 2004. – 86 с.

7. Побірченко Н.А., Сергєєнкова О.П., Підтілок І.В. Людина і праця: Навч. посіб. Для 10 кл. – К.: Наш час, 2006. – 180 с. (Автором розроблено програму спецкурсу “Людина і праця”, зміст 3 розділів посібника) (Гриф МОН України)

8. Психологічний словник/ Авт.-уклад.: Синявський В.В., Сергєєнкова О.П.; За ред. Н.А.Побірченко. – К.: Наук. світ, 2007. – 274 с. (Автором розроблено структурний зміст, означено перелік понятійних визначень та форму подачі науково-довідникової інформації) (Гриф МОН України).

Статті у наукових фахових виданнях

9. Сергєєнкова О.П. Розвивальні функції викладача психології у вищому медичному навчальному закладі// Науковий вісник ХДПУ. Психологічні науки / Гол. ред. акад. Прокопенко І.Ф. – Харків: ХДПУ, 1998. – Вип. 2. – С. 133-137.

10. Сергєєнкова О.П. Проблема професійного самоменеджменту у майбутнього лікаря // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – Вип. 1 (4), К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 1999.– С. 132-134.

11. Сергєєнкова О.П. Професійно-орієнтований розвиток діловитості в особистості майбутнього спеціаліста ринкової економіки // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – Вип. 2 (5), К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 1999. – С. 240-246.

12. Сергєєнкова О.П. Особливості спілкування та розвитку мовлення п’ятирічних дітей: комплект діагностичного матеріалу для дослідження // Журнал “Палітра педагога” (додаток до журналу “Дошкільне виховання”), 1999. – № 1. – С. 20-23.

13. Сергєєнкова О.П. Розвиток професійної ідентичності у майбутніх вчителів // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – Вип. 3 (10), К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2000. – С. 283-288.

14. Сергєєнкова О.П. Ідентифікаційні процеси у розвитку професійно мобільних якостей особистості майбутніх вчителів // Вісник ХДПУ імені Г.С.Сковороди: Психологія. – Харків, 2001. – Вип. 6. – С. 75-80.

15. Сергєєнкова О.П. Розвиток неперервної психологічної освіти в забезпеченні професійного успіху сучасного педагога // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – Вип. 15, К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002. – С. 282-289.

16. Сергєєнкова О.П. Психологічна техніка розвитку конструктивної мотивації досягнень у навчанні студентів вищих навчальних закладів // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – Вип. 17, К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002. – С. 235-238.

17. Сергєєнкова О.П. Психологічна допомога старшокласникам щодо вибору професії // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2002. – Вип. 1 (5). – С. 165-170.

18. Сергєєнкова О.П. Психологічні акценти суб’єктно-орієнтованого становлення фахівців освіти у вищому навчальному закладі // Актуальні проблеми психології: Том І. – Зб. наук. праць Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: “Міленіум”, 2002. – Ч. 8. – С. 144-150.

19. Сергєєнкова О.П. Взаємозв’язок теоретичних знань з практикою розвитку професійної суб’єктності студентів // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Науково-теоретичний часопис. – Переяслав-Хмельницький, 2003. – С. 353-350.

20. Сергєєнкова О.П. Профільна і професійна підготовка сучасного фахівця до ринкових стосунків: психологічний аспект // Психологія: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – Вип. 21, К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2003. – С. 242-248.

21. Сергєєнкова О.П. Психологічна сутність розвитку професійної індивідуальності майбутніх вчителів. Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія № 12 // Психологічні науки. – Вип. 1 (25), К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2004. – С. 214-221.

22. Сергєєнкова О.П. Розвивальний самомоніторинг // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2004. – Додаток до випуску 2. – С. 8-41; Психодіагностичний самоконтроль // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2004. – Додаток до випуску 2. – С. 44-68.

23. Сергєєнкова О.П. Психологічний зміст управлінської функції “координація” в професійній підготовці майбутніх вчителів // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. праць – Випуск 1. – Київ. – П/П ЕКМО, 2004. – С. 199-208.

24. Сергєєнкова О.П. Психодіагностична допомога у конфліктних ситуаціях в процесі становлення професійної індивідуальності майбутніх учителів // Конфліктологічна експертиза: теорія і методика: Зб.наук.праць – Вип. 4. – К. – 2005. – С. 95-104.

25. Сергєєнкова О.П. Взаємозв’язки процесів самопізнання і оволодіння професійною індивідуальністю в підготовці майбутніх вчителів // Проблеми загальної та педагогічної психології. – Зб. наук. праць Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. Т. VІІ, вип. 5. – К., 2005 – С. 295-303.

26. Сергєєнкова О.П. Дослідження індивідуально-професійних компетенцій в процесі становлення професійної індивідуальності майбутніх учителів // Проблеми загальної та педагогічної психології. Зб. наук. праць Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. Т. VІІ., вип. 7. – К., 2005. –
С. 284-293.

27. Сергєєнкова О.П. Психологічні передумови вибору студентами стратегії професійного саморозвитку // Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2005. – № 7 (31). – С. 123-129.

28. Сергєєнкова О.П. Дослідження професійної ідентичності в теорії та практиці підготовки вчителів // Актуальні проблеми психології. – Зб. наук. праць Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К.: “Міленіум”, 2005, Т. 7, вип. 5, ч. 2 – С. 209-220.

29. Сергєєнкова О.П. Психологічні передумови сприйняття соціальних детермінацій студентами педагогічних університетів // Наукові записки Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К.: Главник, 2005. – Вип. 26, в 4-х томах. Том 4. – С. 45-50

30. Сергєєнкова О.П. Організаційно-розвивальні напрями діяльності психологічної служби у вищій школі // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Науково-теоретичний збірник – Переяслав-Хмельницький, 2006. – Вип. 10. – С. 196-199.

31. Сергєєнкова О.П. Індивідуалізація професійно-педагогічної підготовки студентів // Актуальні проблеми психології. Том V: Психофізіологія. Психологія праці. Експериментальна психологія. Випуск 7 / За ред. С.Д.Максименка. – К.: ДП “Інформаційно-аналітичне агентство”, 2007. – С. 242-248.

32. Сергєєнкова О.П. Дослідження соціальної ідентичності у студентів вищих навчальних закладів // Проблеми загальної та педагогічної психології. Зб. наук. праць Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. Т. ІХ, ч. 5. – К., 2007. – С. 353-248.

Статті в інших виданнях та матеріали наукових конференцій

33. Сергєєнкова О.П. Психолого-педагогічна служба експерименту // Підготовка учнівської молоді до підприємницької праці: Мат. круглого столу. – К., 1998 р. – С. 144-156.

34. Сергєєнкова О.П., Побірченко Н.А. Особистісна готовність викладача до організації і проведення занять з студентами університету // Університетська педагогічна освіта як шлях гуманізації суспільства: Мат. доп. міжнарод. науково-практичної конференції, 21-23 квітня 1999 р. – Ч. 1. – К.: КНЕУ, 1999. – С. 223-227. (Автором розкрито психологічну структуру особистісної готовності викладача вузу).

35. Сергєєнкова О.П. Психологічний самоменеджмент як професійний потенціал викладача медичного університету // Університетська педагогічна освіта як шлях гуманізації суспільства: Мат. доп. міжнарод. науково-практичної конференції, 21-23 квітня 1999 р. – Ч. 1. – К.: КНЕУ, 1999. – С. 249-254.

36. Сергєєнкова О.П. Особистісна ідентичність як проблема наступності та перспективності розвитку дітей дошкільного та молодшого шкільного віку // Наукове видання “Дитинство: наступність і перспективність”: Зб. наук. праць. – Переяслав-Хмельницький, 2000. – С. 38-41.

37. Сергєєнкова О.П. Психолого-педагогічна модель самоменеджмента як напрям в неперервній підготовці сучасного фахівця ринкової економіки // Зб. наук. праць “Проблеми педагогічних технологій”: Вип. 3, Луцьк, 2000. – С. 79-83.

38. Сергєєнкова О.П. Розвиток економічного мислення в учнів базового професійно-технічного закладу// Управління якістю професійної освіти: Зб. наук. праць. – Донецьк, ТОВ “Лебідь” – 2001. – С. 107-110.

39. Сергєєнкова О.П. Психодіагностична служба в художньо-професійній підготовці сучасних фахівців// Професійно-художня освіта України: Зб. наук. праць. – Київ – Черкаси: Вид-во “Черкаський ЦНТЕІ”, 2002. – С. 131-137.

40. Сергєєнкова О.П. Психологічне забезпечення підготовки фахівців в вищому начальному закладі: концепція, методологія // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти: Зб. наук. праць. – Ч. 1. – Харків: ХТУ “ХПУ”, 2002. – С. 400-405.

41. Сергєєнкова О.П., Побірченко Н.А. Психологічна культура колективного професійного орієнтатора учнівської молоді // Стан та перспективи професійної орієнтації, трудового і профільного навчання та професійної підготовки учнів загальноосвітніх навчальних закладів: Мат. Всеукр. наук.-прак. конф, 13-14 лютого, 2002 р., м. Бориспіль. – К.: Інституту проблем виховання АПН України. – 2002. –
С. 368-373. (Автором подана структура психологічної культури).

42. Сергєєнкова О.П. Розвиток здатності до організації власної діяльності у студентів педагогічного університету // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи: Мат. ІІ міжн. науково-практичної конференції. – Хмельницький: ТУП, 2003. – С. 386-392.

43. Сергєєнкова О.П. Теорія розвитку суб’єктності в підготовці практичних психологів // Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи. – Мат. Всеукр. наук.-практ. конф., 27-28 лютого 2003 р. – Тернопіль. – С. 112-118.

44. Сергєєнкова О.П. Концептуальні засади розвитку професійної індивідуальності у майбутніх вчителів // Педагогіка і психологія професійної освіти: результати досліджень і перспективи: Зб. наук. праць / За ред. І.А.Зязюна. – Київ, 2003. – С. 92-97.

45. Сергєєнкова О.П., Побірченко Н.А. Економічна психологія в навчання учнів гімназії основам підприємницької діяльності. Формула успіху – гімназія “Діалог”: реалії та перспективи. – К.: Плеяди, 2003. – С. 26-32. (Автором розроблено психолого-методичні принципи побудови змісту та форм навчального матеріалу для учнів).

46. Сергєєнкова О.П. Проблема розвитку фахової майстерності педагогів професійної школи // Педагог професійної школи: Зб. наук. праць / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. – К., 2003. – Вип. 4. – С. 139-143

47. Сергєєнкова О.П. Личностные противоречия в социальной практике // Мат. Международной конференции 6-7 ноября 2003 г., Катовице, Польша. – Mystowice, 2003. – С. 299-302.

48. Сергєєнкова О.П. Особистісно орієнтований розвиток професійної індивідуальності у сучасних студентів // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід проблеми. – Зб. наук. праць – Київ – Вінниця. – Тов. “Вінниця”, 2005. – Вип. 8. – С. 54-67

49. Сергєєнкова О.П. Психологічна технологія розвитку професійної індивідуальності студентів / Дидактика професійної школи: Зб. наук. праць; Вип. 3. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 195-198.

Навчальні програми та комплекси, методичні рекомендації

50. Сергєєнкова О.П. Самопізнання: Дослідницькі програми для розвитку дітей дошкільного та учнів школи. – К.: Наук. світ, 2000. – 66 с.

51. Сергєєнкова О.П. Психологічні дослідження рівня розвитку у студентів схильностей до само менеджменту // Психологічні виміри якості підготовки фахівців освіти у навчальному закладі: Методичні рекомендації для ректорату, деканатів, професорсько-викладацького персоналу, практичних психологів, студентів. – Переяслав-Хмельницький, 2001. – С. 22–24; 46.

52. Сергєєнкова О.П., Побірченко Н.А. Вияви підприємницького ділового стилю поведінки у студентів: Методичні рекомендації для ректорату, деканатів, професорсько-викладацького персоналу, практичних психологів, студентів – Переяслав-Хмельницький, 2001. – С. 31-33. (Автором обґрунтовано поняття “стиль поведінки” з позиції вікової психології).